Bruxizmus - škrípanie zubami

dedenini
26. feb 2013

Ahojte. Neviem ci uz bola tema zalozena, ale rada by som sa otom porozpravala. Mam 24 rokov a do dnes skripem zubami. Nijak som tomu nedavala vaznost, az kym som si prave teraz neprecitala otom na nete. Mozno aj preto , lebo zacina to byt znovu casto. Skoro kazdu noc skripem zubami. Jednu dobu par rokov do zadu, mam pocit ze to aj prestavalo, ustupilo... No nakoniec je to tu zas. Priatel mi vzdy povie ze velmi skripem zubami v noci. Docitala som sa ze to moze byt stresom. A ze by sa mal zmenit zivotny styl. No kto stres v dnesnej dobe nema. Mam dieta ani nie rocnu dcerku, nezamestanana, pisem preto ze zijem v anglicku, a tu uz mam po materskej , ktora mi vlastne uplne konci za tyzden. takze stresu je az az. Ist psychologovi je nemozne, lebo neviem dobre anglicky. Alebo si zaopatrit na noc tu vec, co pomoze aby som si neznicila zuby? ktore su uz aj tak dost znicene? !!! Mate stym niekto skusenosti? alebo pripadne rady ako to odstranit , ci zmiernit? dakujem moc

angua27
26. feb 2013

ahoj, ja týmto trpím už roky. chvíľu som sa snažila to aj riešiť, lebo vtedajší priateľ sa sťažoval. lekár mi odporučil vyšší prísun vitamínu B a naučiť sa relaxovať, aby som nemala toľko stresu.
dosť sa mi zmiernilo škrípanie zubami po tom ako som vysadila antikoncepciu. ale nevymizlo to nikdy úplne. posledné týždne sa mi syn sťažuje, že veľa škrípem zubami a to on spí ako zarezaný. a sama pociťujem, že ma ráno občas bolí sánka.
a čo na to? neviem. pravidelne chodím na preventívky k zubárovi, zatiaľ vždy hovorí, že sklovina je ok. snažím sa dopĺňať si vitamíny a relaxovať pravidelne. ale tiež sa rada nechám poučiť, ako sa škrípania zbaviť. 😉