Mám nárok na materskú?

sladkamiki
10. júl 2015

Dobrý deň.
Veľmi by som Vás chcela poprosiť o radu, nakoľko ani na pobočke sociálnej poisťovne mi pracovníčky nevedeli poradiť a pomôcť.
Moja otázka znie, či budem mať nárok na materskú ak:
- predpokladaný termín pôrodu mám 7.3.2016
- v roku 2014 som pracovala od januára do 20 mája
- v roku 2015 pracujem od 15 júna na dobu určitú do 31. decembra
- medzitým som žila v zahraničí, čo by podľa mojich informácii nemalo mať vplyv na materskú

Podmienka na materskú č. 1- byť nemocensky poistená 270 dní by teda mala byť splnená (alebo ide o 270 pracovných dní??)
V prípade, že porodím skutočne 7.3.2016, sledované obdobie bude v čase od 7.3.2014?
Znamená to, že v prípade, že ak porodím o týždeň neskôr, strácam nárok na materskú?
A ešte posledná otázka. Z čoho by mi bola materská vypočítaná, ak by som odišla na materskú 25 januára 2016, dobrovolné nemocenské by som si neplatila, bola by som na úrade práce. (v ochrannej lehote).

Veľmi pekne ďakujem za zodpovedanie otázok. 🙂 Nerada by som svojou nevedomosťou čokoľvek podcenila. Ešte raz ďakujem, s pozdravom Michaela

havana_frost
10. júl 2015

Sledované obdobie je od 7.3.2014 do 7.3.2016. Ak sa dieťa narodí neskôr, tak sledované sú reálne dva roky pred termínom, napríklad 14.3.2014 až 14.3.2016.
270 dní musí byť kalendárnych, nie pracovných.
Teoreticky od 7.3.2014 máš tieto obdobia poistenia: 7.3.2014 - 20.5.2014 = 75 dní; 15.jún 2015 - 31.12.2015 = 200 dní. Spolu 275 dní. Ak sa ti dieťa narodí o 6 dní neskôr, tak nárok mať nebudeš.
Ak nastúpiš na MD 25.1.2016 v ochrannej lehote, tak materské sa ti bude vypočítavať z posledného zamestnania, z celého obdobia, t.j. z toho od 15.6. - 31.12.2015 (za predpokladu že tam skutočne odrobíš aspoň 90 kalendárnych dní, že nebudeš napríklad od augusta PN).

evittam
10. júl 2015

@havana_frost No s tym datumom pôrodu neviem ci mas pravdu,nakolko si myslim,ze zalezi na tom kedy nastupi na MD. Ved vzdy pride rozhodnutie-cize ak na MD nastupi klasicky 6tyzdnov pred pôrodom narok jej vznika. To akoze,ked sa dieta narodi neskôr tak jej odoberu MD? 😉

evittam
10. júl 2015

@havana_frost Inak s tebou suhlasim.

@sladkamiki

dena1973
10. júl 2015

@evittam Ja súhlasím s @havana_frost
Ak nemá ku dňu nástupu na materské 270 dní nemoc. poistenia v posledných 2 r., tak sa čaká na dátum pôrodu. Keď pôrod bude o tých 6 dní neskôr, tak nárok už nevzniká, lebo nesplní podmienku 270 dní NP v posledných 2 r. pred pôrodom.

@sladkamiki

havana_frost
10. júl 2015

@dena1973 Ďakujem dena, vedela som že ty si už takéto niečo písala, aj viem že to funguje, len som to nevedela opísať.
Ale ona tých 270 dní mať bude, už v decembri. Nebude ich mať iba ak sa dieťa narodí neskôr, čo je samozrejme možné. Aj vtedy sa čaká na rozhodnutie až do pôrodu?

@evittam Zákon nepustí, ak je raz 270 dni v posledných 2 rokoch pred pôrodom, tak to nie je v posledných 2 rokoch pred predpokladaným termínom pôrodu. A to je ten rozdiel.

evittam
10. júl 2015

@dena1973 No ved ale ak ich odrobi ako pise,tak s nastupom na MD ich ma splnene.
@sladkamiki

havana_frost
10. júl 2015

@evittam Máš pravdu 🙂 Ona ich mať bude už v decembri. Ale ak sa dieťa narodí 13.3.2016, tak ich mať nebude. A to je zákonná podmienka. Iné by bolo, keby ešte pracovala až do nástupu na MD, alebo aspoň do polky januára.

evittam
10. júl 2015

@havana_frost
@dena1973 Ja s vami suhlasim kočky,ma to na tesno,ale ak bude normalne pracovat do nastupu MD,tak to ma "v suchu" 😉

evittam
10. júl 2015

@havana_frost Jaaaj,to mi nedoslo,ze ma zmluvu do 31.12....A co ochranna lehota? Alebo nech si do nastupu na MD zaplati DNP....

dena1973
10. júl 2015

@havana_frost teraz to vychadza na 270 dni.... V takom pripade sa do porodu cakat nemusi.... Caka sa vtedy, ak ku dnu nastupu na materske este nema 270 dni.... Asi som to nenapisala jasne....😉

havana_frost
10. júl 2015

@dena1973 Ku dňu nástupu bude mať 270 dní, ale ku dňu pôrodu jej možno nejaké odbudnú. Ak sa dieťa narodí trošku neskôr. To už sa neskúma?
@evittam Tu nie otázka o ochrannej lehote, ale o tom, či splní alebo nesplní 270 dní povinného poistenia. Ochranná lehota sa na ňu samozrejme vzťahuje.

dena1973
10. júl 2015

@havana_frost No skuma sa ku dnu porodu.... Ak ku dnu porodu nebude mat 270 dni NP, tak narok nevznika, tak ako si to napisala v 1. prispevku (tych 6 kal. dni).
Vzdy by sa malo skumat, ci je splnena podmienka 270 dni NP v poslednych 2 rokoch pred porodom.... Od porodu 2 r. dozadu... Aspon ja to tak viem....
Pri ochr.lehote, ak nie je jasne, za ku dnu porodu bude resp. nebude splnena podmienka, tak by sa malo cakat az do porodu.

gapa
10. júl 2015

@sladkamiki je to tak, ako píšete, nárok na materské ti vzniká (ak splníš aj podmienku 270dní poistenia) presne 6týž. pred termínom v ochrannej lehote. Pri ptp 7.3.2016 to vychádza nástup 6týž. 25.1.2016, ak dobre rátam. Ak nie je už pri požiadaní o mateské podmienka splnenia 270dní poistenia splnená s istotou v období 2roky pred pôrodom, tak nepriznajú materské pred pôrodom a sa čaká na rodný list dieťaťa, kde zistia presné obdobie a či je podmienka 270dní splnaná.
Tj. ak by si porodila 7.3.2016, tak sa sledujú 2roky pred 7.3.2014-6.3.2016 a vychadza mi to tiež 275dní. Ak by si porodila až 13.3.2016, tak sa to posunie a máš len 269dní a nesplnaš to. Iste si zisti, či nemáš nejakké prerušenia poistenia, napr. očr nad 10dní, neplatené volno (ale to asi vieš, že nie), aby nebolo ešte viac dní bez poistenia.
Na tvojom mieste by som možno skúsila sa dohodnúť, či ti nepredlžia pp o napr. 7dní alebo ako už je písané, dobrovolne by som sa poistenia dôchodkovo+nemocensky, aLE POZOR!!!! Až PO NáSTUPE NA MD, RESP. NAPR. v pIATOK 11.3.2016 DO PôRODU (by som dala odhlášku manželovi, nech tam zájde, ked porodíš) a asi by som zaplatila za toto obdobie, ked ti priznajú nárok na materské, vznikne ti preplatok).
Toto ti ale nik nepotvrdí. Asi by som napísala začiatkom roku 2016 (preto až potom, lebo dovtedy sa môže niečo v zákone meniť) aj otázku na sociálnu poistovnu, čo sa tohoto týka, či to tak môžeš urobiť a vznikne ti nárok na mateské zo zamestnania z obdobia 15.6.2015-30.11.2015 (ak pp skončí 31.12.2015 berie sa rozhod. obdobie akoby si na md nastupovala posledný den trvania pp), samozrejme ak budeš aspon 90dní odvádzať poistené bez pn, očr...

gapa
10. júl 2015

Ak by si sa prihlásila na dnp+ddp pred nástupom na md alebo v den nástupu na md, tak ti vznikne nárok na matesrké z dnp a nie zo zamestnania a rátalo by sa z minima, tj. z vym.základu 412eur x cca65% materské na mesiac

sladkamiki
autor
10. júl 2015

@evittam ak si na tie 4 týždne zaplatím DNP potom sa mi MD bude počítať z minima, a prišla by som o dosť penazí...ide o to, že jedna pani mi na druhú stranu povedala, že pokial si nebudem platiť 6 týždnov do pôrodu nemocenské, tak nebudem mať nárok vôbec..ale predsa budem v ochrannej lehote, takže ak porodím načas, tak nárok mať budem, nie? ...a dakujem všetkým za odpovede 😉

evittam
11. júl 2015

@sladkamiki Tak ako ti napisala gapa. Na druhej strane ak by si si zaplatila DNP tych par tyzdnov z maxima budes mat max.MD;-).

dena1973
11. júl 2015

@evittam No "par tyzdnov" to nie je. Preto, aby bolo materske z DNP platene z max. musi platit z maxima 26 tyzdov.
@sladkamiki

evittam
11. júl 2015

@dena1973 Ano,viem,ospravedlnujem sa-som to zle napisala. "Doslo" mi to az ked som to odoslala😉. Som to vybavovala aj kamoske. Ono treba stihnut tych 26tyzdnov pred nastupom na MD sa prihlasit,platit staci teoreticky tyzden a potom PN😉

sladkamiki
autor
11. júl 2015

Ďakujem baby, všetky ste mi pomohli....pani na sociálnej poisťovni mi povedala, že tých toľko spomínaných 270 dní musí byť nepretržite (čo som už vtedy vedela, že je to hlúposť) a odborníčka z HN zase, že pokiaľ si nebudem platiť nemocenské 6 týždňov pred pôrodom, tak na materské nemám nárok vôbec (a to som jej tam jasne napísala, že budem v ochrannej lehote...)..Ale tu vidieť, kto sa najviac rozumie 😉 Vďaka 🙂

1nell1
11. júl 2015

mam otazočku prosim vas ked som nastúpila na matersku 22,6 kedy dostanem prvu matersku až po narodení dieťaťa alebo už teraz v juli termin mam 2 augusta dakujem za odpovede rady 🙂

dena1973
11. júl 2015

@1nell1 Keď boli doklady k materskému doručené na SP včas (do 5. dňa v mesiaci - 5.7.), tak do konca júla materské dostaneš.

1nell1
11. júl 2015

@dena1973 no už mi prišlo aj rozhodnutie zo socialnej poistovni o výške materskej len som nevedela či už v juli alebo až v auguste ked sa narodi malí a v auguste spetne aj za jul

dena1973
11. júl 2015

@1nell1 tak ako som ti napísala, ak bolo doručené včas, tak za jún dostaneš v júli.

1nell1
11. júl 2015

@dena1973 dakujem

dena1973
11. júl 2015

@1nell1 Nie je začo... 🙂

gapa
11. júl 2015

@sladkamiki nuž bude záležať, aké bude znenie zákona v den nástupu na md, čo bude rok 2016 a nejaké zmeny možné sú. Ale ak porodiš v termíne a tie doby sedia, tak dní máš dosť. A teda na tvojom mieste, ak neporodiš v termíne (tj. po podaní žiadosti o materské, ked už bude 7.3., nenechaj to na poslednú chvílu, aj ked väčšinou odpovedia o den, dva, musíš to vedieť do piatku 11.3., len vtedy môžeš podať prihlášku, lebo 13. je nedela a to nejde), tak napíšem otázku na soc.poistovnu cez ich formulár a spýtam sa, ako som už uviedla, či ked sa prihlásiš, bude to ok a bude sa rátať mateské zo zamestnania a nie z dnp, lebo to vzniklo až po nástupe na md a či treba to zaplatiť (asi by som zaplatila, aj keby odpísali, že nie, kvôli pobočkám, tam niekedy s tým je problém)

gapa
11. júl 2015

@sladkamiki ešte mi napadlo, či si v zahraničí nepracovala a na HN vidím tvoju odpoved, že si pracovala. Tak potom je to ok, len teda predpokladám bola to krajina EU (dopln aj na HN, o ktorú krajinu ide), len treba si vybaviť doklad, aby si mala zdokladovanú dobu trvania nemocenského poistenia, myslím je to E 104 potvrdenie (ale over si to číslo, mám to poznámku v Zákonníku práce z roku 2009) ale trvá vybavenie dosť dlho, aj 2mesiace som čítala (bolo to uk a bolo to ale už aj 5rokov, čo som to od niekoho čítala, tj. nemám čerstvé info, ani sa nevyznám vo vybavovaní). To budeš potrebovať ak porodíš neskôr, inak ani nie, ale zase ked to tak dlho trvá, tak asi radšej vybaviť teraz. Ak by si to mala pri podávaní žiadosti o mateské, tak by nemali čakať do pôrodu, ale uznať to skôr.... no zváž si to, neviem, čo to obnáša 🙂

mimik3
13. júl 2015

Žienky, prosím vás aj ja o pomoc... 😅
Teraz v máji som prišla po 5 rokoch o robotu, pretože šéfka predala firmu a zamestnávaeľ nás neprebral. S manželom plánujeme bábätko (kľudne aj hneď), len neviem ako to je. Keby som zostala hneď tehotná, asi by som spadala do tých 270 odrobených dní a mala nárok. Len kto by mi tu materskú potom vyplácal, keď šéfka firmu predala a môj predchádzajúci zamestnávateľ v podstate neexistuje?
Na úrade mi povedali, že kým nie som tehotná, tak so mnou riešiť nebudú nič.
Ďakujem! 🙂

dena1973
13. júl 2015

@mimik3 Ak nebudes nemocensky poistena (nebudes zamestnana), tak narok na materske ti nevznikne vznikne ti natok na rodicovsky prispevok z UP od narodenia dietata.
Ochranna lehota by sa na teba vztahovala vtedy, ak by si bola tehotna este pocas PP.

evittam
13. júl 2015

@mimik3 Súhlasím s Denou, a ešte k tomu kto by ti vyplácal MD - MD nevypláca zamestnávateľ a to nikomu, vypláca ju SP. 😉
Takže ti jedine zostáva dať si DNP a dúfať, že čo najskôr otehotnieš, aby si mala nárok na MD.