Sebarealizácia verzus piate dieťatko

vililienka
19. sep 2014

Ahojte mamičky predovšetkým - mamičky viac ako dvoch detí, mám dilemu ...mám 4 nádherné zdravé deti, čoskoro budem mať 33 rokov- čo nie je ešte najviac na tehotenstvo, aj keď viem presne,čo to naozaj obnáša a ako unavená viem byť, zamýšľam sa nad tým či mať ešte dieťatko. Keď sa dívam na naše deti prídu mi tak skvelé neskutočne úžasné až sa mi zdá , že by bolo sebecké nedať ešte jednému život !. Alebo myslíte že som sa zbláznila mám si isť zapiť tabletku a ísť spať ? Samozrejme , že všetci mi hovoria šak už sa venuj trošku sebe, na seba mysli, buduj si karieru.......ale to všetko je iba ilúzia ega- "že aká som makačka keď rozbieham biznis" ....niekde vomne hloda myšlienka , že výchova detí je dôležitejšia , že je to viac ako gelove nechty a trendy kožená kabelka......neviem sa rozhodnúť.....možno je to tym, že som cez deň sama s malým lebo prvý syn je v škole a dcérky nastúpili do škôlky a zrazu je tu čudné ticho ?!?

el6
19. sep 2014

pozrela som ake mas rozdiely medzi detickami, az mi dych vyrazilo...normalne zasnem a fakt si neviem predstavit, ci by si sa vedela dostatocne venovat 4 tak malickym detom a jednemu velkemu....akoze ak to tak citis a trufas si, tak sa na to daj, je to len na tebe a tvojom partnerovi...ale v tomto pripade teda nepadam od uzasu, aka si nesebecka...ani si nemyslim ze je cas na karieru a gelove nechty...podla mna mas este 3 velmi male deticky a kazde jedno z nich ta velmi potrebuje...podla mna by si bud zanedbavala to malicke, alebo tie ostatne, alebo aspon niektore z nich, ak by si mala este dalsie uz teraz....podla mna teda radsej tu tabletku a ist spat alebo vymysliet program na zajtra pre svoje 4 deticky, tak aby sa nikto necitil zanedbavany

mobilka
19. sep 2014

Musíš byť veľmi dobrá mama, naozaj. Tak krásne si to napísala. Prajem všetko dobré vašej krásnej rodinke 😉

asaela
19. sep 2014

odhadujem, ze sa ti tu nedostane vela povzbudenia do piateho dietata. za normu sa povazuju dve, kto ma viac, je vacsinou za podivina alebo za nasprostastu putku, ktora od kredenca v zivote paty nevytiahla. skoda, tieto predsudky su pre mna ucebnicovym prikladom vygumovanosti 🙂

ja osobne si myslim, ze na to ides spravne. je skoda, ze ludia dnes nie su ochotni prijat viac deti. na argumentoch "aka je dnes tazka doba" sa naozaj smejem, lebo co sledujem, tak v drvivej vacsine sa tymto ohanaju prave ti, ktori si ziju v slusnom komforte a jednoducho odmietaju spustit zo svojho prestrelene vysoko nastaveneho standardu.

ja ta do 5. dietata urcite povzbudzujem a velmi sa mi paci tvoje zmyslanie. ak ty sama v sebe tuto tuzbu pozorujes, nie je o com. druhe, tretie, piate, desiate ci hoc aj patnaste dieta, vzdy je to to najkrajsie a najvzacnejsie, co mozu dvaja ludia sebe navzajom a tomuto svetu dat. skola, kariera, biznia, komfort, sebarealizacia, blablablablabla....niektore veci sa uplne nekriticky precenuju.

lauricka
19. sep 2014

ak ste dobre zabezpeceni, mozete mat deti, kolko viete utiahnut, najma, ked pojdu do skoly a na vysku, atd....Kludne aj desat. Nerozumiem uplne tej vete, ze by bolo sebecke nedat dalsiemu dietatu zivot. Neviem, co to ma spolu spolocne. A tiez nepisete, ci ta kariera a biznis je len myslienka v oblakoch alebo nieco realne. Pri tolkych a tak malych detoch mi to pride skor asi ako len predstava.

vililienka
autor
19. sep 2014

@asaela šak to 🙂 moc pekne si to napísala , vážim si to.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sandracs
19. sep 2014

@asaela Krásne napísané, 100% súhlas 🙂

fiona8
19. sep 2014

@vililienka ahoj....chcem Ti len napísať,že pokiaľ to tak v srdiečku aj smanželom cítite a nevidíš v tom problém tak choď do toho....všetko je tak ako má byť 😉 deti rýchlo vyrastú...a život je krásny a krátky...treba žiť pre to čo nám robí najvačšiu radosť... 🙂

vililienka
autor
19. sep 2014

@lauricka aha asi som sa nevyjadrila jasne..._asi bude presnejší termín "splodiť dieťa" ? alebo nechránený sex , alebo posnažíme sa alebo párenie" 😀 , a nie sme, alebo sme dobre zabezpečený.? Tomu ja asi nerozumiem, čo potrebujú deti najviac? Čo sa nedá zvládnuť ? Pracujem od 18 rokov aj popri VŠ som pracovala a aj chvílu popri MD, takže trošku mám ponatia o zarábaní. ale to je práve otázka či sa vrátiť do práce po RD alebo si nadalej vychutnávat materstvo.....

vililienka
autor
19. sep 2014

@fidka79 asi má dobrú predstavivosť, pretože tak to nejak aj ja cítim

vililienka
autor
19. sep 2014

Dakujem , Vám za peknú debatu...idem si ľahnúť a bez tabletky 🙂

el6
19. sep 2014

@ asaela nitko nesudi postavenie maminy v tomto pripade, ale dobro deti, ktore uz su na svete...nejde o to ci 5 alebo 2....proste mi pride divne dat malicke deticky, ktore mam, do skolky, aby sa mi o ne staral niekto iny a vymyslat ze sa este chcem starat o dalsie...podla mna ked doma deticky chybaju, tak preco su v skolke?

dobromila
19. sep 2014

@el6 dobrý postreh

asaela
19. sep 2014

@fidka79 je to o nastaven a otvorenosti, nie o tom, kolko deti uz clovek ma, ale dobry pokus ;). inak mam cerstvych 23 rokov, kedy som ich mala podla teba postihat viac? :D
@el6 mozno preto, ze su v skolke radi, kolektiv im prospieva a vsetkym to tak vyhovuje napriklad?

dobromila
19. sep 2014

@vililienka ja osobne tomuto vôbec nerozumiem, hlavne keď je najmladšie dieťa ešte také malé a aj tie ostatné. Kebyže máš 40 a ešte túžbu po dieťatku, tak rozumiem, že sa neoplatí odkladať, ale takto? 😅
Mám tiež 33 a ešte budem dlho mladá 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
asaela
19. sep 2014

@fidka79 este raz opakujem, je to o vnutornom postoji, nastaveni a zivotnych prioritach, ktore, hoci ma zakladatelka temy deti 4 a ja zatial "len" jedno, podla toho co pise zrejme zdielame. tak preto som si dovolila sa vyjadrit a povzbudit ju. to ti je fakt az take nepochopitelne? :D

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pemasinika
19. sep 2014

Ja ti radiť nejdem, ty sa určite sama rozhodneš správne. Len chcem napísať, že som sa raz rozprávala s jednou staršou pani, už dôchodkyňou. Vyzerala tak odmerane, vždy krásne upravená a nedostupná. Ja som v tom čase čakala svoje štvrté dieťa. Ona mi vravela, že keď sa blížila jej 40-ka, manžel sa jej spýtal, čo by si priala. Tak mu povedala, že šaty si vie ušiť aj sama, tie nepotrebuje, pohárov má plný regál, bonbóriera sa zje, kvety zvädnú, ale chcela by niečo, čo by tu bolo oveľa dlhšie - dieťa. Tak som sa na ňu pozrela a pohľad na ňu sa mi v tej chvíli úplne zmenil. V tej chvíli mi prišli všetky hmotné veci ako menej cenné a jediné, čo tu po nás skutočne zostane, sú deti a deti našich deti.

el6
19. sep 2014

@asaela no matke zjavne ticho nevyhovuje a deti so skolkou este len zacali, este nikto nevie ci sa naozaj zadaptuju...

asaela
19. sep 2014

@fidka79 paci sa mi, ako si sa dala do polohy, ze prave ty vies, co zakladatelka temy potrebuje/nepotrebuje 🙂 inak ti mozno uslo, ze toto je diskusna tema, takze vdaka za tvoje usmernenia, ale ak dovolis, vyjadrovat sa budem k tomu, co ja sama uznam za vhodne, nie k tomu, co za vhodne uznas ty 🙂

lauricka
19. sep 2014

@vililienka nerozumiem reakcii vobec...tym pojmom, ani vysvetleniu. Ja som nehovorila o tom, ze si napisala "dat dietatu zivot", ale o tom, ze proste nechapem vete, ze by bolo sebecke nemat dalsie a ze co to ma spolu spolocne...byt sebecky alebo porodit piate dieta...proste ja to takto nevidim. Pravdepodobne to dieta ozaj chces, tak hor sa do toho. Toto ozaj nikto nemoze vediet lespie, ako Ty sama. S tolkymi detmi sa kariera robi velmi tazko. Nikto predsa neriesi, ci vies pracovat, pracovat a robit karieru alebo biznis su pre mna dva pojmy. Deti nepotrebuju najviac peniaze. Ale ak ich niekto nema, nemal by mat vela deti, proste, lebo je to tak, si nemusime nahovarat nic, ak sme realisti. No nic nie je nemozne. Ale myslim, ze uz v tom veku a po tych skusenostiach a pri tolkych detoch su jednoducho pracovne moznosti obmedzene. A Ty aj tak chces ist na MD, nie? 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
asaela
19. sep 2014

@fidka79 :D och, co dodat. idem spat, dobru noc.

jahodnicka
20. sep 2014

Pokud se na to ty cítíš tak já jsem jedině za. A ne, nepřipadá mi divné, dát život více dětem a myslím, že musím být úplně nádherné a penězi ani kariérou ani ničím nezaplatitelně krásné mít obrovskou rodinu..

hurmi
20. sep 2014

ahojte aj ja by som rada prispela....mam uz sice 40rokov...a deti vo veku 16,13,10 a teraz malicke 5mesacne,sice mame 4 deti je to super,citite sa mlada....moj partner pochadza z 8mich deti....kde je viac deti ,rodinu to utuzuje,spaja 🙂

henikav
20. sep 2014

Pridam svoj nazor a dva pohlady na vec. V prvom rade, este uvediem ze mam v pase 2 deti, ale mame este dve manzelove, ktore su uz dospele a ktore su uz samostatne, napriek tomu rodicov stale potrebuju. Takze velka rodina je super, ked uz mate 4 deti vychova sa aj piate, samozrejme zalezi o rodine, o moznostiach a o prioritach. Je idealne mat kopu deti ak mate velky dom, alebo byt, aby predsa mali vsetci aspon nejake to sukromie, kazdy potrebuje obcas trosku klud, nie ze v kazdej miestosti je hluk a sum a kopa ludi, potom si clovek nema kde vydychnut. Hovorim hlavne o case ked pojdu do puberty. Peniaze sice nie su najdolezitejsie, ako si pisala, mat najnovsi hit kabelky, ci posledny modny vystrelok nie je dolezite. Ale je dobre mat dost na to aby sme detom nemuseli hovorit, teraz ty nepojdes na futbal a ty na tanecnu, lebo mama musi kupit chlieb. To bolo obrazne, ako priklad. Dalej aby ste to zvladali casovo, ako som pozerala deti su velmi blizko seba vekom. Ja si obcas pripadam ako taxikar, fakt mam dni rozpocitane na minuty, ak padnem do zapchy, uz je stres, ze niektore dieta nestiham. Teraz maju potrebu byt s rodicmi, polubit, pohrat sa. Ako budu rast, naroky sa budu zvysovat, budu kruzky, oslavy, kamarati, kazde dieta niekam bude chciet ist. Vstupne hocikam kam pojdete, ci uz na dovolenky, ci uz nejake vylety bude tiez vyzsie, aby ste potom nesedeli cely zivot doma a deti len pocuvali kamaratov kde vsade boli, ako im bolo dobre a vy nic. Dalej studia tiez nieco stoja, mas deti tak blizko vekom, ze najstarsie este nedostuduje a uz bude nasledovat dalsie a dalsie. Utiahnete tolko skol naraz? Bolo by skoda keby mali deti potencial a nemohli studovat kvoli financiam. Mozno keby boli vekove rozdiely trosku vacsie, uz by to bolo lahsie. Lebo ak budete mat teraz hned piate, ak dobre pocitam, mozno budete mat naraz 4 vysokoskolakov. Moj nazor, pocitajte aspon s takym vekovym rozdielom, aby piate zacalo vtedy vysku, ked uz tretie dostuduje 😉 Ak s tymto vsetkym pocitate a citis sa na to, tak potom ano, hor sa na piate dietatko. Poviem ti pravdu,byt rodicom je to najkrajsie na svete, keby sme boli mladsi, mozno aj my by sme sa na to este dali, aj ked uz teraz je to kolotoc, kedze ja nie som mamina v domacnosti, vsetko musim zvladat popri praci, ale ked sa chce tak sa da.

pemasinika
20. sep 2014

@henikav Máš pravdu, deti sú radosť, samozrejme aj veľká zodpovednosť. Treba to dobre zvážiť. Ja osobne som šťastná mamina štyroch detí. V mojom živote majú najväčšie miesto a všetko podriaďujem tomu, aby sa mali dobre. Nechcem, aby pocítili, že sú z rozvedenej rodiny a sú štyria. Snažím sa, aby v prvom rade mohli študovať, aby mohli chodiť na krúžky, učiť sa jazyky, aby sme mohli aj spoločné dovolenky spolu tráviť, aby nemuseli chodiť vo vynosených šatách, jednoducho, chcem pre ne všetko, len to najlepšie na svete. Ja som im to sľúbila a cítim voči ním obrovský dlh a zodpovednosť. Na druhej strane, keďže detičky finančne zabezpečujem, je to na úkor mojich rodičov, ktorí už nie sú najmladší a ktorí majú svoje zdravotné problémy. Ale majú v sebe tú obrovskú silu a lásku, ktorou to všetko v mojej neprítomnosti zvládajú. Je otázne, ale, ako dlho. Mám samozrejme o nich všetkých veľký strach. Ale ako jediná samoživiteľka tejto veľkej rodiny sa musím obrniť a myslieť pozitívne. Keby ste sa ma opýtali, či by som sa inak rozhodla, keby som vedela, že budem mať štyri deti a budem na ne sama, možno by som mala strach. Mala som strach mať štvrté dieťa so svojim exmanželom. Ale po rozvode som dostala obrovskú silu žiť, mňa akoby každé dieťa nabíjalo obrovskou energiou a veľmi vďačím osudu za to, že mi ich dal. Každé jedno dieťa ma v mojom živote svoje miesto. A bude to tak naveky 🙂

henikav
20. sep 2014

@pemasinika velmi pekne napisane, hlavne dobre vystihnuta myslienka. Prajem ti vela sil, aby si to aj nadalej takto pekne zvladala. Ved prave o to sa jedna, aby clovek stihal vsetko okolo deti, ked aj nebudu mat znackove a najdrahsie oblecenie, aby tiez nechodili ako asociali, od ktorych sa budu ine deti odtahovat, proste mat tolko deti, kolko clovek zvladne casovo aj financne. Lebo to nie je jedina starost ze dam im jest a nejako uz bude. Deti musia citit kazde jedno ze je milovane a ze sa im rodic, alebo rodicia venuju, nie ze jedno bude odsuvane na ukor druheho, pripadne ze starsie deti budu skakat okolo mladsich a ziadne detstvo. Zial poznam osobne rodiny, kde zeny rodia ako jablon, kazdy rok jedno, pritom podmienky tazke, peniaze ziadne, praca ani len na obzore..... je fajn ze maju krasne deticky, ale co bude neskor? Nedajboze este aby sa rodicia rozisli. Preto som pisala ze treba zvazit vsetky podmienky, ak na to su financie a cas tak preco nie aj 10, cim viac deti, tym krajsia rodina. Ako moj manzel hovorieva, deti nikdy nie je dost...