Otec na materskej dovolenke

zabinka8660
7. feb 2015

Pekný deň mamičky, idem sa opýtať, nájde sa tu nejaká žienka, čo má otca dieťaťa na materskej a popritom pracuje?

dena1973
7. feb 2015

@zabinka8660 a co by si chcela ohladom toho vediet?

zabinka8660
autor
7. feb 2015

No máme troška problém. ide o to , že otec dieťaťa si podal žiadosť o materské od 31..10.2014 a novú zmluvu má od 01.11.2014. Povedali na SP , že môže normálne pracovať, a neplatiť odvody, stačí nová zmluva, aby sa mu neprekrývali obdobia. A vraj môže byť zmluva nová aj na TPP. a teraz po mesiacoch si rozmysleli, že to tak nie je dobre , vraj by mal byť doma pri dieťati.

dena1973
7. feb 2015

@zabinka8660 Neviem ako to ma urobene s tou zmluvou, ale ak nepracuje na tu istu prac. zmluvu, s ktorou nastupil na materske, tak ma narok na materske. Ak mu vznikol novy prac. pomer, tak moze aj pracovat aj poberat materske. Musi mat splnenu podmienku 270 dni nemoc. poistenia...

zabinka8660
autor
7. feb 2015

pracuje u toho istého zamestnávateľa, ale teraz sa zamestnávateľ nový zmenil na s.r.o., tak nie je tak uplne ten istý zamestnávateľ

zabinka8660
autor
7. feb 2015

Na materské nastúpil s inou pracovnou zmluvou, novou

zabinka8660
autor
7. feb 2015

sa tam pracovníčka SP vyhovára na to, že by mal byť pri dieťati doma

marcelatje
7. feb 2015

@zabinka8660 nenechajte sa odbiť, čisto teoreticky by možno mal byť doma (o tom materská je), ale zákon mu to neprikazuje, za vyššie spomínaných podmienok pracovať popri materskej môže 😉

zabinka8660
autor
7. feb 2015

Ďakujem veľmi pekne za podporu, nás len mrzí to , že sme ešte pred týždňom vybavovali všetky náležitosti, ktoré po nás chceli. Bola som tam iks krát , čo zakaždým niečo chceli, a teraz po vyše troch mesiacoch čo mala zmluvu na stole vyrukuje s takýmto argumentom.

dena1973
7. feb 2015

@zabinka8660 Ak má nové nemocenské poistenie (inú zmluvu) nie tú, na ktorú nastúpil na materské (nemôže to byť predlženie tej pôvodnej zmluvy, ale musí ísť o úplne novú zmluvu), tak nárok na materské má aj s tým, že môže pracovať...
Treba sa pýtať u nadriadeným (vedúcej oddelenia), nech situáciu vysvetlia, aby ti to bolo jasné....nedať sa odbiť.....

zabinka8660
autor
7. feb 2015

má nové nemocenské poistenie, neprechádzal delimitáciou ale normálne nové poistenia. vtedy nebol zamestnávateľ s.r.o. ale teraz je . čo má uvedené aj na novej pracovnej zmluve.

maznacik007
7. feb 2015

@zabinka8660 ja som vedela tak ze nemoze mat novy TPP ale iba dohodu ... niekde to aj rozoberal po nete tusim Mihal...

zabinka8660
autor
7. feb 2015

odpísali toto zamestnávateľovi :

prevzatím dieťaťa do starostlivosti sa rozumie to, že otec dieťaťa prevezme na seba tú časť starostlivosti, ktorú do okamihu prevzatia poskytovala dieťaťu jeho matka. Ide o situáciu, kedy otec dieťaťa po jeho prevzatí do starostlivosti prerušuje svoju pracovnú činnosť na účely návratu matky do pracovného procesu. Z tohto dôvodu vás žiadam o potvrdenie, či menovaný má pracovnú dobu prispôsobenú tomu , že sa stará o dieťa , napr. či mu bola povolená domácka práca , príp. skrátený čas .

Podotýkam, že to prišlo po troch mesiacoch. Povybavovali sme všetko čo po nás žiadali a teraz toto. Príde mi to od nich nepekné a nefér. Už som písala aj do Bratislavy, tam sú pracovníčky oveľa ochotnejšie 🙂

david93
7. feb 2015

no, ono je to logické čo napísali... kto sa skutočne o to dieťa stará kým je otec v práci?

zabinka8660
autor
7. feb 2015

@maznacik007 Z BA odpísali normálne že stačí nová pracovná zmluva / pracovnoprávne vzťahy neskúmajú/ môže byť aj zamestnanec

zabinka8660
autor
7. feb 2015

@david93 ja lebo som nezamestnaná

zabinka8660
autor
7. feb 2015

@david93 a tá logika im došla po troch mesiacoch ? hmm????

zabinka8660
autor
7. feb 2015

čo po nás chceli ešte milion vecí aby sme vybavili???? mali to povedať predtým,
@david93

zabinka8660
autor
7. feb 2015

@david93 a keď je otec SZĆO, kto sa o dieťa stará , kým je on v robote????

maznacik007
7. feb 2015

@zabinka8660 ja si tak matne spominam ze prave na zaklade toho ze sa toto zneuzivalo .. teda otec siel na materske ale len pro forma a robil nadalej tak ako predtym tak sa to zacalo viac kontrolovat... tusim mihal to riesil ...
a tiez sa vravelo ze sa budu kontrolovat firmy ci sa to dodrziava...

zabinka8660
autor
7. feb 2015

Mihál toto ešte neriešil, spomínal len tie mamičky , ktoré mali dobrovoľné poistenie, že to sa zneužíva.

david93
7. feb 2015

lebo je to fakticky podvod

marcelatje
7. feb 2015

@david93 ilegálne to nie je

zabinka8660
autor
7. feb 2015

@david93 žiadny podvod o podvodoch sa dá hovoriť inde

maznacik007
7. feb 2015

@zabinka8660 pozri nikto nevravi ze to je ilegalne .. je to proste diera v zakone...

zasa v tej soc. poistovni nie su uplne tupi ze nevidia ze ty ako matka si evidovana na UP pripadne este poberas podporu
otec jeden den nastupi na MD a na druhy den zacne novy pracovny pomer ... tu ti davam link kedy sa k tomu vyjadrovali ze taketo situacie budu presetrovat u zamestnavatelov...
http://poradna.sme.sk/c/7397191/socialna-poisto...

takze sa to dalo cakat .... ze sa budu zamestnavatela pytat na take veci ... mozu to dat este aj preskumat inym instituciam ... no ved uvidite... ako to dopadne ...

ina situacia by bola ak by si nastupila ty do prace ... aspon na dohodu ... nebolo by to take okate...

sissmiss
7. feb 2015

@david93 nie je to podvod, je to moznost ktoru nam dava socialny system. Vyuzit ju nie je podvod. Podvod znamena klamstvo, ale tu zakon hovori ze otec moze ist na matersku dovolenku za takych a takych podmienok a moze aj pracovat za urcitych podmienok. Ci je to logicke alebo nie je druha vec, ale rovnako by sa dalo polemizovat o logike vysky prispevku od statu ked sa narodi jedno dieta a ked sa narodia dvojcata a podobne. Keby to niekto nazval podvodom asi by si oponoval ze ziaden podvod, tak to v zakone je. Ale rovnako je to v zakone aj ohl.otca na materskej.

sissmiss
7. feb 2015

@maznacik007 nam na socialke priamo povedali ze ak ma moznost tak samozrejme moze pracovat a byt na materskej, dokonca nam odporucala aj vselijake tahy s uradom prace a podobne. Dierou v zakone by som to nenazvala. Ved ak otec dalej pracuje, odvadza statu, pre ten stat je to len dobre. To asi len par zavistlivcov zavidi ze ma aj plat (za pracu) aj matersku (o dieta sa stara zena, takze ta nepracuje a nema prijem ktory by jej niekto mohol zavidiet...a ak pracuje a dostava plat (za pracu) tak o dieta sa musi starat niekto z rodiny (mozno mu platia, mozno nie) ale stale...preco to niekoho trapi ze ten co odvadza dane ma aj nejake vyhody...

maznacik007
7. feb 2015

@sissmiss samy pravnici to tak nazyvaju a ja som zachytila ze sa to bude i menit v zakone aby sa to neobchadzalo ...

ako ta matka tiez predsa ked sa eviduje na urade tak podpisuje cestne prehlasenie ze o dieta sa stara ina osoba a moze sa ona zamestnanat inak by ju neevidovali .. a je to naozaj tak ... asi tazko....

osobne si skor myslim ze cesta je skor v zvysovani odpocitatelnej polozky na deti, hypoteku a pod... ale tak to my neporiesime ... ja som napr. za to aby chlap siel na matersku a vystriedal zenu aby si aj on vyskusal ake je to byt s dietatom venoval sa mu a zena moze ist pracovat ... preco nie je super ze je to do troch rokov ... ked uz dieta nie je tak zavisle od matky ... mne sa ta myslienka paci ale tak toto co je v tejto diskusii nie je o tom ...na co to bolo zamyslane.... 😉

zabinka8660
autor
8. feb 2015

S účinnosťou od 1. januára 2011 fyzická osoba uvedená v § 15 ods. 1 písm. c) a d) zákona nie je povinná zabezpečovať riadnu starostlivosť výlučne osobne. Riadnu starostlivosť o dieťa je oprávnená zabezpečovať
a) osobne alebo
b) inou plnoletou fyzickou osobou alebo
c) právnickou osobou (jasle, materská škola a pod.)

zabinka8660
autor
8. feb 2015

Ešte jedna vec, jeho zmluva nebolo účelovo zmenená. Zamestnávateľ menil sídlo a menili sa aj na s.r.o., s novým IČO. A bavíme sa tu o tom , že sociálnej poisťovni vadí to , že chodí do roboty, Lebo tá pani v poisťovni to tak chápe. A ten odstavec z hora o sobnej starostlivosti je zo SP:

S účinnosťou od 1. januára 2011 fyzická osoba uvedená v § 15 ods. 1 písm. c) a d) zákona nie je povinná zabezpečovať riadnu starostlivosť výlučne osobne. Riadnu starostlivosť o dieťa je oprávnená zabezpečovať
a) osobne alebo
b) inou plnoletou fyzickou osobou alebo
c) právnickou osobou (jasle, materská škola a pod.)

havana_frost
8. feb 2015

@david93 Ale prosím ťa aký podvod? Zákon to nezakazuje. O dieťa je postarané.
@zabinka8660 Môj muž bol na materskej, ale nepracoval popri tom. Navyše ja pracujem z domu, takže doma sme všetci.
Inak súhlasím s tým čo bolo napísané vyššie, môže pracovať na inú zmluvu a poberať materské.