Poslúchanie, rešpektovanie, čo je dovolené a čo nie

keira
26. jún 2014

Odkedy Vase deti "zacali posluchat"? 🙂
kedy pochopili, co sa smie, nesmie?

januvia
15. júl 2014

Ahoj, nooo ako kedy 🙂 Ale myslim, ze najdramatickejší bol ten druhý rok. Ako preliezol cez druhé narodeniny, tak sa to samé akosi začalo upravovať. Ale do jaslí nastúpil ako 15 mesačný, a bol tam najmladší a to bola katastrofa, lebo nehrozila žiadna utiahnutosť, prave naopak, začal si upevňovať svoju pozíciu v kolektíve 🙂 a to som tam ešte k tomu pracovala, takže mal pocit, že je tam Big Boss. Napriek tomu si myslím, ze pobyt v kolektíve, kde sú dané určité pravidlá deťom nesmierne prospievajú. Nemám problém s tým, aby si umyl ruky, vyzul sa hneď ako vojde do domu, neodchádzal počas jedenia od stola a tak. Ale v troch rokoch prichádza obdobie "jáctva" takže samé ja ja ja a dupanie a nervičky, takže už sa neviem dočkať, lebo už to priebežne nacvičuje.
Ak to zhrniem, myslím, že deti majú obdobia ako my dospelí... raz majú na nás náladu, inokedy nie, takže poslúchať začnú až keď skončí puberta 😉

bodka70
16. júl 2014

nedá sa to ohraničiť vekom, lebo niekedy ťa napríklad ročné, rok a pol ročné dieťa poslúchne a 2-3 ročné už nie, lebo má vzdor. 😅

myslím že 100% či takmer 100% poslúchanie nedosiahneš v žiadnom veku plus závisí to od mnohých okolností - spôsob výchovy, temperament dieťaťa.... O poslušnosť by napokon ani tak nemalo ísť (ak nepočítam nejaké hraničné situácie typu: dieťa vbehne na vozovku). Skôr o schopnosť dohodnúť sa, rešpektovanie... Ja mám skúsenosť, že najviac sa dá dohodnúť s deťmi okolo 4-5 rokov (keď už ako tak prejde prvý vzdor), potom príde papuľovanie a odvrávanie cca do tých 7-8 rokov, potom je chvíľu rok dva kľud a príde puberta cca okolo 11 rokov, no a to už sa o počúvaní nedá hovoriť, lebo čím je dieťa staršie, tým viac má svoju hlavu 😉

no ale ty si zrejme chcela vedieť, od kedy niečo "pochopia" - tak to je zhruba od 2-2,5 roka, ale zbav sa ilúzie, že pochopenie zároveň znamená poslúchanie 😀