Nezrelý na škôlku

lenicko
3. feb 2015

Môj syn má 28 mesiacov. Čoskoro sa budú podávať žiadosti do štátnych škôlok a i napriek tomu že 3 roky bude mať až v októbri, chceme skúsiť či by nám ho nevzali. Kritériá na prijatie, teda okrem veku asi pozná každý - samostatné jedenie, obliekanie, použitie toalety, bez cumlíka, fľašky, pitie z pohára...
Môj syn nespĺňa takmer nič a ešte k tomu ani nerozpráva (okrem mama, tata, auto, ne, ano, toto a citoslovcia). Vždy bol taký pohoďák, vo všetkom si šiel svojim tempom. (Čím viac sme my chceli aby niečo urobil tak tým sa on viac zaťal a nie).
Papať začal teraz ako tak sám, ešte je dosť gramblavý- kým sa trafí do úst tak mu koľkokrát na lyžici nič neostane, ale cvičí sa a aj ho to myslím baví. Šerblík, alebo WC vytrvalo ignoruje slovom ne-ne...ale drezúru v tejto oblasti mienim začať až keď sa trošku oteplí v duchu "plienka preč a mokré gate". Dudel máme na spanie a bez neho vrieskame hodiny, po napití z pohára má toho viac na sebe ako v sebe a čo sa týka obliekania vieme si dať dole gate a skopnúť papuče, vytiahnuť gate cez plienku na zadku už nezvláda. 😠
A teraz otázka: Keďže je to moje jediné dieťa a veľmi sa nepohybujem v mamičkovskej komunite, chcela by som od Vás milé mamičky vedieť, je reálna šanca, že sa za pol roka naučíme všetky veci zvládnuť, je vek medzi 2-3 rokom naozaj plný zmien a napredovania v zručnostiach. Keďže poznám svoje dieťa a viem, že ho nemôžem do ničoho nútiť, mám obavu či to dáme. Ako to bolo u vás s vašimi deťmi, ktoré boli ako môj - "salámisti". Ako ste svoje dieťa učila na uvedené zručnosti? Pomôžu mi akékoľvek rady od mamičiek, ktorých deti nešli tabuľkovo a v dvoch rokoch neskladali básne v mandarínčine... chápete čo myslím 😀

pribinak
3. feb 2015

Do septembra máš viac ako pól roka, takze kľud ;))) to je pre dieťa strašne vela času, netreba ho hnať, zbytočne budes nervózna ty aj synátor

meluela
3. feb 2015

@lenicko no asi nebude milacik uciteliek...tie chcu mat pokoj a nie riesit pocikane dieta ...
v prvom rade vytiahni info od tvojej mamy a od svokry a muza ako si sa vyvijala ty a on ... gramblavost, tvrdohlavost a pocikavanie su vcelku dedicne 🙂
ja by som ho do skolky nedavala, ale vsak skuste co vam na to povedia

veverka84
3. feb 2015

@lenicko uplne ta chapem moja mala sice sa vie obliect vyzliect chodi na wc(sem tam jej ujde este) je sama uz velmi davno ale je taka malovravna nerada porovnavam.ale ked porovnam so surodencami tak s nimi sa uz dalo o vsetkom normalne rozpravat chapali suvislosti ona hovori ale nie ze by to bol nejaky rozhovor a vela veci nechape co starsi chapali,tiez uvazujem nad tym ci pride zlom a proste jednoducho zacne,a ked nezacne ze co bude so skolkou.a mozem povedat ze chalani su v tychto ,,zrucnostiach,, pomalsi ale neboj ono to pride,u nas pri synovi pomohla taka zdrava sutazivost napr naratam do 10 ci sa stihnes obut(napr toto by ta najmladsia nepochopila)ona vie ze ked povie obuj sa ze sa ma.obut.tiez zalezi ake mas moznosti prihlasku podaj a.keby sa to nepodarilo nemusis ho dat pokial to vam ako rodine nebude vadit.ono mam.pocit ze tie prve deti mame dlho ako take babatka a potom to zanecha stopy 😀

hradnapani
3. feb 2015

@lenicko do septembra mate este osem mesiacov a dovtedy moze niektore veci zvladnut raketovo rychlo. Ide vsak o to, aby si sa ty nestresovala a nenutila ho zvladnut to vsetko nejako predpisovo. Trenujte, ale respektuj ho. Ked zacal chodit moj syn do skolky, tak po dvoch tyzdnoch bolo rodicovske, kde ucitelky hovorili tak do plena, ze su tam deti, ktore nevedia drzat lyzicu a vobec netusia, ako maju drzat chlebik v ruke. Behom prveho mesiaca sa deti proste tieto veci doucili, poodzerali to od seba, aj ucitelky maju inu autoritu, ako ma mama. Nikoho nemuseli vylucit pre neschopnost nedoriadit sa az po usi uz konzumacii desiatej. Prve dni museli prezliekat komplet vsetky deti a niektorym nestacilo ani nahradne oblecenie 😀 v satni to vyzeralo ako u hokejistov, vsetko sa susilo 😀 Teraz uz pohoda.
Moj je tiez "spomaleny", na vsetko ma svoj cas. Normalne dieta, ale teda na ihrisku pri porovnavaniach deti som trpela 😀

lenicko
autor
3. feb 2015

@meluela To už sme zistili, je to celý tata... ja som bola geniálna samozrejme 😀 ale situáciu to nemení, keďže "malý" manžel- rozumej: ako 3 ročný, mal miesto škôlky babky a pojem škôlka nepoznal, ja moc na výber nemám, lebo v septembri musím nastúpiť do práce a babky nemám k dispozícii nonstop. Či že samozrejme situáciu musím riešiť a nejde o to, že nebude miláčik učiteliek lebo nakladá do gatí, ale preto že mi ho do škôlky nevezmu... Gramblavého pokakančeka im tam dávať samozrejme nemienim, preto by som rada nejaké tipy.

niktoska
3. feb 2015

Moja dcérka bude mať 3 roky v júni. V auguste začala chodiť do jasieľ veľmi neplánovane, lebo mne sa naskytla pracovná príležitosť. Cca do júna sme nosili plienku a dudlík na spanie bol tiež nevyhnutnosťou. Nenarozprávala toho veľa, vedela si to odkomunikovať inak. O obliekaní ani nehovorím a samostatné jedenie u nás nehrozilo ani keby som sa na hlavu postavila. Koncom júna prestala nosiť plienky cez deň a dudlík sme "stratili". Ako začala chodiť do jasieľ tak v priebehu pár mesiacov sa tak rozhovorila, že sa je pusa nezavrie, napapá sa sama, obliecť s malou pomocou a v jasliach ma už presviedčajú, že plienky na poobedný spánok nepotrebuje, lebo sa budí suchá. (mne sa to doma ešte nestalo 😀 ) neviem, či jej pomohli jasle alebo prišiel "jej čas" ale tiež som si myslela, že sa nikdy nedočkám, že moje dieťa bude rozprávať a robiť tieto "základné" veci, ktoré iné deti už zvládajú ľavou zadnou.

My v jasliach sme nemali také podmienky. Dudlík, fľaša, plienka je normálne, ale keďže tiež chcem podať prihlášku do štátnej škôlky tak ma to trápilo a s manželom sme uvažovali, že ju necháme v súkromnej ešte rok, aby sa všetko "naučila" a ona to zvládla prekvapivo veľmi rýchlo. Takže ja si myslím, že každé dieťa má svoj čas a môžeme byť dokonalé matky a aj tak nič nezmôžeme 😀

lenicko
autor
3. feb 2015

@veverka84 @hradnapani
Ďakujem dievčatá 😵

saurian
3. feb 2015

@lenicko ja osobne si myslim ze toto vsetko uplne samostatne zvladne maloktore 3r dieta. ked som davala starsieho do skolky, a pri podavani prihlasky sa ma pytali, povedala som ze ako-tak ano ale pomoc stale potrebuje, rozpraval cca 20 slov aj to velmi nezrozumitelne. a riaditelka mi povedala, ze to takmer ziadne dieta nezvladne, hoci takmer vsetky mamicky tvrdia ze ich deti to vedia, a ze nech sa nebojim, ze o par mesiacoch su z nich "mazaci" 😉

lenicko
autor
3. feb 2015

@niktoska ďakujem 😉

meluela
3. feb 2015

@lenicko no ja mam tiez len skusenosti s genami ktore sa drezurou prerobit nedaju :D takze cakam kedy a ci sa prejavia tie dobre muzove vlastnosti 🙂) ja som to s kolektivnymi zariadeniami nechala zatial tak, ale u nas jednak na to boli aj ine dovody a tiez som sa musela nejakych veci kvoli tomu vzdat.
inak ako spomina niktoska, v jasliach to bude mensi problem .. takze ak ti ho nezoberu, mohol by aj do mestkych jasli este ist ... tam sa vsak plati viac nez za skolku
ale ak ho uz do skolky raz zoberu, vylucia ho len vo fakt extremnom pripade ... skor si myslim ze nezoberu kvoli tomu ze este nebude mat 3r a ked maju vela deti co je v BA stale, tak idu podla terminov ... ale mozno sa vam ujde miesto.

danieli
3. feb 2015

Moj je tiez vegetak, v skolke zvladol za 2 tyzdne to, o co som sa ja doma marne snazila mesiace, ked musis tak musis 😀 teraz sme opat doma, kedze som tehu, ale vrasky si uz pre nic nerobim, juuj samozrejme nas tiez nerozprava, slovnik mame len o par slov bohatsi ako u vas, urcite sa nestresuj

eeffka
3. feb 2015

@lenicko no na svoj vek toho vie zo samoobsluhy malo,resp na nízkej úrovni. Naša pije z pohára sama od 1,5 roka,nie preto zeby bola genialna ale že ja nie som matka co nakupuje flasticky,aplikatori,redukcia... tu je pohár tak pi. Treba ho nechať robiť veci samého,nie mu vo všetkom pomáhať. Najväčší problém v škôlke bude ak sa dovtedy nerozhovori komunikácia s deťmi. Zo skúseností deti co sa nevedeli dorozumiet s rovesníkmi ich buď tlkli alebo stáli bokom. Obliekanie treba trénovať na praktických veciach,nie stylovych.čiže nie príklad chinonohavice s trakmi ale tepláky na gumku, topánky na lepaky a v skoro 3 rokoch už musí zvládať jesť bagrom. Čiže veci na tanier,lyžica do ruky a nech je sám. Netrafi, pozbierať a odznova,aj keď bude špina naookolo. Ja som išla do prace v 13 mesiacoch,mala vedela piť z pohára,jesť bajrom aj jogurt,upratať po sebe.... decko sa naučí,len netreba byť prehnane napomocna.

elika74
3. feb 2015

@lenicko bolo by pre vas mozno dobre zacat skolku adaptacnym procesom este pred dovrsenim 3 rokov, mozno uz od maja. Dohodnut sa s ucitelkou, ci riaditelkou, postupne chodit medzi deti, prihlasit ho len na 4 hodiny, lebo aj to trva, kym si dieta zvykne.

meluela
3. feb 2015

@eeffka ked mas 4r dieta co sa pravidelne obleje vodou, pokyda jogurtom (napriek velkemu podbradniku) teplaky aj ponozky, ryzu mas po celom byte, prezliekas ho dva-trikrat denne lebo vyhrnut rukavy neexistuje a uz len obcas odsavas mlacky z koberca, tak prehodnotis co sa da a co neda 😀
takisto plienka na noc ... no ked je ocikany paplon aj matrac napriek tomu ze dieta das dva krat v noci cikat, tak asi na to nejaky navod neexistuje, iba cakat ...

lenicko
autor
3. feb 2015

@eeffka rozprávanie je to jediná vec s ktorú ho nemôžem naučiť... je to proste na ňom. Verím že nebude stáť bokom a že ho pre to nebudú biť... ehm. A chinonohavice neviem čo je, nosíme tepláky... na gumku.... bez trakov 😉 Každopádne ďakujem za príspevok.

eeffka
3. feb 2015

@meluela plienku nedonutis,to je fakt,ale samoobsluha je natrenovatelna v rámci možností.niekto vie jesť vidlickou,niekto len bagrom... ale nejak sa naje. V škôlke ti nikto dieťa pravidelne kŕmiť nebude,to zrejme vieš,a o obliekaní ani nehovorím.čo si dieťa samo neoblecie to nebude mať.

lenicko
autor
3. feb 2015

@elika74 Elika, také niečo existuje? To asi funguje len v súkromnej škôlke, nie? Ešte som o takom dačom nepočula. Poradíš?

meluela
3. feb 2015

@eeffka vsak ja nekrmim, ja len periem, zametam a utieram 😉

eeffka
3. feb 2015

@lenicko nie jeho biť,on aby deti nebil 🙂 mala som to aj doma,kým sa mladšia nerozhovorila mala nervy ze jej nerozumieme a bílá nás.

tajka1986
3. feb 2015

@eeffka trochu drsne ale paci sa mi to🙂 len to jedenie bagrom ooooo muoj boze tu kuchynu si ani predstavit ne hcem 😀 😀

lenicko
autor
3. feb 2015

@eeffka Jaj tááák, No na ihrisku on mele svojou urundy-burundy a deti na neho rozprávajú a tvária sa že si rozumejú. Keď mu nerozumiem ja tak sa hodí o zem 😀

elika74
3. feb 2015

@lenicko Asi to zavisi od uciteliek, teda od ludi, ci ti to vobec navrhnu a umoznia. Ak je skolka preplnena, mozno sa s tebou o tom nebudu ani bavit. Najlepsie ti poradia ucitelky MS ako to funguje.

sante81
4. feb 2015

@lenicko plienku môzes zrusit uz teraz, nechaj cez den sliepky a ponukaj na serbel, ak to nepôjde, tak nič nesíl, a vyskusaj odplienkovanie za tyžden dva. samostatné jedenie - posad za stôl, ak nedočiahne, pod zadok velky vankus, daj polievku lyzičku a nech skusa, ja som takto nechala dcéru ako jeden a polročnu a naučila sa rychlo. ked neskusis nebudes vediet. dudel vezmi a viac nedaj, skus formou hry, dudel zjedol pes, zobrali smetiari, alebo skus nastrihnut spičku dudla a strihat kazdy den po kuskoch, tych mozností je vela. za polroka budes mat doma dieta o 10cm vyssie, bez plienky, huba sa mu nezastaví, bude samostatné, a budes ešte spomínat na tie časy kedy potrebovalo tvoju pomoc. a čo sa tyka učiteliek, tie su tam na to, aby detom pomohli, aby sa im venovali, všetko je o komunikácii

nada1326
4. feb 2015

@lenicko do septembra mate vela casu. douci sa vsetko, neboj

lubiduch
4. feb 2015

Vies ono to funguje tak ze ako si naucis tak mas...prve dieta ke specialne,pozorovane a stale mame tak nejak pocit ze je este malicky...nas chodi do jasli od 1.5 roka a od prveho tyzdna co tam bol zacal rozpravat....nie je to genialne dieta,ale proste aby mu rozumeli musel zacat komunikovat....cize nemyslim ze tvoje dieta je gramblave, skor lenive lebo ved 'mama vie co chcem'...ak bude v kolektive rychlo zisti ze musi rozpravat.
Cumlik a cumlikovu flasu-nas na to v 2r upozornil lekar ze je dost velky uz to nepotrebuje....tiez mi bolo pohodlnejsoe ze dostal dudel,flasu s mliekom a zaspal. Ale proste sme mu povedali ze uz nie je babatko a zo dna na den sme to cele zrusili.maly s tym nemal najmensi problem a pritom som sa toho dost bala.
Plienky-tiez to nie je o zazrakoch ale o vyvoji,ja som maleho davala na serbel od 5mes takze bol bez plienok pomerne skoro. Vek okolo 2r je uz uplne vhodny na oducanie,pokym si s nim doma mu proste plienku nedaj a kazdych 30min posad na nocnik...on ked bude mat parkrat mokre pancuchy tak tiez pochopi (na leto sa nespoliehaj,mne sa odplienkoval v lete ked mal rok,akonahle prisiel chlad na jesen zase cural do slipov,museli sme to o pol roka odlozit).
Tvoje dieta je uplne ok, je len na tebe ze ako to s nom doma natrenujes...v nich sa skryva ovela viac nez by sme cakali....u nas boli velakrat tahacom jasle-ze videl ine deti,starsie,vyspelejsie....ked nema dieta takto skoro kolekriv,tak ma s nim samozrejme viac starosti doma mamina ho to vsetko naucit....
Btw zijem v zahranicitu nechavaju vsetky taketo 'zrucnosto' na dieta,cize kedy sa ono same rozhodne ze je dost zrele.....vidis tu potom 4 rocne deti ktore na mobile vedia hrat angry birds ale kakaju stale do plienky a pod extremy...mne sa tento styl dost protivi,vidim uz aj nasledky,tie starsie deti co boli takto vedene su nenormalne nevychovane,nemaju hranice..... 😎

bosoriak
4. feb 2015

@lenicko No je to jednoduche - prihlasit ho mozte a ak nebude zrely, tak zavolas riaditelke a povies, ze proste nenastupi. Doucit sa veci moze, ale aj nemusi. 3 roky je podla mna strasne skoro. Moja starsia isla ked mala 4 a bolo to viditelne jednoduchsie. Viem porovnat, pretoze mam mladsiu ktora isla v troch a doteraz si to vycitam. Kazde dieta je ine.
Skus skor namiesto adaptacneho procesu v skolke zacat adaptacny proces medzi detmi - materske centrum, kurzy a podobne, kde budes so synom aj ty, aby ziskal prirodzenu odvahu.

siska53
4. feb 2015

@lenicko 6 mesiacov je dlha doba,za tu sa da stihnut vela v zivote dietata.
A mas istotu,ze ti ho vezmu?
Urcite co sa tyka kontaktu s detmi,tak je fajn sa poznat s mamickami,ci uz z ihriska alebo z dakeho materskeho centra, pomoze aj nejaky kuez pre deti-plavanie,cvicenie s detmi.
Pozri,moj sa odplienkoval v2,5r.za 4dni (teda na spanie mal este do 3r.a 3m.-tu si zrusil sam a na kakanie mal do 3,5r.-mal blok totiz)..,rozhovoril sa kusok pred 2,5r... Pit z pohara sa nzucil nai neviem kedy,ja som nemala nervy na to neustale prezliekanie,tak pil cez naustky a slamky a jedneho dna hop- a vedel pit nirmalne z pohara bez oblievania.. Preto ani dceru nenutim.. Ucime sa presypavat ryzu alebo prelievat vodu a to si myslim,ze napomoze, aby sa nepolievala..

Papanie- tu mu skus nechat lyzicu,trochu mu pomahaj,moji sa sami chceli krmit aj ked teda bordel riadny, doteraz,lebo jeden sa uci jest lyzicou a dalsi zas vidlickou a nozikom.

katkabg
4. feb 2015

Ja zijem v Bulharsku,u nas v skolke beru deti uz aj ako 1,5 rocne aj ked plienkuju🙂 mame take ochotne pani ucitelky 🙂 🙂 🙂 moja tiez chodila od dvoch rokov 🙂 pravda ze ona uz vtedy neplienkovala ale som rada ze isla tak skoro a skoro si aj zvykla🙂 bola od sameho zaciatku celi den 🙂 a to je u nas skolka otvorena od 6 30 do 18 30.

namornicka
4. feb 2015

Z môjho pohľadu ho treba odučiť najmä od plienok a cumľa. Jesť sa postupne naučí a ak mu to pôjde aj ťažšie, učiteľky vždy tých pár detí dokŕmia. S obliekaním tiež pomôžu kým si dieťa nezvykne. Ale stále prezliekať pocikané alebo pokakané dieťa nebudú. Raz za čas sa v malej triede stane, že dieťa má počas spánku alebo dňa nehodu, ale ak to robí jedno a to isté dieťa často tak to zhodnotia akože nie je pripravené na škôlku. Cumeľ sa netoleruje, ak by ho aj na spánok dovolili, iné deti by mu ho "kradli" a dávali si ho do úst, vieš si predstaviť bandu malých škôlkárov.

timea7
4. feb 2015

@lenicko je to len a len na tebe. Dieťa prirodzene prejaví záujem o nové veci, je na matke, ako sa k tomu postaví, alebo mu dá do ruky lyžicu, keď sa po nej naťahuje a nechá ho samé jesť, alebo uprednostní čistú podlahu, stôl a dieťa a nakŕmi ho. Tá fáza, keď dieťa chce (tú lyžicu ešte počas prvého roku života) prejde a potom už sa dieťa nechá rado kŕmiť. Ty si to zrejme prešvihla, ale to neznamená, že sa tvoj drobček nenaučí jesť a obliekať. Musíš ale rešpektovať aj jeho povahu, niektoré dieťa chce všetko robiť samé, iné je bojazlivejšie, u tvojho dieťatka treba podporiť jeho sebavedomie. Čim viac vecí bude ovládať samé, tým bude sebavedomejšie. S tými plienkami to máš dobre naplánované, počkaj , kým sa oteplí, aj synček bude o trošku starší a zrelší. Keď ide drobec jesť, daj mu lyžičku, najprv na tuhšie veci, napr. zemiakové pyré, krupicovú kašu, puding, nie ryžu, polievku, aby ho to neodradilo a chváliť. Fľašu odlož (najlepšie keď by ste boli mimo domov - u babky, v hotely, u kamarátky - skrátka nie je), daj mu malý ľahký plastový pohárik, aby ho nemal ťažký do rúčky. A čo a týka toho obliekania, postupuj postupne, najľahšie mu pôjde asi natiahnuť pyžamkové nohavice na holé nôžky, postupne tepláky atď. Podporuj jeho motoriku manipuláciou s drobnejšími predmetmi - nech presýpa fazuľu z pohárika do pohárika, misky, prekladá ju lyžicou, skladajte z kociek, skladačiek, navliekajte veľké drevené korálky, maľujte veľkým štetcom na veľký papier, modelujte z plastelíny, pripínajte štipce na prádlo na papierový tanier a pod. Veľa námetov nájdeš na montessori doma. Nemaj strach, maličkým deťom v škôlke učiteľky pomáhajú, nemôže nikto od nich v troch rokoch chcieť, aby sa vedeli komplet obliecť, najesť a nikdy sa nepocikali. Nech sa vám darí.