Máme tri deti a neviem čo skôr

slovan2015
8. apr 2015

Opisem trosku svoju situaciu..mame 3 deticky..jedno je uz vacsie,ma 14 rokov a samozrejme svoj svet,kde je na prvom mieste net a kamosi..potom malych 3 a 1 rocneho..okolo ktorych nemusim vysvetlovat je kopec radosti ale aj starosti 🙂 problem by ani nebol s detickami,ale manzel dlhodobo maroduje a caka na operaciu..co je tlak aj financny..tak som zobrala dve brigatky,jednu na dobedie na 4 hodky a druhu obvikend..dotoho domacnost,zahrada...takze som zabudla aj na volny cas a uz vidim ako nas to zoziera..mam niekedy pocit ze chcem byt stroj a stihnut za den milion veci..potom sa hadan s polovickou co on za ten cas kym som bola v praci spravil..samozrejme nieje toho vela..ma svoje fyzicke tazkosti, a tie mu potom neviem uznat,ked ja chcem este vecer fungovat a glancovat a on si pusti tv..aj ked viem ze to neni jeho lenivostou ale ze uz naozaj nevladze..co sa tyka teenegera tam je to na poziadanie..100 x poviem sprav toto a s pregulenymi ocami to potom ide..ale dovtedy ja stracam pol roka zivota 🙂 mate nejaky recept ako si naplanovat cas? Alebo ustrazit financie,aby som mohla byt viac doma a zit taky normalny zivot a nielen nahanat chybajuce financie? Dakujem za rady 🙂

danka79
8. apr 2015

@slovan2015 chcem ťa len povzbudiť. Si len človek, a snažíš sa robiť možné aj nemožné. V prvom rade by si mala byť trochu aj egoista a myslieť aj na seba. t.j.riešiť naozaj dôležité veci a nesnažiť sa byť superžena. Prepokladám,že brigády sú momentálne nutnosťou aby ste prežili tento kritický čas. Tam neviem dať rady..ale určite nie je dôležité večer prísť domov a glancovať ako píšeš. Ak neutrieš prach,alebo neumyješ riady dom sa nezrúti. Každý má svoje limity a ty si týmto šialeným tempom zarobíš akurát na nejaké zdrav.problémy a vaše deti budú mať doma maródov dvoch. Ak je 14r.syn aspoň trochu empatický a vysvetlíš mu vážnosť situácie, že by mal vlastne čiastočne nahradiť aj otca v "chlapských prácach", napr.záhrada, možno uspeješ. aj keď viem, že s puberťákmi sa naťahovať je hotová radosť.. veľmi veľmi držím palce, aby ste to doma všetci zvládli. Nezabúdaj ani na to, že chlapi veľmi ťažko znášajú keď sú marodi, keď sú akože neschopní normálne fungovať a byť riadnym chlapom. Možno aj on to neznáša najlepšie. Musí to byť veľký tlak na rodinu. Poľav zo svojich nárokov samej na seba a bude to lepšie. 😉

slovan2015
autor
8. apr 2015

@danka79 dakujem..dobre mi padaju slovka povzbudenia..na jednom vidim muzovu "frustraciu" ze on teraz nezabezpecuje rodinku..v normalnom case to tak neberem ze idem jak stroj ale obcas na mna pride cas,ze uz nevladzem a ze vsetko mam na starosti ja a vidim ze sa ho to dotyka a teda posledne co chcem aby stracal svoje sebavedomie..i ked ja som huba..a nie ten typ co najprv predycha a potom uvazuje.. 🙂ale to uz clovek nevezme spat a ja uz mu nechcem ublizovat nejakymi vycitkami..nejak to skusim..nech sme hlavne vsetci spokojni

ikika
8. apr 2015

@slovan2015 tiez Ta chcem trosku povzbudit... ako pise aj @danka79 , si myslim, ze v tejto situacii nemusis mat byt vypulirovany na 180%... nepises, aku diagnozu ma Tvoj muz, ci by nezvladol napr. riady umyt on, prip. aspon 1x do tyzdna povysavat...

Treba si zvazit, ci praca v zahradke a vypestovane plodiny stoja za ten cas tam straveny... teda, ci si mozete dovolit kupovat tie plodiny v obchode alebo sa potrebujete zasobit takto... ak to mate len ako zdravsiu variantu k bezne kupenej strave, vypusti to na tento rok... a ak to nie je Tvoj hlavny relax... 😉

So 14-rocnym synom neviem, co by som Ti mohla poradit... ale Danka dobre pise, ze sa s nim naozaj na rovinu porozpravaj o vasej situacii (zdravotnej stranke Tvojho muza, financiach, pracach a pod.), v tomto veku uz by mal vediet pochopit - samozrejme, ma aj skolu, na ktoru treba prihliadat a "zatazovat" ho aj podla rozvrhu a mnozstva uciva a uloh... umyt riady, poliat kvety, povysavat alebo ist na mensi nakup by mohol zvladnut, si myslim, prip. sa pohrat s detmi.

Musis aj oddychovat, aby taketo rychle tempo nezanechalo nasledky aj na Tvojom zdravi... ale zas, clovek je silny a niekedy zvladne aj take veci, ktore by necakal... kazdopadne, treba vediet ustriehnut urcitu hranicu. 😔

Na muza sa nehnevaj, sama pises, ze nevladze, ze to nie je lenivost... 😔 Choroba je hrozna vec, ked clovek nemoze robit, co by chcel, nemoze robit, co doteraz mohol, ked vidi rodinu, ze jeho chorobou tiez trpi... 😔

hameeda
8. apr 2015

@slovan2015 : ja by som k dievčatám pridala ešte nepíšeš kedy ti malé deti chodia spať, že ak neskôr tak ich prehoď na skôr, ja viem aký pre mňa to je relax keď je o pol ôsmej - ôsmej už ticho, malé deti spia, a ja mám čas chvíľku pre seba

eli74
8. apr 2015

@slovan2015 Nezabudni starat sa aj o seba. Unava, vycerpanost a vyhoretost... Vsetko sa proste neda stihnut.

slovan2015
autor
8. apr 2015

babulky dakujem 🙂 mozno som vsetky vase rady tusila,ale pred koncom dna mam vzdy pocit ze koolko som toho nestihla a tak vznikalo napatie,ze bud som sa hadala s muzom alebo vyvyjala tlak na teenegera nech je viac zodpovedny..potom su vsetky prachy na nic,ked sice mame to "materialne" ale budeme sa tu dotahovat..uz aj pojdeme radsej niekam na vylet na medvedi 🙂 vazim si vase rady.sice mi je tazko nebyt " dokonala" 😀

tajka1986
8. apr 2015

@slovan2015 spomal lebo si to odnesie aj tvoje zdravie. Peniaze nie su vsetko. Tiez som chchela mat aj fianncie aj upratane aj o dieta postarane,vsetko ja sama ja vsetko zmaknem. A nakoniec som si uhnala taku diagnozu ze dovidenia zdravie. Takze brzdi🙂

timea7
9. apr 2015

@slovan2015 večer sa vykašli na glancovanie, tvoje deti si nikdy nespomenú na to, či ste mali doma vyleštenú podlahu a nábytok bez smietky prachu, ale určite si spomenú na to, ako ste spolu hrali Človeče, nehnevaj sa, alebo ste boli spolu na koníkoch. So zeleninou veľa neušetríš, jedine ak máš svoju studňu, ale aj tak to veľa nebude. Máš kamarátky? Mamu? Svokru? Sestru? Jednoducho sa im zver, že potrebuješ pomoc.

jojake
9. apr 2015

@slovan2015 Ahoj, baby ti dobre radia, ja len pridam: mysli na to, ze je to len OBDOBIE - po operacii manzela sa to zlepsi - dufam, ze aj jeho zdravotny stav a pojde do prace, bude ti viac pomahat, aj financne to bude lepsie. Ber to tak, ze je to tazke, ale skonci sa to a nebude to trvat naveky! A potom budes hrda na seba, ako si to zvladla! 🙂 Drzim palce

andrejka1974
9. apr 2015

urcite vsetko zvladnes 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 viem, ze to mas teraz tazke ale musis verit , ze raz bude lepsie a s tim pomahanim deti doma mam tiez nervy, len ich treba nutit stoji to aj mna velke nervy , ale musia , moj muz sa mi uz obcas smeje a pyta sa, ze ty uz zasa neberies magnezium, vtedy som vraj bola kludnejsia, ale ked vidi ten zhon tak my rad pomoze a ver mi bude lepsie a s domacich prac rob len to co treba a co je naozaj najnevyhnutnejsie

janinah
9. apr 2015

pribrzdi,inak si koleduješ o zdrav. problém....človek nie je stroj....vypusti,čo sa dá,ja by som pustila tú záhradu a viac "zaťažila" teenegera

emita
10. apr 2015

Skus porozpravat s mladym. Sadnite si a nech sam navrhne, ktore povinnosti v domacnosti by mohol vziat na seba. Ak nebude vediet on, navrhnite mu nieco vy a spolu sa dohodnite ako budete dalej fungovat. Dajte mu pocitit aky je dolezity a ze bez neho to tazke obdobie tazko zvladnete. Doporucujem mu potom ten zoznam povinnosti niekde napisat, aby mal cierne na bielom co sa od neho ocakava a zadelil si cas. Prajem vam vela sily a zdravia. Prichadza krasne jarne pocasie, najdite si cas na spolocnu prechadzku v prirode, vypnite nachvilu od problemov. Pokoj v rodine je viac ako vypratany dom.

jeennyv
10. apr 2015

Urcite je par povinnosti ako umytie riadu ci pobehanie s mopom, prachovkou ci vysavacom, ktore by tvoj syn zvladol a prispeje to aj k jeho vychove....ukaz mu to ako na to mas doma system a zapracuj ho do svojej predstavy o poriadku,lebo kazdy mame svoju 🙂 chalanov k tomuto treba viest, lebo potom ani v buducnosti nebude pomahat svojej zene, ak teraz nepomaha tebe
....no a na margo tvojho manzela....chapem na jednej strane, ze ma istu diagnozu, ale kolko ludi ma dnes diagnozy a aj napriek roznym hendikepom sa nevzdavaju pracuju atd....tym chcem len naznacit, ze neverim tomu, ze v domacnosti sa nenajde nejaka mala pracicka s ktorou by manzel mohol pomoct, aby sa az tak neunavil a ty si nebola na pokraji zrutenia s vyplazenym jazykom....

Drzim palce a ked to inak nepojde jednoducha polav zo svojich narokov, ktore mas sama na seba...nebyvas v domacnosti sama, mas tam dvoch ludi, co by co to pomoct mohli v ramci svojich moznosti a ak ich nebude tankovat vasa domacnost, tak teba by uz duplom nemala....

ludmilaka
10. apr 2015

@slovan2015 Žena moja, klobúk dole pred tebou. Ja mám jedno a každý deň revem od únavy. Si fakt superžena a držím palce nech všetko dobre dopadne a mužík sa bude
môcť vrátiť do práce...

sardinka333
10. apr 2015

@slovan2015 aj ťa celkom chápem, asi s tým rozdielom, že u nás sa to dufam o pár týždnov skončí. MOj muž je po transplantácií kolennej chrupavky, na nohu nesmie ešte pár týždnov dostupiť aby sa štep ujal a zaroven musi väčšinu dna nosiť ortezu na celu nohu a ,,skacká,, o dvoch barlách...(už to samozrejme nejakých pár týždnov trvá) V marci podstupil opravnu operáciu roztrhnutého kolenného väzu takže to tiež odležal potom týžden dva pokoj a teraz tá chrupavka. Takže cca od januára je s krátkou prestávkou ,,furt marod,,. Ja som tehotná, 7mesiac, doma dve deti, práca - našťastie pol uväzok...nakupy, domacnosť, upratovanie a ešte program pre deti, kedže byvame v panelaku niekto s nimi musí isť von...v mnohom mi muž pomahal a teraz? Ked ho vidim na tom gauči ako leží pri PC....tak by som najradšej zobrala tie barle a utlkla ho s nimi! Aj ked viem že jednoducho nemože chodiť, dlho stáť a každá činnosť je teraz pre neho náročná až nemožná, s tou nohou sa jednoducho nedá takmer nič robiť napriek tomu niekedy si da stoličku s linke a pomože take veci čo može robiť v sede....urobi ranajky, ošupe zemiaky, dnes mlel posediačky mäso, raz upiekol aj koláč...Som už vyčerpaná, unavená ale na druhej strane si uvedomujem, že nemože za to, snaží sa a byť na jeho mieste tak neviem čo by som v tej domacnosti stihla. Chce to aj empatiu, toleranciu...ak človek vidí že ten partner sa aspon trochu snaží. Čo sa týka detí, musia nám viac pomáhať...syn celkom bez problémov podá, prinesie, pomože. Dceru treba nutiť, tá má čas...ale som dosledná a kebyže neposluchne tak na tablet može zabudnuť...deti nemusia mať všetko na tacke, aj oni chcu minimálne jesť takže nejaka pomoc je nutná či sa im to páči alebo nie. Tam treba jasné pravidlá a trvať na tom.

ludmilaka
10. apr 2015

@sardinka333 Že utĺkla barlami 😀 Môj keď bol po operácii nosovej prepážky, tiež nehybný, koľkokrát som mu chcela dať po tom rypáku od vyčerpania...

strazenie
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fialkaa
14. apr 2015

@slovan2015 v prvom rade - obdivujem ta, ze pri takych malych detoch zvladas akukolvek pracu/brigadu. neporadim ti ine, ako ostatni: treba si stanovit priority. pracovat musis kvoli peniazom, aby ste mohli slusne zit. druhu prioritu by som si stanovila deti a plnohodnotne a kvalitne travenie casu s nimi. vypulirovana domacnost je uplne na konci rebricka. a mozno by to chcelo aj nejake pravidla a dohodu s manzelom, kde by si mu jasne vymedzila, co bude v tomto case jeho uloha, ake budu jeho povinnosti, samozrejme s ohladom na jeho moznosti. vymedz mu pracu, ktoru bude robit len on, aby si sa s nou ty nemusela zatazovat. prajem vsetko dobre

ikika
14. apr 2015

@slovan2015 mna este napada, ze by mohol:
* poskladat pradlo, poparit a zlozit ponozky...
* zahrat sa s detmi - precitat knizku... s obrazkami pexesa sa hrat, kto najde viac parov, kedze su deti este malicke, tak obrazky musia zostat smerom hore, nie skryte... stavat domcek z dupla... kreslit farbickami, malovat vodovkami alebo prstovymi farbami... robit plastelinu...
* mozno nakrmit deti
* ak moze, tak umyt vanu, kupelnu - aspon 2x tyzdenne - to nie je az take narocne, si myslim
* povysavat
* umyt riad
Neviem, aka operacia ho caka a presne v akom stave je, ako som uz pisala... tak tieto moznosti ber, prosim, s rezervou...
A ako sa vam to vyvija? Je uz medzicasom trosku lepsie?

fcchelsea
15. apr 2015

je to obdivuhodné ako sa obetuješ pre rodinu mám štyri detská dvoch pubertiakov jedno paťročné a jedno dvojročné mám výhodu že som ešte na materskej ale nevýhodu v tom že chcem mat všetko tip-top človeka to ale potom ubíja skus trochu zvolnit tempo mne moj syn poradil jedno má štrnásť čo možeš urobiť dnes nechaj si na zajtra chlieb aj tak lacnejší nebude musím povedať že to funguje nie som v strese beriem život taky ako je a hlavne sa viacej usmievam

eli74
15. apr 2015

@fcchelsea a ti pubertaci ta az teraz pustili k pocitacu? 🙂
Suhlasim aj s @ikika , treba si rozdelit ulohy, kazdy nech je dolezity, pochvalit za malickosti a motivovat kazdeho, aby pomahal.

briketa
15. apr 2015

@slovan2015 cim viac budete vonku tym viac bude vsetko uvolnenejsie, vzdusnejsie, radostnejsie. A vonku taktiez stacia sendvice na jedenie, nemusi byt stale tepla vara.

fcchelsea
15. apr 2015

@eli74 no ano ale mne to nevadí viem prežiť aj bez toho oni už na tom horšie ale nie len som sa motala aj na inych stránkach viete zachvílu začínaju MS v hokeji tak aby som bola v obraze

fcchelsea
15. apr 2015

niekedy sa detská potešia aj obyčajným párkam alebo ked objednáš pizzu vraj je to cool