Z maródky na materskú

andolina2
9. mar 2015

Ahojte.Viete mi poradiť ,dodnes som bola na pnke ,dneska mi doktor povedal,že od 34.týždňa mám prejsť na materskú. Teraz ako ďalej? Nemám na tento mesiac peňažný papier a akurát mi vychádza tak,že koncom mesiaca budem v 34.týždni tehu.
ďakujem za odpovede a rady 🙂

dena1973
9. mar 2015

@andolina2 Mas PN ukoncenu dnesnym dnom? A preco PN nepokracuje az do nastupu na materske? Preco ti PN ukoncil?

sednaja
9. mar 2015

@andolina2 presne tak, PN potiahni až do nastupu na materskú

andolina2
autor
9. mar 2015

ževraj koncom mesiaca by som už mala ísť na materskú a mal by mi predĺžiť potom termín pôrodu.ani ja nechápem keď sestrička išla za ním že mi zabudol podpísať peňažný papier nepodpísal a roztrhol mi papier.nemala som u seba ten zelený papier tak nevedel ešťe ukončiť ale hovorím ani mi nepodpísal peňažný. ale musím volačo odovzdať v robote lebo za marec nebudem mať príjem.

dena1973
9. mar 2015

@andolina2 Ale potom ešte nemáš ukončenú PN, keď si nemala so sebou zelený lístok (čo chodíš na kontroly)....ak by si mala ukončenú PN, tak ti musí dať lístok z karty - hlásenie o ukončení PN a keď ti nedal, tak PN pokračuje....potom by si mala ísť koncom mesiaca po hlásenie o ukončení PN (spolu so zeleným lístkom - čo chodíš na kontroly). Ten mu odovzdáš a od ti dá Hlásenie o ukončení PN (čo má v karte). To potom odnesieš do práce. Následne nato by ti mal vypísať Žiadosť o materské...

andolina2
autor
9. mar 2015

@dena1973
ale prečo mi nepodpísal peňažný papier?keď to neodovzdám v práci nedostanem peniaze za marec.nemôžem odovzdať koncom mesiaca a nabudúce idem k nemu len 30.marca

dena1973
9. mar 2015

@andolina2 A kedy (dátum) ti vychádza nástup na materské? Ak je to do konca marca, tak tam nie je potrebné dávať peňažný lístok, lebo už bude PN ukončená a ďalším dňom bude hneď nástup na materské.... Nemôže ti dať lístok na peňažne dávky k 31.3.2015, keď napr. budeš mať už nástup na materské 30.3.2015 (to by sa dátumy ukončenia PN a nástupu na materské prekrývali).
A dnes je ešte len 9.3.2015 to je ešte skoro....keď pôjdeš 30.3. na kontrolu, tak už ti PN ukončí a dá ti už aj Žiadosť o materské a ty obe doklady dáš zamestnávateľovi....do 5.4.2014 je potrebné to doručiť na pobočku SP.

andolina2
autor
9. mar 2015

no keď pôjdem 30.3. k doktorovi tak budem v 34.týždni a 2.dni,teraz som v 31.týždni a v 2.dni

dena1973
9. mar 2015

@andolina2 No, preto ti nedal peňažný lístok.....On ti toho 30.3. PN ukončí a dá ti hneď žiadosť o materské....Všetko odnesieš do práce....tak ako som písala vyššie....

andolina2
autor
9. mar 2015

a to nebude neskoro?nieže potom nedostanem peniaze za marec

dena1973
9. mar 2015

@andolina2 O peniaze určite neprídeš....Aby si si bola istá, tak 30.3. odnes doklady, ktoré ti dá lekár zamestnávateľovi na potvrdenie a nech ti to dajú potvrdené do rúk a ty si sama zanes na pobočku SP....
Len nezabudni sa na doklady, na zadnú stranu podpísať a na žiadosť o materské uviesť ako chceš dávku zasielať (č. účtu, resp. adresu).

andolina2
autor
9. mar 2015

dobre,díky za radu ,ešťe tento týždeň sa zastavím u doktora s tým zeleným papierom a nech mi to poriadne vysvetlí

sue
9. mar 2015

Ahojte,prosim o postup - som PN,budem az do nastupu na MD 20.4.,aky je potom postup? Komu a ake papiere odovzdavam a kedy mi pride prva materska? Vdaka 🙂

dena1973
9. mar 2015

@sue Ak si zamestnaná, tak vystavenú žiadosť o materské (vystavuje gynekológ) zanesieš zamestnávateľovi na potvrdenie a následne ju treba doručiť na SP. Na zadnú časť žiadosti o materské sa treba podpísať a napísať akou formou chceš zasielať dávku.
Ak máš materské z ochrannej lehoty po ukončení PP, tak žiadosť o mat. treba zaniesť rovno na SP....
Prvá dávka materského za obdobie od 20.4. do 30.4.2015 (ak bude doručené všetko správne a včas) ti príde v priebehu mája 2015.

sue
9. mar 2015

@dena1973 dakujem,som stale zamestnana na TPP,len som na rizikovom tehu od 5.2..... Mimochodom nevies mi poradit,kedy mi pride nemocenske za februar? Od 11.dna trvania...vdaka....

dena1973
9. mar 2015

@sue Podľa toho kedy majú v pobočke SP kde podľa zamestnávateľa patríš uzávierku. Ale po 15. v mesiaci do konca marca by si nemocenské mala dostať.

smoulinka1505
13. mar 2015

Ahojte.chcem sa spytat.som na zaciatku tehu.bude to nase prve babatko.vo firme pracujem od 6.mesiaca 2014 predtym som bola pn a predtym zas robila.byva mi neskutocne zle.ja viem ze to tak byva ale ja ozaj nevladzem.navyse robim 12tky a byvam strasne unavena.ked mam volno prespim cely den.robotu nemam narocnu.len psychicky.dost sa tu nanervacim.moja priemerna hruba mzda je cca 700 eur.neviete ako by to bolo keby idem na pn?kolko by som cca dostala a kolkoby som potom mala matersku?dakujem

dena1973
13. mar 2015

@smoulinka1505 Ak nastúpiš na PN v roku 2015, tak sa ti bude počítať z vymeriavacích základov (VZ) od nástupu do PP 6/2014 do mesiaca pred nástupom na PN. Ak budeš PN až do nástupu na materské sa bude počítať z rovnakého VZ ako PN (za predpokladu nástupu na materské v r. 2015 - čo asi aj bude).
Nemocenské sa platí 55% z VZ a materské 65% z VZ.

smoulinka1505
13. mar 2015

@dena1973 dakujem velmi pekne
Takze ak by som isla od aprila na pnku tak materska sa mi bude pocitat z vz co som mala v praci?dobre som to pochopila?este raz dakujem

dena1973
13. mar 2015

@smoulinka1505 Bude sa ti počítať z VZ, z ktorého sa platilo poistné na nemocenské poistenie. Ide o obdobie od nástupu do PP (píšeš 6/2014) až do 3/2015 (ak PN bude od 4/2015).

smoulinka1505
13. mar 2015

Aha.uz rozumiem.dakujem

dena1973
13. mar 2015

@smoulinka1505 Nie je začo....

smoulinka1505
13. mar 2015

@dena1973 este prepacte jedna otazka.pnka mi vysla z poctov cca 330 eur a materska 390.a to je v hrubom alebo to je realne to co dostanem?

dena1973
13. mar 2015

@smoulinka1505 PN sa nezdaňuje. Čo podľa výpočtu vyjde, to je aj reálne vyplatené.