Raw strava

lussy23
18. jan 2013

Ahojte. od jari prechádzam na surovú stravu. 🙂 Je tu ešte nejaký vitarián? Pridajte sa.

marcelatje
18. jan 2013

@lussy23 Ja sa na surovú stravu prejsť síce nechystám, ale zaujímalo by ma kde v zime zháňaš zeleninu, to čo kupujem v obchodoch sa nedá jesť 🙄 🙄 🙄

lussy23
autor
18. jan 2013

@marcelatje ako som písala, chystám sa prejsť až na jar🙂 dôvodom je práve tá zima. Zatiaľ konzumujem jedno raw jedlo za deň aj to len z ovocia

gucciok85
18. jan 2013

v zime to je dost tazke, telo potrebuje sa aj ohriat a cistej zeleniny, ovocia, zo stiav zeleninovych,ovocnych sa neda,aj ked su tam orechy.. Pre mna takato strava by bola vhodna na leto,jesen, mozno na jar, ale zimu si neviem predstavit, uz som to skusala. Ale kazdy je iny. navstevujem stranku zdravi a-z.cz tam je vela pisane o surovej strave, je to velmi zaujimave. Clovek sa vela z toho nauci,odporucam. 🙂

ninka25
18. jan 2013

Ja mam kamosov ktori takto funguju uz dva roky a strasne si to pochvaluju...ale len oni... Myslim ze to nieje len strava ale aj zmenene myslenie. Zacali sa spravat inac, kedze ich strava dost ovplyvnuje. Su sportovci a vidno ze ich vykon to negativne ovplyvnilo. Ale oni funguju na 100% raw food. Ja som za vsetko s mierou, myslim ze surovu bio stravu je dobre zadelit do jedalnicka ale nie na 100%.

nanyka
19. jan 2013

ja som tiež vitariánka...3 roky..
no v zime je to veľmi ťažké udržať na 100% surovku... mnohým to nerobí dobre hlavne kvôli ochladzovaniu, trpia obličky a slezina...kopec vitariánov zníži podiel surového v zime na 80 % napríklad, to je už na každom...
čo sa týka výberu ovocia a zeleniny v zime, tak treba jesť hlavne naše tuzemské, ako to robili naši predkovia - takže žiadne exotické, tie majú totiž funkciu ochladzovania tela, čo je prirodzené, pretože v trópoch žijúci ľudia to potrebujú... pre nás v miernom pásme je to neprirodzené...
takže kapusta, kel, cibuľa, mrkva a iná koreňová zelenina, cvikla, orechy a semiačka, jablká ....

http://vitarian.cz/
http://www.freshness.cz/
http://www.zivastrava.com/
http://www.svz.szm.sk/svz9b.htm

a mnohé iné odkazy v angličtine ... ten,kto chce prejsť na surovú stravu, musí to najprv poriadne preštudovať .. a osobne som skúsila viacero štýlov tejto stravy, až som napokon prišla na to, ktorý vyhovuje môjmu telu...

nanyka
19. jan 2013

@ninka25 táto strava mení myslenie, to je pravda... a dosť radikálne..

nanyka
19. jan 2013

@lussy23 keď sa chystáš prejsť na jar, to je fajn, budeš to mať jednoduchšie...ale aj budúci rok príde zima 😉 to ale budeš už mať "vychytané" a snáď ti to pôjde ľahšie 😉

mima4
19. jan 2013

@nanyka prosim ta ako meni myslenie?

nanyka
19. jan 2013

@mima4 ako u koho, u mňa bola zmena dosť výrazná...

mima4
19. jan 2013

@nanyka ale skus mi to prosim ta vysvetlit v com. Nechapem tomu co si napisala. Co clovek zacne byt potom agresivnejsi, alebo ospalejsi alebo cooo? ...fakt nechapem

masinka
19. jan 2013

@nanyka ahoj, mozem sa opytat, ako toto stravovanie zvladaju tvoje zuby ? jeden z mojich byvalych sa tiez nejaku dobu skusal takto stravovat a skoro prisiel o zuby ako sa mu zacali kazit... ono zrejme clovek ma takto v sebe kopu vitaminov, ale problem je s mineralmi... ako toto riesis ? Viem, ze aj niektore zeleniny su bohate napriklad na vapnik (tusim brokolica), ale da sa to jest v dostatocnom mnozstve ? Ci to doplnas nejakymi vyzivovymi doplnkami ?
Moja mama pred niekolkymi rokmi tiez presla ciastocne na takuto stravu - na ranajky ovocny salat na obed zeleninovy, trochu to doplna jogurtami a na veceru ma dusenu zeleninu, obcas ked vari bratom maso a ostane, tak si tiez da, ale tiez sa jej zacali rozpadavat zuby....

nanyka
19. jan 2013

@mima4 nie, práveže opak, človek je vyrovnanejší, získa iný pohľad na svet, hlavne na prírodu, otvorí sa mu srdce, je aktívnejší a má viac energie, viac si užíva život, začne sa správať ekologickejšie...
čisté telo = čistá myseľ 🙂
a okrem toho všetkého ešte opeknie 😎

mima4
19. jan 2013

@nanyka waw, zaujimave 🙂
takze v pohode moze taky clovek ist aj na turu, ma dostatok energie?
A inak, nemas pocit z jedenia zeleniny a ovocia, ze si hladna?

nanyka
19. jan 2013

@masinka moje zuby to zvládajú bez problémov, nemám žiadne kazy ani sa mi nekývu ani nič podobné...
je totiž rozdiel raw a raw... existuje veľmi veľa smerov surovej stravy...
tiež poznám jedného vitariána, ktorému začali odchádzať zuby - mladý chalan, niečo len cez 20 rokov... išiel totiž na ovocí, nemal dostatok zeleniny v strave... čo sa týka vápnika, tak omnoho viac než v zelenine či mliečnych výrobkoch je ho napríklad v machu a iných olejnatých plodinách...ale samozrejme aj vo všetkom zelenom, nielen v brokolici...
okrem toho - z mliečnych produktov naše telá nevedia vápnik využiť tak dobre, ako zo zdrojov rastlinných...

takže asi tak.. nedá sa povedať, že keď niekto razí výživový štýl raw, tak že bude automaticky zdravý, to vôbec...
ako sa napríklad nedá zavrhovať vegetariánstvo - je vegoš a vegoš...niektorí majú veľký podiel ovocia a zeleniny v strave, iní vegoši žijú na pizzách, lasagnach, špagetách a pudingoch 😝 - taký vegetarián určite zdravý nebude... takže takéto zovšeobecňovanie je na figu (ako to radi "erudovaní výživári" zvyknú hádzať všetko do jedného vreca)...

nanyka
19. jan 2013

@mima4 určite nie som hladná, telo si časom zvykne...jasné,že sa dá ísť na túru 🙂
zo začiatku som jedávala aj rôzne sušené placky a tak, no postupne to telo nepotrebuje...to je dobré na prechod na surovku...

mima4
19. jan 2013

@nanyka ak som spravne pochopila papas iba surovu zeleninku a ovocie. Ale co z toho? mas z nekade nejake recepty, ci len nieco postruhas a jes? Je nejaka stranka, kde su recepty, jedalnicky,..?

nanyka
19. jan 2013

ovocie, zelenina, šťavy, v zime zaraďujem aj fermentované výrobky (kvasená kapusta napr.), semiačka, orechy...

jedálničkov je veľmi veľa, dajú sa nájsť recepty aj na linkoch, ktoré som postla vyššie + tu:

http://vitakucharka.blog.cz/

a na mnohých zahraničných weboch..je toho fakt dosť...ale zložité recepty nerobím, je tam často krát mix cukor + tuk (napr. ovocie s orieškami) a to je zakázané, narúša to trávenie, ovocie sa musí konzumovať samotné, inak kvasí v črevách...raw má veľa zásad, preto som písala, že to nie je len tak šup šup 🙂 treba na to ísť s rozumom...
častejšie jedávam tzv. mono, nezaťažuje to toľko trávenie, uľahčuje to prácu enzýmom atd atd...

radddus
19. jan 2013

môj bratranec je vitarián - dokonca si pred nedávnom otvoril vitarianskú reštauráciu v čechách... osobne by som to ale nezvládla asi ani 3 dni... V každom prípade odporúčam pred tým dobre naštudovať - koľko čoho treba jesť, aby ti nechýbali nejaké látky.

ninka25
20. jan 2013

S tym myslenim je to pravda. Kazdy sa vsak meni asi inac. Aj moji znami sa zmenili, maju blyzsie k prirode, su ekologicki zalozeni atd. Ale na druhej strane si myslia ze maju vo vsetkom pravdu, presviedcaju ostatnych o tom ze co oni robia je najlepsie a ked mi zacala ona tvrdit ze cukor v ovoci nieje sacharid tak to som uz len pozerala. Ja nechcem nikomu tvrdit ze to je zle, ale vsetko s rozumom. A co sa tyka energie je sranda ze oni tvrdia ze maju vela energie a vsetko sa im robi lahsie, no kazdy kto ich pozna potvrdi ze sa v sporte zhorsili. A dokazuju to aj ich vysledky z pretekov. Inac ta baba presvedcila svojho manzela na tento sposob zivota, pretoze potrebovala schudnut. A vysledok po dvoch rokoch? Ona je rovnaka a on schudol tak ze je kost a koza :(
No oni su jedini ktorych poznam. Mozno su len vynimka...

nanyka
20. jan 2013

@ninka25 tiež takých poznám, to sú raw foodisti, pre ktorých je raw food náboženstvo a fanatizmus, tade cesta nevedie 😉
ak on príliš schudol, buď je to jeho genetická predispozícia a váha sa mu upravila podľa toho, alebo na to nejdú správne...
ja než som si našla svoj štýl, čo mi vyhovuje, tak som dokonca pribrala ako malé prasiatko 😀 no našla som chybu a teraz viem,čo mi robí dobre 🙂

lussy23
autor
24. jan 2013

@nanyka mení myslenie? To je super! Ja mám dosť problémov zdravotných, tka verím ,že mi pomôže.
@ninka25 ďakujem aj za takýto názor. ja vlastne aj plánujem tak na 80 percent, teda raz alebo dvakrát za mesiac varené jedlo... ale najprv si to naštudujem, kúpim si aj knihu.

nanyka
24. jan 2013

@lussy23 akú knižku máš v pláne kúpiť? je ich veľmi veľa na trhu, keďže aj smerov raw food je dosť...
niektoré sa dajú stiahnuť na nete 😉

lussy23
autor
24. jan 2013

@nanyka od Boutenko. Nie som za sťahovanie z intrnetu , napokon samotné vytlačenie stojí viac ako kniha🙂 A možno aj nejaké iné

nanyka
25. jan 2013

@lussy23 tú mám aj ja (okrem ďalších), tiež v tlačenej forme...je to výborná knižka 🙂
aj 12 krokov k surovej strave a aj Green for Life = obe sú výborné..

svejla
29. jan 2013

@nanyka ake knihy este máš? Aké by si odporučila preštudovat skor ako clovek prejde na raw?

nanyka
30. jan 2013

@svejla

tu je kompletný zoznam kníh, ktoré mám s touto tématikou:

Victoria Boutenko - 12 krokov k surovej strave
Victoria Boutenko - Green for Life
Norman W. Walker - Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy
Norman W. Walker - Omládněte
Norman W. Walker - Tlusté střevo bez zácpy
Norman W. Walker - Zářicí zdraví
Norman W. Walker - Zdraví a salát
Angela S. Monarch - A JuiceFeaster´s Handbook
Angela S. Monarch - Raw Reform Report
Anna Hýžová - Škola živé stravy
Kristina Nolfi - Liečenie surovou stravou
Douglas Graham - The 80-10-10 Diet
Ernst Gunter - Prirodzená strava
L. & S. Kenton - Surová strava
Markus Rothkranz - Heal yourself 101
Robert S. Morse - Zázračná detoxikace (Syrová strava a byliny pro dokonalou buněčnou regeneraci)
Fréderic Patenaude - The Raw Secrets

a iné, ktoré sa týkajú zdravia, nie priamo s raw food 🙂

nanyka
30. jan 2013

@svejla a na prechod na raw najviac odporúčam práve spomínanú Boutenko - 12 krokov k surovej strave, dostať v kníhkupectvách alebo na nete...

svejla
30. jan 2013

Dakujem

barborka08
4. feb 2013

Urcite venujte velku pozornost knihe od Morseho - Zazracna detoxikace, -vynikajuca kniha... Zakladom vedomosti o raw strave su knihy od Walkera - Zarici zdravi, a kniha Omladnete.
Samozrejme knihy ktore uvadza @nanyka by mali byt precitane skor ako sa pustite do raw 😉

lussy23
autor
9. feb 2013

@nanyka máte doma sušičku ovocia?