Trojročné dieťa nerozpráva

henrieta16
12. júl 2014

Ahojte. Môj 3-ročný syn nerozpráva. Do roka sa zdalo byť všetko v poriadku, hovoril mama, baba, potom nastal akýsi zlom a odvtedy nič. Som z toho nešťastná. Začali sme to riešiť pred rokom, keď mi svokra začala podsúvať články o deťoch s autizmom 😠 veľmi ma to hnevalo a tak som jej chcela dokázať, že moje dieťa autista nie je. Keďže manžel je sluchovo postihnutý, začali vyšetrenia. Foniatria, neurológia, psychologia a logopedia, tie navštevujeme pravidelne. Sluch ma v poriadku, neurologický nález žiadny, autizmus vylúčený. Neurologička nám povedala, že na základe EEG je ľavá hemisféra bloknutá. Prečo? To nevieme. Nemyslím si, že je chorý, alebo trpí nejakým ochorením, ale niekedy mám pocit, že to, že nerozpráva ho značne brzdí vo vývoji. Od nočníka sa naučil ako 21mesačný, čo som ani neverila, keďže mi nevedel povedať. Dodnes reagujem na ťahanie alebo ide sám. Rozumie základným veciam. Ale keby som mu povedala napr. dones mi pohár, pochybujem, že by mi ho doniesol. Snažím sa mu venovať naplno, je šikovný, chce robiť to, čo robia ostatné deti a poviem vám pravdu, najviac chcem počuť aspoň jediné slovko a asi to najkrajšie "mama" ☹ prosím, ak máte nejaká skúsenosť s takým niečim, podeľte sa, dakujem!

barbora59
12. júl 2014

@henrieta16 ahoj moj syn bude mat 3 roky za mesiac a tiez nerozprava. Jeho slovna zasoba je mami tati daj hej toto tam hači .. takze nic moc . zatial som to neriesila lebo zasa viem ze mi vsetko rozumie, ked mu napr poviem dones mi metlu z garaze ide a donesie a povie pači🙂 No ale tiez uz mam nervy ked vidim kamoskinu dceru o pol roka mladsiu spievat 😔😁

henrieta16
autor
12. júl 2014

@barbora59 bud rada, ze ti aspon rozumie. Ja mam skor pocit, ze ma ignoruje obcas. Veci ma skor naucene. Uroven ako u 1,5rocneho dietata ☹

barbora59
12. júl 2014

@henrieta16 ako to mas so skolkou? chodi?

kiki68
12. júl 2014

@henrieta16 a to,ze ma tu uroven po viacerych strankach pozadu oproti inym detickam,tam nieco povedali na to? V 3 rokoch som uz vedela rozpravat velmi pekne a to som HFA- AS,cize to najlahsie spektrum autizmu. Ale to je ozaj o inom ten autizmus,to by videli. Nieco nie je v poriadku u maleho,len sa dopatrat toho,co sa stalo. A to on zacal rozpravat a prestal? zo skolky neposlali k logopedicke?
z tohto mam strasny des,ze sa u mna nejako prenesie ten AS, nedajboh do toho nizkofunkcneho.... 😖

bonaqa2013
12. júl 2014

Kde ste boli na zistení autizmu? Najlepšia odborníčka je v Trnave. Tiež som tam bola s dcérou. Moja tiež nerozpráva, ale ona má poškodený sluch. Takže odtiaľ vietor fúka.... A do školky dieťa chodí?

katy1979
12. júl 2014

skus pozriet temu vyvinova dysfazia ci to na vas nesedi.
Autizmus nie je o nerozpravani ci rozpravani. to je len jedna bodka v mori. Ale rozumiet by v troch rokoch mal aj ked nerozprava. Ak nerozumie vete dones mi pohar vody nie je nieco ok.

mamahanky
13. júl 2014

@henrieta16 sesternica mala rovnaky problem....a dnes palko chodi do skoli...nerozprava sice stopercentne ale vie povedat vsetko...tiez mu nic nezistili...dala ho ale do sukromnej skolky zameranej na logopediu velmi sa im tam venovali....v ba....

katka.l
13. júl 2014

@mamahanky taka skolka existuje? To pocujem prvy krat.

mamahanky
13. júl 2014

boze dobry.....no uz som dlho doma samozrejme "skoly"

mamahanky
13. júl 2014

@katka.l ano existuje za smiesnych 500e mesacne ☹

sherynkamalinka
13. júl 2014

Urcite skuste inych dr.taketo dietatko musi rozumiet zakladnym povelom.sluch ma isto ok? Itaca sa normal za zvukom?aj sepotom?

kingstonka
13. júl 2014

Do školky chodí? Moj nerozpraval skoro do trochu rokov, niekedy som si nebola ista,či mi rozumie,ale postupne s vekom som si už ista bola.... Vela som mu čítala a listovali sme tie obrázkové slovníky pre najmenších, kde mi ukazoval,co som povedala,naplno sa rozrozpraval po 3 mesiacoch v skolke

kingstonka
13. júl 2014

...inak u nás v čase kde nerzpraval este prebiehalo aj super ukázkové obdobie vzdoru ☹ tak to som fakt niekedy nevěděla,či nerozumíme,či ignoruje...

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
henrieta16
autor
13. júl 2014

@barbora59 chodili sme iba na adaptačný pobyt 😉

henrieta16
autor
13. júl 2014

@kiki68 tak úroveň je pre reč pozadu, také veci, že si začal všímať chrobaky, lietadlá sú až tento polrok, je to určite lepšie, dovtedy ho to netrápilo. My máme dobrú psychologičku, takže autista určite nie je. Je to v celku šťastné dieťa, snaží sa so mnou už aj komunikovať, ale ta reč je taká "čínština" 😒 ja musím len hádať. Každý, kto ho pozná vraví, že je v poriadku, len reč stojí. Ked príde k nemu niekto cudzí a spýta sa, ahoj, ako sa voláš a on nič, tak vysvetľuj, že nevie sa pozdraviť a že nepovie nič :-/

kingstonka
13. júl 2014

@henrieta16 to presne poznam a este k tomu mou syn je aj vzratom vacsi,tak to boli pohlady od lidi,ale ako hovorim....v skolke nastal zlom

henrieta16
autor
13. júl 2014

@barbora59 chodili sme iba na adaptačný pobyt 😉
@sherynkamalinka áno, sluch je v poriadku, on reaguje na všetky zvuky, aj na meno 🙂
@kingstonka obdobie vzdoru máme teraz, ale už to pomaly prechádza. Autista určite nie je, niekedy to skôr znie ako úplná ignorácia, neviem, ťažko povedať. Vraj to chce čas, so psychologičkou máme sedenia raz za 3 mesiace, vraj to stačí, pretože je v poriadku, len to chce odblokovať, logopedičku navštevujeme aj 3x do mesiaca. Berieme encefabol, myslím, že aj ten mu dosť pomáha.
@tanapeta A tiež si myslím, že spúšťač mohlo byť očkovanie, s manželom sme minule pozerali videá, ked bol maličký a nič sa nezdalo zle ☹

teskoma
13. júl 2014

Ahoj,pracujem ako logopedicka a ak je tam neurologicka pricina ,skôr kym sa toto nezacne riesit, je mozne ze s recou nepohnete. Resp. dobre je zistit co je to " bloknutie" a do akej miery vplyva na rec.Je mozne, ze po jej odstraneni sa rec rozbehne a tiez je mozne,ze kôli tomu sa rec nikdy na normalnu uroven nedostane,pokroky budu minimalne a limitovane pricinou.Ci pôjde o vyv.dysfaziu a akeho stupna sa da diagnostikovat zhruba okolo 4 roka, no ak chyba porozumenie reci,je to vzdy horsie, ako ked dieta vsetkemu rozumie a iba nehovori.Tam su prognozy väcsinou lepsie.Ukazala VAm logopedicka ako s malym pracovat,ako ho ucit nove slova ? Je toho vela,nechcem ta strasit,naozaj sa vsetko môze upravit, len patrajte po tej moznej neurologickej pricine.Co na to hovori psychologicka a logopedica ?

henrieta16
autor
13. júl 2014

@kingstonka ja mam ešte 4ročného syna, no a ten mladší mal tri už tiež, oni su hned po sebe a výškou a váhou sú narovnako 😀 čiže ten mladší vyzerá na štyri roky k tomu vyzerajú ako dvojičky 🙂 je to krásne mať takto dve detičky, ale jeden hovorí a druhý nie ☹ veľmi by som už chcela počuť jeho hlások a hlavne mama. Nemyslím si, že je niečo zle, ale neviem ako by som mu pomohla ho odblokovať, neviem, ako sa mohlo stať, že kvôli reči stojí na urovni 1,5ročného a ak je to tak, mal by už začať hovoriť ako 1,5 ročné. Niektoré maminy radia, nechaj ho tak, on začne, ale ja by som mu rada pomohla ☹ len neviem ako...

teskoma
13. júl 2014

Ak by to bolo z ockovania ( stalo sa to môjmu mensiemu ) môze pomôct detoxikacia organizmu od tazkych kovov.Mam pacientku u ktorej vyvin reci zastavila narkoza niekolkohodinova ( tazka operacia ) ,na EEG su zmeny a rodicia idu skusit biofeedbek ..toto niekomu pomaha, niekomu vôbec,no musi to robit naozaj odbornik a EEG by mal posudit neurologoped ( jedna baba je v Prešove )

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alex999
13. júl 2014

Ahoj, mám známeho, ktorý do 3 rokov nerozprával, a to je aj jeden zo znakov Dyslexie, čo sa nakoniec aj potvrdilo . Skús niečo pozrieť ohľadom dyslexie

mima88
13. júl 2014

moja dcera tiez nerozpravala az kym nenastupila do jasliciek ako 2,5 rocna a odvtedy sa jej usta nezavru 🙂..takze nam pomohla skolka..podla mna nerozpravala s nami lebo sme jej rozumeli aj tak, tak nas mala na haku, ale v jaslickach bola donutena, aby jej rozumeli co chce...
este ma napadol jeden pribeh asi 8 rocneho chlapca (tusim to bolo v modrom z neba) tiez nerozpraval vobec a pomohlo mu, ked mu kupili psika a zacal rozpravat....drzim palce nech vsetko dopadne OK 🙂

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lulu369
13. júl 2014

@henrieta16 tak to ma mrzí, musí to byť pre teba ťažké ☹ No možno si malý necháva len viac času kedy spustí naplno ako vie rozprávať...Počula som aj o takých detičkách, ktoré takmer nič alebo úplne nič nepovedali aj do 4 rokov a potom začali rozprávať a nemali problém používať celé vety a nerobili im problémy ani niektoré písmenká ako napr. r.

henrieta16
autor
15. júl 2014

@kingstonka dúfam, že ten zlom nastane aj u nás, len keby tie učiteľky tam boli viac ústretovejšie 😒 ale on je inak veľmi zlaté dieťa, každý mi hovorí, chcel by som také mať, je dobrý, poslušný, samozrejme truc už na ústupe, ale čím ďalej to je lepšie a lepšie. 🙂

henrieta16
autor
15. júl 2014

@alex999 dyslexia? No neviem, skôr dyslália by som povedala, ale ono to je ešte ťažko teraz posúdiť. Ja naozaj veľmi dúfam, že sa to spustí samo. Vlastne, iné mi ani neostáva. ☹

henrieta16
autor
15. júl 2014

@mima88 bývame v byte a ja nemám rada psy v byte, vonku skôr. Takže to nie je pre nás riešenie. Moji rodičia majú veľkú farmu tak ho tam občas brávajú a naozaj je tam veľmi rád. Je veľmi vnímavý. A som rada, že vám škôlka pomohla, pokiaľ ide o reč, ja dúfam, že aj nám pomôže 🙂

alex999
15. júl 2014

@henrieta16 Nie ,dyslexia, jeden z prvých znakov, ak dieťa do troch rokov nezačne rozpravať. Takto sa to prejavuje. Škoda neviem nájsť ten rozhovor , minule to šilo na STV2 alebo TA3. Presne tam spominali aby rodičia venovali pozornosť ak dieťa do 3 rokov nezačne rozpravať. Nemáte to náhodou v rodine?? Vraj je to do istej miery aj dedične. A možno je len taka povaha, že veľa nenakeca. Moja mala tiež začala neskoro rozpravať, ale ona veľa znakovala, my sme jej rozumeli a nemala potrebu rozpravať, až v škôlke sa jej rozviazal jazyk poriadne, to mala 2r 3 mesiace .