Rozčuľuje ma cena za štátne jasle v Bratislave

miskatn
26. aug 2012

Strasne mi vadi, ze za jaslicky treba platit v Bratislave (Stare Mesto) 340 eur mesacne a za skolku 13 eur.
Bokuzial nemam ziadnu babku ani tetu po ruke, maly pojde do skolky az o rok a dovtedy ten rok to potrebujem nejako riesit.

Mam chut dat do kopy 2-3 maminy ako ja a zaplatit spolocnu opatrovatelku, napriklad len na 1/2 dna.
Alebo sa o deti striedavo starat, v pondelok ich budem mat na starost ja, v utorok mamina 2, v stredu mamina 3.
Citali ste niekto Biomanzelku od Viewegh-a ? Riesia to tam podobne, dokonca aj zo zakladnou skolou 🙂

evka4
26. aug 2012

@miskatn 230eur ti za jaslicky preplati stat, tych zvysnych 110eur uz potom na Bratislavsky kraj nie je az taka strasna palka, aspon podla mna... urcite je nefer, ze existuje taky nepomer medzi statnou skolkou a statnymi jaslami co sa financii tyka, ale kebyze mas dieta v sukromnych jaslickach, tak platis podstatne viac 🙂

sisaha
26. aug 2012

@miskatn tiez si myslim, ze ak mama nastupi do prace, tak 110 eur nie je take hrozne zaplatit za cely den. 😉

mima4
26. aug 2012

@sisaha zalezi od prace tej maminky. V BA to asi nebude taky problem, to suhlasim, pokial maminka nerobi zdravotnu sestru alebo ucitelku...

sisaha
26. aug 2012

@mima4 aj keby robila zdravotnu sestru, alebo ucitelku, stale je to menej ako by musela dat opatrovatelke.

mima4
26. aug 2012

@sisaha to mas pravdu 🙂 Aj tak by asi bolo najlepsie, keby maminky, ktore maju zaujem, a neplanuju ist do prace, a maju napr. rodiny dom..by si zakladali minijaslicky...miniskolky...

sisaha
26. aug 2012

@mima4 ja by som zase dieta nedala niekomu dieta do minijasliciek a miniskolky pokial nema pedagogicke vzdelanie. Ale to je iba moj nazor.

mima4
26. aug 2012

@sisaha ja som bola opatrovatelka a tiez som nemala pedagogicke vzdelanie. A ked vidim niektore tie ucitelky (teda na zakldnej skole predovsetkym...), tak si myslim, ze to ani nie je o tom vzdelani.

miskatn
autor
26. aug 2012

@sisaha @evka4 s tym preplatenim 230 eur sa velmi mylite, to je proste rodicovska, ktoru ja teraz dostavam.
no a ked dam maleho do jasli, tak ju dam celu na jasle a este priplatim, cize fakticky ma to stoji tych 340 eur a basta.
je pravda, ze je tam maly rozdiel, rodicovska je myslim 200 eur a ked platim jasle, tak je to zvysene na 230, ale nie je to tak ako pisete, ze mi niekto preplati jasle bohuzial.

mima4
26. aug 2012

@miskatn ale kočky majú pravdu, preplatia ti jasle ciastočne. Ale ty ešte k tomu budeš dostávať peniazky zo svojej prace.

miskatn
autor
26. aug 2012

@mima4 nesuhlasim, poviem to inac : dobre daju mi na jaslicky 230 eur, ALE ZOBERU mi 200 eur rodicovsku, takze ma jaslicky finalne stoja naozaj plnu sumu...

sisaha
26. aug 2012

@miskatn ale ty nechapes jednu zakladnu vec. rodicovsky prispevok, ktory dostavas, je prispevok na dieta, aby si nim vykryla naklady na starostlivost o dieta. To nie je tvoj prijem. Ak sa zamestnas, tak budes mat svoj plat a štát je taký dobrý, že ti preplatí na jasle 2/3 ich nákladov.

mima4
26. aug 2012

@miskatn jaslicky by ta stali plnu sumu vtedy, kebyze ti stat neda ani tych 230 EUR

sisaha
26. aug 2012

@mima4 to mas sice pravdu, ale to je zial vysledok tejto doby, ze dôchodcovia odchovaní byvalym rezimom, odmietajuci sa dalej vzdelavat, nepriatelia zmien a neochota akceptovat dnesnu dobu sa tam drzia a beru miesto vystudovanym, ktorí by radi učili po novom...Ale je to zas druha strana mince a to je plat ucitela. Ale to nejdem rozoberat. Co sa tyka opatrovania, aj moja sestra si v DE brala na obcasne opatrovanie deti 1x do tyzdna na par hodin. Ale ak by som to mala brat ako celodennu starostlivost, tak by mi to asi prekazalo..

sisaha
26. aug 2012

@mima4 a este je jedna vec, ktora je rizikom mnohych sukromnych škôlok. Väčšinou tam "učia", resp. strážia deti učiteľky, ktore nemajú ani páru o vzdelávaní a didaktických aktivitách detí. A mnohých rodičov ani nenapadne sa pýtať na vzdelanie ženy, ktorá má celý deň vzdelávať jeho dieťa.

mima4
26. aug 2012

@sisaha chapem. No neraz tu pisu aj mamicky, ktore nebavi ich zamestnanie, robia predavacky, za pasom... praca ich nanaplna...a radsej travia zivot materskymi... mozno pre ne by to bolo riesenie... venovat sa detickam...na zivnost opatrovat cca 3-4 deti...

miskatn
autor
26. aug 2012

@sisaha naklady na dieta sa mi znizia minimalne, ked nastupi do jasliciek, strava na male dieta je to najmenej z celkoveho rozpoctu na dieta... podla mna ta rodicovska skor pokryva matkin cas, ked nemoze zarabat, ale to je asi jedno, proste podla mna by to malo stat cca tolko ako skolka, mozno trosku viac, ale nie narast o 2500 % .....

sisaha
26. aug 2012

@miskatn nezabudaj, ze platis niekoho za vzdelavanie tvojho dietata, niekoho kto mu bude cely den venovat svoj cas, nakrmi, prebali, oblecie, vyzlecie, nauci na nocnik.....Ak sa ti to nepaci, tak ostan doma a venuj sa dietatu sama

miskatn
autor
26. aug 2012

@sisaha nezabudam, nezabudam, ale preco neplatime to iste aj v materskej skolke a v zakladnej skole teda ? tam sa im nikto nevenuje ? prepac, nechcem s tebou bojovat, proste podla mna je to chyba systemu, skolku aj skolu plati stat, ale jaslicky neriesia ...
uz asi posledna pripomienka : podla mna jasle a ms by mali stat takmer rovnako 🙂

sisaha
26. aug 2012

@miskatn kedze jasle su pre deti od 6 mesiacov do troch rokov, hadam nebudeme porovnavat to co dokaze dieta v 6 mesiacoch a to co dokaze v 3 rokoch. Ja si myslim, ze jasle (cena) odzrkadluju zvysenu starostlivost o tie najmensie deti a tym, ze stat ti na ne prispeje 2/3 nakladov, tak môžme byť radi, na rozdiel od inych krajin, kde si ludia platia sukromne opatrovatelky, ked idu do prace. A nikto sa nad tym nepozastavuje. My sme boli zvyknutí zo socializmu, ze sme vsetko dostali zadarmo, len dnes už to tak nefunguje...

sisaha
26. aug 2012

@miskatn ak by jasle stali rovnako ako statna Mš, tak verim tomu, že polovica naroda by šupla svoje deti do jasiel a doma si užívali svoj rodičovský príspevok...

maznacik007
26. aug 2012

@miskatn no mnohe zeny ani nemaju moznost dat dieta do statnych jasiel.... a rady by si ich zaplatili.... RP je urceny ako nahrada prijmu rodica... a ak rodic nejde pracovat tak naco dava dieta do jasiel.... a ak ide pracovat tak zasa ma plat.... tak co riesis....
a dieta v skolke isto nestoji len 13 EUR mesacne a uz vobec nie skolak .... ked budes mat skolkara a skolaka potom uvidis co stoji take vacsie dieta....
a ak mas dieta tak sa staraj a nespoliehaj sa len na stat

sissy27
26. aug 2012

@miskatn prečo by mali jasle a škôlka stáť rovnako? do 3 rokov veku dieťaťa - čiže keď nastupuje do škôlky, máš ty nárok byť doma na platenej materskej... toto je vymoženosť slovenska, česka a možno pár ďalších krajín... čiže ak potrebuješ / chceš ísť skôr do práce ako po troch rokoch, vzdávaš sa tejto možnosti ... mimochodom, v čase, keď som ja mala dieťa vo veku tvojho ( a nie je to zas až tak dávno) neboli ŽIADNE jasle, okrem súkromných a tie stáli oveľa viac ako tvojich 340€ a štát na ne neprispieval vôbec, a samozrejme nebola možnosť brať aj materskú aj pracovať (zmenili to až posledný rok mojej "materskej")... ďalšia vec - žiadna škôlka nestojí len 13€ mesačne - to je len poplatok za škôlku, plus platíš stravu, rôzne príspevky, fondy atď... a to ešte dostať dieťa v BA do štátnej škôlky s dovŕšením troch rokov je čistá utópia, ale tak môžeš dúfať, že za rok sa niečo zmení k lepšiemu...a že školu platí štát? no hneď v septembri ti pošlem zoznam poplatkov za štátnu školu, ktoré treba uhradiť, aby si videla, ako vyzerá bezplatné školstvo 😝 a okrem toho - školská dochádzka je povinná, tak ju neporovnávaj s jasličkami...

evka4
26. aug 2012

@miskatn ja viem, ze matka nedostava RP a este k tomu aj prispevok na jaslicky, ja uz tiez chodim do roboty, takze viem, o com to je... ale treba si uvedomit, ze budes chodit do roboty, za co budes dostavat plat, cize ak ti stat prispeje 230eur na jaslicky a ty zo svojho platu doplatis ten zvysok, tak vo vacsine pripadov a v BA kraji to nie je az taka katastrofa.

miskatn
autor
26. aug 2012

vzdavam sa, je vas presila 🙂
mate pravdu, ked som porovnavala, nemyslela som na 6 mesacne deti, moj ma takmer 2 roky, takze preto sa mi to zdalo porovnatelne jaslicky a skolka ...

sissy27
26. aug 2012

@miskatn aby si si neplatila ešte rok súkromnú škôlku 😝 ak má 3 roky až v septembri (alebo neskôr) tak je dosť mizerná šanca, že ti ho zoberú do štátnej škôlky hneď ten rok...

miskatn
autor
26. aug 2012

@sissy27 bohuzial, presne toto ma uz chvilku trapi 😉

lucik194
26. aug 2012

no pridam sa aj ja, mozes byt rada ze ti maleho do statnych jasliciek zobrali, nakolko v celej BA su 4 statne jaslicky, v raci, v novom meste a v starom meste, ostatne su zrusene. Pravdaze tie v starom meste su najdrahsie, pretoze maje najviac vydavkov na reziu .... v novom meste stoja 230€ (ci je dieta v jaslickach alebo nie je, stale platis rovnako), tie v raci stoja podla toho kolko dieta (kolko dni) je v jaslickach ale tiez pokial je cely mesiac v jaslickach to nie je viac ako 200€. Neviem v com mas problem, 340€ zaplatis prispevok na starostlivost je 230€ t.j. 110€ budes platit z platu ..... co vobec nie je vela....
Jasnacka ze jaslicky su drahsie, pretoze je tam aj ina starostlivost a tiez hygiena je uplne ina ako v skolkach, Jasnacka ze skolky musia mat splnene kriteria ohladom skolky ale hygiena v jaslickach je "ovela tvrdsia"...... Nasa mala chodila do statnych jeden rok v raci a teda viem ze ta starostlivost bola naozaj na nezaplatenie....
A ziadna skolka v BA nestoji 13€, ano zaklad moze byt 13€ ale musis este pripocitat stravu a este aj akcie ktore vacsinou doplacas ..... takze rataj 40-50€ mesacne.

sharmana
26. aug 2012

@miskatn ale ved do 3 rokov sa prepláca príspevok na starostlivosť preto, aby si mohla ísť predčasne do práce a zaplatiť si z toho čiastočne tú opateru o dieťa... a od 3 rokov ti už štát nič nedáva, musíš pracovať a vtedy platíš škôlke tých 13 eur, ale tak či tak už nedostaneš tých 230 eur príspevok na starostlivosť 😕
problém je skôr inde, a to že príspevok na starostlivosť by sa mohol kludne vyplácať až do 5 rokov veku dieťaťa, aby matky, ktoré nevedia umiestniť svoje 3 ročné deti do škôlok, mohli ich dať do súkromných... toto je skôr problém... nechápem totiž tú logiku, že ked vedia podporovať matky do 3 rokov veku dieťaťa, prečo už nemôžu po tom 3 roku, kedže je problém s tými škôlkami 😕

moni244
26. aug 2012

@mima4 alebo predavačku v obchode s oblečením :D

amouramour
26. aug 2012

@sharmana hm, ta logika je bohuzial velmi jasna...vies kolko by tie dalsie 2 roky stali nas stat?