Výpočet materskej po skončení pracovného pomeru

leskky
31. mar 2014

Ahojte. Mám v tom uz poriadny zmatok. K 31.8.2014 mi končí pracovný pomer po takmer 4 rokoch. Na jesen by som chcela otehotniet. Budem mat narok na matersku? Podmienku 270 za posledné dva roky budem mat splnenu. Dakujem 🙂

aspinka
31. mar 2014

@leskky na tvojom mieste by som sa snazila otehotniet skor keby si bola tehotna v dobe ukoncenia pracovneho pomeru bud ta zamestnavatel nemoze prepustit ale ked uz ta ako tehotnu prepusti po vasej vzajomnej dohode vztahuje sa na teba tzv 8mesacna ochranna lehota. Podmienkou je ze musis nastupit na matersku 6 tyzdnov pre porodom a musis sa vmestit do tych 8 mesiacov 😉

leskky
autor
31. mar 2014

@aspinka praveze otehotniet vtedy este nechcem. V sept. mame svadbu. Zmluva mi skonci, pretoze mam pomer na dobu urcitu - zastupovanie pocas materskej dovolenky...

aspinka
31. mar 2014

@leskky no ale potom nebudes mat narok na matersku.... ved tebe staci ked budes uplne na zaciatku tehu kedze tehotenstvo sa rata 280dni od prveho dna poslednej menstruacie.... nepisem ze musim byt v 5mesiaci a keby mi to malo dopomoct k materskej tak nevaham koncom jula zaciatkom augusta otehotniet 😅
V pripade ze skonci pracovny pomer a nie si tehotna mas len 7 dnovu ochrannu lehotu co ti je na nic 😉
Ale pozistuj si mozno sa mylim... ale mne sa zda ze musis mat pracovny pomer ked chces narok na matersku... potom uz jedine sa opat zamestnat...

havana_frost
31. mar 2014

@leskky 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch je len jedna podminka. Druhou je, že poistný vzťah musí trvať alebo musíš byť v ochrannej lehote, čo je 8 mesiacov od ukončenia poistného vzťahu po pôrod. Takže musíš byť v tehotná už v čase ukončenia práce. Alebo sa musíš potom dobrovoľne poistiť. Keby si to urobila tak ako píšeš a otehotnela by si po ukončení prac. pomeru a nemala by si žiadne iné sociálne poistenie, nárok na materskú by si nemala.

sunshine85
1. apr 2014

@havana_frost a preco by nemala narok na matersku? ved keby rodi v roku 2015, tak podmienka na vyplacanie materskej je, ze za posledne dva roky bude 270dni poistena a to by splnala, nie? a materska sa vypocitava z predchadzajuceho roku, cize by sa ratala za rok 2014, v kt. pacovala, hm:

vlada2401
1. apr 2014

@sunshine85 nie nemala by narok, presne toto som ja riesila pred tehulovstvom, bola som nezamestnana podmienku 270 dni som sice mala splnenu, ale na to aby som mala narok na matersku som musela byt zamestnana pred nastupom na matersku, cize mesiac pred nastupom som sa zamestnala u znamych a kedze som tam robila menej ako 3 mesiace ratala sa mi materska z predchadzajuceho zamestnania, ak by som tam bola vyse ako 3 mesiace zamestnana ratala by sa mi materska zo sucasneho zamestnania 🙂))

sunshine85
1. apr 2014

@vlada2401 to je otras toto...ach

havana_frost
1. apr 2014

@sunshine85 pretože na nárok na materskú je viac ako jedna podmienka. Treba splniť všetky naraz. 1. 270 dní poistenia v ostatných 2 rokoch, 2. poistný vzťah alebo ochranná lehota trvá, 3. nesmie mať nedoplatky na poistnom.
Tu jasne nespĺňa podmienku číslo 2.
Ale nič ešte nie je stratené, dá sa to pokryť ako píše vlada, alebo dobrovoľným poistením.

zenabla
6. júl 2014

@vlada2401 Ahoj, naozaj to takto funguje? Ja nastupujem na MD 17.7. Ak by ma dovtedy niekto prijal do zamestnania a pracovala by som tam dajme tomu len sedem dní, počítala by sa mi, pri splnení ostatných podmienok, materská z predchádzajúceho zamestnania? Dikes🙂

zalka
7. júl 2014

@zenabla ak splnaš podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch ( tj. nie si bez PP alebo poistenia dlhšie ako 15 mesiacov ) a ťa niekto zamestná tak nárok na MD mať budeš.

vlada2401
7. júl 2014

@zenabla ano presne tak 🙂

vlada2401
7. júl 2014

@zenabla ale musíš mat dokopy odpracovanych tych 270 dní to je podmienka, ak tam budes 7 dní zamestnaná resp.menej ako 3 mesiace, tak sa ti rata materska z predchádzajúceho zamestnania ak by si bola vyse ako 3 mesiace tak z toho súčastného 🙂)))

zenabla
7. júl 2014

Ďakujem ladies,síce to znamená, že nespĺňam, ale ďakujem Vám za profi odpovede🙂

zenabla
7. júl 2014

To znamená, že ak PP trval do 30.6.2013 vedela by som to ešte riešiť? Ja som do toho čistý dili, a preto obdivujem všetkých, ktorí tomu rozumejú🙂

zalka
8. júl 2014

@zenabla samozrejme že to vieš riešiť ... šupom sa niekde zamestnaj .. ešte si v lehote a ak sa zamestnáš tak MD mať budeš ...
a ak ťa niekto vezme do zamestnania a neprepustí .. počas MD, RD neplatí za teba nič ... a po RD vieš mať potom peknú podporu v nezamestnanosti ak ostaneš zamestnaná

gabiii22
16. máj 2017

Caute, je tu ešte niekto kto by mi vedel poradiť? Som na PN od min.roka 08/2016 a chcem otehotnieť lenže ak sa mi to podarí až 06/2017, materskú budem mat až v roku 2018 a materská sa mi bude počítať z R.2017..a nechcem sa vrátiť do prace, ak dám výpoveď a pôjdem na podporu musím si platiť dobrovoľne poistenie aby som mala nárok na materskú? Alebo sa možem zamestnať len na niekoľko dni? Ci sa musím zamestnať na viac ako 90dni aby sa mi z toho vyrátala materská keďže som tento rok ešte nič nepodrobila (PN) a materská vznikne až v bud.roku...