Mám zaradiť dvojročné dieťa do súkromných jasličiek?

klaudia444
25. sep 2013

Ahojte mamičky, mám váždu dilemu... Vraciam sa od 01.10. do práce, môj syn má dva roky a dávam ho do jasličiek. Chodili sme tam dva týždne, aby sa adaptoval, ale ako náhle sa vzdialim, hrozne plače a nechce prestať ☹ Je pravda, že od narodenia som s ním len ja a nemám ho kam dať a ani mi ho nemá kto z rodiny varovať, preto je tak naviazaný na mňa. Od budúceho týždna tam zostane a ja sa bojím, aby to v ňom nezanechalo nejaké následky, že tam musí byť nasilu a podobne, preto vás prosím o radu, že ako vaše deti znášali nástup do jasiel, škôly a pod... ďakujem 😉

klincek
25. sep 2013

@klaudia444 my sme mali velmi podobny stav, a dost dlho trvalo, kym to preslo (asi 3 mes). zlepsovalo sa to postupne. teraz sa do jasli uz tesia, chodia rady. ziadne nasledky zatial nebadam🙂, a ak, tak skor pozitivne. neboj, zvladnete to aj vy 😉

sissy27
25. sep 2013

@klaudia444 no a ako to vyzerá, keď odídeš? plače niekoľko hodín vkuse, kým sa nevrátiš alebo po pár minútach ho to prejde a hrá sa s ostatnými? tipujem, že prestane a tým plačom ťa len vydiera... čo spravíš, ostaneš s ním doma dokedy bude chcieť? 😅 neboj sa, nijako mu to neublíži a zvykne si, že na svete sú aj iní ľudia ako mama...

horana
25. sep 2013

Socialna zrelost je individualna vec, podla psychologov ju ma vacsina deti tak medzi 3-4 rokom, kedy su tak akurat zrele do kolektivu. Niektore su aj skor, povedzme v 2,5. Ine az skoro v 5.
2 je dost skoro, nenazvala by som to prave slovom "vhodne", ved aj pises ze hrozne place a nechce prestat, tak to je snad jasne, ale tak ked sa musi tak sa musi, co s tym viac spravis?
To ako bude reagovat prave tvoje dieta ti aj tak nitko dopredu nepovie, finty tam moc nie su okrem toho hodit sa do pohody, aby z mamy citil istotu, ale pomoct moze a nemusi.
Drzim palce.

misicka1980
25. sep 2013

Ja som dcerku dala do sukromnych jasliciek, ked mala 22 mesiacov a nemohla som urobit nic lepsie. Nikdy neplakala, ze tam musela ist, plakala prave ze musi ist domov. Zavisi to aj od uciteliek, ktore tam robia a ich pristupu. Teraz je uz v skolke a nema problem. Je samostatnejsia, velmi jej to pomohlo vo vyvoji a oducani od plienok, aj v papani. Vo vsetkom. ked budem mat druhe dieta, urobim to tiez.

klaudia444
autor
25. sep 2013

@sissy27 Plače v kuse, delí sa od kolektívu a chce byť sám.. Asi to spravím tak, že nastúpim a uvidím, ako to počas mesiaca bude zvládať, keď sa mi bude zdať, že to je rovnaké alebo horšie, pôjdem na späť na materskú.. Je pravda, že u každého dieťaťa je to individuálne, ak by plakal a po chvíľke prestal, bolo by to super, lebo to je také divadielko, kt. skúša veľa detí, dakujem za všetky názory a vážim si to 😉

uankab
25. sep 2013

@klaudia444 a robia nieco aby ho utisili? moja dcerka nastupila do skolky ked mala 2.5 roka, ked som odisla tak plakala a mne islo srdce roztrhnut.. prvy den odmietala cokolvek jest, hoci bola uz dlho bez plienok tak sa im pocikala, celkovo to odmietala.. robili ale vsetko preto co mala rada, spievali pesnicku co mala rada aj 10x, len aby ju odreagovali, stale upratovali hracky lebo to sa jej pacilo a skoro cely den ju mal niekto na rukach... druhy den stale rano papala, ale uz zacala aj papat lebo pochopila ze bude hladna (a to mi verte, vacsi trest pre nu neexistuje)... jacala ako pavian ked som ju tam nechala ale vraj sa po chvilke utisila, oni im hned davaju rano ranajky, aby sa dieta rozptylilo...
potom sme mali obdobie kedy rano bolo ok, ale vecer ked som pre nu prisla spustila rev ako velmi som jej cely den chybala... a teraz sa do skolky tesi 🙂
je to tazke, myslim horsie pre rodica, ja som teda kazde rano odchadzala so strasnym pocitom viny, ale nakoniec sa to utriaslo a jej urcite prospelo byt s inymi detmi.

pisklava1
25. sep 2013

Náš sa rýchlo adaptoval, ale pripisujem to škôlke, nikdy nemal problem tam ist ani neskor. Asi to s nimi vedia, pretože som myslela, že sa bude ťažko prispôsobovať pretože nemusel deti. Tiež mal 2 roky ked nastupil, plakal len 2 dni rano.

rose1988
25. sep 2013

Ja som dala teraz malu do skôlky, sice len na 4, 5 h lebo tam nechce spat a zatial ju nechcem nutit vlastne si to ani neviem predstavit co s nou robili je dost extrem dieta. No ide o tom ze tiez plakala a my sme to viriesili tak ze ju nosi ocko a odneho lahsie odlucit tak neplace.

klaudia444
autor
25. sep 2013

@uankab Uplne si viem predstaviť, ako si sa cítila, keď si odtiaľ odchádzala a malá kričala..super, že učiteľky celú situáciu pochopili, tak by to malo byť, sú tam predsa pre tie detičky.. čaká ma to isté, čo teba, som si tým istá, dúfam, že sa to celé otočí a malý zmení svoj plač za úsmev, no uvidíme 😉 dakujem za tvoj príspevok, pomohlo mi to..

blanch12
26. sep 2013

@klaudia444 neboj sa, to su zaciatky 🙂 ja som dala malu v 17 mesiacoch a nic lepsie som nemohla urobit...tiez som mala "pocit viny", ze ju kvoli praci "odkladam", no nemala som inu moznost...tiez som s nou sama...po 3 tyzdnoch som ju chcela odtial zobrat, ten ranny plac som uz nemohla znasat...a tu rychlu odovzdavku z ruk do ruk vrestiace dieta..jooooooj - aj ja som plakala 😅 zacala byt trucovita, pre vsetko plakala a zlostila sa..nechcela sa kupat - co pred tym zboznovala...stale bola v triede sama - bola taka pozorovatelka deti - nic nerobila, len tak stala a pozorovala ako sa ostatne hraju a co robia...ona sa hrala sama, s nikym nechcela byt...vonku tiez len sama alebo stale na rukach...ucitelky boli super a vraveli mi, ze musim vydrzt - niektore deticky idu v pohode od prveho dna, niektore si nezvyknu ani za rok...mala ochorela, boli sme tyzden doma a s obrovskym strachom som sla po tyzdni do jasli...a cuduj sa svete - s usmevom a radostou...takze nam to trvalo mesiac...a teraz ma dva roky a do jasli sa tesi kazdy jeden den a rano mi niekedey nestihne ani pusu dat - tak uteka do triedy 😀...zvykla si, tesi sa a vidim len same pozitiva - socializacia, pozorovanie, deti "tahaju" jedno druhe vo vyvoji, ucitelky sa im venuju a poznavaju ine veci ako keby bola len so mnou...takze vydrz a urcite nemaj pocit viny..deticky maju nejaky svoj vlastny radar a casovanie 😀...mi dospeli to horsie znasame a prezivame 😉 ...drzim palceky a uvidis , ze z nicoho nic sa ten plac zmeni na usmev 🙂

simca06022011
26. sep 2013

Ziadne nasledky to nezanecha, neboj sa.. podla mna si rychlejsie zvykne ked ho tam proste nechate a odidete a on sa nauci, ze pridete po neho a v jaslickach bude zabava.. teda neviem ake su to jasle a ako sa mu paci,ale my sme dcere nasli na 2x take ze domov nechce ist a rano tam uteka 🙂))

klaudia444
autor
26. sep 2013

@blanch12 klobúk dolu, ja by som sa asi vzdala roboty, ak by mi dieťa prestalo mať rado to, čo predtým s radosťou, ako tvoja malá kupanie..super, teším sa s tebou, že to prekonala a už je všetko v poriadku🙂dakujem za vaše odpovede 🙂

simca06022011
27. sep 2013

@blanch12 no vidis, to ma ani nenapadlo ze to zlostenie za veci, co boli predtym bezne mozu byt z jasli... mne mala tiez ani len do vane nechcela vliezt 🙂) A tie vreskoty za vsetko co chcela a nemohla... no katastrofa, ale pripisujem to stale obdobiu vzdoru a nie jasliam

mimikas
27. sep 2013

@klaudia444 neboj, ono to prejde, kazde dieta si nakoniec zvykne, moj maly na zaciatku reval tak velmi ze som aj ja plakala. Nakoniec po dohode s ucitelkami: Neostavat dlho s dietatom, nelucit sa, prezut, vyzliect a dat ucitelke a bezat prec. Je lepsie ked dieta nesie do jasli niekto iny ako matka, u nas to robi moj muz, neverila som ale je to pravda. A nakoniec nepolavit!!!!! Deti skusaju ci polavime a oni vyhraju. V jasliach je im fajn, vyblaznia sa, su s detmi. Ja vidim na mojom malom ze odkedy je tam tak je doma kludnejsi a je spolocenskejsi, pravdaze idu s tym aj zle veci, naucil sa hryzt druhe deti a bit sa o hracky 🙂

hameeda
27. sep 2013

@klaudia444: nedá sa aby si skúsila iné jasličky, môj malý tiež plakal, len čo sme zmenili skupinu, iné učiteľky, iné deti, hneď bol v pohode,,,a viem že aj kamarátkyn syn 2 ročný tiež veľmi plakal, zmenili škôlku, a v novej bol úplne v pohode, hneď si obľúbil jednu učiteľku a už sa do škôlky tešil 🙂

klaudia444
autor
27. sep 2013

@hameeda ..toto mi tiež napadlo, že či mu vyhovuje prostredie a hlavne učiteľky, že či sú naozaj také, aké by mali pre to dieťa byť, nakoľko ich tam je veľa, kto vie, či sa každému tak venujú, toho sa tiež bojím 😒 no tu u nás nieje na výber niečo iné, to je pre mna minus.

hameeda
27. sep 2013

@klaudia444: no neviem odkiaľ si, ja som z malého mesta, deti chodia od dvoch rokov do normálnej štátnej škôlky, žiadne súkromné jasle, na škôlku nemôžem povedať jedno zlé slovo, fakt vyšli v ústrety vo všetkom, malého mi najskôr zaradili do jednej skupiny, nechcel tam chodiť bolo to strašné, plakal, celé poobedie hovoril že nechce isť do škôlky, tak som bola za riaditeľkou, tak tá by povedala, že by bola škoda ak by som ho nedávala do škôlky, tak že ho skúsi dať do inej skupiny a naozaj v druhej skupine hneď po prvom dni bolo vidieť zmenu, normálne teraz chodí do škôlky, neplače, no naša škôlky je veľmi ústretová,deti si so sebou nosia hračky ak chcú, môj mladší ešte spí v plienke, tak mu normálne dajú plienku, nemajú s tým problém, nosí si do škôlky svoju deku na spanie a mlieko do fľašky.......
ja by som asi svoje dieťa nedávala do škôlky ak by tak plakalo, teda ak máš možnosť, skúsila by som týždeň, maximálne dva, ak by sa nezlepšila situacia tak by som ho tam nedávala, ja som teraz s mladšiou ročnou doma, take by som chlapcov nemusela dávať do škôlky, no oni chcú chodiť takže je to v pohode, ale mladší keď plakal, tak som po týdni zakročila že alebo sa niečo zmení alebo ho tam dávať nebudem, našťastie v novej skupine je to ok, no ak by nebolo tak by som ho určite nedávala, pretože by mi ho bolo ľúto, je iné ak musíš do práce, v takom prípade by som hľadala spôsob ako mu to uľahčiť, a ako tu u odznelo, je fakt že dlhé lúčenia nie sú vhodné, rýchlo prezuť a utekať preč, držím palce 😉

beblavajana
1. okt 2013

Ahojte, ja už jasličky nepotrebujem ale moja známa otvorila v Rači nové jasle http://www.jaslickyubabicky.sk. Je to matka a zároveň skúsená pedagogička , že vraj je aj autorka nejakej publikácie používanej v škôlkach ohľadom predškolskej pedagogiky. Však skús ju kontaktovať priamo.