Ukričané dvojročné dieťa

adriana1712
27. aug 2015

Moja dcérka je od narodenia strašne hlučná. Teraz má 2 roky, a mám pocit, že kričí celé dni. Ani nie žeby nahlas rozprávala, ale proste pre každú maličkosť strašne jačí, až ma niekedy zabolí v ušiach. Keď má zlú náladu, stačí aby som ju oslovila alebo jej niečo povedala, a dostane úplný amok a jačí a jačí...neukludní ju nič. Zvyčajne dokáže kričať aj pol hodinu v kuse, niekedy aj dlhšie. Už som z toho vážne niekedy na nervy. Od minulého mesiaca máme prenajatý byt. Vedla nás býva stará paní, teraz je u nej na prázninách jen 6-ročná vnučka, s ktorou sa kamaráti moj syn (7). A dnes keď boli spolu vonku, tak som začula, ako mu tá malá hovorila, že babičke to strašne moc vadí že Emmka kričí. Takže je asi len otázka času, kedy si vypočujem aj nejaké sťažnosti. Mám nájomnú zmluvu zatial na 1 rok, vraj potom sa mi predlži ak nebudú žiadne problémy alebo sťažnosti od susedov...čo teda asi budú. Bojím sa teda aj o bývanie a celkovo som z toho zničená, susedka si myslí, že tu dcerku bijem alebo čo. Ale čo mám urobiť ?? Malá je strašná nerváčka, rozhodí ju každá maličkosť a neutíši ju nikto a nič. Bohužial, gombík na vypnutie nemá 🙄 Spomínanej pani susedke zase stále na chodbe šteká pes, ale to je v pohode, vadí tu samozrejme len moje ukričané dieťa. 🤐 Prosím, čo by ste robili na mojom mieste ? Alebo má niekto skúsenosti s niečím podobným ? Ďakujem.

natalym
27. aug 2015

Nie je hluchá?
Vyšetrenie u lekára?

adriana1712
autor
27. aug 2015

@natalym Nie, nieje. Keď jej hovorím niečo aj velmi potichu, počuje ma a rozpráva tiež celkom potichu. Len pre všetko kričí..

natalym
27. aug 2015

A lekárke si to spomínala? A Ty a s ňou ako rozprávaš? Niekedy si to neuvedomujeme, ale my rodičia kričíme, alebo používame ostrý tón, ale seba nepočujeme.
A Keď jej ukážeš, že tichšie neposlúchne? Kričí ďalej?

adriana1712
autor
27. aug 2015

Ano, lekárke som o tom hovorila, ale povedala mi len, že je to obdobie vzdoru. Doma sa všetci rozprávame potichu, ona tiež. Keď dostane ten svoj záchvat nervou a kriku, nepomáha nič. Keď jej poviem nech je ticho, rozzúri sa ešte viac a je to ešte horšie. Skúšala som aj nevšímať si ju, ale to by dokázala kričať asi aj hodinu v kuse a to by ma susedia už vážne asi nahlásili na sociálke 🙄 navyše, syn si včera vonku pichol niečo do oka a dnes má v oku červený fliačik. Pani susedka si to všimla a pýtala sa ho, čo sa mu stalo. Vyzerám naozaj ako matka tyran, ktorá doma mláti deti... 😢

natalym
27. aug 2015

@adriana1712 Prosím ťa, netrep. Povedala Ti to suseda? Tak ak nie je to len v Tvojej hlave. Neskúšala si, že keď začne kričať, začni kričať aj Ty ešte hlasnejšie? Alebo spievať nahlas, aby si ju prehlušila?
Suseda ziape na deti celé dni. Mám ju nahlásiť? 😉

adriana1712
autor
27. aug 2015

@natalym Ako vravím, jej vnučka to povedala mojmu synovi. Mne zatial nie, moc sa s ňou ani nevídam. A je to taká milá, tichá paní, nieje ten typ čo by mi zaklopal na dvere a sťažovala sa. prekričať dcéru by bolo asi ťažké, niekedy kričí tak, že v bytovke naproti nám pozerajú ludia z okna čo sa deje. Robí mi scénky aj vonku, a nedajbože aby som jej povedala, že už ideme domov. A od včerajška začala za všetko kričať NIEEE ! Takže to vážne vyzerá, že je niečo robím. 😠 Aj dnes sa pýtala suseda syna, že čo sa sestričke robí keď stále kričí...

vika35
27. aug 2015

podla mna to bude obdobie vzdoru. treba jej ale urcit hranice aby si tymto revom nevydobijala to svoje. odvratit jej pozornost na nieco ine, silno objat, alebo ju poslat do izby a povedat jej, ze ked sa ukludni nech pride a potom sa porozpravat. drzim palce nech to coskoro prejde

natalym
27. aug 2015

@adriana1712 Tak čo chceš s tým robiť teda? Kúp jej cukrík, nech je ticho. Neviem ako Ti mám poradiť. Suseda to povedala synovi, nie Tebe, tak čo Ťa to trápi? Deti kričia, dupú, skáču, revú. 😎
Ja som moju malé bábo raz nechala vyplakať, asi 2 hodiny revala, skúšala som, že hádam prestane, sused sa na mňa díval ako na vraha. A keď sa spýtal, že čo sa dialo, tak som mu povedala a keď má čas nech ju príde pokolísať. A bolo. Alebo skús susede povedať, že ťa to mrzí a spoj sa s ňou proti dcére, keď bude ziapať, nech zazvoní a nech spraví trošku cirkus, že prečo tak kričí, tak výchovne, možno sa zľakne a prestane to robiť.

worker_falcon
27. aug 2015

@adriana1712 podľa tvojich ďalších príspevkov v tomto vlákne je to klasické dieťa, čo si vydobíja všetko krikom. Zistila, čo na mamu platí, a patrične to využíva. Deti sú v tomto potvory a využijú každú nepozornosť/nedôslednosť rodiča. Je na rodičovi, aby vychovával on dieťa, a nie dieťa rodiča. Na to totiž rodič je.

Zvaľovať to na obdobie vzdoru - to má snáď o narodenia (lebo to spomínaš, že je)? a až po skončenie puberty? Alebo do 30. rokov?

nevenka
27. aug 2015

no ma fakt asi obdobie vzdoru, uz sa tesim, ked to naplno zacne u nas...my mame tiez hlucnych susedov a maly 2,5 rocny, ked v noci zacne jacat, tak mam dost, ale rodicia su este horsi, zacnu okolo neho lietat a dupocu ako slony a trieskaju dverami, a maly chudak, sa asi len zobudi zo zleho sna a krici: tato tato...ale beriem to, lebo niekedy aj ja tak kricim na maleho, ze ma susedia musia milovat, niekedy nervy prasknu....asi len nejako to vydrzat...skusat najst na nu fintu, co by zaberalo...u nas zatial funguje odputanie pozornosti, aj to nie vzdy, uz si zapamata, ze nieco chcel a vrati sa k tomu a just, ze to ma zakazane a potom reve...hodi sa o zem a place, mne prave ta hlucna suseda raz povedala, ze ho urcite nieco boli, ked tak place, a ja reku urcite nie,...no ucili sme ho vecer zaspavat sameho v postielke, lebo sa ma narodit druhe babo a uz fakt bolo nacase...lebo s nami sa len vrtel na posteli a saskoviny a spat nie...no tak protestoval...susedia su rozni...ak by daco spomenula tebe, tak by som jej to vysvetlila normalne, ak je inak v pohode, niekomu sa da vysvetlit...

stepanka274
27. aug 2015

Chápem ako sa asi cítiš, neter má syna, ktorý bol tiež takýto ukričaný, dokonca susedka jej povedala, že má dobrú detskú psychologičku, aj s ním išla na konzultáciu, ale naozaj obdobie vzdoru, niektoré deti ho zvládajú ľahšie, niektoré ani nebadať, je to od povahy. Teraz ide do školy a postupne z toho vyrástol, aj ked ho občas chytí taký záchvat, ale už sa s ním dá rozumne normálne rozprávať, tak je to ľahšie.

nevenka
27. aug 2015

@worker_falcon

no proste niektore deti su nervoznejsie od narodenia, maju citlivu nervovu sustavu a plakat vedia naozaj vytrvalo a neskor to je fakt obdobim vzdoru...ma temperament mala a samozrejme, mozno dosledne dava najavo, tym krikom, ze potrebuje vytycit hranice...este kritizujeme mamu, ale niekedy je fakt umenie najst "paku" na vlastne dieta, mne niekto poradil capnut po zadku...haha, ja ked malemu capnem, tak si mysli, ze sa hrame a pride mu to strasne zabavne a capka vsetkych dookola, akoze sranda, nie? Ja musim vyslovene aj kricat sem-tam a najnovsie funguje, ked sa zatvarim, ako ma nieco boli, ked skusa capnut a potom pekne pride a pohladi ma...ale toto je novinka par dni...

luciao2
27. aug 2015

u nas je to podobne, syn 2 roky ma a triez pre hocico zacne jacat, ale to ma odkukane od ineho starsieho chlapca, kde to rodicom asi az tak nevadi, mne ano, tak skusam spievat, alebo zacnem skakat alebo robit somariny, alebo sa ho opytam ci chce cajik alobo nieco jest, alebo sa ho opytam ci ideme skaldat kocky a niekedy ho poslem na chodbu sa ukludnit, on ide poreve si a o minutu uz zakukuje spoza dveri, niekedy to pomaha, ale najhorsie je to v ochode alebo v nakupnom centre, ludia na nas pozeraju, no asi kazda z nas nieco podobne zazila

charlie1980
27. aug 2015

@adriana1712 Skusala si jej davat rybi olej...? Nam to dost pomaha, maly je kludnejsi, sustredenejsi a celkovo menej vzdorovity. Inak som si uzila s nim riadne, kym som mu ten rybi olej nedavala, aj susedia boli u nas 😀 Ale to kvoli jeho odrazadlam a loptickam a presuvaniu stoliciek.

adriana1712
autor
27. aug 2015

@charlie1980 U dcerky som ho neskúšala, ale dávam ho synovi kvoli ukludneniu, bere ho už druhý mesiac a zatial som nespozorovala žiadne zmeny. Ale skúsim to asi aj pri malej, už si naozaj neviem dať rady.

Odpútanie pozornosti u nás nefunguje. Akonáhle sa jej prihovorím, začne za na mna zaháňať, hádzať sa o zem a ziape ešte viac. Pred chílou zase robila divadlo, pretože nechcela jesť zelenou lyžičkou, ale modrou. 😠 A pred domom bola zrovna tá suseda s vnučkou a z okna som počula " Čo zas to dieťa ziape". Aby som ani len okno neotvorila.. Ako som písala, mám tento byt len prenajatý a pokial tu bude takýto rámus, budeme sa musieť vysťahovať a toho sa bojím najviac. Kvoli jej nervovým záchvatom mám všade len problémy. Objatie tiež nepomáha. teda pomáha to až vtedy, keď je z toho kriku úplne vysilená a už viac nevládze, vtedy sa nechá aj objať.

natalym
27. aug 2015

@charlie1980 Dobrý nápad.

natalym
27. aug 2015

@adriana1712 No a syn má teda ten istý problém?

charlie1980
27. aug 2015

@adriana1712 Vies, lenze 2r. dieta ma ine myslienkove pochody...neviem, ako stareho mas syna, Ale tak je predsa starsi a vyspelejsi, mozno tam ten rozdiel nie je az tak ocividny, kedze uz vie lepsie spracovavat svoje emocie. Mate obdobie vzdoru a tym si snad musi prejst kazda...len tie starsie mamy na to uz nejak pozabudli.

jurly
27. aug 2015

@adriana1712 mozno obdobie vzdoru. nas maly ma tiez 2r. a ked ho chyti amok (nastastie je to raz za cas) aj on, vie byt vytrvaly a reve a krici aj hodinu. manzel ho tisi (jasne, ze nepomaha a krici este viac), ked to urobi mne, ignorujem ho pokial ho to neprestane bavit. treba mat bozsku trpezlivost, teda nekonecnu. uznavam je to tazke a narocne. ale nic ine nepomaha, verim, ze z toho vyrastie. drzim palce

flavia1
27. aug 2015

@adriana1712 a odkedy je takáto? neudiala sa nejaká zmena, alebo nejaká situácia? Moja malá bude mať 3 roky a pravdaže má dni, kedy aj niekoľkokrát za deň pokiaľ nedostane čo chce, kričí ale nepovolíme. No spozorovala som to väčšinou vtedy, keď sa jej menej venujeme. Hovorí Ti niečo materinská intuícia, prečo by to mohlo byť?

adriana1712
autor
27. aug 2015

@natalym Našťastie nie. On má už 7 rokov a ten rybí olej mu dávam len kvoli neposednosti v škole.
@flavia1 Ona je práveže takýto kriklúň už od narodenia, stále len plakala. Boli sme aj na neurologickom vyšetrení, ale vraj je v poriadku. Keď som bola tehotná mala som cukrovku, naša pediatrička tvrdí, že aj to može byť dovod, prečo je taká "živšia". Materská intuícia mi hovorí, že niekedy proste len skúša čo všetko jej dovolím, inokedy je to možno preto lebo sa nudí. Ale zas nedokáže dlhšie vydržať pri nejakej činnosti. Napríklad keď si spolu kreslíme alebo staviame kocky, baví ju to tak 20 minút a znovu sa začne mazniť. A keď potrebujem ísť navariť alebo napr.odskočiť si na wc, znovu spustí záchvat kriku. Niekedy tak strašne zúri, že aj chrčí a celá omodrie. Kamarátka mi poradila aj studenú sprchu, ale na to nejak nemám srdce. Raz som jej len opláchla tvár studenou vodou, a mala som z toho potom zlý pocit. Inokedy, keď má dobrú náladu, je to zlatíčko. Je šikovná, usmievavá, už je bez plienok aj v noci...Niekedy je naozaj na zožranie, ale vačšinou má tieto záchvaty kriku a vtedy som naozaj bezradná. Keď kričí, syn si zakrýva uši. A ona príde k nemu a buchne ho. Alebo mňa. Potom je cca 15 minút klud a zase dokola...celý den... A v noci sa budí asi každé dve hodiny. Takže som nevyspatá, vyčerpaná z jej správania, a teraz ešte začína škola, takže sa ešte budem so synom učiť. Pevne dúfam, že ju to čoskoro prejde a bude konečne klud...

zabina27
27. aug 2015

@adriana1712 ja ti este poradit neviem, nas asi nejaky ten vzdor len caka, ale ked pises o studenej sprche - tak nie hned sprchu, ale skus rozprasovac 😉 prsknut hmlu do tvaricky, mozno moment prekvapenia pomoze 😉 neublizi jej to, nemusis ju vyzliekat, ani utierat a obliekat potom...
inak sa mi paci tip od @natalym , ak by sa pani suseda ozvala priamo tebe, tak ju skus zapojit, nech sa fakt pride k vam pocas kriku spytat, ze co sa deje, zase mozno to prekvapenie na nejaky cas zaberie 😉

flavia1
28. aug 2015

@adriana1712 viem si predstaviť, že je to pre Teba veľmi nepríjemné... na Tvojom mieste, aby som bola kľudnejšia aspoň kvôli susede, išla by som rovno za ňou, poprosila by som ju o rozhovor a porozprávala by som jej o malej, aby vedela, že sa v podstate nič nedeje, že je proste taká a v tomto budeš kľudnejšia.... no ak máš pocit, že to nie v poriadku, čo sa týka malej, určite by som navštívila psychologičku, ona aspoň poradí🙂

andreasko
28. aug 2015

@adriana1712 ahoj citam akoby som citala o nas! Mam 3,5 rocnwho a je tiez neuver.hlucny...asi po mne aj pi mojom otcovi teda dedovi...hluchi nie sme ale sme proste hucalovi...teraz sama vidim pri dvoch detoch ako mi to vadi...acto ideme od septembra do skolky...no ja som velni zvedava ...

timea7
28. aug 2015

@adriana1712 tvoja dcéra si krikom vynucuje, aby bolo po jej. A ak ešte vycíti, že máš z jej kriku obavy, že s bojíš čo na to suseda, to ešte len nastanú decibely. Skús určitým situáciám predchádzať - píšeš, že chcela jesť lyžičkou inej farby, ako si jej dala, nabudúce jej daj vybrať, nechaj ju rozhodovať v takýchto veciach, či si oblečie to tričko alebo toto. Ak sa začne hádzať o zem, kľudne ju prekroč a povedz jej, že sa môže hádzať o zem a jačať do večera, nič sa nezmení. A choď si čítať časopis. Dieťa robí divadlo len vtedy, ak má obecenstvo. A ak vycíti, že to tebe vadí, že sa jej jačania a cirkusu bojíš, tak má proti tebe parádnu zbraň. 😖 Na susedu sa vykašli, žiadnej matke ešte nezobrali dieťa za to, že jačí a hádže sa o zem, lebo je v období vzdoru. Zisťuje, či pravidlá fungujú a kam až môže zájsť. Snaž sa rozprávať pokojne a pomaly, aj tvoje pohyby - chôdza po byte nech sú pomalšie, kľudnejšie. Ak začne jačať napr. preto, lebo jej nedovolíš robiť to, čo ona chce, tak jej kľudným hlasom povedz, že ak chce jačať, nech jačí, ale aj tak jej to nedovolíš. Ako reaguješ, keď teba, alebo syna buchne?

adriana1712
autor
28. aug 2015

@timea7 Ani nemám obavy, žeby mi ju vzali kvoli sťažnostiam nejakej susedy, ale ide mi hlavne o bývanie. Pán, od ktorého mám prenajatý byt mi povedal, že tu nesmie byť žiadny hluk, lebo celá bytovka je kludná a tichá a nikto nechce počúvať celé dni vrieskajúce dieťa. Pol roka som šetrila na to, aby som si mohla vziať byt do prenájmu, všade chcú na začiatok vela peňazí, ale podarilo sa mi to. A teraz sa mám obávať o bývanie kvoli obdobiu vzdoru" ? 😔 Keď mňa alebo syna buchne, syn ju vykričí a niekedy jej to vráti. Ja sa snažím reagovať s kludom, hovorím jej, že sa to nerobí a že nás to bolí, ale niekedy sa neudržím a ťapnem jej po zadku. Pretože niekedy to neni len buchnutie, ale niekedy aj škriabe, a keď sa zahnala po synovi a urobila mu poriadny škriabanec cez tvár, to už mi praskli nervy. Dnes bola celkom v klude (klop klop). Zvyčajne už ráno vstáva s krikom, ale dnes som bola prekvapená, že celé doobedie bola ticho. Poobede som ju dala spať, ale asi za 5 minút ju zobudil štekot susedkinho psa a mala po spánku. Potom bola az do večera nervozna a umrnčaná, ale záchvatom kriku sa mi nejakým zázrakom podarilo vyhnúť. Píšeš, že jej mám dovoliť rozhodovať o niektorých veciach.. To robím. Lenže ona si vybere napríklad ružové tričko a keď jej ho obliekam, tak začne jačat že ona také nechce atď. Alebo keď mi povie, že si chce pozrieť rozprávku, nechá ju vybrať si, ale keď jej ju pustím, zase kričí NIEEE a vála sa po zemi. Neviem čo robím zle, možno som na ňu málo prísna, alebo vážne neviem kde je chyba.

marshmallow
22. mar 2019

@adriana1712 čítam Tvoj príspevok ukludnila sa? Máme rovnaký problem