Ako často môžem ísť na magnetickú rezonanciu?

amanda12
23. máj 2014

Ako často môžem ísť na magniticku prip. v akých časových intervaloch? Ide o to, že mám viac problémov a pravdepodobne budem potrebovať rezonanciiu, chrbtice, čreva, močového mechúra a možno aj hlavy.

Ako to môže ovplyvniť zdravie človeka?

Po akom čase to žiarenie zo mňa vyjde? lebo pri CT som čítala že aj 5 rokov. RTG napodobne, no o niečo menej, ale nepamatam si presne, ale magneticka rezonancia aj ked je na inom princípe, tak tiež nejako asi vplýva na telo však? ak nie žiarenie tak možno nejaká magnetická sila 🙂 Ďakujem

stefka33
23. máj 2014

@amanda12 Prepána čo ti je? Kto potrebuje toľko magnetickej rezonancie?

cinnamon111
23. máj 2014

Moja dcéra chodí každý rok, a to má 2 roky

eraa
23. máj 2014

Nasa chodi kazdy 1/2rok, predtym chodila kazde 3 mes ☹ A to uz 2roky. Dostava kontrastnu latku a potom ma vela pit aby sa to z nej dostalo Inac ziadne vedlajsie ucinky

amanda12
autor
24. máj 2014

@eraa a kontrastna látka sa pije alebo ju pichajú?

simisi
24. máj 2014

@amanda12 mne pri MRI mozgu kontrastnu latku pichali do zily

eraa
24. máj 2014

nám tiež pichali do žily

latvia
24. máj 2014

@amanda12 tolko, kolko treba. magneticka rezonancia je na uplne inom principe ako CT, co je vlastne RTG ziarenie. MR sa prave preto pouziva u mladych ludi a deti, lebo nezatazuje organizmus ako CT a RTG. tam z teba ziadne ziarenie nebude unikat...

valinka248
24. máj 2014

ja som bola v stredu a nic mi nedavali 🙂

amanda12
autor
26. máj 2014

@simisi ja som bola pred cca 9 rokmi tiež mozog a nič mi nepychali

pichajú pri chrbtici?

ekka
26. máj 2014

mne pri chrbtici nic nepichali

nika19918
26. máj 2014

mne nevedeli pred pol rokom prist na diagnozu, za mesiac som mala 5xMRI 1xCT a 3xRTG OMG ☹

amanda12
autor
27. máj 2014

@nika19918 ou :( a oplatilo sa aspoň? nemala si nejaké vedlajšie účinky? A bábo si už mala alebo si otehotnela po tom? Lebo aj to by ma zaujímalo že aký čas po MR môžem otehotnieť

nika19918
27. máj 2014

@amanda12 tak pri tom vsetkom co sa mi odohravalo som aj kaslala na nejake ucinky oziarenia. Ja uz dieta mam. Ano prisli na diagnozu po dobe 6tich tyzdnov.

amanda12
autor
27. máj 2014

@nika19918 :( no ja práve riešim to že či môžem potom otehotnieť. ..... alebo musí prejsť istý čas.....mne možno budu robiť 2-3 MR

kiki68
27. máj 2014

hocikolko, na rozdiel od CT,co je velmi silne RTG je MRI naozaj neskodne,pretoze to ma uplne iny princip zobrazovania. Pouziva sa myslim tekute helium. Ja som sa bala tiez, nas pes bol behom roka 5x na MRI skenovani a pytala som sa na to neurochirurga, ktory je kapacita, vzstudovany vo Svajci. Ten mi to cele vysvetloval,ze co na akom principe funguje a hovoril,ze prave MRI je velmi dobre v tom,ze pacient nedostava ziadne davky skodliveho ziarenia. Dokonca sa teraz odohraval porod vedeny pod MRI skenovanim,aby vedeli,co sa pocas porodu deje,nakolko to nie je skodlive.
MRI sa tolko nepouziva u ludi najma kvoli tomu,ze je to velmi nakladne. U psa stoji sken MRI okolo 500 EUR vratane inhalacnej narkozy,ked sa preskenuje telicko. Pes ako doga,cize velkosti cloveka vyjde aj viac, aj raz tolko. Proste poistovne to neradi preplacaju,to je cele. CT je ovela lacnejsie. Aj na veterine vyjde CT max. do 200EUR, z coho 100eur je len ta narkoza.

amanda12
autor
27. máj 2014

@kiki68 ano viem že MR je na inom princípe len som nevedela či aj to nie je nejako škodlivé 🙂

lenadka
27. máj 2014

@nika19918 a čo ti vlastne bolo? ak nechceš písať verejne prosím IP. Mne takto nevedeli vo februári stanoviť diagnozu...mala som 4x rtg, 1x CT, 1xMR

siska765
27. máj 2014

@amanda12 ja som mala magneticku rezonanciu minuly rok v decembri ,2x po sebe, oba razy hlavy, pondelok a stvrtok,pichali mi zakazdym kontrastnu latku do zily

zuzik16
27. máj 2014

@amanda12 ja som bola v novembri minuleho roka na CT, velmi dlho som sa rozhodovala či ist alebo nie, ale nakolko som mala zdravotne problemy, tak som radsej sla, nastastie mi nič nenasli ale trosku mi to vrta v hlave to žiarenie, konkretne CT mozgu...vtedy som sa aj snažila presvedčiť neurologičku aby ma poslala radsej na MRI, ale velmi som sa divila, ked mi povedala, ževraj to je ešte skodlivejšie, lebo je to silnejsie žiarenie 😒 , ...ja ako laik som si vsetko pozistovala na nete a nič take čo mi ona povedala som nenasla 😀

podla mna to mri mas v pohode, horsie by bolo keby ťa tolko krat poslali na CT...

inač v našom meste čakačky na ct su okolo tyzdna, max mesiac, ale na MRI mali vtedy volny termin až na februar 2014 a to bolo v novembri, tak dakujem pekne, ked ma niekto zdravotne problemy a čaka aj tri mesiace na vysetrenie... 😒

nika19918
27. máj 2014

@lenadka ahoj, no bolo to desné. Každý týždeň som mala iný príznak. Nejak si z toho všetkého nakoniec vyskladali Stillova choroba. Napíšem ti, lebo je toho tak na A4 tak sa to pokúsim skrátiť. Zatiaľ čo som zisťovala na mk tu to nikto nemá ☹

kiki68
27. máj 2014

hmm...sam mi zda,ze uz budem chodit len na tu veterinu,ked to tak pocuvam 😀

V Bratislave mozete na MRI do Medissimo,co viem,tak doplatok 60eur,ale idete hned na dalsi den. Aspon u nas to tak bolo. Za 60 EUR mi to stoji,aby som vedela,ci mam nieco v hlave,na mieche atd. Svaty pokoj je najdrahsia vec... 😉
lebo tie cakacky su strasne,pritom to nechapem, ved na MRI to moze byt doslova pasova vyroba ( beriem to podla tej veteriny) a to ludi ani nemusia davat do narkozy...strasne cosi to zdravotnictvo 😒

zuzik16
27. máj 2014

@kiki68 no presne tak, ja som vtedy bola na tom ct, ale kvoli tomu že mam taku zdravotnu poistovnu aku mam, by som čakala mesiac...ale kedže som si zaplatila 15 eur, tak som sla o tyzden...ozaj super....ale za ten pokoj a klud to stoji vždy..aj ked už nedajbože niečo najdu, radsej to vedieť skôr ako neskoro...

amanda12
autor
28. máj 2014

@zuzik16 fi ha :/ tak dlho? no ja som sa tiež všade dočítala že MR je najmenej škodlivá tak ma prekvapuje tvrdenie tvojej lekárky. Aj môj ma najprv chcel poslať na RTG čo som odmietla a povedal že mam pravud že radšej MR, Nie je to take škodlive a da sa zistiť viac.

zuzik16
28. máj 2014

@amanda12 no ved ja som to potom konzultovala s jednou lekarkou tu na MK, a tiež sa tomu velmi čudovala...ale skratka asi si moja neurologicka myslela že som blba a že ma takto odpinka, pretože aj na nich tlačia z poistovni aby posielali na taketo drahe vysetrenia čo najmenej pacientov...

ono vraj ta MRI je ovela presnejsia, že aj maličke veci sa daju vidieť, čo nieked yna CT alebo RTG nie je vidieť...tak držim palce, nech ti to dobre dopadne 🙂

alexanotbad
28. máj 2014

@amanda12
@ekka
pri MRI vysetreniach chrbtice sa standardne kontrastna latka nepicha. Pocas vysetrenia lekar rozhodne, ci je to nutne alebo nie 😉

alexanotbad
28. máj 2014

@amanda12 neviem ake mas zdravotne problemy, ale nie na vsetko je magneticka rezonancia vysetrovacia metoda c. 1. to musi posudit konkretny doktor, cize creva gastroenterolog, mocovy mechur urolog atd... 🙂
drzim palce, nech vsetko dobre dopadne.
a nemusis mat strach zo skodlivosti MRI, je to v pohode 😉 , ziadne reontgenove ziarenie tam nie je.

amanda12
autor
28. máj 2014

@zuzik16 presne tak 🙂
@alexanotbad jáj a podla čoho to rozhodne? :D ja ju nechceeem :D , no ja mam toho dosť a viem že creva gastroenterolog, mocovy mechur urolog, ale už mam dosť tých všetkých bolestivých vyšetrení, na gastre by som sa chcela vyhnúť kolonoskopii a na urologii tiež podobným vyšetreniam kde ti môžu ešte nejaké tie infekcie zaviesť. Prave že už padlo viac krát že asi pôjdem na MR. Na internom mi odporučali CT alebo MR brucha zatial čo môj gastrač nič len kolonoskopiu preferuje, čiže uvidíme ....

alexanotbad
29. máj 2014

@amanda12 rozhodne sa podla toho, ci to podla nalezu, ktory v priebehu vysetrenia uvidi bude potrebne, alebo nie. 😉
to by uz oni mali najlepsie vediet, podla vysledkov. kolonoskopia nie je nic prijemne 😢 .ale ide o to, ze dr. vidi lepsie sliznicu creva ako na MR a moze Ti zaroven zobrat aj vzorku. ono aj tak, ak by Ti na MR kolonografii nieco nasli na creve, tak Ta ta kolonoskopia neminie ☹
kazdopadne, drzim palce, nech vsetko dobre dopadne, a nech si cim skor zdravotne v poriadku. lebo to je najhorsie, ked ma clovek bolesti a tazkosti a nevie sa zistit pricina. 😖

amanda12
autor
30. máj 2014

@alexanotbad presne tak, ďakujem 🙂

10081985
5. nov 2014

Ahoj chcem sa opýtat,že ci mi niekto nevie poradit,ci možme ist na
Magneticku so zapalom mocoveho mechura a obliciek a u koho to mam žiadat .mameneustale teploty .za radu dakujem 🙂
8