Úzkosť a nervozita

gyarmati
1. jan 2014

Šťastný Rok prajem každému.Neviem či sa zaradila dobre s mojim problémom 🙂 Ďakujem už teraz za každú radu,alebo skúsenosť čo mi napíšete.Kobylky moje,v poslednej dobe sa necítim dobre,som nervóznejšia ako zvyčajne,všetko veľmi beriem na srdce,a mávam dni keď som bez nálady,cítim takú úzkosť,búši mi srdce,točí sa mi hlava.... mám taký divní pocit a blbé myšlienky.V poslednej dobe sa sa manželom dosť hádame ale asi kvôli mne,aj to celé vyprodukujem,ako že nehovorím že je bez chyby a nechcem to celé hádzať na seba,to nie.Možno by som potrebovala od neho viac pozornosť,lásky.Som dosť vyčerpaná,všetko sa točí okolo rodiny,domácnosti,nikde nechodím.... Nesťažujem sa,viem že kde je rodina tak to už nie je ako predtým,ale predsa.Nemyslíte si že by som potrebovala odbornú pomoc,či psychiatra?????

zuzi79
1. jan 2014

ja si myslím, že je to začínajúca depresia, podľa príznakov. Či je to až na takej úrovni, že sa to nedá zvládať a treba doktora, to musím cítiť a zhodnotiť ty, nie je to vôbec hanba, ak treba navštív. Držím palce.

0silvia0
1. jan 2014

@gyarmati
no ja neviem, pripomínaš mi moju mamu. Tá sa celý život necítila dobre, všetko sa jej točilo okolo rodiny, s našim otcom sa stále hádala a stále niečo vyžadovala, viac lásky, pozornosti, viac aktivít, viac všetkého ale od neho, stále chcela aby mala život podľa jej predstáv a keď to nebolo naplnené, bola nervózna. Ešte aj od neho vyžadovala aby sa zmenil podľa jej predstáv a keď videla, že to nejde, stále mu niečo vyčítala. Celé zle.
Podľa mňa je blbosť takto vnímať svet... najprv si treba upratať sama v sebe. Stále niečo neočakávať a potom nebyť sklamaná z nenaplnených očakávaní. Upokoj svoje vnútro, začni mať rada seba, život, byť vďačná za to, čo máš, ja osobne by som hneď nebežala za psychológom, skôr by som začala čítať knihy, ktoré by mi upratali v sebe vnímanie sveta, poprípade by som počúvala nejaké zaujímavé prednášky, dnes je toho veľa... nesmieš si brať všetko k srdcu, ty nie si stredobodom vesmíru, si len malá časť z neho, pociťuj pokoru, vďaku, lásku. Nie nervozitu, úzkosť... takto si škodíš sama sebe.

jahodka8
1. jan 2014

@gyarmati Ja som na tom rovnako. A Vianocami sa to zhoršilo, lebo sme celá rodina doma a dosť si lezieme na nervy. Muž to vôbec nechápe, že potrebujem vypadnúť a moji rodičia mi tiež lezú na nervy. My ženy sme niekedy také, že sa moc sústredíme na deti, manžela, rodinu a zastierame tým svoje potreby a to prechádza do nervozity a chorôb. Skús si urobiť nejakú radosť len pre seba, ja rada chodíme tu na mk, do sauny, na masáž a vyhýbam sa svokre.

mima4
1. jan 2014

@gyarmati
venuj sa sebe, mysli aj na seba, rob si radosti, odmenuj sa 🙂
čo tak super welness pobyt s naj kamoskou... 😉 taky vikendovy.. k tomu super masaze...
staraj sa o sebe 🙂 obliekaj sa fešne 😉

cerez
1. jan 2014

@0silvia0 Veľmi pekne a výstižne napísané. Super!

luba28
1. jan 2014

@gyarmati ano,ides do depresie,....potrebujes pomoc,.....ja som si tym presla a nevedela som si pomoct sama,ale ani nikto okolo mna,....cim skor zacnes brat lieky tym skor sa z toho dostanes,.....

aga2011
1. jan 2014

Ahoj, ja si myslim,že potrebuješ oddych, relax, odputanie sa od problemov, skuš športovať, relaxovať, viacej oddychovať, mne to velmi pomohlo, tiež som mala takéto stavy a pomohol mi pohyb, cvičenie, turistika či už len zajst na prechádzku, najsť si niečo čo poteší dušu, niečo kde sa môžem zastaviť a robiť to čo ma teší. samozrejme každý sme iný a keby som to nezvládala tak vyhladam pomoc psychologa, je to dobrá prilezitosť vyrozprávať sa a pozrieť sa na problemy z iného pohladu. tak sa neboj, netrp a začni svoju situáciu riešiť, každy sa počas života dostane do takychto problémov.

aga2011
1. jan 2014

@gyarmati Ak máš chuť skus si pozrieť toto, mne to pomohlo http://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-1...

0silvia0
1. jan 2014

@cerez
Ďakujem, poznám takúto povahu a preto mi je to blízke, veru, žiť s takouto ženou pre mňa nebolo ľahké. Pre mňa ako dieťa bolo ťažké prijať fakt, že mama je nešťastná aj kvôli nám, deťom. Mali sme celá rodina pocit, že my všetci sme príčinou maminho nešťastia, lebo ona nám to tak podávala: nikde nechodím, stále len varím, periem... nášmu otcovi hovorila: ty ma nikde nezoberieš, ty sa so mnou nerozprávaš, ja sa celý život starám o deti, nič som si neužila atď. Vždy boli všetci naokolo vinný za jej nešťastie a pritom nevidela, že tou jej povahou a egoistickým vnímaním sveta robila nešťastnými ona nás ☹

shopoholocka
1. jan 2014

@0silvia0 Myslim,ze porovnavat Tvoju mamu,ktora bola aka bola taka cely zivot a porovnavat autorkin stav su dve veci... 😉
@gyarmati iNak podobne stavy mavam uz roky....Ale najviac preferuju pred MS,pred tym som hnusna,arogantna,hystericka,placem bez priciny,som vztahovacna...atd....no des a hruzaaa...Trvalo mi dlhopokial som pochopila,ze to suvisi s hormonami,ktore sa mi pocas mesiaca menia....Samozrejme to nemusi byt Tvoj pripad...Inak obcas stacia sebemensie problemy,napr aj nie pekne pocasie,nedostatok slnka a uz sa nam zda svet skaredsi....Skus si pustit pekny film,prijemnu hudbu,zrelaxovat sama a ver,ze bude vsetko krajsie🙂Ak nie skus pravidelne uzivat Horcik,mne velmi pomohol 😉 🙂

0silvia0
1. jan 2014

@shopoholocka
to neviem posúdiť či bola taká vždy, otec hovoril, že taká vždy nebola, ale ja si ju inú nepamätám. A nemala som na mysli porovnávať, iba naznačiť, že ak to autorka nebude riešiť, môže aj takto dopadnúť 😉
Moja mama je dnes dôchodkyňa, dnes už nie je v tom kolobehu starostí, vidím, že chce vnímať svet inak, ale nejde jej to. Stále je veľmi upriamená na seba, obávam sa, že sa to už nezmení, hoci sa jej veľmi snažíme ukázať aj iné vnímanie sveta.

jahodka8
1. jan 2014

@0silvia0 Každá žena je často unavená z domácnosti, detí, manžela. To je to, čo nám v rozprávkach nepovedali. Niektoré ženy o tom hovoria stále, pomáha im to rozprávanie zvládnuť všetky tie povinnosti, niektoré o tom nehovoria a zoberú sa na dovolenku, na prechádzku, do divadla.

0silvia0
1. jan 2014

@jahodka8 mám tiež deti a manžela. Žila som v rodine s mamou, otcom, sestrami. Presne som vedela čo manželstvo obnáša. Nie som hluchá ani slepá. Keď som sa vydávala ja, vedela som presne do čoho idem. A presne som vedela, že nikdy nebudem nikoho viniť za moju nešťastnú a neuspokojenú dušu. Nemá význam dookola rozprávať aká som ja nešťastná, treba s tým niečo robiť. Tiež som niekedy unavená, ale viem, že keď budem môcť, tak si zasa oddýchnem a bude dobre. Treba v živote počítať s tým, že sú chvíle lepšie a horšie a neočakávať len to dobré a pozitívne, vtedy bude človek sklamaný.

luba28
1. jan 2014

skuste tu napisat tie,ktore ste tym presli a nie len teoretizovat,.....ja viem o com hovorim,....bla,bla,bla,ze chod von,pust si film,citaj knihy,to su hluposti,...v depke pomozu len lieky a pomoc lekara,......lebo to je v hlave a hlavu treba liecit,......

abigael
1. jan 2014

ahojte baby tak jam taky isty pripad keby som tu vam mala opisovat tak to by bolo vela ja sa trapim tiez koli vsetkemu beriem si vsetko srdcu uz niekedy ani nepoznam srandy ale som vydata mam jedno dieta som si presla svojim obdobim ale pride cas ked vybuchnem ale ja sa hadam koli manzelovej rodine lebo jeho sestry mi velmi ublizili v minulosti a neviem sa stym zmierit stale mu to vycitam ale on zato nemoze jeho sestry su vdove byvaju zo svojou mamou a nebola som tam jeden rok aj svokra nie je ktovie aka ku mne s manzelom byvame zatial s mojimi rodicmi ani tuto nemame ruzove lebo moj otec je taky ze ma obvinuje zo vsetkeho a zacne na mna nadavat a ja sa rozplacem moja mama uz aj po nom nieco zdedila ona by chcela zase riadit moj zivot a otec tak isto lebo som najmladsia aj by chcel vychovavat moju dcerku to uz ani s manzelom ani spavat nemozme lebo clovek sa boji ze vtrhnu do izby

gyarmati
autor
1. jan 2014

@0silvia0 Ďakujem ti za úprimnosť a tvoj názor!Z jednej strany som sa v tom našla,ale troška by som oponovala že nikdy som nehádzala ani nehádžem vinu za to ako sa cítim na deti.Sú mi všetkým 🙂 Nepotrebujem veľa pozornosti a viem že sa nekrúti všetko okolo mňa,som žena typ človeka ktorá sa vie tešiť aj z maličkostí,keď sme celá rodina na prechádzke,alebo sa hráme spoločenské hry,jednoducho nie som náročná.Tento pocit mám asi tak mesiac až dva,preto sa troška aj obávam toho lebo cítim že to nie je ono.Potrebovala som radu a asi sa aj vydať zo seba čo ma trápi!Mám veľkú rodinu myslím sme tri sestry,rodičia bývajú blízko k nám,ale jej nehovorím radšej nič lebo ona hneď začína rozprávať o jej problémoch 😉 ale nezazlievam jej to......ďakujem ti naozaj za úprimnosť a za názor 😉
@jahodka8 svokra je aká je ale taká hrozná až nie je 😀 Ďakujem aj tebe!
@mima4 Ten wellnes víkend by som hneď brala ale vieš ako to je,nie je to lacná záležitosť,jednoducho si to nemôžem dovoliť,ale veď raz príde aj na to ale vtedy si to chcem užiť s manželom 😉 Ďakujem aj tebe!
@shopoholocka Ten horčík naozaj vyskúšam,a áno aj ja som si to všimla že asi týždeň pred menzesom začínam mať tie pocity....Beriem aj antikoncepciu už som hovorila že požiadam lekára aby sme vyskúšali niečo iné!Ďakujem ti kolegynka drž sa aj ty 😀
@luba28 Uvidíme ako bude ďalej,keď to bude ešte dlhšie trvať tak sa obrátim k odborníkovi,ja viem že to nie je hanba a poznám sa,tak že dúfam že nie som blázon 😀 Ďakujem aj tebe.
@abigael TAk to nemáš ľahké.Žiť s niekym nie je ľahké,treba sa prispôsobovať iným,a je smutné keď sa aj snažíš nie je to ocenené.Ja svoju rodinu mám rada,ale neviem či by som s nimi vedela žiť,no keď nie je na výber tak musíš.Drž sa aj ti 🙂

gyarmati
autor
1. jan 2014

@0silvia0 Ďakujem ti za úprimnosť a tvoj názor!Z jednej strany som sa v tom našla,ale troška by som oponovala že nikdy som nehádzala ani nehádžem vinu za to ako sa cítim na deti.Sú mi všetkým 🙂 Nepotrebujem veľa pozornosti a viem že sa nekrúti všetko okolo mňa,som žena typ človeka ktorá sa vie tešiť aj z maličkostí,keď sme celá rodina na prechádzke,alebo sa hráme spoločenské hry,jednoducho nie som náročná.Tento pocit mám asi tak mesiac až dva,preto sa troška aj obávam toho lebo cítim že to nie je ono.Potrebovala som radu a asi sa aj vydať zo seba čo ma trápi!Mám veľkú rodinu myslím sme tri sestry,rodičia bývajú blízko k nám,ale jej nehovorím radšej nič lebo ona hneď začína rozprávať o jej problémoch 😉 ale nezazlievam jej to......ďakujem ti naozaj za úprimnosť a za názor 😉
@jahodka8 svokra je aká je ale taká hrozná až nie je 😀 Ďakujem aj tebe!
@mima4 Ten wellnes víkend by som hneď brala ale vieš ako to je,nie je to lacná záležitosť,jednoducho si to nemôžem dovoliť,ale veď raz príde aj na to ale vtedy si to chcem užiť s manželom 😉 Ďakujem aj tebe!
@shopoholocka Ten horčík naozaj vyskúšam,a áno aj ja som si to všimla že asi týždeň pred menzesom začínam mať tie pocity....Beriem aj antikoncepciu už som hovorila že požiadam lekára aby sme vyskúšali niečo iné!Ďakujem ti kolegynka drž sa aj ty 😀
@luba28 Uvidíme ako bude ďalej,keď to bude ešte dlhšie trvať tak sa obrátim k odborníkovi,ja viem že to nie je hanba a poznám sa,tak že dúfam že nie som blázon 😀 Ďakujem aj tebe.
@abigael TAk to nemáš ľahké.Žiť s niekym nie je ľahké,treba sa prispôsobovať iným,a je smutné keď sa aj snažíš nie je to ocenené.Ja svoju rodinu mám rada,ale neviem či by som s nimi vedela žiť,no keď nie je na výber tak musíš.Drž sa aj ti 🙂
@aga2011
@aga2011 Ďakujem ti,pozriem sa na to,a preštudujem si to 🙂

dadulkadanulka
1. jan 2014

@gyarmati nuz mozno navstivit psychologa a trochu pokecat,aby to neodislo pridaleko.vsetko je o ludskych postojoch,mozno by nejake bolo treba zmenit.

gyarmati
autor
1. jan 2014

@dadulkadanulka Počkám a uvidíme ako to sa budem na ďalej cítiť,ale nechcem to ani veľmi predlžovať,aby potom nebolo horšie.ale skúsim na sebe pracovať,som dosť silná žena,tak že to nevzdávam 😉

luba28
1. jan 2014

@gyarmati uz to je vyhra,ze si uvedomujes,ze to neni ok,......

lulistek
1. jan 2014

@gyarmati Ahoj viem ako sa citis, ja sama som si tym presla niekedy okolo dusiciek, nikdy som nemala take nalady, chapala som preco ludia koncia na psychiatrii, ale preslo to, obcas sa to vrati, je to tym, ze nemas na seba cas, ja mam teraz prve dieta a malinka potrebuje 100% moju pozornost, nemam cas sa ist niekedy ani len najest a umyt, vecer padam na hubu. ale je to o tom, aby si si oddychla, treba sa s niekym o tom porozpravat hlavne s muzom, spravit si nejaky program len vy dvaja a problemy sa zlepsia. mne sa obcas vrati ta nalada ale na psychologa to nevidim, staci sa porozpravat s niekym blizkym, ak by to trvalo az dlhsie a stupnovalo sa to, obrat sa na odbornika ved to nie je hanba a v tejto dobe ho clovek potrebuje viac ako inokedy. Urcite tu nepocuvaj nikoho, ze si nespokojna so zivotom lebo mas deti alebo tak, ja svoju dceru milujem ale clovek potrebuje cas na seba aby nabral sily a robil aj nieco ine ako len upratovat a starat sa o deti, zivot je len jeden. treba sa starat ale aj o seba ;)

dadulkadanulka
1. jan 2014

@gyarmati môzem sa spytat v akom si znameni?

0silvia0
1. jan 2014

@gyarmati
myslím, že ak ti tvoje negatívne myšlienky trvajú len mesiac-dva, určite je to len horšie obdobie a určite to prekonáš...
Ja som použila príklad mojej mamy, ale nemyslela som to tak, že ty si taká istá, len si mi ju pripomenula.
A čo sa týka tvojej rodiny, veľa ľudí sa potrebuje vyrozprávať a málokto vie skutočne počúvať... je dobre že si sa zdôverila tu na MK, určite aj to človeku pomôže ak vydá všetky svoje pocity zo seba. Ja osobne si myslím, že si silná žena, len sa potrebuješ na život pozrieť z trošku inej stránky. Naozaj by som ti poradila nájsť si čas prečítať si nejakú úžasnú, motivujúcu knihu, ktorá by ti v tom pomohla. Držím palce.

gyarmati
autor
1. jan 2014

@dadulkadanulka Som v znamení Váhy 🙂 Rada vypočujem tvoj názor 😉

cililing1123
1. jan 2014

necitala som vsetky prispevky...
mam pocit, ze v dnesnej dobe sme vsetci nejaki unaveni, nervozni... asi to bude tym, ze zijeme tak rychlo, na prezitie potrebujeme peniaze... vela pracujeme, malo zarabame, nemame cas na seba.
ja som s dcerou sama... mam to stastie, ze otec ma o nu zaujem a chodi pravidelne k nemu... vtedy by som mala cas ja na seba... lenze peniaze na wellnes pobyt nazvys nie su a akosi ani chut. ale nie o tom som chcela.
ja citam teraz super knizku - slabikar stastia, daj si do googlu, super recenzie su na nu. som len na zaciatku, mam z nej zmiesane pocity, ale je to vsetko pravda, co sa tam pise. zacat musim od seba. mat sa rada, nesnazit sa byt dokonalou, zbytocne sa nepitvat v minulost a snazit sa z neuspechov poucit a posunut sa dalej.... nevieme, dokedy tu budeme, musime zit a vazit si to co mame a nie riesit co by bolo keby bolo, co bude o rok a trapit sa. drzim palce a kup si tu knizku 🙂

gyarmati
autor
1. jan 2014

@lulistek Mne veľmi pomáha keď sa rozprávame s mužom ale on tiež nie je ľahký tip,tak ako by som to napísala takí klasik 😀 Keď sa s ním chcem o týchto veciach rozprávať tak mi vždy hovorí že "asi mám veľa času na takých blbostiach rozmíšlať" asi tak....On vidí veci ináč a aj ja.Ale to je už na dlho,viem že ma má rád a je to dobrí človek,len vidí veci ináč ako ja!
@0silvia0 Všetko skúsim nech je lepšie,hlavne kvôli deťom.....

dadulkadanulka
1. jan 2014

ja si tiez myslim,ze je to len prechodna faza.a hlavne ako tu uz par bab podotklo,venovat sa sebe.clovek niekedy na seba zabudne.stane sa,ze uz ani sam nevie co chce a co nechce.ja som mavala tiez depresie,zacala som sa dost zaoberat ezoterikou,zivotnymi filozofiami a zistila som,ze je to fakt vsetko o postojoch.treba sa hladat,clovek ked sa aj nenajde uplne,tak najde cestu ako sa ma vybrat.ale to je na dlho taketo temy 🙂
@gyarmati

gyarmati
autor
1. jan 2014

@cililing1123 Moja,si trafila kliniec po hlave 😀 presne to by som nemala,dumať o tom čo bolo,čo by malo biť atď atď....Tú knižku si kúpim a prečítam,rada čítam knihy,aj teraz čítam od Táni Keleovej-Vasilkovej knižku,páči sa mi strašne ako píše,tak jednoducho o jednoduchých ludoch ako sme my !

0silvia0
1. jan 2014

@gyarmati
fuha, moja mama je tiež váha 😀 tak predsa tam bude niečo spoločné... ja by som ti zasa poradila knihu od Dana Millmana: Cesta pokojamilovného bojovníka, mne veľa dala.

jabadaba
1. jan 2014

@gyarmati a krv mas v poriadku? Lebo anemia z nedostatku zeleza vie pekne zakrutit aj so srdcom aj s nervami. Mozno nez zacnes riesit psychiku by bolo fajn najprv vylucit problem tohto typu, cize fyziologicky.