Prečo musím ukončiť maródku pred nástupom na materskú?

lusy002
3. aug 2015

Ahojte! Vedel by mi niekto poradiť prečo musím ukončit PN, ktorá mi trva od1.8.2015 pred nastupom na md ak my nárok na ňu nevzniká

elninoenmipueblo
3. aug 2015

Nie zo zakona nemusis . mohla by si sa s dokim dohodnut nech ti predlzi Pn az do porodu .ked nemas narok na md .dnom narodenia dietata ti vznika narok na rodicovsky.nech Ti vsetko dobre dopadne😉

lusy002
autor
3. aug 2015

@elninoenmipueblo dakujem ty za odpoved

petrao2
4. aug 2015

@lusy002 mozem sa opytat preco ti nevznika narok a kde si sa otm informovala?leabo ani mne podla soc.poistovne nepatri ale sef mi tvrdi opak tak neviem kde sa mam pytat....

evittam
4. aug 2015

@petrao2 Ahoj,aby si mala narok na MD,tak musis mat za posledne 2 roky pred pôrodom 270dni NP. 😉

petrao2
4. aug 2015

@evittam no to praveze nemam ale som PN a vraj ju musim ukoncit a az po porode ziadat o rodicovsky....ale to bude trvat kolko?Akoze mam byt minimalne mesiac bez jedineho prijmu ktory mam?To je na SK chore ba az smiesne....

evittam
4. aug 2015

@petrao2 No budes do pôrodu PN-podla tvojho terminu v sept.-t.j.v okt.dostanes PN a ak vybavis do cca 5.-10.10. ziadost o RP tak dostanes aj ten. A co je na tom chore?! Co by si chcela ak si si ani nic neplatila? i

petrao2
4. aug 2015

@evittam ja by som si aj platila keby som vedela ze si tuto povinnost neplni zamestnavatel!a keby som neotehotnela tak otom neviem doteraz lebo podla zakona nema povinnost ma informovat a ani soc.poistovna minic neposlala az ked som dala pn

evittam
4. aug 2015

@petrao2 Prepac,ale ak by mala SP kazdu potencialnu mamicku informovat o vsetkych zmenach,narokoch a vserkom,tak by potrebovala 3x tolko zamestnancov a toho papieraaaaa....😀. Neznalost zakona neospravedlnuje.

luciferkax
4. aug 2015

na pnke normálne môžeš ostať do opôrodu, prečob y si nemohla?

dena1973
5. aug 2015

@petrao2 Ja len k tomu, co sa tyka platenia zamestnavatela: hlavne je, aby si bola v SP riadne nemocensky poistena. Co sa tyka platenia odvodov zamestnavatela to nie je tvoj problem. Tam nabehuju penale zamestnavatelovi. Teba zrejme zamestnavatel vobec nenahlasil do SP a preto ti nemocenske poistenie neplynulo, od nastupu do PP.

petrao2
5. aug 2015

@dena1973 tam je to trosku komplikovanejsie....on ma prihlasil do ineho okresu a uplatnil si ODVODOVU ULAVU ale mne dal klasicku zmluvu,dva roky nemusel platit a ked som sa pytala tej mudrej pani na soc ze co mam rbit ake mam teda moznosti ci si to mozem nejako doplatit alebo co tak len mykla plecom ze nato som mala myslit skor ako som otehotnela,ale uz to neriesim dost som sa nad tym trapila a behala po uradoch.Len teda uz tu pn dotiahnut do konca a bude dobre

dena1973
5. aug 2015

@petrao2 No, tak to urobil chybu zamestnavatel.....

lusy002
autor
5. aug 2015

Dnes som zistila na soc poisť že Pn môžem do pôrodu

dena1973
5. aug 2015

@lusy002 No ved to bolo jasne hned. Ak nemas narok na materske, tak PN moze trvat do porodu. Neviem preco ti dali predtym odpoved, ze nesmies cerpat PN?

lusy002
autor
5. aug 2015

@dena1973 to neviem ani ja

libka1
5. aug 2015

Baby napiste rovno do SP nech vam daju odpoved pisomne. Maju tam poradnu. Mne vzdy poradili a velmi rychlo a mala som istotu ze to mam z prvej ruky.

petrao2
5. aug 2015

Mne dnes pani zo soc povedala ze o matersku musim poziadat a ked mi dojde ze nemam narok tak potom mam ist na upsvar a ziadat rodicovske az po narodeni.....ale ked som sa jej pytala ci musim ukoncit marodku tak povedala ze ano ze neda sa byt na marodke do porodu lebo od 36 tt uz musim byt na materskej bez ohladu nato ako to dopadne......tak ja uz tomu fakt nerozumiem!!!
@libka1 a nevies ci maju aj poradnu na telefon?

libka1
5. aug 2015

@petrao2 maju, ale pisomne je predsa len pisomne, ja som si od nich vzdy vsetko nechala poslat pisomne po predchadzajucich skusenostiach ze mi tu na pobocke panie kolkokrat aj blbost povedali 😉
http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s
na tej linke my vzdy povedali najprv telefonicky, aby som bola v obraze a potom som pre istotu poslala este aj pisomne otazku.

ajkava
5. aug 2015

@petrao2 Napíš o tomto svojom probléme a naťahovačkách priamo niekde na šéfstvo SC. S pani za pultíkom sa nenaťahuj. Zrejme ju zbytočne "otravuješ". Ak sa ty nebudeš byť za svoje, tak oni sa na teba vykašlú. Píš, búš do nich. Ak je problém, nič sa nedá robiť. Ale za pokus to vždy stojí.

petrao2
5. aug 2015

@ajkava to som zistila ze ju zbytocne otravujem a zatazujem svojimi otazkami ale zvykam si 🙂 o marodku som sa "bila" pol roka nakoniec som ju dostala....ale az ked som pisala na vyssie miesta SP

libka1
5. aug 2015

@petrao2 no to je fakt fasa taketo nieco pocut 😝 clovek sa len naser...

petrao2
5. aug 2015

@libka1 co na sere???ja som sa nasrala ked som bola v 3 mesiaci a mi pani povedala ze mam si uzivat tehotenstvo a nerozculovat sa lebo to mi skodi....a nasralo ma to ked mi povedala "Ze ked chcem mozem marodovat ale peniaze nedostanem,alebo mam ist do roboty"...Som na rizikovom a robila som v mäsiarni...

libka1
6. aug 2015

@petrao2 urady myslim, nie ty, tiez mam s nimi zle skusenosti 😉 preto si aj vzdy davam vsetko od nich pisomne, pekne som sa uz parkrat osra.. vdaka zarucenym informaciam od tetiek na pobocke...

petrao2
6. aug 2015

@libka1 ja som ta pochopila....odked som skoncila skolu nikdy som nebola bez roboty ale ako ma posledny sef odrbal tak to je uz vela a stat a SP ho este podporuju a napriek tomu ze nie som dlznik orazu nemam na nic narok a vsetci len mavnu plecom ved oni maju dost zarobene....

libka1
6. aug 2015

@petrao2 on v podstate spravil podvod a ty znasas nasledky ak dobre tomu rozumiem... skusila by som to takto poslat na tu poradnu a stazovat sa...