Tantrum dvojročného a výchova bez kriku

monika15
5. júl 2012

Raz som sa tu docitala o vychove kde sa nekrici ... ale s laskou sa vychovava dieta......
ale uz to tu neviem najst.....
Nas maly bude ma 2 roky ale nejako zlenivel.....
Doteraz pekne vsetko robil .... odkladal hracky.... ked nieco odhodil siel a dvihol.... atd....
teraz jak keby vymeneny... 1500 krat mu treba vsetko zopakovat :( a aj tak vzdy naopak zrobi :(
mm tvrdi ze uz treba kricat po zadku ale ja nejako nie som za taku metodu.....
Poradite mi nieco co by malo zafungovat?
Ja Viem ze tento rok je nahorsi... medzi 2-3 ale aspon keby sme mali cestu.... 🙂)
DIKI MOC>>>>

zuzulienka1973
5. júl 2012

Tak to som aj ja zvedava na rady,lebo doma mam to iste s dva a polrocnou a 8 rocnym.

monika15
autor
5. júl 2012

@zuzulienka1973
Dufam, ze nam niekto poradi bo ja uz dochadzam s napadmi :( ☹ ☹ ☹ 😒 😒 😒 😒

zuzulienka1973
5. júl 2012

No tie napady by mozno aj boli ale ta trpezlivost.Ach jaj.

zuzulienka1973
6. júl 2012

No napriklad synovi som kazala ist do obchodu kupit mlieko.Nechcel ist ani za svet.Tak so mu povedala ,ze viac ho nepustim na pocitac.A potom siel.S tymto starsim je to horsie.Ja neviem,mozno som nieco zanedbala?Mala ked si nechce upratat hracky vezmem napriklad babiku a poviem : Jej babika ty si taka pekna ,pod dam ta do kocika aby si neprechladla lebo Anicka by sa potom nemala s cim hrat.Na malu mi tieto finty niekedy zaberaju

tea333
6. júl 2012

@monika15 to nie je o jednom napade ale o celkovom pristupe k dietati. mna najviac oslovila kniha respektovat a byt respektovan, lebo najviac odraza partnersku metodu komunikacie a zitia s detmi.
je to subor poznatkov a studii o komunikacii, komunikacnych metodach a dopadoch na dieta a jeho vyvoj.
citala som viacero knih, ale vacsina z nich su len take motaniny, alebo "teorie".
tato kniha pekne zhrna to, co chcem ja v komunikacii a vychove dosiahnut..

ichbinich
6. júl 2012

O obdobi vzdoru je tu viac tem, aktualna je tato:

https://www.modrykonik.sk/forum/staram-sa-o-dietatko/obdobie-vzdoru-u-dietata-ako-si-s-tym-poradit/

Najma na poslednych par stranach (=najaktualnejsie) sa pise aj o nekricani (teda podla moznosti). Tam tiez odporucaju Respektiovat a byt respektovan, o tejto knihe je tu cela diskusia, najdi si vo vyhladavaci.

Ja som citala/citam a odporucam tiez: Dr. Harvey Karp: The Happiest Toddler on the Block; Elizabeth Pantley: The No-Cry Discipline Solution; Dr. Sears: The Discipline Book

V skratke: neexistuje jedno riesenie 😉 Na kazdu situaciu treba inu fintu. Treba zistit, preco ma dieta tantrum a potompodla toho reagovat a najlepsie je snazit sa im zabranit. Ale to som rozpisala v tej horeuvedenej diskusii prave vcera 😉 Pozri si, urcite tam najdes par trikov, ktore mozes vyskusat...

A nezabudni na rodicovsku mantru: to je iba faza, to je iba faza, ooohhhhmmm 😀

bubelko
6. júl 2012
charlize
6. júl 2012

http://www.martinus.sk/?uItem=128152

Predchodca knizky Respektovat a byt respektovan. Niekomu sa mozno lahsie cita. Je uzasna. Drzim palce.

monika15
autor
6. júl 2012

@charlize
@bubelko
@ichbinich
@tea333

Dakujem...... skoda ze uz nie som na SK :(( ale skusim to zohnat nejako DIKI ESTE raz

amulienka
6. júl 2012

@monika15 ahoj mam kamaratku co ma 2 a kusok rocne dieta, vychovava ho anjelskym hlaskom, venuje sa mu maximalne, nema tu dnesnu generacnu vychovu, pocitace ci telka a rozpravky...neviem ake hracky od vymyslu sveta, dieta je zvyknute, ze sa mu proste venuju, vsetko mu vysvetluje uplne kludne a jej to staci. ked chce robit nieco zle, tak jej jednoducho povie, preco to nie je dobre a dieta to sice este skusa, ale potom to necha tak. ja neviem ci mamu tak respektuje alebo cim to je, je to uzasne vidiet a dufam ze aj moja mala bude taka, aj ked niekedy pochybujem aka je diva uz teraz 😀
ale stretla som sa aj s nazorom starsieho rodica, ze on by radsej dive dieta ako take ukaznene... tak neviem

monika15
autor
6. júl 2012

@amulienka
u nas presne to iste je :( ja som nechala robotu som s malym od rana kym nejde spat vsetko pekne pomaly bez kriku :((( ale niekedy sa mi zda ze just to zrobi :((((((
telku obcas sledujeme ked musim varit alebo peciem aby sa mi nepopalil.... ale pocitac neni tiez :((((

amulienka
6. júl 2012

@monika15 jaj tazko sa radi, ked som to nezazila, ale asi si dam pozor na to, aby som malej neukazala, ze ma nahnevala alebo sa nebudem bavit na tom, ked spravi nieco zle. lebo pototm to bude robit naschval nie? 🙂

janinah
6. júl 2012

@amulienka lenže dotyčné dieťa sa skôr či neskôr dostane "medzi ľudí" a zrejme zažije šok, ani deti a ani cudzí s ním nebudú komunikovať anjelským hláskom 😒

amulienka
6. júl 2012

@janinah ale kde, ved ostatne deticky, co sa stretavaju, urcite sa k nej tak vsetcia nespravaju, ide o respekt k matke v takom utlom veku.

monika15
autor
6. júl 2012

@amulienka to neva 🙂 kazda rada je dobra 🙂) nikdy nevies 🙂)
@janinah no ja viem presne ze preco zacal moj maly dvihat ruku..... pretoze jeho 3 rocny bratranec dvihal nanho ho fackal..... a on sa branil a uz spet to robi :((((((((((( takze ano dieta neubranis takym veciam :((((

ria_zuzolova
6. júl 2012

@amulienka Je ozaj super vidieť také dieťa a takú maminku, gratulujem im obom... ale zároveň som aj skeptik, či to vydrží aj o rok, keď príde to povestné obdobie vzdoru. 😕

Moja najmladšia (4,5 r.) pred hodinkou predviedla ukážkový vzdor. Ja som sa tiež správala ukážkovo, podľa rád všetkých tých knižiek a článkov v časopisoch, čo som prečítala. Ozaj sa mi to podarilo pokojne: vysvetliť jej, prečo musíme byť doma (angína), ponúknuť jej, nech mi povie, prečo sa hnevá, pevne ju objať, povedať jej, že ju ľúbim, upokojiť ju škrabkaním po chrbte (to má rada)... a samozrejme bez kriku, bez vyhrážania, bez fingovaného smútku či sklamania nad jej správaním... nič nepomohlo, zúrila 15 minút, až sa tak zadúšala. Proste nič.

Tak sa zdá, že moja malá nečítala tie knihy a nevie, že by mala reagovať na moje snahy upokojením sa a byť šťastná, akú má skvelú mamu. 😅 😀

janinah
6. júl 2012

@ria_zuzolova ja som v podobnom prípade šla baliť jeho najoblubenejšie hračku,že posielam balík dobrým deťom,by si mala vidieť ako sa vedel skľudniť 😉

ria_zuzolova
6. júl 2012

@janinah No a to je vraj nesprávne. (Podľa všetkých tých moderných kníh o výchove založenej na vzťahu.) Lebo je to trest. 😅
Ako ja by som to vtedy tiež najradšej urobila, ale sa to nemá... a hlavne v tomto prípade by to ani nezabralo, bola taká rozčúlená, že to by ju už zlomilo. To sa dá použiť v čase, keď sa ešte kontroluje, ale keď už je v amoku, tak sa neovládne.

anjelicek26
6. júl 2012

@monika15 - vela tychto knih je na ulozto.sk skus pohladat...

anjelicek26
6. júl 2012

@ria_zuzolova - inak co sa tyka vzdoru, moje deti ho klop klop nemali ani jeden, proste to preskocili, vrieskanie, jedovanie a take fakt nepozname 😕 Ale toto je o povahe, nie o vychove mam pocit 😕

martina2001
6. júl 2012

@monika15 ja som sa neriadila podľa žiadnej knihy, na malého som nekričala, on poznal tón hlasu kedy je to sranda a kedy už nie, a doteraz som ho ešte neudrela, ani ja ani manžel. Hračky som mu nikdy nedávala upratať samému, robili sme to spolu, veľa robí aj prostredie v ktorom dieťa vyrastá.

aliza
6. júl 2012

@monika15 no, podla mna ide aj o to, ci su nase poziadavky adekvatne k veku dietata. Mam rovnako stareho syna a teda hracky ho nenutim upratovat, vzdy ho zavolam, aby sme to robili spolu, zacnem vzdy prva a bud sa prida alebo nie, nijak to nekomentujem, neriesim, idem prikladom. Ak mate problem len s tymto, tak by som to vobec neriesila, na upratovanie ma este cas, podla mna. Dieta nie je vojak, co musi na slovo posluchat, najlepsie sa dieta uci prikladom, pochvalou a formou hry. Krik, bitka a trest mozu vyvolat u dietata pravy opak, vzdor a agresivitu alebo mozu ubit jeho sebavedomie a tvorivost.

monika15
autor
6. júl 2012

@anjelicek26 uz par som stiahla 🙂 🙂
a ako ich citam tak sa mi zda ze aj pravdu budes mat hlavne povaha ...... no uvidime ked docitam 🙂

@martina2001 presne tak aj mi sme mali taky kolotoc ze sme pekne hracky spolu odkladali a potom sa kupeme a potom spanie... popripade knizku citame ale to sme prestali lebo pri citani sa zacalo salenie 🙂 kricanie smianie a potom ziadne spanie 🙂
ja som doma s malym non stop bezomna nebol este ani na hodinu vsade ho nesieme nebijeme ho nekricime takze si myslim ze prostredie je presne take ake dieta potrebuje.....

@aliza neee s upratovanim mame problem .... ale aj inde.... maly je velmi tvrdohlavy :( doteraz bolo vsetko ok, pekne spolu sme vsetko robili ziaden krik nic...... a teraz jak keby donho 100 certov voslo :(((

amulienka
6. júl 2012

@anjelicek26 ja mam pocit ze deti, ktore si tym nepresli maju o to horsiu pubertu. a ti, co si ani pubertou neprejdu, tym nadobro preskoci v 50tke, proste raz to prist musi. (ale asi som odbocila od temy, idem do temy "muzi")

katrinka8
11. júl 2012

Baby, tak u nas je to take podobne, ako sa tu pise. Nasa dcerka ma 2 roky aj mesiac a je to take celkom bezne dieta - neposedko, zvedava, stale v pohybe, vsade musi byt, vsetko vidiet ... 😀 Ale obcas jej "niekto prepne gombik" a mne prasknu nervy 😢 Hnevam sa na nu a nasledne aj na seba, ze sa neovladnem a zvysujem hlas, ale tie jej "ulety" su obvykle necakane. Proste normalne si listuje knizky (miluje knizky) a z nicoho nic zacne trhat stranky 😠 Prejdu tyzdne, ked si normalne listuje, a zrazu "stuk" a trha stranu. Potom zase nejaku dobu klud a zase... alebo to, ze robi veci, ktore proste nemoze - zakazane z bezpecnostnych alebo financnych dovodov - vesia sa na umyvadlo v kupelni (tak, ze sa jej moze hocikedy smyknut ruka a ma vybite zuby, zlomeny nos alebo daco ovela horsie) - kazde rano jej neustale opakujem, nech sa tam nevesia, lebo spadne a ublizi si, zvesim jej rucky a ona tam visi v momente zas. Skace po posteli alebo gauci, pricom nevie odhadnut, ze je uz na kraji. Ked ju v priebehbu 5 minut uz aspon 7-mykrat z toho gauca davam dole, tak mi proste tie nervy ujdu (ja sa strasne bojim, ze spadne rovno na stol) a zvysim hlas (otvorene sa priznam, ze kricim nahlas), alebo - to je asi tradicne v tomto veku - potrebujem ju obliect, lebo sa ponahlame na autobus a musim ju nahanat po gauci, lebo len co sa natiahnem po dalsi kus oblecenia, tak uz je prec, prip. si lahne kruti sa a pod. - samozrejme, hahaha, hihihi... Ale tak to obvykle zvladam ako tak v klude, nejako ju zabavim a ide to. Najhorsie su tie skakania, trhania knih alebo minule napr. hodila na zem (zase z nicoho nic a naschval) meteostanicu a prisla mi to oznamit do zachodu... skoro ma vystrelo! A ked sa jej opytam, preco to urobila, tak povie, ze: Neviem 😠 Alebo chyti z nicoho nic (raz za par dni) pohar s vodou (cajom), napije sa a nepolozi ho spat, ale zbytok vyleje na zem - naschval. To uz radsej ani neriesim. Najviac ma hneva to, ze ked jej poviem aj 6x (podotykam ze uplne kludne s vysvetlenim)), ze nieco robit nemoze, prip. predmet jej zaujmu alebo ju samu odstranim, tak napriek tomu danu vec urobi. Vtedy tie nervy prasknu. Mam pocit, ze to robi vtedy, ked si ju "nevsimam" - napr. som v zachode alebo robim nieco, co ju nezaujima a pod. A to naozaj robim malo veci, lebo sa snazim venovat hlavne jej, ale tak zase na ten zachod ist musim, vsakze 😀 Takze sem sa s navrhmi, lebo moje dietko odmieta reagovat podla knihy Respektovat a byt respektovan 😀

inani
11. júl 2012

@katrinka8 presne toto robi moja mala a niekolko x tyzdenne som z nej na pokraji nervoveho zrutenia 🙄

katrinka8
12. júl 2012

@inani - no, ja niekedy som riadne nervna z toho a niekedy to beriem "sporotovo" - proste si opakujem, ze ju to prejde... ale tak asi to zavisi od celkovej situacie, ako sa vyspim alebo tak... Ale obvykle som nervna, netusim, ako to mam riesit, zatial som - bohuzial - neprisla na to, co na nu plati. A zda sa mi, ze tie postupy z knizky Respektovat a byt respektovan na nu absolutne nezaberaju - myslim, ze je na to este trochu mala, jednoducho este asi celkom nerozumie niektore suvislosti... Ale napr. dnes bol pokojny den, vobec ziaden krik 🙂 Tiez by som chcela vediet, co zabera na taketo temperamentne deti - samozrejme, ze najlepsie bez kriku. Viem, ze mnohokrat je taketo spravanie prejavom nudy, ze si ju "nikto nevsima" - ale zase sa musi naucit, ze obcas mame aj povinnosti a musime robit aj nieco ine. Ato by som chcela dosiahnut - naucit ju to bez kriku a trucu.

jankaxxx
12. júl 2012

no ja som mala anjelika zatial doma ale tiez vystrukuje uz rozky posledne dni a chcela by som to podchytit este zavcasu aby sme zachvatom predisli ale ja som za posledne dni v tokom v soku ze popravde vobec som nevedela ako na jeho hnev reagovat lebo doteraz to vobec nebolo preto sa stale sama seba pytam ci som niekde urobila chybu alebo jednoducho taketo obdobie muselo prist,preto si rada precitam nazory a rady lebo fakt neviem ako na to a stiahnem si aj knihu nejaku len ja na tie knihy nejako cas nemam☹

nikasik
12. júl 2012

kazda vychova bez uplneho kriku nie je idealna priprava dietata do dalsieho deckeho kolektivu napr. v skolke a pripadne aj dalej v skole alebo len medzi kamaratov na ihrisku pretoze dieta sa urcite stretne s tym ze niekto po nom bude kricat...ci uz pojde o hrablicky...pripadne ze posliapal kolacik v piesku alebo to bude krik pani ucitelky (co je samozrejmost!!! 😒 dita ktore nevie celit aj hnevu a kriku ktory je urceny priamo na neho sa nebude vediet zachovat tak ako dieta ktore sa s tym uz stretlo...dieta vie ze takto nieco uz bolo a ze sa ma branit.... vychovou bez kriku moze dojst k 2 prehnanym situaciam a to bude kazdy krik ho uplne rozhodi a bude zahriaknute alebo jednoducho sa branit nebude vediet a tak zacne byt neprimerane agresivne... samozrejme tym nechcem povedat ze na dieta treba len kricat 🤐 🤐 🤐 ..myslim tym ze treba postupovat primerane a zhodnotit situaciu kedy ten krik je potrebny a kedy staci vysvetlenie....

rita51
11. okt 2014

@inani aj u nás🙂 a na otázku prečo to robí je odpoveď:Lebo chcem! ☹
vraj je to fáza sebauvedomovania....no neviem 😉