Brušáky a cvičenie v tehotenstve

bielavila
24. júl 2014

Ahojte dievčatá, chcela by som sa opýtať aké mate na to názory a skúsenosti s cvičením v tehotenstve. Uvítala by som najmä názory, ktoré sú overene pripadne ak by sa tu nasla nejaká odborníčka/odborník budem rada ak mi poradí. Rada by som sa udržiavala v kondícii, lebo vraj aj pôrod je potom omnoho ľahší, ale zasa nechcem ublížiť ani sebe ani bábätku. Som v 12 tt. Zdravotne v poriadku. Mne lekárka povedala, že môžem cvičiť všetko čo mi neprekáža okrem behania, bicykla samozrejme s mierou, mam vo zvyku precvičiť tak 3-4 krát do týždňa ruky s činkami, robím brušáky, drepy na zadok, plie drepy , cvičím s kruhom hula hop a robím rýchlu chôdzu. ďakujem za vaše názory 🙂

junova
24. júl 2014

@bielavila Čo tak chodiť na cvičenie pre tehotné? Tiež je odporúčané v tehotenstve plávanie, prechádzky. Činky, beh, brusaky lekári neodporúčaju.

bielavila
autor
24. júl 2014

cvicim zorababy od zory czoborovej.a mam aj prechadzky, mne lekarka povedala, ze kilove cinky nemozu ublizit ani brusaky nie, tak teda neviem uz ☹ to, ze brusaky nemozu tehotne mas priamo od lekara alebo len si niekde pocula? lebo ja som uz vazne citala kadeco a prave ze potrebujem pocut nazor niekoho kto sa v tom vazne vyzna. 😉 diky

tiborko29
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bielavila
autor
24. júl 2014

@tiborko29 a ake ine brusaky ak sa smiem opytat? ja by som velmi rada chodila cvicit pod dohladom, ale v BA je to naozaj velmi drahe ☹

julichen
24. júl 2014

v prvom rade co ti oodporuca lekarka, ale viem ze pouzivaju fitlopty aj overball hlavne kvôli chrbtici

cervenaruza123
24. júl 2014

@bielavila brusaky nie podla mna, viackrat som to citala, v knihach o cviceni, namaha to brusne svaly, mozu sposobit potrat vraj. uz len logicky, namahas brucho, cize aj maternicu. po namahavom cviceni sa ti moze spustit menstruacia, aj ked si ju nemala dostat (hlavne beh, brusaky, ...), pretoze to je na maternicu zataz (vlastna skusenost a stale nas na to upozornovala jedna ucitelka telesnej, ktora sa v tom dost vyznala). takze by som asi neriskovala s brusakmi. mam pocit, ze si vymenovala vseobecne dost nevhodne cviky pre tehotne, brusaky (namahanie brucha), drepy (namahanie brucha), kruh (opat brucho), cinky (tehotnym zenam sa velmi neodporuca zdvihat tazke veci, neviem ake tazke mas cinky). nioezeby som sa v tom vyznala, ale asi by som radsej hladala nieco ine, len tak pre istotu. ale urcite to zavisi aj od kondicky, ved pozri: http://www.cas.sk/clanok/281177/tehotna-silacka...

junova
24. júl 2014

@bielavila to o brusakoch som len počula, ale lekár mi odporučil plávanie a prechádzky.

tiborko29
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viera77
24. júl 2014

tiez zvyknem mimo tehu vela cvicit, ale brusaky som aj teraz pri druhom tehu uplne vyradila, ved aj naco ich cvicit, brusko rastie a rastie, po porode je koža aj tak natiahnuta a ochabnuta a treba zacat skoro od znova..... a priznam sa, bojim sa ich cvicit, tak isto aj jazdit na bicykli koli moznosti padu alebo dvihat cinky s hmotnostou 2kg a viac......a urcite prejst na cvicenie pre tehulky a plavanie, ale aj to si treba rozmysliet v akom bazene plavas, koli nebezpecnym mykozam a plesniam v tehu, mne doki stale prizvukuje, ze ak to nie je domaci bazen s cistou vodou, kde sa kupeme len my, tak radsej nie, ako by ma mal potom zachranovat zo zbytocnych problemov.....a myslim, ze tych 9 mesiacov sa da krasne prezit aj bez zvyklosti, ved buduca mamicka sa ma co najviac setrit, tyka sa to aj cvicenia, nech sa nestane nieco, co potom olutuje, no nie? 😉

bielavila
autor
24. júl 2014

@tiborko29 a ako sa vola to cvicenie?

tiborko29
25. júl 2014

@bielavila ahoj, cvičenie pre tehotné, chodila som do NR, cvičiteľka bola manželka ministra Janhnátka, inak ona vedie aj predpôr.prípravu, je dobrá, má bohaté skúsenosti, skús tiež niekoho skúseného v BA pohľadať, určite sa skôr nájde ako v NR, sú tam neuveriteľné možnosti. Aspoň sa poradiť s niekým, inak baby chodili aj na hula tance, takže pokiaľ nemáš problémy, cvičiť môžeš,ale musíš vedieť ako nato ,aby si neublížila mimču 🙂 Mne doki hovoril,že jedna mamička skákala na trampolíne a potom prišla k nemu,že má problémy, takže naozaj to treba zvažiť čomu sa budeš v tehu venovať🙂 Maja

bielavila
autor
25. júl 2014

@tiborko29 dakujem, no na trampoline sa skakat nechystam, mne ide skor o spevnovanie tela a dobru kondiciu na porod 🙂

vonicka
25. júl 2014

@bielavila - ja som do 8 mesiaca cvicila aj brusaky, potom sa uz nedalo kvoli velkosti brucha. Nie je pravda, ze to lekari zakazuju (@junovka). Mne moj lekar (mimochodom primar istej velkej BA nemocnice) povedal, ze kludne mozem cvicit, okrem nejakych extremnych skokov. Samozrejme, ak sa jedna o bezproblemove tehotenstvo.

bielavila
autor
25. júl 2014

@vonicka super dakujem aj mne moja lekarka povedala, ze mozem, ale uz som bola taka zamotana zo vsetkych tych nazorov🙂

hematologiabb
5. okt 2015

...KOCKY SOM LEN V PRVOM MESIACI TEHU,DA SA CVICIT LAHUCKY BEH NA MIESTE DENNE 15 MINUT A TRASENIE NOHAMI NA MIESTE ROZKROCMO?

gagik
5. okt 2015

@hematologiabb bez toho nevydrzis?

maminka1986
5. okt 2015

@vonicka to je zaujimave že mne to lekár zakazal VYSLOVENE! BEH BRUSAKY OTRASY SKAKANIE! tak ako že to nie je pravda???ved tam namahaš brucho a je tam dieťa logika a može dojst k potratu..asi sa mi zdá že ste mnohe prišli dieťaťu lahko a bez problemov a nevažite si to kao mnohe inak by ste uvažovali inak

maminka1986
5. okt 2015

@hematologiabb si robíš srandu že trasenie: D prepáána aj to dieťa chceš? a beh? no coment radšej k takej otázke

salome19
5. okt 2015

@maminka1986 výstižne si to napísala... žiadne otrasy bábätku neprospievajú.. hlavne sa nemá namáhať brucho, veď bábätku tam má byť pohodlne a nie aby sa s ním nahadzovalo... ak už celkom neupustiť od cvičenia, tak jednoznačne gravid joga a pilates pre tehotné, ale určite nie behačky a skákačky... ak by ste sa snažili min. rok o bábätko a o jedno prišli, tak by ste si 2X ROZMYSLELI to behanie a skákanie...

gagik
5. okt 2015

Dievcata otehotneli zrejme na prvy sup a nechapem co budu robit po porode, ked sa ich zivot zmeni na same odriekanie,ked sa teraz nevedia vzdat koli zdravemu babu nejakeho blbeho behania.

maminka1986
5. okt 2015

@salome19 dakujem že máš taký nazor ako ja a aj dole gagik... my sme sa snžaili o babatko necele 4roky!! takže ked čitam že beh skakáanie aine somariny čo vymyšlaju dotčné stavaju sa mi vlasy dupkom!! tehotná sa má šetriť aspon prve meisace ved tam je najvyššie riziko potratu do 3 mes...ach asi prišli k tomu lahko inak by nevymyšlali taketo blbosti...
@gagik keby len život 🙂 ale aj telo sa mení a všetko..ved po porode bude času dost tedaa mylsim ani nie času 🙂) ale to že schudnu ak budu behat okolo dieťaťa v noci vstavat kojit prezliekat prebalovat k tomu variť žehlit atd...
ach jaj baby niektore fakt nevediea asi čo je to snažiť sa a zažiť si rozne situácie a ťake skušky -ohladom otehotnenia

hematologiabb
5. okt 2015

@gagik ...uuuhm a vcera lekarka povedala,ze je to ok...vraj mnohe aj fitnessky cvicia od zaciatku ak boli nato nauceneeee...mnohe zeny aj behavaju...normalne do 3-4 mesiaca,vraj ked sa ma stat zle stane sa aj s nohami vylozenymi na stole povedala uznavana gynekologicka

hematologiabb
5. okt 2015

@maminka1986 tiez som 2 x spontanne potratila a moze sa mi to stat do tretice aj keby som lezala cele dni v pokoji...hlavne ked vam ziadne odborne vysetrenie neodhali pricinu potratov v prvom mesiaci...

salome19
5. okt 2015

@maminka1986 dotyčné asi veľmi rozoberajú váhu... a ak sa boja, že priberú tých pár kíl, načo im sú deti? nech sú aj naďalej fitnesky.. .

maminka1986
5. okt 2015

@hematologiabb ok ved si behaj skáč ked to povedala uznavana gynekologička my ti to nezakazujeme napísali sme nazor a ked si potratila 2x a chceš behat tak asi ti to žily netrhá...

maminka1986
5. okt 2015

@salome19 hm asi áno to su fitnesky ktore sa NIKDY nezmieria stým že by sa im malo zmenit telo a pribrat nebodaj 20kil!! z toho je polovica dieťa krv placenta atd..
ved nech si skáču ked potratia nech potom neplačú ale..

salome19
5. okt 2015

@hematologiabb ale tak vieš, načo zbytočne provokovať...? nevravím, že teraz 9 mesiacov len ležať a ani sa nehýbať.. to nie... ale na druhej strane, načo je prospešné robenie brušákov, radšej len gravid jogu, pilates pre tehotné a nie extrémne sa drviť... na brušáky bude čas potom keď budem mať pri sebe zdravé a spokojné bábätko...

maminka1986
5. okt 2015

@salome19 tak tak ešte sa nachodime na vychádzky s deťi ajajáááj ani sa nam nebdue chciet budeme radi ked budeme moct spať 🙂)jasne nik nehovorí aby ležal 9 mesiacov...prechádzka so psom s partnerom napr je ok...joga pilates..ale nie extrémy...

gagik
5. okt 2015

@maminka1986 my sme sa snazili 5 rokov, podarilo sa ivf, pocas tehu som doslova trpla zo dna na den ze co bude, ci je vsetko o.k. , v zivote by ma nenapadlo riesit nejaky telocvik

cuttina
25. jan 2021

V normalnom tehotenstve sa moze cvicit vsetko, prihliadnuc na prebiehajuci trimester. Kazdy vzdelany gynekolog (co studuje a vzdelava sa cely zivot) vam potvrdi, ze cvicenie naopak prospieva, ak nema zena rizikove tehotenstvo. Ziadne brusaky, skakanie, behanie nemoze babatku ublizit, treba asi poznat anatomiu a embryologiu a potom to tvrdit. Mozete si pozriet akekolvek zahranicne studie, brusaky naopak spevnuju brusne svalstvo a ulahcuju porod. A nesposobuju potrat, ak je tehotenstvo bezproblemove!!!! A tocit tu nieco o rokoch snazenia a ivf a nezodpovednosti cvicit kvoli babatku, ok, ale to nie je dovod. Sama som ivf podstupila a doktor, jeden z najuznavanejsich v BA, ziadne taketo cvicenie nezakazoval. Naopak, zena, co cele dni lezi a nehybe sa, ma velmi nasliapnute k obezitev tehotenstve, hypertenzii, preeklampsii a predcsanemu porodu. Samozrejme, nikto, kto vas nepozna, si nezoberie na triko, ze vam povoli skakat, behat apod..., aby v pripade problemov, nebol za to zodpovedny. To je jasne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre