Mám nárok na materskú, keď som nezamestnaná?

cicak
22. apr 2013

Prosím poraďte...

silviavivien
22. apr 2013

no neni to materska su to len nejake pridavky neviem uz presne ako sa to vola ale aj ja to poberam a tiez som bola nezamestnana aj s pridavkom na dieta je to cca 220 eur

kokorunecka
22. apr 2013

Rodičovský príspevok.

mija861
22. apr 2013

nie na materskú nárok nemáš ale na rodičovský príspevok áno asi okolo 220 eur mesačne

danielle37
22. apr 2013

záleží, ako dlho si nezamestnaná, na sociálke ti poradia

silsil
22. apr 2013

zakladna podmienka vyplacania materskeho prispevku je byt za posledne tri roky aspon 270 dni poistena, teda z platu odvadzat odvody.a.k si nepracovala nema sa ti z coho - z akeho prijmu pocitat 65% materskej..a teda budes dostavat iba RP ako spominali baby vyssie..

zuzu101
22. apr 2013

ak si bola posledných 270dní nezamestnaná, nemáš nárok na md, iba rodičovský, ktorý sa bude vyplácať od narodenia dieťaťa.ja som teraz nezamestnaná do nástupu na md 215 dní, tým pádom som v ochrannej lehote a budem poberať materskú.

hrjanka
22. apr 2013

choď na SP sa spýtať, pretože tu ti každá poradí inak. Z vlastnej nedávnej skúsenosti mojej známej: ak máš za 270 dní v posledných dvoch rokoch (2 roky od predpokladaného nástupu na materskú) zaplatené nemocenské, tak máš nárok.

lucyvivien
23. apr 2013

Nie nemáš nárok na matersku

gapa
23. apr 2013

Na nárok na materské sú dve základné podmienky:
- byť nemocensky poistená v posledných 2och rokoch pred pôrodom aspon 270kalend.dní. Nemusí byť nepretržite, aj akékolvek iné ukončené nem.poistenia v obd. dva roky pred pôrodom sa môžu prirátať
- trvajúce nem.poistenie v den nástupu na md alebo byť v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia. V ochr.l. by si bola, ak by ti nem.poistenie zaniklo v čase tehotenstva, vtedy OL je 8mesiacov, kedy stíhaš nastúpiš na MD (nástup je 6-8týž. pred očakávaným termínom pôrodu, ak uplatnuješ nárok v ochrannej lehote treba presne 6týž.!! pred termínom)

pri dobrovolnom poistení a povinnom poistení szčo je podstatné aj či nemáš dlhy, príp. pri uplatnení napr. v ochrannej lehote, či si zaplatila všetko poistné v splatnosti za posledné obdobie trvania nem.poistenia

pre výpočet materského sú podstatné aj iné údaje, napr. či pri dobr.poistení trvalo aspon 26týž. pred nástupom na md (od posledného prihlásenia) a pri nem.poistení zamestnanca napr. či trvalo nem.poistenie od vzn(iku do nástupu na md aspon 90kalend.dní (dni napr. pn, očr, kedy sa nem.poistenie naplatí, sa do toho nerátajú)
Materské sa vybavuje na soc.poistovni.
----------------

ak ti nárok na materské nevznikne, tak ti vznikne nárok na rodičovský príspevok odo dna narodenia dieťaťa, ten je necelých 200eur na mesiac. Je jedno, či sa dieťa narodí prvého alebo posledného v mesiaci, máš nárok na tento RP v plnej výške za daný mesiac. Vypláca sa pozadu. Samozrejme máš nárok aj na prídavok na dieťa, tiež príspevok pri narodení dieťaťa a ak splnaš podmienky aj na príplatok k príspevku na dieťa. Všetky vybavuješ na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny. Príspevky treba vybaviť do 6mesiacov od narodenia. Manžel si v práci príp. v dan.priznaní (ak je napr. szčo) môže uplatniť nárok na danový bonus na dieťa od mesiaca, v ktorom sa narodí.

michaellemd
16. nov 2015

Ahojte babule🙂 som tu nová úspešne prihlasena.budúci týždeň idem na sono prvý krát tesim sa veľmi.ked uvidím moju malu fazulku🙂 len sa znepokojujem z jednej veci dufam že mi tu bude vedieť niekto poradiť.som iba rok szco a platim si iba zdravotne sociálne som si nemusela.pred tym som bola rok na urade prace. Mam nárok aspoň na materské? Či rodicpvskee.dakujem pekne za rady

dena1973
17. nov 2015

@michaellemd
Aby bol narok na materske musia byt splnene podmienky pre jeho narok.
1. podmienka: 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 r. pred skutocnym porodom
2. podmienka: aktivne nemocenske poistenie alebo splnenie ochrannej lehoty

Ak tieto podmienky splnene nie su narok na materske nevznika. V takomto pripade vznikne narok na rodicovsky prispevok z UPSVaR od narodenia dietata.

merilu
18. mar 2016

Dobry mám otázku stači ked je splnena jedna podmienka alebo obe? aby som mala narok na MD napisem moj pripad mozno poradite zamestnaná som bola 04.03.2013 do 5.10.2015 t,j 2,5 roka 15.10 2015 som ostala tehotna nástup na matersku mám okolo 20 mája 2016 vychádzam s toho ze pred nastupom na matersku za posledne 2 roky mám nem.poistenie 270 dni alebo ako ? vdaka za odpoved 🙂

9lf9
18. mar 2016

@meritu nevznikne ti narok na materske, lebo si nebola 270 dni pred narodenim dietata si bola nezamestnana a kedze si otehotnela az po skonceni pracovneho pomeru tak nie si ani v ochrannej lehote. musia byt obe podmienky.

tehotnica
27. nov 2016

Chcem sa spytat ci mam narok na matersku nakolko som v takejto situacii:
Do decembra 2015 mam odpracovane 4roky na zmluvu. V roku 2016 som bola uz evidovana UPSVAR ale medzi casom som bola zamestnana aj ale iba 2 dni a v case tejto vypovede som uz bola tehotna a 8mesacna lehota mi stale plynie az do nasledujuceho roku. Termin porodu mam 14.2.2017 ale mam rizikove tehotentvo kedy by som mohla nastupit na MD skor a nie som si ista ale kedy. A taktiez neviem ci musim mat vypisanu pn-ku pri skorsom nastupe na MD. Zatial pn-ku nemam pretoze je pre mna bezvyznamna nakolko som na urade prace.

dena1973
27. nov 2016

@tehotnica
Ak nie si zamestnana a nemas splnenu podmienku 270 dni nemoc. poistenia v poslednych 2 r. pred porodom, tak narok na materske z SP ti nevznikne. Taktiez ak nie si zamestnana, tak narok na PN nemas. Narok ti vznikne na rodicovsky prispevok od narodenia dietata z uradu prace.

nikoleta_rapko
1. dec 2016

Dobry den prosim vas vedela by mi niektora poradit v mojom hlavolame? som 5 rokov zamestnana a v 1.7.2017 nasa firma konci.... to znamena ze ak otehotniem v aprili tohto roka teda ze porodim az buduci rok v januari prip neskor bude sa mi materska ratat z predchadzajuceho kalendarneho roka teda u mna iba od 1.1. do 30.6.2016? lebo ako tehotnu by ma uz nikam inam do prace nevzali...

dena1973
1. dec 2016

@nikoleta_rapko No uz asi otehotiet v aprili tohto roku nestihnes (teraz je december 😉).
Po ukonceni PP je pre tehotne ochranna lehota 8 mesiacov po ukonceni prac. pomeru. To znamena, ze ak tehotenstvo nastane este pocas trvania prac. pomeru, tak ochrannu lehotu stihnes. Vypocet bude z prijmu predchadzajuceho kal. roka pred nastupom na materske t.j. ak bude nastup na materske v r. 2017, tak sa bude pocitat z prijmu od 1.1. do 31.12.2016.

nikoleta_rapko
1. dec 2016

@dena1973 haha ano dakuje Deni trochu sa mi tam poplietli roky ale ide o to ze ak otehotniem v aprili 2017 a vzapati skoncim v praci v juli 2017 a porodim az dalsi rok teda sa mi materska bude ratat z predchadzajuceho kalendarneho roka t.j.2017 ale tam budem robit len do juna a potom budem nezamestnana....budem mate teda len polovicnu matersku ako keby som robila cely rok?

dena1973
1. dec 2016

@nikoleta_rapko Tak ako som napísala. Ak tehotenstvo nastane ešte do ukončenia pracovného pomeru, tak nárok na materské ti vznikne. Budeš v ochrannej lehote, ktorá je pre tehotné 8 mesiacov po ukončení PP. Nárok ti vznikne riadne na cele materské (34 týždňov) a z celej výšky, ktorá sa vypočíta z celého predchádzajúceho kal. roka. V ochrannej lehote musíš nastúpiť na materské presne 6 týždňov pred pôrodom (nesmie byť rozdiel ani jeden deň), inak ti nárok na materské nevznikne.

nikoleta_rapko
1. dec 2016

@dena1973 dakujem krasne ja som sa bala ze ked budem pol kalendarneho roka nezamestnana tak mi v priemere vyrataju len polovicnu matersku... som uz trosku kludnejsia snad sa to za tych 7 mesiacov podari dakujem 🙂

dena1973
1. dec 2016

@nikoleta_rapko Prajem, nech sa vsetko vydari...😉

renimac
14. jan 2017

Ahojte baby, potrebujem poradiť, nie som si totiž moc istá, či nárok na materskú budem mať alebo nie. TP mám 24.06.2017, keď zoberieme posledné 2 roky pred týmto termínom, pracovala som celý rok 2015, žiadna PN, potom v roku 2016 som robila len 2,5 mesiaca (odišla som v skúšobnej dobe) a pocas poberania davky na UP som si zhruba 4 mesiace platila nemocenské dobrovoľne. Teraz od 16.1. som opäť zamestnaná a zmluvu mám do 15.5., keďže vedia o mojom tehotenstve. Myslite, že nárok mi vznikne? Ďakujem pekne.

dena1973
14. jan 2017

@renimac Podľa toho, čo píšeš, tak podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posl. 2 r. pred pôrodom by si splnila.
Počítať by sa ti malo z príjmu od posledného zamestnávateľa, ak do nástupu na materské budeš mať vo firme odpracovaných minimálne 90 kal. dní bez PN a OČR.

renimac
14. jan 2017

@dena1973 Ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď 😉.

maxik1999
21. feb 2017

potrebujem poradit nebola som ešte zamestnana trz som tehotna bola som vedena na urade prace vyradili ma z evidencie tak ako to je z MD a RP ak by mi niekto vedel poradit Ďakujem 🙂

stefi805
22. feb 2017

ahojte baby potrebujem poradit som na rodicovskej dovolenke a popritom som bola pracovala na zmluvu 3 mesiace skoncila som v skusobnej dobe dozvedela som sa ze som tehotna mozem mat narok na matersku

dena1973
22. feb 2017

@stefi805 Ak uz netrva ziadny prac. pomer a nemas splnenu podmienku 270 dni nemoc.poistenia, tak narok na materske nevznikne.

moni244
22. feb 2017

@maxik1999 materská je z platu, čo myslíš, máš na ňu nárok? budeš dostávať rodičovský po pôrode

evittam
22. feb 2017

@maxik1999 Budes dostavat len RP.

katulienka223
25. júl 2017

Maminky potrebujem radu. S manželom plánujeme druhé bábo. Od 1.8. budem zamestnaná na zmluvu. Na dieťatku budeme pracovať od septembra. Ak by sa nám podarilo budem mať nárok na materskú? Ak by sa dieťatko narodilo niekedy v lete 2018?