Druhé bábo sa narodí počas rodičovskej s prvým dieťaťom

martinka117
28. jan 2015

Ahojte som zamestnana na tpp teraz na rodicovskej cakame druhe babo ktore sa narodi pocas rodicovskej. Otazky: 1. Co vsetko musim predtym vybavit? Staci zamestnavatelovi potom odniest az nastup na matersku alebo mam dat zase aj pisomne oznamenie ze som tehotna? Potom treba ist na urad prace alebo socialku? 2. Mam normalne narok na matersku vsak? Bude ta suma taka ista ci mensia? Dakujeem

dena1973
28. jan 2015

@martinka117
1. Zamestnavatelovi daj vediet, ze nastupujes na 2. materske. Ak budes mat vystavenu ziadost o materske je potrebne ju zaniest zamestnavatelovi. Zamestnavatel ziadost potvrdi a zasle na pobocku SP.
2. Ak ti bude PP nadalej trvat aj pri nastupe na 2. materske, tak narok ti vznikne. Vypocet bude z pravdepodobneho prijmu, ktory urci zamestnavatel, ak si v predchadzajucom roku bola cely rok na rod. prispevku.

andromeda_ja
28. jan 2015

Treba dat zamestnavatelovi vediet, ze si tehotna a kedy predpokladas nastup na MD. On Ta totiz musi zahlasit do poistovne. Az budes nastupovat na MD dostanes od lekara papier, ktory dovyplnas a posielas zamestnavatelovi a dalsia cast ide na socialnu poistovnu nemocenske - o to sa nestaras, to posiela lekar. Je to podobny papier ako ked si PN. Na urad prace treba ist po schvaleni materskej socialnou poistovnou, aby zrusili vyplacanie rodicovskeho prispevku - v niektorych mestach to urobia za Teba, treba sa opytat. Narok na matersku mas normalne ako pri prvom dietati. TPP trva a neda sa pocas rodicovskej a materskej zrusit. Suma bude taka ista, jedine, ze by nejaka spolocenska zmluva zaistila zamestnancom kazdy rok prehodnotenie mzdy, ale urcite nebude nizsia ako bola.

martinka117
autor
28. jan 2015

@andromeda_ja super dakujem

zabina27
28. jan 2015

@andromeda_ja
@dena1973 mozem sa aj ja opytat? ak by sme mali druhe babo, tak zamestnavatel musi drzat pracovne miesto do troch rokov jeho veku? cize napr. keby som bola 5 rokov s detmi doma, musi mi drzat miesto, alebo len tie prve tri, odvijajuce sa od prveho babatka?

brialka
28. jan 2015

dakujem za otazku @martinka117 , aj mne odpovede pomohli 🙂

martinka117
autor
28. jan 2015

@zabina27 to ti musi drzat az do 3 rokov posledneho 🙂

miku1
28. jan 2015

@martinka117 Zamestnávateľovi hlásiš nástup na druhú materskú, papier od lekára odnesieš do práce, mzdárka ti napíše príjem z ktorého sa ti bude rátať druhá materská. Neviem ako je to teraz, ale pred necelými dvoma rokmi bol zákon taký, že sa ti druhá materská rátala z výšky poslednej mzdy, akú si dostala pred nástupom na prvú materskú. Zamestnávateľ pošle papiere na sociálku, ty ideš na úrad práce, sociálnych vecí.....a ukončíš poberanie rodičovského.

andromeda_ja
29. jan 2015

@zabina27 Musi drzat miesto po cely cas trvania MD aj RD, aj ked po sebe nasleduju dalsie MD a RD. Jedine co zamestnavatel moze urobit je, ze zrusi pracovnu poziciu, na ktorej ste pracovali - co nie je uplne stastne pre zamestnavatela alebo vas moze preradit na inu pracovnu poziciu, ak tuto uz nema volnu, v tom pripade, ale musite s danou pracovnou poziciou suhlasit a zaroven vam nemoze dat nizsi plat ako ste mali pred odchodom zo zamestnania.

zabina27
29. jan 2015

@martinka117 @andromeda_ja velmi pekne dakujem baby, trochu som to tusila, ale stale sa mi nechcelo alebo som zabudla guglit, tak ste mi to ulahcili 😉 tak fajn, dalsie plus pre druhe babo 🙂