Materská a zároveň rodičovský príspevok

natalia1985
14. nov 2014

Moze mi niekto objasnit ako to je ked mam jedno dieta ( 8 mesiacov ) a uz poberam rodicovsky prispevok a s muzom planujeme druhe dieta ako je to s peniazmi na jedni aj na druhe keby sa narodilo??nikde som sa nedocitala ako to je ked ma clovek dve deti taketo male co dostane a naco ma narok ,,predtym som bola zamestnana na dobu neurcitu takze do prace sa mozem vratit

sednaja
14. nov 2014

@natalia1985 Príspevok na deti môžeš brať len JEDEN, ak ti vychádza materský (čo tebe vychádza), tak ten, potom už len rodičovský........aj keby si mala 10 deti do 3 rokov (čo je nemožné), tak dostaneš príspevok len na jedno....... ale sú nejaké finty, ako dostať iné príspevoky, keby si mala deti v jasliach a tak......ženuška s nickom "zalka" vie o tom veeľa, môžeš jej 100% veriť, mne veľmi pomohla

natalia1985
autor
14. nov 2014

Takze keby som mala aj to druhe dieta tak dostanem len tych uzasnych 200 eur na obidve deti,??? ved to je smiesne

adeala
14. nov 2014
timca55
14. nov 2014

no nič zoberu ti rod. prispevok a budes zas na materskej, a na prve dieta budes dostavat len ten bonus , a potom ked pojdes na rod. tak jeden prispevok, a dva krat bonus cize o nejakych 26 eu viac

timca55
14. nov 2014

tak bohuzial, 200 eu ledva staci na plienky nie z toho este aj vyzit, ja poberam este aj z prace takze mam raz tolko ale zas mame aj vela vydavkov byt na hypoteku takze pri jednom dietati sa to da, ale pri dvoch uz neviem ...ale čo sa cudujeme sak ved zijeme na Slovensku 🙂

masinka
14. nov 2014

@natalia1985 ked mas druhe dieta a prve nema este 3 roky, tak dostanes prvych 6 tyzdnov este prispevok na starostlivost o dieta - daju ti to jednorazovo a je to cca 80 E.
https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/zahadny-jednorazovy-prispevok-na-dieta-2/

timca55
14. nov 2014

@masinka aspon daco 😀

evittam
14. nov 2014

@timca55 To nie je bonus ale rodinné prídavky - teda myslím, že to si chcela napísať? 😉

timca55
14. nov 2014

@evittam ano ano, spravne , to som mala na mysli 🙂

masinka
14. nov 2014

@evittam
@timca55
ale aj bonus dostane potom manzel dvojmo 😀

miku1
14. nov 2014

@natalia1985 Rodičovský ti zastavia, budeš poberať znovu materskú, pokiaľ si ešte stále zamestnaná. K tomu dostaneš rodinné prídavky na 2 deti a pokiaľ sa druhé narodí ešte pred 3 rokom toho prvého dieťaťa, dostaneš príspevok na starostlivosť o dieťa cca 80 €. Neviem, kde si si tie informácia hľadala, že si ich nenašla, ale aj tu na MK je asi tisíc tém o tom istom. Alebo stačí dať do googlu a hneď máš kopu článkou o tom, čo a ako .....

evittam
14. nov 2014

@masinka Ano,aj danovy bonus dostane manzel al.partner ale len v pripade ze zarobi min.6nadobok min.mzdy.;-)

timca55
14. nov 2014

@masinka no tak 40 eu mesacne lepsie ako nic ale ajtak malo

masinka
14. nov 2014

@evittam no ved aspon nieco, co dostanu poctivo pracujuci 😀

@timca55 tak ale deti mame z lasky a nie koli peniazom 😀

sednaja
14. nov 2014

@masinka Ahoj, prosím ťa, do kedy najneskôr od narodenia druhého dieťaťa môžem požiadať o ten príspevok na starostlivosť o dieťa?

masinka
14. nov 2014

@natalia1985 ak ti vychadza nastup na dalsiu MD niekedy okolo konca mesiaca, tak ak sa da s doktorkou dohodnut, treba si ho posunut az na 2. v mesiaci, potom este za cely ten mesiac dostanes rodicak....

masinka
14. nov 2014

@sednaja nie som si uplne ista - predsa len moja najmensia ma uz tri roky - ale tusim sme o to ziadali ked mala tych 6 tyzdnov. Papiere dali na Upsvare manzelovi ked tam isiel po narodeni odniest rodny list a vybavit pridavky.

sednaja
14. nov 2014

@masinka Ok, lebo moja mladšia má budúci utorok 6 týždňov a ešte musíme ísť po úradoch vybaviť ten príspevok pri narodení, aj rodinné prídavky, tak to môžem naraz šupnúť tie papiere, že? Ďakujem pekne, poteší pár euričiek navyše, aj som zabudla, že tento príspevok existuje

9lf9
14. nov 2014

@sednaja da sa doplatiti ziadost 6mes spatne ako ti vzikne narok

sednaja
14. nov 2014

@9lf9 ďakujem

timca55
14. nov 2014

@masinka tak my sme obaja poctivo pracujuci , ja som dostavala aj matersku velmi peknu len pri tolkych vydavkov kedze aj byvat niekde musime, pod mostom nemozme, aj bohaty nie sme tak aj byt mame na hyp. a potom darmo robime ked z toho vela nezostane chapeš 😉 a dieta sa nenaje z lasky , keby som chcela len koli peniazom dieta , tak dieta nikdy nemam

morandia
2. dec 2014

Ahojte,ked konci materska je potrebne to ist nahlasit aj do poistovne alebo sa to automaticky nahlasi pri ukonceni materskej...ako to je

dena1973
2. dec 2014

@morandia Ak si zamestnaná a končí ti nárok na materské a nastupuješ na rodičovský príspevok, tak materské odhlasovať nemusíš, ale chceš aby za teba platil dôchodkové poistenie štát, tak sa musíš odo dňa nástupu na rod. príspevok poistiť v SP ako osoba starajúca sa o dieťa. Robí sa to na registračnom liste, ktorý si vieš nájsť na stránke SP resp. ho dostaneš priamo v pobočke. Po ukončení rod. príspevku sa posledným dňom nároku na RP treba znova odhlásiť v pobočke SP - registračným listom.

gapa
2. dec 2014

@morandia
- na zdr.poistovnu sa nahlasuje poberanie RP ( s potvrdením z upsvar), no môže byť, že to nahlási mzdárka, aj ked už podla zákona, teda presnejšie podla výkladu zákona úradom na dohlad nad zdr.starostlivostou, lebo zákon nie je velmi jednoznačný.- tj. toto si over, či je nahlásené, tiež treba dať odhlášku, ak prestaneš poberať RP.
- nástupom na RD ti v zamestnaní prerušia poistenie v soc.poistovni (tj. akoby zaniklo) a ak chceš byť nadalej dôch.poistená, treba si dať prihláškku, aby si bola poistencom štátu z cca 483eur (v 2014, je to 60% priemernej mzdy dva roky dozadu). Treba myslieť aj na odhlášku, napr. ak začneš pracovať na dohodu, prac.pomer, či začneš čerpať riadnu dovoelnku v zamestnaní, či sa vrátiš po Rd pracovať- tj. akékolvek dôch.poistenie zamestnanca alebo aj povinné dôch.szčo.