Materská z Rakúska

lucinka82
5. mar 2013

ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niekto z vas skusenost, ze sa tu na Slovensku vzdal materskej a matersku pobera manzel v Rakusku, kde pracuje. Ci sa to vobec da, lebo som nieco take zacula tak neviem ci to je pravda. Dakujem

nanna6
5. mar 2013

Ahoj,ja som poberala materskú z Rakúska,pracovala som tam ako opatrovateľka.No materskú asi nie ale Rodičovský príspevok určite áno.Ale zavolaj si na Finanzamt (daňový úrad) alebo ešte lepšie do poisťovne kde pracuje manžel,tý ti povedia,či je materská možná.Ak by si mala ešte nejaké otázky rada ti pomôžem ak budem vedieť🙂pekný večer Marianna

lucinka82
autor
6. mar 2013

nevies mi asi povedat kolko to je? lebo ja som pracovala na dohodu, takze neviem kolko mi to akoze vypocitaju, ale podla mna to bude velky prd ☹ tak ked manzel pracuje v rakusku, preco to zase nevyuzit? 😅

xmajkax1
6. mar 2013

Ahoj nanna6, ja som tiež opatrovateľka a tehotná v treťom mesiaci, prosím ťa, čo všetko na to potrebujem aby som mala nárok na ich materskú? Všade píšu niečo iné a ja už neviem, čo je pravda. Samozrejme, že zavolať niekde bude asi najlepšie, v bežnej reči sa dohovorím dobre, ale keď tam na mňa spustia, tak neviem, či sa z toho vysomárim. Preto by mi pomohlo, keby mi niekto poradil, kto už s tým má skúsenosť a vie, čo všetko budem musieť absolvovať, či treba trvalý alebo prechodný pobyt, návštevu gynekológa v rakúsku atď. Budem veľmi vďačná za každú radu. ďakujem

blacklilith
9. mar 2013

Dobry deň. Potrebovala by som poradiť ak by ste vedeli..Mám dobru kamarátku ktorá žije v Rakusku, a zastavili jej materskú a vobec nevie prečo..čo je pričinou..Aj to išli riešit lenže odtiaľ ich doslova vyhodili stým že pokým nebudu ovládať poriadne jazyk tak nech tam ani nechodia..Sice to nie je u nas ale co je toto za pristup nerozumiem..a ona je bezradna nevie čo robit.a nevie pričinu prečo je ju zastavili..materskú nemá..a musia si vystačiť z manželovho príjmu..a ta materská im tam veľmi chyba..čo maju v takomto prípade robiť alebo ako konať?Prosim poradte mi..ale budem rada ak mi svoju odpoved pošlete na FB:..pretože sem často nechodím..moje FB je https://www.facebook.com/mia.roberta.7

majuuskaa
15. mar 2013

dobry den chcela by som sa opytat ci niektora z vas vybavovala ucet v Rakusku zo slovenska.ci sa to da a ak ano ako ste postupovali a v akej banke.dakujem .potrebujem rakusky ucet na vyplacanie KBG

p_d
19. mar 2013

Prosim vas potrebujem poradit, je niektora z vas pracujuca v Rakusku ale s pobytom na Slovensku nie Rakusku?

@majuuskaa Ja mam ucet v Sparkasse, vybavovali sme v Hainburgu, pracuje tam slovenka, myslim ze bola treba zmluva a do dvoch mesiacov musela prist vyplata na ucet.. Skus mozno ti daju ucet aj ked nepracujesm, to neviem

majuuskaa
20. mar 2013

a to ste tam boli aj vy osobne alebo vam to urobila kamoska?

xmajkax1
2. apr 2013

p_d

Ahoj, ja pracujem v Rakusku a mam pobyt na Sk. Co potrebujes?

pupawka800
11. apr 2013

Pobera niekto matersku a pridavky z rakuska???

xlolax80
22. máj 2013

@xmajkax1 ahoj, mozno by si mi vedela poradit. tiez pracujem v rakusku, mam pobyt na slovensku a som momentalne v 15tt. co vsetko potrebujem vybavit, aby mi chodila materska z rakuska? zatial som absolvovala vsetky prehliadky iba u gynekologa na slovesnku. musim ist k nemu aj v rakusku? diky moc

wurmm
22. máj 2013

ja som tiez pracovala v Rakusku, mala som tam prechodny pobyt, ale ked sa mi narodila mala, isla som spat na Slovensko. S materskou (Wochengeld) tam nebol problem, tu som dostavala aj ked som tam uz nebyvala (trva vsak len 8 tyzdnov), ale Kinderbetreungsgeld mi nedali, pretoze na to je potrebny trvaly pobyt v Rakusku....

@majuuskaa ucet v Rakusku som si vybavovala priamo tam, pochybujem ze je mozne ho vybavit na dialku, pretoze treba podpisat zmluvu. Teoreticky by ti podklady mohli poslat postou, ale neviem ci budu ochotni. Ja som mala ucet v Erste.

@xlolax80 s Wochengeld by si nemala mat problem (tie vsak dostanes len 8 tyzdnov), ale na Kinderbetreungsgeld urcite potrebujes trvaly pobyt v Rakusku. Dokonca mi vraveli, ze budu odo mna pozadovat aj blocky z obchodov, ci nakupujem plienky v Rakusku, ci tam mam gynekologa, dieta pediatra, budes tam musiet absolvovat s dietatom ockovania... Aspon tak mi bolo povedane. Kamoska co zije v Rakusku, aj tam pracuje mala s vybavenim Kinderbetreungsgeld neskutocne problemy a to ma v Rakusku kupeny byt... Ono mozno aj zavisi na koho clovek natrafi a v ktorej casti Rakuska zije... Najlepsie je zavolat si do zdravotnej poistovne. Uz si presne nepamatam ako to bolo s gynekologom, ale mam pocit, ze su tam povinne prehliadky u rakuskeho gynekologa, to si vsak uz nepamatam, kedze ja som vtedy pracovala aj by vala v Rakusku, takze matersku knizku som mala odtial a aj som tam chodila k lekarovi.

kvaltykveti
26. máj 2013

@xmajkax1 ahojky, ja som tiez v Rakusku opatrovatelka a teraz som zistila, ze asi som v tom, tak ak nieco zistim, budem ta kontaktovat ok ?

vroni
26. máj 2013

@wurmm, prepac, ale kto ti nakukal naraz tolko nezmyslov? Nic z toho, co pises nie je pravda, fakt nie.
1. Na KBG ziaden trvaly pobyt v Rakusku NEPOTREBUJES. Potrebujes trvaly pobyt v EU, uplne jedno, v ktorej krajine.
2. Ockovanie v Rakusku nie je povinne, takze ho pochopitelne nikto neriesi, musis s dietatom absolvovat 5 prehliadok u pediatra (treba peciatku), kludne mozes aj na Sk. Kde kupujes plienky ma naozaj kazdy v pazi (myslim tym uradne) 😀 😀 😀
3. V tehotenstve sice musis absolvovat 5 prehliadok, ale znovu u gynekologa tvojej volby, takze aj na Sk.
Jedine, kedy to neplati je, ked mas zmluvu na dobu urcitu a ona ti k terminu porodu konci, tam ten narok skutocne nemas. Opatrovatelky musia mat aktivnu zivnost a platit odvody. Tym nechcem povedat, ze si vymyslas, len ze ta informoval niekto, kto ta alebo umyselne oklamal (tetusky na poistovni velmi radi poskytuju nespravne informacie) alebo niekto, kto nema sajnu o veci.
Hoci mas pravdu v bode, ze ucet v banke treba vybavit osobne.

katavinka
26. máj 2013

@wurmm ty vole, toto je fakt chobotina ako mraky, neuveritelne, ze ti toto niekto natáral
@vroni má pravdu..
Neviem kto sa pýtal na účet, vo Volksbank založia aj bez predložení zmluvy alebo trvaleho pobytu v AT, ale treba ísť osobne.

wurmm
27. máj 2013

@vroni ty zijes v Rakusku, takze asi mas ine info a situaciu ako ja, mozno mas este aj Rakusana za muza a to zas meni situaciu... Moja komplet cela rodina (muz aj prve dieta) zili na Slovensku a muz pracuje na Slovensku. Mne pracovna zmluva skoncila v den nastupu na matersku dovolenku, nakolko som pracovala ako vedecky pracovnik na univerzite a ti, zial, zmluvy na dobu neurcitu tak lahko nedostavaju.

wurmm
27. máj 2013

@katavinka neviem ci si aj ty v situacii v akej som bola ja, ked pises, ze mi niekto nataral chobotiny! Nie kazdy ma totiz zmluvu na dobu neurcitu, prip. taku dlhu, ze by mu prekryla obdobie materskej.... Ja nie som typ cloveka, ktory by si len tak od niekoho nechal natarat chobotiny.

vroni
27. máj 2013

@wurmm, nuz ano, zmluva na dobu urcitu ako vedecky pracovnik je jedna z velmi specifickych vynimiek. Ale aj tak si mala narok na 16 tyzdnov Wochengeld, nie len osem 😉 Fakt vsak je, ze na samotne poberanie rodicovskeho prispevku nema trvaly pobyt ziaden vplyv, podstatne je, kde si socialne poistena a v tvojom pripade poistnie zaniklo poslednym pracovnym dnom, co sa inak snazi zakon vylucit (zial, uplne dokonale to nezvlada) Tym, ze som zamestnavatel som nutena komunikovat s poistovnou viac, nez mi je mile, ale zase mam prehlad (aj ked nie celkom dobrovolny), co je vramci zakona mozne a co je no go. Tato odpinkavacka, ze musis mat trvaly pobyt v At je sice bezna ale nie zakonna. Blocky od plienok su vtipne, to som este nepocula, zato som na vlastne usi pocula, ako tetuska v poistovni trva na tom, ze k ziadosti o rodicovske je treba prilozit aj fotografie starych rodicov (doslova. Sanka mi padla snad az na zem, esteze to nehovorila mne ale pani predomnou, takze oni niekedy vedia tresnut blbost priam monumentalnu, len aby sa ta zbavili a ak nevies dostatocne dobre jazyk, mas smolu)

wurmm
27. máj 2013

@vroni musim sa priznat, ze si uz presne nepamatam ako dlho som dostavala Wochengeld, asi to bolo 8 tyzdnov pred terminom porodu a 8 po porode, cize 16 dohromady, dokonca, kedze som rodila cisarskym, tak som dostavala peniaze este o 4 tyzdne dlhsie. Mas pravdu, to som sa pomylila, tych prvych 8 tyzdnov som brala este ako plat, ale to uz boli WG. Odo mna pytali v prvom rade trvaly pobyt, a este aj dalsia znama, ktora pracovala a byvala v AT a aj tam mala deti, mi vravela, ze v kazdom pripade musim mat trvaly pobyt v Rakusku. Ale je pravda, ze aj ona bola vedecky pracovnik, tak to mohlo suvisiet s tym... To s tymi plienkami a pediatrom mi povedala pani v zdravotnej poistovni, pretoze oni vraj si budu preverovat, ci naozaj byvam v Rakusku 🙄 A kamoska, o ktorej som pisala vyssie mala velmi komplikovanu cestu ku KBG. Jej priatel (otec jej dietata, je zapisany aj v rodnom liste) pracuje na Slovensku, ale byvaju v Rakusku, bolo treba milion papierov priniest aby jej uznali narok na KBG. Ona pracovala urcite aspon rok v AT pred tym nez otehotnela, potom sa jej narodilo mimco, teraz bude mat v auguste rok a ona ma zmluvu este na 1 rok. Dokonca si uradnici nejakym sposobom zistili, ze pred domom parkuju auto so Slovenskou SPZ, auto je pisane na firmu, v ktorej jej priatel pacuje, cize ich mena nikde nefigurovali, z toho mi vyplyva, ze ich musel niekto nabonzovat... 😠 Aj to museli riesit, nakolko to nie je ich auto, ale firemne, tak SPZ nemohli dat menit, pretoze firma ma sidlo na Slovensku, ale musia v Rakusku platit zan dane, co sa mi tiez zda pritiahnute za vlasy, ale asi to tak ma byt. Toto je fakt oblast, v ktorej nie som doma, a ak ty poznas ich zakony, tak budes zrejme vediet, ci maju pravo od nich ziadat platit dane alebo nie.

vikimilany
27. máj 2013

@kvaltykveti som na tom podobne, mohla by si dat info potom aj mne, ked nieco pozistujes? vobec neviem, co to obnasa a ci sa to vobec podari vybavit ... rozmyslala som aj o pozastaveni zivnosti, no len potom by sme zostali bez peniazkov :( dakujem ;)

vroni
27. máj 2013

@wurmm, oni su na poistovni a danovom spravidla prijemni ako vred na zadnici. Vymyslaju si neexstujuce podmienky a doklady spoliehajuc sa na to, ze cudzinec nebude mat ani vedomosti a ani odvahu nejako zvlast vyskakovat. Ked im to len v polovici pripadov vyjde (a to im vyjde urcite), tak usetrili svojej institucii pekne peniaze - a dostanu odmenu (za kazdu definitivne zamietnutu ziadost su skutocne financne ohodnoteni, no nevymysli si nieco, ked za to kvapne cosi do vlastnej kesene) Mozno nemoralne, ale nie nezakonne....
Zahranicne SPZ su kapitola sama o sebe. Ak firma patri priatelovi, dane platit musia a nepomoze ani plakat (a to aj v pripade, ak je len majitel alebo spolumajitel onej sro). Ak nie je, musi dolozit, ze plati na Sk dan za sukromne pouzivanie firemneho auta (cesty domov su sukromne ucely) a auto sluzobne vyuziva na Sk viackrat do tyzdna (co je vesele, lebo na Sk nie je povinnost viest knihu jazd a to sa potom zle dokazuje) - v tom pripade v Rakusku dan za auto platit nebude. Lenze staci snazivy sused (akeho evidentne maju), ktory raz nafoti jeho priatelku, ze auto soferuje ona a pokuta je potom nevkusne vysoka (pripadne ich rovno obvinia z danoveho podvodu) Cely zakon je obrovska seda zona, odporuje EU pravidlam a su uz k dispozicii aj nejake rozsudky o neopravnenosti takehoto platenia dani. Ale vacsinu ludi sa im podari zastrasit a radsej zaplatia (alebo prepisu auto na rakuske znacky), ono zase malokomu stoji za to sa par rokov sudit, aby mu bolo dane za pravdu....

wurmm
27. máj 2013

@vroni dakujem velmi pekne za info. Posuniem dalej kamoske a oni nech sa zariadia. Ty mas teda dobry prehlad, skoda ze som na teba nenatrafila, ked som riesila KBG, mozno by som bola byvala lepsie pochodila 😅
A ako je to s danovym priznanim?? To by som tiez este potrebovala poriesit 😝

vroni
29. máj 2013

@wurmm, danove priznanie je fajn. Zdanujes len prijmy v At (na Sk su tieto prijmy vdaka zakonu o dvojitom zdaneni vynate), mozes podat az pat rokov dozadu (tj. od roku 2008), odratavas si (v tvojom pripade) aj dvojite vedenie domacnosti aj cesty na Sk, takze by si mala dostat celkom dost z dane spat. Najepsie je podat online, najrychlejsie ho spracuju a ty mas spat peniaze (len neviem, ci ti ich poslu aj na zahranicny ucet)

wurmm
29. máj 2013

@vroni no, s tym uctom to bude asi problem, ale nejak to snad poriesim. A nemas nahodou link na online danove priznanie??
Este ma napadlo, ale to uz je zrejme aj tak neskoro, ako je to s pridavkami na deti?? Myslim, ze som tam na nejake mala narok, len som si o ne nepoziadala, lebo som ani nevedela za kym treba ist a ani neviem, ako to oni tam volaju 😝

vroni
29. máj 2013

@wurmm, tu je vsetko, danove priznanie, rodinne pridavky (Familienbeihilfe): https://finanzonline.bmf.gv.at/fon/
Treba si vyziadat pristupovy kod (poslu aj na sk, trva asi dva tyzdne) O rodinne pridavky si mozes zaziadat, za cas, kedy si mala zmluvu v At mas pochopitelne narok, pridavky sa vyplacaju maximalne tri roky spat, vsetko komunikujes cez net, , takze netreba nikam chodit. Zakon sa menil, takze by mal stacit IBAN akohokolvek eurouctu, zakon je sice jedna vec a fanty miestnych uradnikov vec ina, ale fungovat by to mohlo ( hovorim cisto o ucte, online danove a pridavky pochopitelne funguju uz roky 😉 )

mirkitak
29. máj 2013

Ahojte baby,ja sa chcem spytat ohladom ochrannej lehoty v tehotenstve.12.4.mi skoncil prac.pomer v rakusku,a to som bola uz mesiac tehotna.na sr je ochranna lehota 8 mesiacov,neviete ako to je v rakusku?mam nejaky narok na matersku a pod.?dakujem za info

veronka888
29. máj 2013

ahojte tiez som opatrovatelka v rakusku rok a pol na zivnost cize si vsetko musim sama vybavovat a poviem vam stalo ma to kopu nervou a trpezlivosti,kedze moja veduca je dokonca slovenka mi s nicim nevedela ani len poradit vraj ona nije o nicom informovana no je to uz jedno nasla som si prekladatela ten mi vlastne so vsetkym pomaha ak mate zaujem jeho Email je m.legindi@web.de pochadza tiez zo sale ako ja.takze isla som na rizikove 20.feb. prvy krok je zavolat na Sva prestne vam povedia co potrebujete ako vas budu platit na co mate narok.ja som sa neodhlasovala ani od rodiny kde som opatrovala,len som im na Sva do listu potom napisala moju aktualnu adresu domov na sk kam mi vsetko posielaju.dolezite je aby ste mali nadalej aktivnu zivnost nepozastavovali ju ani ju nerusili lebo vam pada na vsetko narok,volala som potom aj na WKO tam som musela zaplatit 40 e to je vraj rocny poplatok,oni mi nepovedali ci mam alebo nemam na nieco narok ak by ste mi vedli poradit budem rada,este sama mam s toho chaoz. Z SVA mi potom poslali tlacivo ktore som musela vyplnit,a potom dalsie kde ziadali lekarsky posudok alebo nalez ten sme prelozili a odoslali,poviem vam ,ze prve peniaze mi poslali az teraz v maji kde mi spetne vyplatili aj april no stiahli si poplatky cize konecna suma bola polovica.27,73 e na den.teraz mi uz posielaju peniaze kazdy 2 tyzden na zaklade ich tlaciv ktore musim za kazdou poradnou u lekarke vyplnit jej peciatka podpis a aktualny datum,toto im odoslem,musia mat evidenciu o tom ze ste stale na pn.potom mi poslu postou papier kde vsetko vyuctuju napisu datum od kedy do kedy a sumu ktoru vam posielaju.o 2 dni na to mam peniaze na ucte,cize birokracia ale da sa spolahnut co slubia splnia nie ako tu u nas no ak by ste mi este vedeli poradit teraz som v 6 mesiaci,6 tyzd.po porode im mam vraj poslat rodne listy mam aj tlacivo kde je urcena materska na 1 2 alebo 3 roky.po porode si musim nadalej platit odvody? co zo zivnostou?nieje tam nieaka ulava ako tu na sk? nemaju nieake podmienky napr.ze musim porodit v rakusku?lebo mam v rakusku lekara chodim tam raz za mesiac aby som mala pre istotu dochadzku aj od neho ale zatial vsetko vybavujem len od sk lekara.ak mi viete poradit ktora mamicka s tym uz mala skusenost,ako to bude dalej pokracovat, budem vam povdacna nerada by som totiz prisla o nieaku vyhodu alebo peniaze za odvody.dakujem prajem vam vela zdarvia radosti a peknych chvil.

bobova
21. júl 2013

@vroni Si ma sokovala, ze za zamietnutu ziadost maju odmenu, to je hnus, a to sa vola socialna poistovna....

vroni
21. júl 2013

@bobova, tej odmene sa oficialne nadava inak, pochopitelne, ale existuje (matka jednej zo spoluziacok nasejj malej je sefkou jedneho oddelenia na SP, od nej aj tato pikoska - nevie, ze som Slovenka) Asi by nas vsetkych vela veci sokovalo, keby sme vedeli.... Este ze nas tak zodpovedni "chrania" 🤐

veronka888
27. júl 2013

ahojte baby potrebujem poradit.nezda sa mi co mi poslali z SVA dobrala som kran.meldung od 6.7. som oficialne na materskej dovolenke poslala som im o tom dokumenty od lekara oni mi poslali antrag na Wochenged a kindder.bet.geld po precitani som pochopila ze im to mam odoslat aj s rodnymi list.prepustacou spravou az po porode...no a wochengeld mi uznali od 22.6 s tym ze mi ho mesacne budu platit a spatne, dnes je 27.7 zatial mi neprislo nic ,a potom som sa docitala ze vraj mi ich vyplatia den pred terminom porodu .je to normalne? nemam ziadny prijem a caakaju ze im mam platit 421 e odvody v ziadnom pripade sa nedaju znizit,musi byt vsetko nadalej aktivne,tak som sa rozhodla ze tie odvody budem tak isto platit spetne ked mi poslu peniaze poslem aj ja,to neexistuje takto sa neda zit,uvazujem nad tym ci sa too vobec cele oplati platit ked aj rodicak musim poziadat o dorovnanie raz rocne kde je istota ze mi gto vyplatia a ja si to uz viac menej zaplatim dopredu v odvodoch,a z tychto ubohych sk davok.ma to cele vobec zmysel?vie mi niekto poradit s tymi wochengeld alebo im tam mam zavolat? neviem si uz rady.dakujem

janka0408
3. mar 2014

@nanna6 ahoj..potrebovala by som poradit ci je treba na vyplatenie materskej v rakusku,rakusky ucet?a musi byt na moje meno?