Ako získať vyššiu maródku pri nástupe na rizikové?

hnedoocko0909
25. máj 2015

...chcela by som nastúpiť o cca 3 btýždne na rizikové tehu (PN-ku) a niekto mi spomínal, že k si teraz niekam priplatím, môžem dostávať viac kedď budem PN. Je to pravda ? Nieje tam nejaký "háčik" ? Viete o tom niečo prosím ?

mirkamurko
25. máj 2015

bejvávalo,musí sa platiťsúvisle270dní pred začatím PN,ale nedá sa popri zamestnaní platiť aj dobrovoľné.

twillig
25. máj 2015

to je pravda, mne chýbajú necelé 3 mesiace ktoré by sa mi ani neoplatili priplácať - v SP som sa informovvala že príplatok je okolo 140 eur a materská by bola potom 260 eur namiesto 226 (rodičovský príspevok) tak že sa to vôbecc neoplatí. Neviete mi niekto poradiť či pri PN (rizikové teh.) musím ísť nahlásiť skončenie pracovného pomeru do zdravotky? - Keď že na UPSVaR ma nezaevidujú lebo som PN

dena1973
25. máj 2015

@hnedoocko0909 Ak si zamestnaná, tak sa dobrovoľne nemocensky pripoistiť nemôžeš. Súbeh DNP + zamestnanie bolo zrušené od 1.7.2014.

dena1973
25. máj 2015

@twillig Ak si PN a máš ukončený PP, tak je potrebné po ukončení PN (ochranná lehota), zaniesť potvrdenie zo SP na ZP o tom, od kedy do kedy si čerpala PN v ochrannej lehote. Niekedy sa stáva, že sama ZP vyzve poistenca ešte v priebehu PN, aby doložila potvrdenie o dobe za obdobie kedy sa nerobili odvody...

gapa
25. máj 2015

@twillig súhlas s dena, treba potvrdenie o poberaní nemocnského. do ZP. A treba vedieť, že nárok na materské ti vzniká presne 6týž. pred očakávaným termínom pôrodu, čo ti napíše lekár do žiadosti o mateské, teda ani o den skôr, nie 8týž pred termínom, aj ked si pn pred MD!!!
A prihlášku na dôch.poistenie štátom na soc.poistovnu do 45dní po pôrode.

zalka
25. máj 2015

@twillig no na tvojom mieste si už dávno si mala tie tri mesiace zaplatiť ... a ísť na PN aby sa ti prachy vrátili
zaplatíš 3x 140e
ale PN si mohla mať 220e mesačne potom , MD 260e mesačne ...
a RP sa mýliš ... ten je 203 e mesačne ... tých 23e je prídavok na dieťa a to dostane aj matka k materskej .. takže podla tvojho rátania RP 226 ale MD 283e

gapa
25. máj 2015

@twillig aha, tak podla odpovede od zalka pozerám, že si písala, že nárok na materské nemáš. Ale píšeš, že poberáš nemocnské zo zamestnania a to, ak by nárok na materské ozaj nevznikol môžeš ťahať minimálne do pôrodu, resp. čo som čítala, tak ťahali baby až do ukončenia šestonedelia, no záleží od lekára.
A dalšia možnosť, ako píše zalka, ak by si si počas pn zo zamestnania platila dobr. poistenie, dajmetomu 3x 140eur, tak nárok na mateské vznikne z vym.základu 412eur (cca 267eur na mesiac oproti RP 203eur od mesiaca narodenia. To už len vyskúšať podla konkrétnych dátumov očak.termínu pôrodu, dokedy by si materské poberala, podla výšky nemocenského zo zamestnania a porovnať, čo je výhodnejšie.
(nástup na md presne 6týž. je treba vtedy, ak netrvá nem.poistenie ale vzniká nárok na materské)

twillig
26. máj 2015

ďakujem dievčatá za pomoc. ja som neplánovala otehotnieť a už vobec nie to že budem na rizkovom preto mám v tom trocha zmätok kde čo treba, a ako som si všimla aj keď a človek ide do tej inštitúciei informovať tak ho maximálne len odbijú.. :(

twillig
26. máj 2015

@zalka áno ale zvýšenú matersú vďaka dobrovoľnému pripoisteniu v SP máš len na určitý čas a keď sme to manželom počítali tak to čo by sme zaplatili na poistnom by sa nám tak maximálne vrátilo, nič naviac a o sa teda neoplatí..je to len ako by sme presunuli peniaze na určitý čas.. kedy si to bolo výhodné, aj švagriny si to platili a mali materskú vyše 500eur ale keď že to už využívalo veľa ľudí samozrejme to zrušili :/

michalmakovnik
26. máj 2015

Tato vec s rizikovy tehotenstvom sa da ale riesit cez pripoistenie PN pri Rizikovom Zivotnom Poisteni. Je to vsak neskoro riesit 3 tyzdne pre nastupom na PN, nakolko poistovne maju zvycajne 2 mesacnu karancnu (ochrannu) dobu. To znamena poisna udalost moze nastat az po 2 mesiacoch od uzavretia poistnej zmluvy. Treba to riesit v dostatocnom predstihu, cize aspon 3 mesiace vopred.