Kedy a ako budem mať nárok na materskú v mojej situácii?

lienooocka
21. nov 2013

Dobrý deň. Chcela by som sa poradiť v mojej situácii. Dňa 7.júna 2010 som odišla na MD (predtým 10 rokov som vkuse odpracovala). Pôrod bol 12.7.2010. Môj zamestnávateľ zanikol k 30.11.2010 - výmaz z ORSR, ja som dostala výpoveď s dvojmesačným odstupným. V čase od 17.01.2012 do 18.10.2012 som si platila dobrovolné nemocenské poistenie v maximálnej výške. Moja rodičovská dovolenka sa skončila 11.7.2013 a odvtedy som evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná, ale nedostávam žiadnu dávku. Ak ostanem tehotná napr. vo februári 2014 s plánovaným pôrodom v novembri 2014, je nejaká možnosť, aby som poberala materskú? Ak budem mať pracovnú zmluvu na TPP od 1.2.2013 s hrubou mzdou 1200 Eur na dobu neurčitú, odpracujem určitý počet dní a potom sa stane, že budem musieť na PN-ku z dôvodu rizikového tehotenstva a ostanem na nej až do konca tehotenstva, teda do novembra 2014, budem dostávať materskú? Viem, že existuje nejaké minimum 90 dní odpracovaných, vzťahuje sa to k mojej situácii? Aké sú hraničné lehoty na skutočne odpracované dni počas tejto doby, keď som zamestnaná, aby vznikol nárok na materské v mojej situácii? Z akej sumy = z akého ho vymeriavacieho základu v tomto prípade počíta materské? Je v mojej situácii rozdiel, ak by bola situácia, že zmluvu na TPP mám už skôr, napr. od 1.12. 2013 alebo od 1.1. 2014 z pohľadu toho, že som si roku 2012 platila 9 mesiacov DNP? Má to vplyv na to, odkedy začnem pracovať na TPP a na poberanie materskej neskôr? Ďakujem.

zalka
21. nov 2013

Od skončenia poistenia, v tvojom prípade DNP ... máš 15 mesiacov na to aby vznikilo nové poistenie, vtedy je možné využiť aj toto staré, takže ak ti vznikne poistenie vo februári 2014 a už budeš tehotná, tak do pôrodu nezískaš 270 dní poistenia .. lebo zo starého sa ti nič nepripočíta.
Ak ti vznikne poistenie v decembri 2013 tak sa ti staré poistenie pripočíta a budeš mať nárok na MD lebo budeš mať 270 dní poistenia ak poistenie bude trvať do dňa pôrodu.
Dávaš veľmi všeobecnú otázku ... na ktorú sa nedá jednoznačne odpovedať a možností je veľa.
Čo sa týka poistenia, tak ti môže vzniknúť DNP, alebo zamestnanecký pomer pracovný ...

lienooocka
autor
22. nov 2013

Ahoj Zalka. Potom, čo som otázku položila, tak som študovala tvoje rady v tejto oblasti iným babám. Skúsim teda viac skonkretizovať. Ak správne chápem, ak nebudem mať TPP od 1.decembra, tak by som si pre istotu mala teraz uzavrieť DNP už teraz (najneskôr do toho 17.1.2014 alebo treba skôr?), aby som využila lehotu 15 mesiacov. Avšak teraz nie som si istá, že ako je to s tým, že ako dlho musím minimálne platiť to nové DNP a z akého vymeriavacieho základu. Musím to teda platiť až do pôrodu? Z toho maxima je to strašne veľa peňazí a keď to teraz uzavriem z toho minima, tak ak ostanem tehotná vo februári 2014, tak sa mi bude suma z materskej vypočítavať iba z toho posledného poistenia alebo kombináciu oboch poistení? Ak by predsa len TPP nevznikol, tak stačí mať DNP? Vďaka.

lienooocka
autor
22. nov 2013

@zalka. Mám správny údaj, že DNP z minima, ktoré treba platiť je teraz 119,45 € mesačne? Ešte ma v tvojich radách zaujalo to, že ako je to vlastne s tým platením si 26 týždňov, teda 182 dni z maxima, aby bola maximálna materská. Toto by platilo aj u mňa? Spomínaš tam, že človek musí mať predtým nejakú dohodu alebo TPP. Ak by som si v rôznych obdobiach platila DNP z rôznych vymeriavacich základov, tak to sa chápe ako, že som si vždy jedno DNP zrušila a uzavrela nové? Hypoteticky príklad: Nové DNP uzavriem 11.decembra 2013 z minima. Otehotniem vo februári, v 6. az 8.t som marec az apríl. Vtedy napr. 15.aprila 2014 uzavriem z maxima a tam teda musim splnit podmienku platenia 26. tyzdnov, co vychadza do 14.oktobra 2014? Co ak este skor ako uplynie tych 26 tyzdnov, tak uz napr. august 2014 idem na PN? Som oslobodena od platenia alebo musim pokracovat v plateni z max.vysky? Ako to nakombinovať dajme tomu aj s TPP, aby som mala maximálnu materskú a zároveň nemusím platiť DNP z maxima?

zalka
22. nov 2013

@lienooocka no teraz sa z minima platí 130,27 od januára sa bude za minimum platiť cca 133 e a dáke drobné ...
a dá sa prihlásiť z maxima ... zaplatiť pár dní a ísť na PN napr. ak máš ťažkosti ... a snažiť sa čím skôr otehu ....

lienooocka
autor
22. nov 2013

@zalka. Ďakujem za upresnenia. Môžem ešte veľmi pekne poprosiť o odpovede aj na tie moje ostatné otázky? Ďakujem. Ešte upresnenie, či som správne pochopila to ohľadom toho maxima. Takže, prihlásim sa na DNP z maxima od 11.12.2013. Koľko je to teraz? Ja mám sumu 405,45 € na mesiac, ale asi je to viac. Potom idem po pár dňoch na PN, napr. 22.12.2013. Od tohto dňa už neplatím DNP? Ako je to vlastne v praxi? Mám pocit, že keď sa prihlásim, tak hneď musím popredu zaplatiť celý mesiac? Alebo sa to ráta na kalendárne dni v danom mesiaci, teda od 11.decembra do 31.decembra 2013 zaplatím alikvotnú čiastku z tej sumy 405,45 Eur na mesiac? A potom, keď idem na PN, oni to spätne vrátia a plus mi začnú vyplácať dávku z maxima za každý jeden deň, čo som PN? Môžem byť vlastne PN, keď nemám TPP a som evidovaná iba na úrade práce? Alebo situácia, ak otehotniem vo februári a som od toho decembra dovtedy na PN, ktorá mi skonči 28.2.2014 a od 1.3.2014 mám TPP na 1200 Eur mesačne, tak je dôležité, či predtým bolo DNP platené z maxima? Ak bude termín pôrodu v novembri a na TPP však neodpracujem potrebných 270 dní, tak je tam nejaké minimum, ktoré treba odxpracovať, aby bola stále materská na maxime? Ako sa vlastne počítajú a kumulujú tie jednotlivé nemocneské poistenia, či už je to dobrovolné, čo si platím sama alebo tie odvody z TPP?

kikuleenka
22. nov 2013

@lienooocka ahoj, lepsie ako sa radit tu daj dopyt na http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s cez kontaktny formular alebo im brnkni, odporucam pisomne, zvycajne odpisu vramci jedneho dna a mas to priamo zo zdroja 🙂

zalka
22. nov 2013

@lienooocka skúsim to zhrnúť ..
ak sa prihlásiš na maximum VZ 1179 eur tak mesačne sa platí 414,41 eur ...
napr. prihlásiš sa 11.12.13 a na PN pôjdeš 12.12.13 tak zaplatíš za 1 deň .. 14 eur cca ...
počas PN odvody neplatíš za DNP ...
PN ktorá začne od 1 dna DNP do 26týždna DNP bude platená z minima čiže 216e mesačne ...
PN ktorá začne 26t a 1 deň .. tak až tá bude platená z VZ na aký sa prihlásiš.

Ak by si si našla nový PP .. tak z neho potrebuješ 90 dní platiť odvody teda pracovať, bez Pn a bez OCR aby si mala n árok na platenú PN a MD z toho nového PP ...

A kedže ti končí ten čas kedy vieš využiť staré DNP, tak by som sa prihlásila a nečakala až na otehu ... lebo sa môže stať že to prešvihneš ...
a poprosím ťa, skús nejako oddelovať svoj príspevok, lebo sa to zle číta a potom neviem na čo všetko sa pýtaš .. alebo sa pýtaj v bodoch ..

@kikuleenka máš pravdu veľa info dá SP cez kontaktný formulár, ale kto má z toho chaos ako má zadávateľka otázky tak jej odborné vyjadrenie zo SP nepomôžu , lebo im neporozumie ( mimochodom aj ja mám občas problém porozumieť tomu čo píše SP vo vyjadreniach )

lienooocka
autor
22. nov 2013

@kikuleenka Ahoj. Vďaka za tip. Bojím sa oslovovať priamo sociálku, lebo to môžu brať ako špekuláciu a nedajú mi aj tak také rady, aby boli v môj prospech. Je to však úplne bizarné, keď som pred prvou materskou 10 rokov vkuse bez prestávky makala a tomuto štátu odviedla nehorázne odvody a teraz, keď chcem druhé tehotenstvo a žiaľ počas materskej som dostala výpoveď, že tu musím kalkulovať, aby som vôbec na nejaké peniaze mala nárok počas druhej materskej ☹

lienooocka
autor
22. nov 2013

@zalka Vďaka za rady. Budem oddeľovať. Skúsim zhrnúť všetky varianty, prosím o pomoc, či som správne pochopila:

1. varianta:
Prihlásim sa 11.12.13 na maximálne DNP a na PN idem 12.12.13, zaplatím na 1 deň c 14 eur cca. Počas PN odvody neplatím a dostávam 216 eur mesačne. V momente, keď sa mi ukonč íPN, tak znova pokračujem v platení DNP tých cca 14 Eur na deň a pokračujem týmto štýlom striedania PN a platenia si DNP až do pôrodu napr. v novembri 2014, keď si ešte 8 týždňov pred pôrodom požiadam o materské a začnem dostávať už materské z max. vymeriavacieho základu? Správne to chápem? Počet dní, ktoré som PN vrámci platenia DNP, nemá vplyv na vyplácanie maximálnej výšky materskej, cca od konca septembra 2014?

2.varianta:
Prihlásim sa 11.12.2013 na DNP z minima- z dôvodu toho, že zabezpečím si kontinuitu v 15 mesačnej lehote. Platím až do konca februára 2014 iba z minima. Na PN nejdem. Od 1.3.2014 mám zmluvu na TPP na maxima VZ 1179 Eur v hrubom a odpracujem neprerušene bez PN a OČR 90 dní a odchádzam na PN a ostávam na nej až do nástup na materskú - koniec septembra 2014 (8t. pred pôrodom). Budem dostávať maximálnu materskú?

3.varianta:
Prihlásim sa 11.12.2013 na DNP z minima - z dôvodu toho, že zabezpečím si kontinuitu v 15 mesačnej lehote. Platím až do konca februára 2014 iba z minima. Na PN nejdem. Od 1.3.2014 mám zmluvu na TPP na maxima VZ 1179 Eur v hrubom a odpracujem neprerušene bez PN a OČR 90 dní, ale TPP po týchto 90 dňoch skončí a ja sa od 1.6.2014 prihlásim na DNP z maxima a hneď 2.6. odchádzam na PN a na materskú nastupujem koncom septembra 2014 (8t. pred pôrodom). Budem dostávať maximálnu materskú?

4.varianta:
Prihlásim sa 11.12.2013 na DNP z minima - z dôvodu toho, že zabezpečím si kontinuitu v 15 mesačnej lehote. Platím až do konca februára 2014 iba z minima a požiadam o zrušenie 28.2.2014. Na PN nejdem. Od 1.3.2014 si uzatvorím DNP z maxima VZ 1179 Eur a 2.3.2014 odchádzam na PN a ostávam na nej až do nástupu na materskú - koniec septembra 2014 (8t. pred pôrodom). Akú budem dostávať materskú?

Vďaka.

zalka
22. nov 2013

@lienooocka
1) áno
2) áno
3) nie , lebo si zrušíš OL zo zamestnania a poistenie z DNP nebude trvať 26t do nástupu na MD, takže bude MD minimálna
4) podľa toho či to poistenie z maxima bude trvať 26t ... ak bude tak MD bude max. ak bude kratšie bude minimálna MD.

lienooocka
autor
22. nov 2013

@zalka Ďakujem za objasnenie. Ak som na PN-ke, tak to má určité pravidlá, že ma môže sociálka kedykoľvek skontrolovať a pri niektorých diagnózach sú tuším dovolené vychádzky v určitých hodinách. Práve preto, že v januári budem mimo svojej adresy určitú dobu (so synom ako sprievod v kúpeľoch), tak nevyzerá reálne, že budem môcť aplikovať alternatívu číslo jeden. Ešte by som rada prekonzultovala tieto alternatívy:

5.varianta:
Je rozdiel z hľadiska toho, kedy uzavriem nové DNP vrámci tej 15 mesačnej lehoty? Správne chápem, že mám čas na uzavretie novej DNP najneskôr 17.januára 2014 a stále sa mi to nadväzuje staré DNP a čerpám výhody z neho, keď odídem na PN?

Čiže napr. uzavriem nové DNP 7.januára 2014, platím si ho z maxima cca tých 14 dní na deň a na PN nastúpim až 6.februára 2014 a potom stále platí, že napríklad otehotniem február alebo marec a som na PN striedavo s platením si určitých dní DNP až do nástupu na materskú - koniec septembra 2014 (8t. pred pôrodom). Budem dostávať maximálnu materskú?

Ešte tá varianta číslo 4 z predchádzajúceho môjho príspevku trošku pozmená:

Prihlásim sa 11.12.2013 na DNP z minima - z dôvodu toho, že zabezpečím si kontinuitu v 15 mesačnej lehote. Platím do 7.februára 2014 iba z minima a požiadam o zrušenie 7.2.2014. Na PN nejdem. Od 8.februára 2014 si uzatvorím DNP z maxima VZ 1179 Eur a 9.2.2014 odchádzam na PN a ostávam na nej až do nástupu na materskú - koniec septembra 2014 (8t. pred pôrodom). Počítala som, že je tam 26 týždňov z maxima platenie (de facto neplatenia z dôvodu celej dobe okrem toho jedného dňa, že som PN). Toto by mi uznali na zaplatenie max. materskej?

Vďaka.

kikuleenka
22. nov 2013

@lienooocka z vlastnej skusenosti, myslim ze su v pohode, ja som im pisala s tym, ze ako dosiahnut max. matersku a bez problemov mi poradili 🙂

zalka
22. nov 2013

@lienooocka no dá sa aplikovať aj variant 1 aj ked budeš v januári v kúpeloch, len si dáš zmeniť adresu pobytu či miesto pobytu, známy tak šiel z východu na PN k dcére do BA .. lekár mu zmenil miesto pobytu bol u nej dva týždne a potom sa vrátil späť .. lekár zase vymenil adresy a problém nemal žiaden .. samozrejme lekár to hlásil na SP ...

obe varianty sú v pohode .. ak je tam splnená podmienka 26t poistenia ( v zákone sa píše o poistení nie o platení )

nataly222
24. nov 2013

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v mojej situácii. Od 22.6.2011 do 17.7.2013 som bola nezamestnaná a vedená na úrade práce. Počas toho som však bola aj od 1.3.2011 až 22.06.2011 na dohodu v jednej firme. Potom som bola na absolventskej praxi od 1.7.2012 až 30.11.2012 vždy vedená na Úrade práce ako nezamestnaná. Keď som sa zamestnala 18.7 2013 ako pracovníčka, ale cez personálnu agentúru tak 4.9.2013 som ukončila pracovný pomer, a nastúpila som 5.9.2013 ako zamestnankyňa firmy ako pracovníčka, firma mi dala pracovnú zmluvu na dobu určitú do 28.2.2014. Nakoľko som práve zistila, že som tehotná potrebujem poradiť, čo mám urobiť, aby som dostávala materskú. Tiež podotýkam, že pracujem stále v stoji takže rozmýšľam na PN. Prosím o radu, čo by bolo pre mňa najlepšie v tejto situácii robiť? Ďakujem za pomoc 🙂

zalka
24. nov 2013

@nataly222
dohoda v roku 2011 nemá vplyv na MD lebo sa znej neplatili odvody,
absolventská prax v roku 2012 nemá vplyv na MD lebo sa z nej neplatili odvody ...
do nároku na MD sa počítajú dni z roku 2013 .. a kedže pracuješ od 18.7.2013 a zmluvu máš do 28.2.2014 tak dokopy to bude 226 dní poistenia ... čiže nárok na materskú ti nevznikne.
ak chceš materskú tak potrebuješ 270 dní poistenia .. tj. bude ti chýbať ešte 44 dní .. čiže na to aby si mala nárok na materské budeš musieť v roku 2014 sa prihlásiť na DNP a zaplatiť si tých 44 dní ... ale MD z DNP bude len minimálna cca 260 eur .. alebo si nájdeš zamestnanie ktoré bude trvať minimálne tých 44 dní ...

nataly222
24. nov 2013

@zalka a kebyze chcem ist na PN od decembra? nemeni sa tam niečo? a čitala som o nejakej ochrannej dobe 8 mesiacov mna sa to netýka?
a ďakujem pekne za rady 🙂

zalka
24. nov 2013

@nataly222 na PN môžeš ísť .. PN budeš dostávať to problém nie je .. ale nárok na MD ti nevznikne ... chýba ti 44 dní .. riešenie som ti napísala ... bud sa zamestnať, alebo si platiť DNP, alebo presvedčiť zamestnávateľa aby ti predlžil zmluvu do 30.4.

nataly222
24. nov 2013

@zalka ak by som si zaplatila DNP už od decembra do toho apríla, nevieš aká je to suma približná na mesiac a nevieš či sa mi to oplatí?

zalka
24. nov 2013

@nataly222 mesačne sa z minima DNP platí 130,27 eur .. ty potrebuješ 44 až 45 dní .. tj. 1,5 mesiaca .. akú máš hrubú mzdu teraz v zamestnaní?

nataly222
24. nov 2013

@zalka
mesačne mám 450 Eur.
Ešte jedna otazočka: Bude mi stačiť zaplatiť DNP iba tých 45 dní, aj keby som bola počas trvania pracovného pomeru napr. od decembra 2013 PN?

zalka
24. nov 2013

@nataly222 hej aj keby si bola na PN zo zamestnania tak musíš platiť to DNP tých 45 dní ... skús prehovoriť zamestnávateľa aby ti predlžil zmluvu o 2 mesiace ... nedá sa?

nataly222
24. nov 2013

@zalka
neviem, uvidime, ale čo by z toho mal zamestnavateľ, ked aj tak by som bola iba na PN

zalka
24. nov 2013

@nataly222 nič z toho mať nebude, len ti pomôže a ked budeš na PN tak ho nič nebudeš stáť .. lebo ti zaplatí len 1 PN-ku na začiatku a potom ti dávky bude platiť už len SP.

lienooocka
autor
25. nov 2013

@zalka Ďakujem za odpovede. Ešte som zisťovala, čo s tou PN, ak budem v kúpeľoch so synom od 8.1.2014 a to vyzerá byť problém, lebo nemôžem byť doprovod syna a zároveň PN. Niekde sa spomína, že tá nemocenská dávka sa spája aj v súvislosti s OČR, teda spadalo by tam ošetrovanie a sprievod syna v kúpeľoch? Chápem to správne, že v čase od 8.1. do 5.2.2014 by som namiesto PN mohla byť v statuse OČR a stále mi plynie DNP a neplatím si za každý deň DNP, ktoré mi naďalej trvá? Alebo je to inak? Vďaka.

zalka
25. nov 2013

@lienooocka hm... to moc nie .. lebo ocr je 10 dní platená a potom dochádza k prerušeniu poistenia a ty potrebuješ mať poistenie nepretržité ... takže bud OCR 10 dní a ukončiť a potom si 11 dní zaplatiť DNP ... alebo si vybaviť kúpele pre seba ako pacienta do tých istých kúpelov ako syn aby si tam nešla ako doprovod ale ako pacient.

lienooocka
autor
26. nov 2013

@zalka Ďakujem za odpoveď. Aj tých 10 dní na OČR mi pomôže z tých celkovo 28 dní, takže zostane zaplatiť ešte 18. Ešte sa opýtam k technickej realizácii týchto platieb do sociálnej poisťovne. Kedy im vlastne platím? Čítala som, že za daný mesiac je to v ďalšom mesiaci do 8.dňa. Teda, ak platím za január 2014, tak úhradu urobím do 8.februára? Ako budem presne vedieť tú sumu, ktorú mám uhradiť? Posielajú to aj e-mailom alebo iba poštou na adresu trvalého pobytu? Môžem si zavolať do poisťovne a oni mi túto sumu povedia? Vďaka.

zalka
26. nov 2013

@lienooocka no tú sumu by si si mala vypočítať ... z VZ z mesačnej platby .. podeliť počtom dní v mesiaci 30/31 a vynásobiť počtom dní koľko treba zaplatiť ...

Pr. VZ 1000 e platí sa 331,50 eur ... január má 31 dní tak 331,5 / 31 = 10,69 eur x 18 (počet dní kedy nie si na PN ) = 192,48 eur

lienooocka
autor
28. nov 2013

@zalka Vdaka. Budem sa ešte informovať, keď to budem uzatvárat na socialke . Snad bude niekto nápomocný 🙂

zalka
28. nov 2013

@lienooocka rado sa stalo ...

nataly222
4. jún 2014

@zalka moze zamestnavatel prepustit tehotnu zenu ked ma len zmluvu na dobu urcitu 🙂