Rubeola v dospelosti, ak bola osoba očkovaná

kika1111
8. dec 2012

Ahojte,
zaujíma ma, či ste sa stretli s tým, že dospelá osoba (žena), ktorá bola v detstve očkovaná proti rubeole, dostala rubeolu v staršom veku a ako sa prejavila..

Totiž, mám synčeka, ktorý má rázštep pery a podnebia..keďže to nemal po kom zdediť, pátrame aj my, aj lekári po príčine. Zo začiatku mi hovorili, že to mohol byť nejaký chrípkový vírus, ktorý som prekonala v prvom trimestri na začiatku tehotenstva. Malému ale zobrali krv na vyšetrenie a má v sebe nejaké moje protilátky IGG - vraj rubeoly..
Ja som ako dieťa bola očkovaná proti rubeole, malého obvodná mi povedala, že som rubeolu mohla prekonať aj pred 5 rokmi, čo ale nepredpokladá, lebo som bola očkovaná.. no a ja o ničom neviem a myslím, že rubeolu by som si všimla...

Stretli ste sa teda s prípadom, že očkovaná osoba dostala aj tak rubeolu? Ako sa prejavila?

xlucia
8. dec 2012

@kika1111 samozrejme ze v dospelosti mozes dostat rubeolu. pretoze to co si bola ockovana v detstve, tak ta imunita uz vyprchala. dozivotnu imunitu mas iba ak realne tu chorobu prekonas

srdiecko9
8. dec 2012

@kika1111 moja dcera sa tiez narodila s urcitymi zdravotnymi problemami. Tiez sme patrali po pricine, boli sme na genetike a nakoniec sme v podstate nic nezistili. Uzavrete to bolo tak neurcito..ze to mohli sposobit stresy, negativny vplyv prostredia..proste nevieme s urcitostou doteraz nic. Ta rubeola co viem, ockovat sa zacala po roku 1984. Teraz sa ockuje v 15tom mesiaci a preockovanie je tusim po 11 roku. Cize mozno si skus zistit, ci si bola aj preockovana, pretoze ak nie, naozaj si ju asi mohla prekonat a ani o tom nevediet.

soldi
8. dec 2012

@kika1111 samotny vyrobca vakciny udava ucinnost cca 10 rokov. ockovanie nie je zarukou ze chorobu nedostanes. to je len zbozne zelanie 🤐
synceka mi je luto, zelam co najlepsie hojenie a co najmenej operacii.

aurolea
9. dec 2012

@kika1111
Ockovanie znamena, ze do tela aplikuju prave to , proti comu sa ockuje, teda v tvojom pripade rubeolu, v snahe, aby si telo vytvorilo protilatky a imunitu. Avsak staci oslabena imunita a dostavi sa pravy opak, teda asi to, ze proti comu sa ockujeme prave na to ochorieme a este v silnejsej forme (kolke pripady ockovania proti chripke). Okrem toho v ockovacich vakcinach je vela zdraviu skodlivych latok ako napriklad taky hlinik, ktory narusia nervovy system cloveka....

Neuvazovala si vyskusat biorezonancne vysetrenie?

kika1111
autor
9. dec 2012

@aurolea nad tým som neuvažovala..koncom januára budeme mať výsledky dalších vyšetrení, dovtedy počkám

aurolea
10. dec 2012

@kika1111
Potom mi napis, co vam vyslo a co ti lekari radia ako dalej.
V kazdom pripade, ak budes mat zaujem o tu biorezonancnu diagnostiku, viem ti ju zabezpecit v ramci celeho SR. Staci ,ked mi napises a ja ti pozriem, kde v akych terminoch robime diagnostiku.

kika1111
autor
10. dec 2012

@srdiecko9
@soldi ja neviem, stále tomu neviem uveriť.. mohla som si rubeolu na sebe nevšimnúť?? a ak to bolo tak dávno, ako mi dr. hovorila, že možno aj pred 5timi rokmi, prečo sa to svinstvo vo mne drží a prešlo aj na malého? ☹

aurolea
10. dec 2012

@kika1111
na tom nie je nic zvlastneho, ze sa v tebe drzala a drzi 5 rokov, ved taka borela koluje v krvi cloveka aj 10 rokov a staci oslabenie organizmu a ona sa prejavi, len co je najhorsie, clovek nevie presne kedy a kde, aky organ si vyberie. Neviem ako stare mas dieta, ale ak si sa ockovala pred 5-timi rokmi a potom si otehotnela, je normalne, ze to maly dostal od teba. Ved ked si precitas viacej o parazitoch , plesniach, baciloch , tak sa dozvies vela vela zaujimaveho, ako napriklad aj to, ze niektore parazity sa dokazu prehryzt cez placentu a dostat a napadnut az plod v matke....co je smutne, ze v dnesnej dobe si taketo tvoriky velmi medicina nevsima a podcenuje ich. A toto vsetko vlastne sposobuje cele choroby....mnozia sa v tele, sposobuju zapaly a zapaly su co?! No choroba predsa....ATB v tomto pripade su casto kratke a nezaberaju. Dosiahnu iba tolko, ze sa tie parazity schovaju este hlbsie do tkaniv, kde sa dalej mnozia. A o kratky cas skonci clovek u lekara znova....atopicky ekzem, poskodena imunita, toto vsetko maju deti iba od rodicov....treba ucit mladych ludi aka vyznamna je minimalne polrocna detoxikacia a ocista organizmu pred pocatim....je to velmi zodpovedne rozhodnutie mat dieta a aky start do zivota mu my ako rodicia pripravime!!!

kika1111
autor
10. dec 2012

@aurolea dr. hovorí, že asi pred 5 rokmi som mala rubeolu..o tom ale neviem.. a očkovaná som bola v rámci toho čo bolo povinné.... takže ak bola povinnosť po 10 rokoch preočkovať a predvolali ma na očkovanie, tak som očkovaná bola.. no teraz to už nevrátim celé späť..malý má 6 mesiacov.

soldi
10. dec 2012

@aurolea prosim Ta, pises take bludy ze by som sa normalne hanbila byt Tebou 🙄 rubeola je virus, takze urcite nekoluje v krvi mnohe roky, to absolutne nemozes porovnavat s boreliozou.

@kika1111 rubeola sa prejavuje miernou nadchou, mierne zvysenou teplotou, ale je pre nu hlavne charakteristicky vysev. male drobne ruzove vyrazky po tvari a tele, ktore nesvrbia. pre deti aj dospelych je neskodna, po prekonani zostava dozivotna imunita.
citala som si, co rubeola v tehotenstve sposobuje a nasla som, ze v prvom trimestri potrat, v druhom a tretom poskodenie organov dietata, ale ziadne zmienky o razstepoch som nenasla.

rastep moze suvisiet s nedostatkom kyseliny listovej, alebo staci, ak si mala v prvom trimestri chripku, ci nachladnutie. ja by som to na rubeolu nezvalovala. toto ochorenie sa u nas prakticky nevyskytuje a doktori s nim maju pramalo skusenosti.

kika1111
autor
10. dec 2012

@soldi nachladnutie som mala 2x v prvom trimestri.. prvé bolo, keď som ešte ani nevedela, že som tehotná...ale čo tá rubeola..to mi stále vŕta v hlave.. uvidím čo povie genetička..ak som ju mala pred niekoľkými rokmi a dostala sa do malého, tak sa budem báť, že ak znovu otehotniem, dostane sa aj do druhého dieťaťa. kyselinu listovú som začala brať mesiac pred otehotnením, keď sme už dieťa plánovali....takže si nemyslím, že by som mala málo kyseliny..okrem toho som jedla veľa ovocia a zeleniny..

katulinr
10. dec 2012

Mne pocas tehotenstva zistili protilatky na rubeolu. Gynekolog ma poslal na infekcne a tam mi povedali, ze tie protilatky, ktore mam v tele su z ockovania, ktore som absolvovala ako dieta...Rubeola je infekcna choroba a to by si si podla mna musela vsimnut, keby si to mala. Skus pockat na dalsie vysledky. Pripadne skus skocit k svojmu obvodnemu a popytat sa... Detska doktorka nemusi mat pravdu, treba dalsi nazor podla mna...

aurolea
10. dec 2012

@soldi
ja nepisem ze rubeola koluje v krvi mnohe roky....ale urcite v tele ostava aj ked to je virus, mononuklenoza je tiez infekcne ochorene a prejavuje sa a zostava u cloveka aj po jej prekonani....

kika1111
autor
10. dec 2012

@katulinr mne nezistil gynekológ nič... všetky krvné odbery boli ok... preto ma to aj zaskočilo... nikdy som nebola nejak vážne chorá..keď som bola dieťa, mala som zápal plúc, ale v dospelosti nič.. iba také prechladnutia, na ktoré mi stačilo zostať 2 dni doma a mohla som ďalej normálne fungovať aj v práci.

katulinr
10. dec 2012

Ked ta ockuju, vzdy sa ti v tele vytvoria protilatky, to neznamena, ze si to musela prekonat pred 5.rokmi (toto ti povedala iba detska doktorka, ci?). Ked ta ockovali v detstve, tak samozrejme, ze mas protilatky v tele. A presne tak ako pise soldi je velmi mala pravdepodobnost, ze by to suviselo s rubeolou, ale ved radsej pockaj na vysledky z genetiky, ak na nieco vobec pridu...Drzte sa a hlavne dopredu sa nestresuj... 😉 Ja som prezivala brutalne stresy, ked mi gynekolog zistil pocas tehu protilatky na rubeolu a toxoplazmozu... A Mudr. na infekcnom ma hned ukludnila, ze su to vsetko iba protilatky, ktore mam z ockovania a to druhe z prekonanej toxoplazmozy... ☹

soldi
10. dec 2012

@aurolea ked prekonas rubeolu, zostanu Ti v tele protilatky, nie aktivny virus preboha! ucivo strednej skoly 🙄

@kika1111 kludne to mohlo byt z toho nachladnutia. a malemu nebrali krv? on mal tiez v tele protilatky?

katulinr
10. dec 2012

@kika1111 No ked ti gynekolog napisal, ze OK. Tak to znamena, ze si mala iba tie protilatky z ockovania. Takze rubeolu si fakt ani nemusela mat realne. Keby si ju mala realne, tak by si mala vysoke hodnoty protilatok pocas tehu. Ver mi, ja som prezivala brutalny stres, ked mi volali d gynekologa, ze musim na infekcne a pritom mi nic nebolo...

katulinr
10. dec 2012

Na to infekcne ma poslali kvoli toxoplazmoze, a tam mi doktorka vysvetlila aj rubeolu, tak preto to viem...

srdiecko9
10. dec 2012

@kika1111 ja nie som odbornik, ale doteraz som si myslela, ze dieta moze poskodit rubeola, len ked ju ma zena ako tehotna a aj to v najvyssich percentach hlavne prve tri mesiacet tehotenstva. Tiez som si myslela, ze ked zena prekona rubeolu alebo je ockovana a potom po dajme tomu piatich rokoch otehotnie, to ze ma protilatky v krvi a dieta tiez, znaci prave o tom, ze bola ta rubeola prekonana alebo ockovana a prave tymi protilatkami z matky je prve mesiace dieta chranene.
Na tvojom mieste by som vobec neriesila, co povedala obvodna. Na genetike ti to vysvetlia, maju omnoho viac skusenosti. Mozem ti povedat, ze ked sme boli my na genetike, tak vsetko dopodrobna zvazovali, konzultovali aj s inymi odbornikmi, dokonca mi volali raz, ze vysledky este nemaju kompletne, ze konzultovali aj zahranicie a cakaju a budu ma informovat. Potom si nas pozvali, ked mali urobene zavery a vsetko nam povysvetlovali. Cize ja by som naozaj ten nazor obvodnej brala s velkou rezervou a pockala si na to, co povedia na genetike.

kika1111
autor
10. dec 2012

@soldi práve jemu brali tú krv.. najprv len obvodná..no boli sme aj na genetike a tam znovu..ale na tie výsledky si ešte počkám mesiac a pol a zatiaľ mi genetička vôbec nič nepovedala..nič čo si myslí, čaká na výsledky krvi

quaxi
10. dec 2012

@kika1111 rubeola je lahka choroba, mohlo sa stat, ze si ju prekonala a nevedela o tom. Ockovanie je ucinne iba priblizne 10 rokov, aj to neucinkuje kazdemu (ale zase niekomu aj omnoho dlhsie). Posledne preockovanie je v 11 rokoch, takze od cca 21 rokov sa uz na to nemozes spolahnut. Na druhej strane vdaka vysokej preockovanosti tu nie je prilis vela prilezitosti ju chytit.
Rubeola moze poskodit plod iba ak ju dostanes pocas tehotenstva, a nie ak si ju v tom case mala uz 4 roky prekonanu. To nie je virus, ktory by bol schopny ti prezivat roky v tele a potom napachat skodu. Kadzej tehotnej sa v tehotenstve zistuju protilatky na rubeolu a keby v tom case svedcili o prebiehajucej infekcii, urcite by to riesili. Ak ti to neda spat, mozes sa spytat gyn. na tvoje vysledky z tehotenskych poradni, ci si mala protilatky, urcite ti to vysvetli lepsie.
Okrem toho razstepy nie su typicke pre rubeolu - ak dostane tehotna rubeolu, najcastejsie su postihnute sluch, zrak, mozog (mentalna retardacia), srdce. Razstepy vznikaju vacsinou nahodne, geneticky, alebo pri nedostatku kyseliny listovej. Pri planovani dalsieho tehotenstva ti kvoli razstepom urcite odporucia uz 3 mesiace vopred brat vyzivove doplnky pre tehotne, cim sa znizi sanca, ze by sa to u vas zopakovalo.

martina131
10. dec 2012

ahoj ja som pri prvej dcerke pocas tehu zistili ze nemam protilatky na rubeolu,stratili sa, chceli ma poslat na potrat ale uz bolo neskoro a ani by som nesla,mala sa narodila zdrava a v poriadku, ked som chcela otehotniet znova tak som sa musela dat zaockovat na rubeolu a 4 mes. sme nemohli skusat babo ale potom sa nam podarilo a synček je tiez v poriadku a zdravy.

ewca
10. dec 2012

@soldi aj herpes simplex je virus a ostava ti v tele, ked mas herpes raz uz sa toho nezbavis... a to o tych parazitoch ma bohuzial aurolea pravdu...s tym mam skusenosti aj ja

soldi
10. dec 2012

@ewca nechapem, preco pletiete jablka s hruskami. bavime sa o rubeole. nie o herpese, nie o borelioze, nie o parazitoch.
ako pise
@quaxi a ako som pisala aj ja, pri rubeole je razstep velmi atypicky, je omnoho viac beznejsich pricin, ktore ho mohli sposobit.

ewca
10. dec 2012

@soldi no mozno som to inak pochopila ako si to ty myslela, len si jej napisala, ze rubeola je virus, nie bakteria a v krvi su len protilatky, nie virus.... tak som len chcel uviest priklad ineho virusu, ktory v krvi je po cely zivot...ako aj ine...
a tie parazity som komentovala ako uplne inu temu...

soldi
10. dec 2012

@ewca napisala som, ze v rubeola je virus a po jej prekonani neostava v tele aktivny virus, ktory by mohol ohrozit dieta, ale len protilatky, citaj pozorne 🙂

a takisto to plati aj pre herpes, sice ho v tele mas, ale dietatu neuskodi. len v pripade, ze ho dostanes prvykrat v tehotenstve, ked telo nema este protilatky.