Materská 1,61 eur na deň

monaaa
15. jan 2015

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Keďže som pracovala v gastronómií ,všade vačšinou na dohody(moja chyba) prišlo mi dnes vyjadrenie od socialnej poistovne že mám nárok na materské vo výške 1,60€/ deň. Momentálne som vedená na UPSVar a rátala som, že nebudem mať nárok na materské a že pôjdem rovno na rodičovský príspevok čo je v tomto prípade o dosť viac. Musím poberať materské alebo môžem ísť rovno na rodičovský? Ďakujem za všetky rady

majusqa77
15. jan 2015

@monaaa musis poberat materske. zaroven po narodeni dietata si mozes poziadat o doplatenie do vysky rodicaku

pukinka11
15. jan 2015

@monaaa Funguje to tak, že budeš poberať materskú, aj keď dajme tomu tých cca 40 EUR a zvyšok do výšku rodičovského príspevku Ti bude doplácať ÚPSVAR, kde donesieš potvrdenie o poberaní materskej v takej výške.

tinushka13
15. jan 2015

Prepáč, neviem odpoveď na tvoju otázku ale ostala som poriadne zarazení z toho čo si napísala resp. čo ti oni napísali !! To kde žijeme.. 1,60€ 😅 neškutočné v roku 2015.. Osobne si ale myslím, že môžeš ísť na rodičák.

havana_frost
15. jan 2015

@tinushka13 Koľko odvádzala, toľko dostane, toto je otázka zásluhovosti. Nemôže ísť na rodičák, tak ako píše majusqa77, UPSVaR doplatí rozdiel medzi materskou a aktuálnym RP.

zalka
15. jan 2015

@monaaa škoda že si toto neriešila pred nástupom na MD, mohla si si založiť DNP a požiadať o MD z DNP bolo by to cca 265e ..

pukinka11
15. jan 2015

@zalka ale veď súbeh poistenia už neexistuje, to znamená keď ona bola zamestnaná, aj keď len na dohodu, už si nemôže platiť DNP

zalka
15. jan 2015

@pukinka11 a ty by si nezrušila dohodu pred nástupom na MD? hlavne takú smiešnu... lebo ja áno ... a ked by nebola dohoda mohlo byť DNP ...

sulejmanka
15. jan 2015

ak výška materského nedosahuje výšku rodičáku, poberá sa rmaterská vo výške rodičáku

pukinka11
15. jan 2015

a keby Ti to zamestnávateľ nedovolil, že tam bez akejkoľvek zmluvy nemôžeš pracovať? a zostať doma ak mohla pracovať by sa jej asi veľmi neoplatilo, keďže na ruku dostávala isto viac.....

monicm
15. jan 2015

@monaaa ja som presne v tej situácii,ako píšeš,bola som vedená na ÚPSVaR,práca na dohodu,nastúpila som na materskú,začala som poberať materskú a po narodení drobca som zaniesla doklady na úrady a odvtedy mi doplácajú rodičovský do výšky tých niečo cez 200 €

monaaa
autor
15. jan 2015

Ďakujem za rady dievčatá 🙂 máte to u mna 🙂

anika666
17. jan 2015

Dnp je od jula 2014 zrušené, takže buduce mamičky si nepomôžu.

zalka
17. jan 2015

@anika666 mýliš sa DNP zrušené nie je ... je zrušený súbeh DNP + zamestnanie, DNP + povinné odvody SZCO , ale DNP samotné zrušené nie , akurát ho vedia využiť ešte SZCO čo neplatia odvody, nezamestnaný a mamičky na RD:...

anika666
17. jan 2015

Ja som zamestnana a keď som v lete otehotnela tak mi pani na soc. poist. povedala že dnp je zrušene že sa mi neoplati sa pripoistiť aby som si prilepšila na materskej, človek je z toho jeleň ako to vlastne je.

zalka
17. jan 2015

@anika666 čomu nerozumieš? ... pre teba je zrušené lebo máš zamestnanie ...
ak o zamestnanie prídeš, tak DNP môžeš využiť ...

anika666
18. jan 2015

Jaj, a ak mam zmluvu na 4 hodiny, tiež sa nemôžem pripoistiť, je to trochu na hlavu že ten čo nieje zamestnany, čiže bez prijmu sa pripoistiť môže a z čoho keď nepracujem-nemam prijem.

zalka
18. jan 2015

@anika666 no len počas PN sa tie odvody neplatia tiež ani počas MD ...

dandzel15
21. jan 2015

Ja by som sa chcela spýtať, keďže momentálne pracujem na dohodu a odvádza sa za mňa nejak krátené nemocenské poistenie, ak by som prešla na TPP do inej firmy kolko by mi stacilo tam pracovať.. mám info ze by stacilo 3 mesiace aby som dostavala materske.. vysvetlite mi to niekto ako to vlastne je.. na dohodu pracujem uz 5 mesiacov doteraz (od 01. 09. 2014)... (momentalne tehotna nie som len sa chcem informovať).. za odpovede dakujem...

havana_frost
21. jan 2015

@dandzel15 Ahoj, treba rozdeliť dve veci:
1. koľko treba odpracovať, aby si mala nárok na materské (270 dní v ostatných dvoch rokoch), nezáleží, či na TPP, či na dohodu, tu môžeš sčítať dni z terajšej práce aj z budúcej práce, je jedno koľko kde zarábaš, ide o počet dní.
2. z ktorých dní z toho sa ti bude počítať materské. To sú tie 3 mesiace, ktoré spomínaš. Ak budeš v novej firme pracovať aspoň 3 mesiace (bez PN a OČR), materské sa ti bude rátať z tohto nového príjmu.

dandzel15
22. jan 2015

Dakujem pekne za vysvetlenie......

suzitok
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
22. jan 2015

@suzitok až po narodení dieťaťa ti bude UP doplácať do výšky RP.

weronica1987
30. jan 2015

ahojte mám istý problém :(
takže mám ísť na úrad práce a požiadať o rodičovský? alebo mi to dorovnajú? 😢 😢 😢

dena1973
30. jan 2015

@weronica1987 Ak máš nižšie materské ako je výška rod. príspevku, tak je potrebné požiadať na ÚP o doplatok. Doplatok sa vypláca od narodenia dieťaťa. Je potrebné doložiť potvrdenie z SP o výške poberania materského...

zuzka_puska
30. jan 2015

ja som to mala rovnake baby.... robila som na polovicny uvazok, materska mi vysla 4e na den.... takze mesacne som dostavala okolo 12Oe matersku. no a na urade prace som si dala ziadost o dorovnanie,a doplacali mi k tej materskej, vzdy sumu podla toho kolko bola materska....ale teda spolu s materskou som dostala mesacne stale tych 203,20e. proste do tejto sumy mi to dorovnali.....a zacali mi to vyplacat od mesiaca, v ktorom sa mi narodila dcerka. narodila sa 23 den v mesiaci, takze aj ten mesiac mi zaplatili 🙂

evita68
30. jan 2015

@pukinka11 zalka ti písala, že pred nástupom na materskú... treba pozornejšie čítať.. stačí aj na jeden deň PRED nástupom na MD

weronica1987
30. jan 2015

Ďakujem ešte raz veľmi pekne 😉 😉 😉

pukinka11
2. feb 2015

@evita68 aká zalka??? ja som tu žiadnu zalku nekomentovala.... tak neviem kto nepozorne číta....

jenn44
2. feb 2015

Baby, som zamestnaná, to už so systémom sa nedá nijako vybabrať?? DNP už nemôžem? Pamatam si pred 4 rokmi kamoska dostavala materske 600e to uz sa neda?? Dakujem.

zalka
2. feb 2015

@jenn44 dá sa ... mať vysoký plat v zamestnaní alebo viac zamestnaní ... už len tak "vybabreš so systémom"