Prekonal niekto z vás infekčnú mononukleózu?

iveta7677
1. feb 2015

Pred tromi týždňami som dostala vysoké horúčky, triašku,žalúdočnú nevoľnosť, slabosť ako pri chrípke, išla som na pohotovosť tam mi dali antibiotiká. Potom som išla k obvodnému a robil mi komplexné vyšetrenie. Keď som bola minulý týždeň pre výsledky, tak hovoril, že som prekonala infekčnú mononukleózu. Dal mi ešte ďalšie antibiotiká Suprax, vitamíny B a Calcium s vitamínom C. Problém je ale aj v tom, že nemôžem dokopy nič nejsť hneď mi postojí žalúdok a je mi strašne zle. Aj včera sme boli na pohotovosti, kde mi pichli Nos-pu. Neviem či tie tráviace ťažkosti vyplývajú z tej choroby. Mám aj také citlivé to brucho, pobolieva ma skôr pod rebrami. Mám taký pocit, ako by som sa nevedela z tej choroby vyhrabať. Vy ste ako prekonávali túto chorobu?

maznacik007
1. feb 2015

@iveta7677 dodrziavas pecenovu dietu a pijes caj z ostropestca marianskeho ak nie rzchlo zacni

jabadaba
1. feb 2015

@iveta7677 ak Ta pobolieva brucho, v oblasti pod rebrami, je to pecen alebo slezina. Pri mononukleoze byvaju tieto organy postihnute a cudujem sa, ze Ti lekar nic nepovedal. Rovnako sa na toto nedavaju atb., je to virus, lieci sa len symptomaticky a v pripade, ze ozaj su mimoriadne vysoke horucky alebo sa pridruzi bakterialny zapal hrdla, napr. Castokrat je totiz mononukl. zamienana za anginu! Manzel mal, mal velmi zly priebeh, u dospelych to nebyva med lizat. Stravil v nemocnici tri tyzdne a dalsie tri mesiace musel byt na beztukovej diete kvoli peceni. Na tu bacha. Ak Ti lekar nic nepovie, sama si v lekarni pytaj caje na podporu pecene, vo vlastnom zaujme. Ale na toto su aj lieky, mala by si lekarovi bolest, ktoru tu popisujes, spomenut. Toto nepodcenuj. Prajem skore uzdravenie. 😉

jabadaba
1. feb 2015

@maznacik007 presne, caj z ostropestreca! Som si nevedela spomenut.

iveta7677
autor
1. feb 2015

Ďakujem vám pekne. Doktor mi naozaj nič nepovedal, tak hľadám informácie tu na internete. Zajtra pôjdem na gastroenterologiu nech mi vyšetria pečeň a ostatné a tam poviem aj tie príznaky.

chorucka
1. feb 2015

@iveta7677 ja som prekonala mononukleozu a neviem ani kedy Prišlo sa na to ked som bola na infekčnom na krv lebo mám zdurené uzliny a lekárka povedala že tie uzliny už ostanú zdurené že je to následok prekonanej infekcie. Záleží na organizme ako sa vie popasovať z infekciami.

chorucka
1. feb 2015

@iveta7677 ozaj a nezabudaj na probio lebo lieky ti pokazia žalúdok a nedokážeš sa poriadne najesť.

jezibab
1. feb 2015

Ahoj, ja som mononukleozu prekonala a čo sa týka infekčných chorôb, tak toto bolo najhoršie, čo som zažila. Trvalo 3 týždne, kým mi na to prišli, za ten čas sa mi pečeň zväčšila o tri centimetre, slezina taktiež. Vo vlaku medzi Trnavou a Bratislavou mi prišlo totálne na odpadnutie a každý druhý deň som mala štyridsiatky horúčky. Pri fyzickej námahe môže dôjsť k ruptúre (t.j. roztrhnutiu) týchto orgánov, takže vyžaduje sa totálny fyzický kľud a ako už ženy spomínali, tak určite pečeňová diéta (tuky obmedziť na minimum, žiadna čokoláda a kakao - po nich mi bolo fakt zle). Je nutné urobiť pečeňové testy (z krvi), na základe ktorých sa potom sleduje aj priebeh ochorenia a rýchlosť, akou sa pečeň po nasadení liečby regeneruje. Ja som tiež bola v nemocnici na infúzkach a tam aj po prepustení som ešte brala tabletky z rastliny silybum mariánske, ktoré tiež pomáhajú regenerovať pečeň. Inak normálny obvoďák by toto všetko mal ovládať a taktiež zvládať liečbu, ak ochorenie ešte nepokročilo veľmi a pečeňové testy nie sú príliš vysoké.

malabiba
1. feb 2015

Pozor na mononukleózu. Zažili sme doma. Vysoké teploty, nevoľnosti, opuch tváre, límf, zväčšená pečeň. Držal prísnu diétu asi 1 rok a dávame pozor aj teraz, nič vyprážané, mastné, iba čerstvé potraviny, čerstvo uvarené jedlo, žiadne polotovary, žiadne sladkosti, veľa tekutín, veľa tvarohu, lieky na imunitu. Pobolievalo ho brucho i oblasť brucha pri pečeni, nesmel sa 6 mesiacov vôbec fyzicky namáhať kvôli zväčšeniu pečene. Kontroly na infektológii, hepatálne testy ALT, AST. Špeciálne lieky žiadne nebral. PN cca 1 mesiac. Dnes po 2 rokoch všetko v poriadku, no raz za 6 mesiacov chodíme na testy. Veľa trpezlivosti a skoré uzdravenie.

mariankas
1. feb 2015

@iveta7677 Syn /17 rokov/ je prekonal v júni minulého roku, mal zlé pečeňové testy, dlhšie trvalo, kým lekár vôbec vyjadril podozrenie o akú chorobu sa jedná, zistila som si na nete aj sama, podľa symptómov, ktoré sa prejavovali postupne, nemal totiž typický priebeh, začali mu najskôr pocity slabosti, dokonca odpadol na internáte, bolelo ho brucho a za krkom - skôr tak ako keď sa zle vyspíš, mysleli sme, že chytil prievan v aute, lekár na pohotovosti zrejme tušil, že niečo také z toho "vylezie" a odporučil krvné testy, vyšli mu zlé pečeňové testy a poslali nás na infekčné, kde chodí na kontroly doteraz. Až v januári mu dovolili prejsť na normálnu stravu, dovtedy dodržiaval prísnu pečeňovú diétu, musí byť oslobodený od TV, nesmel sa vôbec namáhať a ani nevládal. Dosť dlho mával bolesti brucha. Neužíval atb //určitý typ atb sa pri monoklueóze dokonca nesmie/, len lieky na podporu pečene /lagosa, chvíľku mal flavobion, ten mu nesedel a ešte essentiale/. Na boľavé hrdlo dostal také kloktadlo Glimbax, od teploty ibuprofen v prášku - je šetrnejší na žalúdok, ale užívať len v nevyhnutnom prípade. Na jeseň mal 2x angínu, na infekčnom mu spravili výtery aj predpísali atb, podľa citlivosti a s ohľadom na mononulkeózu. Potom síce prejavy choroby ustúpili, no vo výtere ešte čosi bolo, tak znovu preliečili, inak hrozí, že sa po mononukleóze mandle nespamätajú a musia von. Momentálne sa už cíti lepšie.
Je treba dávať pozor na únavu, budovať imunitu, lebo je celkom rozhádzaná. Vraj na pečeň pomáhajú gaštany. My sme neskúšali, ale odporúčali nám ich. Na to hrdlo pil repíkový čaj s medom, citrónom a zázvorom.

malabiba
1. feb 2015

@mariankas aj nám až na 3. krát správne stanovili diagnózu, stále tvrdili, že je to angína a alergia, až som kričala na lekárku na pohotovosti - výsledok okamžitá hospitalizácia

ali08
1. feb 2015

Aj mne ju syn prekonal pred 4rokmi pričom mu ju nezistili,zakaždým ho nadopovali antibiotikami pri nezabrani sme ležali v nemocnici kde nejako zázrakom zabrali,vrátili sme sa domov A celý kolotoč pokračoval znova.nakoniec pred 3rokmi syn prekonal herpeticku encefalitídu stále sme nevedeli že má aj mononukleozu. Až pred rokom A pol pri bežnom odbere krvi nám povedali že prekonal mononukleozu ale nik nevie kedy proste ma ju prekonanu.pred pol rokom mu vybrali mandle krčné čo už ich mal chronické,doteraz mal mono neaktívnu ale teraz niekedy ideme znova na testy.tie posledné 3roky neprajem nikomu.odteraz nenechavam nič len tak co sa týka zdravia. Pýtaj sa vždy A všade doktorov.V dnešnej dobe by som nič nenechala len tak.držím palce

mariankas
1. feb 2015

@malabiba presne tak s tou stravou, len čerstvé potraviny bez akýchkoľvek konzervantov a tvaroh sme kupovali na kilá. Mäso iba kuracie, morčacie, môže sa králičie, ale to sme nemali, upravené úplne bez tuku, aj na Štedrý deň mal svoju diétnu večeru.

@iveta7677 Prajem skoré uzdravenie, lebo je to naozaj vážna choroba, ešte nikdy sa moje dieťa necítilo tak zle, ako vtedy ☹

iveta7677
autor
1. feb 2015

@mariankas Presne sa aj tak zle cítim. A na čo účinkuje tvaroh?

mariankas
1. feb 2015

@malabiba Nám to pokašľal detský lekár, keď sme boli na pohotovosti, zo slov lekára som videla, že má nejaké vážne podozrenie, no ešte to nebolo tak rozbehnuté, aby sa to dalo presne určiť, až postupne sa tie príznaky odkrývali. To sme boli v stredu, vo štvrtok mu detský ani len tú krv nevzal a potom bolo už iba horšie a horšie, v piatok poobede vystúpila teplota, začalo to hrdlo, to už som "googlila", vyšlo mi z toho toto, tak som už v nedeľu nasadila diétnu stravu a v pondelok smer lekár, to si z neho ešte srandu robil, že sa tvári akoby si "šľahol marišku", no v utorok už bol "pokakaný", to sme išli pre výsledky so synom obaja aj ja aj muž, asi mu poriadne lepilo, lebo za tie reči som sa na neho mohla kľudne sťažovať. Ďalej som všetko riešila len s jeho infekčnou lekárkou, aj to boľavé hrdlo, čo mi ona povedala, to nám predpísal. Inak syn nie je žiadny týpek, ktorý sa ulieva zo školy, výborne sa učí a dovtedy, kým nemal tú mononukleózu, nebol ani chorý, takže lekár nemal absolútne žiadny dôvod sa takto správať. 😠

malabiba
1. feb 2015

@iveta7677 začni hneď s diétou, jedz pomenej, viac krát, poraď sa v lekárni o liekoch na imunitu, menej sa fyzicky namáhaj. Slabosť a nevoľnosti pomaly ustúpia 🙂
pozri si
http://www.biocesta.sk/diety/pecenova-dieta/
http://www.marpes.info/marpes-info/marpes_info_...

mariankas
1. feb 2015

@iveta7677 Je dobrý na tú pečeň, má priaznivé účinky.

mariankas
1. feb 2015

Presne, aj tie množstvá sú dôležité, radšej menaj a častejšie. To sa synovi tak raz podarilo, že sa najedol naraz viac a potom sa z toho zase m,usel dostávať, ho to brucho začalo pobolievať a znovu mu nasadila dr. tú Lagosu, jemu nesedel ten Flavobion.

malabiba
1. feb 2015

@mariankas mne lekárka na opuch tváre a uzlín na pohotovosti povedala: "A to on tak nevyzerá bežne?" 🙂 ....a to sme od piatku cez víkend boli na pohotovosti 3. krát....zavolala lekárku z detského oddelenia a tá ho okamžite brala na oddelenie - no nebolo mu všetko jedno

mariankas
1. feb 2015

@malabiba Na pohotovosti sa mu lekár venoval viac, ako náš detský lekár, ten to ten prvákrát jednoducho podcenil, možno si myslel, že sa len chce uliať zo školy, v júni tam mal možno takých detí veľa. Jemu začalo najskôr to "za krkom", to mohli byť už tie uzliny, len sme na to neprišli, lebo sme deň predtým cestovali v aute. To bolo prvé. Odišiel na internát a tam sa mu to rozbehlo. 😒

iveta7677
autor
1. feb 2015

Ďakujem vám všetkym za rady 🙂 🙂 🙂

mariankas
1. feb 2015

@iveta7677 Nemáš za čo, prajem skoré uzdravenie a priebeh bez komplikácií! 🙂 🙂 🙂

malabiba
1. feb 2015

@iveta7677 skoré uzdravenie 🙂 .....inak tomu hovoria "choroba z bozkávania" pretože sa šíri kvapôčkovou infekciou a postihne hlavne mladých ľudí.....pozor na liečbu, vírus pretrváva v tele po celý život a má nejaký súvis aj s rakovinou

nutrimas
1. feb 2015

@iveta7677 Urcite dodrziavajte dietu, ako je Vam odporucane vyssie v prispevkoch. Opatrne taktiez s fyzickou aktivitou, pocas infekcie sa zväcsila slezina, pri prudkom pohybe hrozi riziko jej prasknutia,poskodenia. Dbajte teda viac na stravu a zamerajte sa najmä na posilnenie a precistenie pecene. Pri mononukleoze je prave pecen najviac zatazenym organom.
Velmi ucinnym prirodnym prostriedkom v ramci doplnkovej liecby je bodliakovy olej (z pestreca marianskeho).
Je lisovany na studena zo semien pestreca, pricom pri lisovani za studena nedochadza k znehodnoteniu ucinnnych bioaktivnych latok. Odporuca sa dlhodobe uzivanie, 1KL rano a vecer,mozete si ho primiesat aj do jedla.
https://www.modrykonik.sk/shops/vyzivove-doplnk...
Na podporu funkcie pecene odporucame tiez rastlinny vytazok z kaktusu - NOPAL:
https://www.modrykonik.sk/shops/vyzivove-doplnk...
Zelame skore uzdravenie!

lwhiterose
1. feb 2015

Ahoj...ja som dlllho mala zdurené uzliny a doktorka mi stále hovorila že to nič nie je, až asi po pol roku mi prišla na to, že je to mononukleóza. Mala som vyradiť zo stravy vyprážané veci (to mi nerobilo problém lebo to aj tak nejedávam) a sladkosti...robila mi pravidelne krvné testy, pretože som mala zväčšenú pečeň. Po pár týždňoch sa mi pečeň dala do normálu, ale bola som neskutočne unavená, takže som bola rok oslobodená od telesnej (bolo to ešte na strednej). Čiže u mňa sa to vôbec neprejavovalo teplotami a ani som nebrala nič špeciálne 😉 Smutné je, že tá únava a oslabená imunita mi ostala dodnes, a to už odvtedy ubehlo niekoľko rokov....

latvia
1. feb 2015

@iveta7677 mononukleozu prekona za zivot asi 90 percent obyvatelstva, je to bezna infekcna choroba "z bozkavania" 😉 prenasa sa slinami a niektorym ludom neurobi ziadne problemy, bez priznakov, ako mne, potvrdia ju len testy z krvi ze prebehla. u niektorych naopak prebieha burlivo, hlavne priznaky ti uz popisali vyssie. ATB sa na nu nedavaju, jedine ked by si mala ine problemy, a z vyterov dokazanu nejaku bakteriu, vtedy ano.inac ti atb len rozhodia travenie a bude ti zle este aj z nich. pecenovu dietu minimalne pol roka, niekedy je vhodne aj dlhsie. hlavny princip je vynechat alebo obmedzit tuky. vsetko varene, co najmenej tukov, max.nejake dobre kvalitne oleje ale nic prazene, smazene....

nori21
1. feb 2015

@iveta7677 aj ja som to mala, nevedela som o tom, mala som iné zdravotné problémy, zvýšené pečeňové testy
donútili lekára urobiť ďalšie rozbory, z ktorých vysvitlo, že som to prekonala a z toho boli zvýšené pečeňové testy.
Jeden rok som brala najprv Lagosu, potom Essentiale ktorý mi pomohol, minulý týždeň som bola na krv, až teraz po roku mám výborné výsledky. Najdôležitejšia bola diéta, pečeňová, je aj na nete.
Prekonala to aj dcéra mojej sestry, mala také príznaky ako vy, ona bola aj na infekčnom, doteraz má tiež problémy s imunitou aj s trávením.

janci8
30. júl 2020

Zdravím aj ja som to prekonal údajne chcem sa opýtať či sa to môže vracať lebo prekonal lekári to veľmi neriešili žiadnu diétu nič dali mi lieky na kus sa mi uľavilo a teraz sa mi zdá ako by sa to vracalo čo je také účinné a čo pomáha

sofi_f
16. mar 2021

@nori21 aké tráviace problémy ?