Deci vína a piva počas tehotenstva

ladybirdddka
2. sep 2013

Ahojte, som v 20.tt a chcem sa Vás opýtať, mamičky, dáte si niekedy decko vínka al. pivo? Moja gynekologička mi stále hovorí, že si mám dať hocikedy vínko, že to plod nehrozí, ale prospeje, pokiaľ "nevyslopem" veľké množstvo 🙂 Čo vy na to? 😕

nivi
2. sep 2013

ja som si sem tam trosku vina cerveneho dala.

gaby21
2. sep 2013

@ladybirdddka Pri obidvoch tehotenstvach som kazdy večer vypila pohar piva, a deťom nič nie je, su zdrave, mudre, motoricky velmi schopne, takze v pohode daj si 😉

vroni
2. sep 2013

Hocikedy ani nie, ale raz za cas v malom mnozstve pivo ci vino neublizi. Dokonca to niektori lekari aj odporucaju (a vobec pritom necitaju matky storocia na modrom koniku, hanba im). Pod raz za cas sa nemysli kazdy druhy den ci raz do tyzdna ale maximalne jeden az dvakrat do mesiaca 😉

povuma
2. sep 2013

@ladybirdddka dala som si oboje a s chutou, v malom množstve, nie často.... 😉

povuma
2. sep 2013

@maznacik007 tak to už je extrem, ale tu sa snad nebavíme o dennodennom nasávaní, ale o malých množstvách, no za mna napr. dve malé pivá v pribehu leta s minimálne týždnovým odstupom a asi dvakrát som mala vínny strik 😎

maznacik007
2. sep 2013

@povuma to nie je extrem, len na SVK sme v tomto pozadu, inak medzi gynekologmi je najviac skrytych alkoholikov spomedzi lekarov a celkovo Slovensko je velmi tolerantne k alkoholu ...

vies o tom ze ked si ty das deci vina tak dieta v maternici akokeby vypilo jeden a pol nasobnu davku v pomere k jeho proporciam atd...

tak ako by som nenaliala novorodencovi trochu vinka na prilepsenie do kojeneckej flasky tak nepatri ani tomu malinkemu v brusku ....

a nasledky su samozrejme najvacsie po enormnom piti... po tom sporadickom mozu byt LEN problemy v uceni, ADHD, porucha pozornosti a vela ineho ....

toto neni FAS ale FASD ktore zahrna aj tieto kvazi mensie poskodenia na urovni mozgu, ktore sa mozu prejavit kludne az v skolkom veku ...

1katkas
2. sep 2013

@ladybirdddka vsetko to co bolo kedysi normalne tak zato ta dnes moderne zeny odsudia... deci vinka sem tam nezaskodi (ja som nepila, lebo pivo a vino mi nechuti..chuti mi napr. kofola)

dorenika
2. sep 2013

tiez nechapem ze preco sa tu vyskytla tato otazka,nikdy som nikde nevidela ziadny vyskum ktory by hovoril ze alkohol dietatu pomaha ale za to dost takych ktore tvrdia ze im skodi.Preto nechapem preco ta gynekologycka nuka,ked ty evidentne nepijes.
Nechapem zeny ktore sa tvaria ze ako chcu dieta apotom nevydrzia 9 mesiacov nechlastat a nefajcit,pochybujem ze by si v lete dala svoju novonarodenemu dietatu pohar vina s odstupom 2 tyzdnov tak preco to robit ked je vnutry a je najzranitelnejsie.Ved je to na hlavu 😕

mexx
2. sep 2013

@povuma FAS ci FASD nie je "chorobou" deti alkoholiciek, absolutne sa to neda zovseobecnit v style "Sak nenasavam kazdy den, tak je to v pohode...". Fetalny alkoholovy syndrom moze prepuknut aj u dietata, ktoreho matka si dala jediny poharik za cele tehotenstvo a nemusi sa vobec prejavit u dietata, ktoreho matka bola v tehotenstve nadrata kazdy druhy den. 😔

salome_82
2. sep 2013

Počas tehotenstva som nepila alkohol, ani deci. Teraz dojčím a tiež neuznávam pitie piva na akože podporenie laktácie. Nechápem ako mohol tento blud vzniknúť. Pivo je predsa alkohol a alkohol laktáciu brzdí... A už vôbec nechápem, aký prospech z toho môže mať bábätko. Myslím si, že bez alkoholu sa dá vydržať, keď žena chce.

dorenika
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rora
2. sep 2013

Moj nazor je taky ze tych niekolko mesiacov nie je nic hrozne aby zena nevydrzala bez nejakeho deci vinka ci pivka ci inych somarin, ktore sice mozno ublizia-neublizia.... chcete to testovat na vlastnom dietati? a ked teda tu trochu alkoholu niekto potrebuje tak nech to aspon nekryje argumentami gynekolog povedal, tetka povedala....

pragmaticka
2. sep 2013

dam si radlera obcas aj alkoholickeho,no a vinko si davam tak glg ked moj mm pije, tak vzdy okostujem. no viac velmi pit nechcem..neverim zeby aj ten poharik uskodil, to si nemyslim. ale skor sa obavam ze to naozaj moze znizit IQ dietatka a to riskovat teda velmi nechcem.. 😀

diusik
2. sep 2013

ja by som si urcite nedala ani pol deci ani pivo,vypijem jednu kavu,ale aj to mam trosku obavy,alkohol urcite nie...
@1katkas mozno to bolo kedysi "normalne" lebo nepoznali vedlajsie ucinky...

ladybirdddka
autor
2. sep 2013

..ja mam zase svoj nazor na kavu, nepijem ju vobec..ale viem, že červené víno je zdravé..a to mi povedala aj doktorka, lebo mám silnú anémiu,,,samozrejme beriem aj železo a vínko som mala doteraz asi 3x 🙂

monhla
2. sep 2013

Ja som tiež radšej nepila takmer vôbec. Istota je istota a zdravie mojich detí je prvoradé. /i keď ja som mala "výhodu" v tom že aj pred tehu som pila cca 3x za rok 🙂 /
Ale priznám sa že v začiatku tehu pri 1. dcérenke som mala jeden vaječný koňak - ale to som ešte nevedela,že čakám bábko. No už sme sa snažili a tak som vypila iba ten jeden pohárik. A pri druhej som mala alkohol týždeň pred pôrodom. Boli sme na svadbe a prípitok novomanželom som neodmietla - ale iba som si doslova usrkla /zvyšok zvládol mm 🙂 /
A baby sú zdravé, šikovné a múdre.
Takže jeden-dva poháriky alkoholu za tehu asi neublížia a netreba sa pre ne stresovať - no viac by som neriskovala. A agrument, že sú pre dieťa prospešné je BLUD. Ani pivo a pod. na kojenie nepomáha. Kamošky si v lete dali a mnohé s kojením prestali pre nedostatok mliečka pred dovŕšením 6 mesiacov dieťatka a ja aj bez pivečka mám mliečky na rozdávanie - našťastie 🙂

palomka
2. sep 2013

ked mate chut na pivo tak si dajte, ved existuje radler a aj nealko pivo. snad nemusite mat aj alkohol, nie ? 😀 ci??

kazunomiya
2. sep 2013

Ja som podobne ako co uz tu baby pisali, alkoholu sa vyhybam uplne (ale ja ani normalne nepijem), kavu si obcas dam, ked je velmi zle, ale viem, ze by som nemala, kofein sa u babatka odburava velmi dlho.
Znama mi hovorila ze pila pocas tehotenstva aj pivo denne (teda neviem, ci som ju spravne pochopila), a nic sa nestalo, ale teda, vzhladom na to, ze alkohol je miniaturna molekula, ktora sa dostane vsade, samozrejme aj cez placentu, tak to by som neriskovala. Alkohol je jed, tak ho vnimam v prvom rade.
Pre pripadne pozitivne ucinky, o ktorych pochybujem, by som skusala najst radsej nejaku nahradu, ktora neuskodi.

V knizkach pre nastavajuce mamicky byva napisane, ze prilezitostny pripitok neuskodi. Ale asi naozaj len symbolicky a naozaj len prilezitostny...

grettka
2. sep 2013

ad lekari... sesternici zas povolil lekar v tehotenstve fajcit, ze sem-tam vraj neuskodi, nepomohlo dohovaranie, vraj to povedal lekar tak, co, fajcit bude.
A dnes som nasla tento clanok: http://tech.sme.sk/c/6919395/nikotin-v-tehotens...
Tak? Preco zbytocne riskovat?

salome_82
2. sep 2013

@grettka V pôrodnici bola jedna baba, ktorá počas celého tehotenstva fajčila 20 cigariet denne. Normálne fajčila 40, takže podľa nej urobila maximum. A totálne to zaklincovala slovami, že toto je už jej tretie dieťa a že takto fajčila aj pri prvých dvoch a sú v pohode...Kukali sme na ňu ako na blázna.
Niekde som však čítala, že tuhé fajčiarky by nemali prestať fajčiť nárazovo z dôvodu tehotenstva, lebo že aj ten absťák, ktorý by mali, nie je dobrý. Vtedy lekári povolia sem tam cigu, ale tak určite nie krabičku denne.

bianca
2. sep 2013

@ladybirdddka pivo je aj nealkoholicke a toho som ja vypila na hektolitre v lete.To jedine ma dokazalo vzpruzit v 40 tkach.Vinko deco kludne raz za cas ale isto nie kazdy tyzden ci den.Ked som bola pred porodom tak do mna naliali stamperlik fernetu vraj aby babo nemalo zltacku.Tu sa to u nas tak traduje a nieco pravdy na tom je

dorota33
2. sep 2013

podľa mňa dať si občas trošku piva (tak 3dcl) alebo vínka nemôže nikomu uškodiť.... už len čo mi zakaždým povedali staršie mamičky, že im posledné mesiace neuveriteľne chutilo pivo a podobne... ja si tiež občas dám po večeri alebo po obede jednu fľašku piva s manželom na polovicu... ved to nejde celé 2 - 3 dcl priamo do placenty a k bábätku! Jasné, že teraz nebudem piť dve tri veľké pivá na lačno trikrát do týžňa, ale občas, raz - dvakrát za týždeň - za dva týždne... Počula som však už aj jednu mamičku trojročného syna, že ked bola tehotná, musela si dať v 6.mesiaci dve vodky, ved čo mala robiť, ked malý si pýtal... tak toto mi už príde naozaj choré, ako si môže dieťa pýtať vodku... navyše, aký osoh môže mať taký 35%ný lieh ochutený??hmm.
Áno, aj pivo aj víno obsahuje alkohol, ale v malinkom množstve neverím, že uškodí (aj keď deci vína každé ráno mi príde nebezpečné vzhľadom na návykovosť :D )
Inak, s tým fajčením nesúhlasím, veď aké účinký sú furt o tom písané, ale budiš..... 🙂
A keď tvrdíte, že tých pár mesiacov by žena mohla vydržať bez alkoholu..... podľa mňa sa u mamičiek, ktoré sa na toto pýtaju, nejedná o alkohol, ale vyslovene o chuť na to blbé pivo...alebo víno... A odopierať si chute za každú cenu nie je podľa mňa príliš dobré, lebo potom si to mamičky môžu kompenzovať niečím iným...napríklad tonou sladkostí, alebo chodením každu chvilu do chladničky... No nedam si radšej po obede dva deci piva a budem spokojna a tým pádom aj babo v brušku? (a nie kvôli tomu alkoholu ale kvôli môjmu pocitu aku fajn chuťovku som si dala po jedle)
Neviem..je to vec názoru... aj články sú rôzne, mamičky si môžu vybrať, či budú čítať tie - v žiadnom prípade všetko vylučiť alebo tie - bezpečne vypiť len istú dávku (ktora je tam väčšinou uvedená) alkoholu... Alebo môžu mamičky aplikovať teoriu - keď sa má niečo stať, stane sa, aj keby som jedla len surovu bio zeleninu a varene bio mäso a pila len čistu vodu......... 😉

matrix87
2. sep 2013

ja si bežne dám pivo. ale pre pokoj na duši pijem nealko radlera... pivo ako také mi nikdy nechutilo, ale radler áno, a tam aj v alko radleri je malé percento alkoholu... a pomáha mi to aj pri záhe ;)

dorota33
2. sep 2013

ale áno, najistejšie je vylúčiť všetok kofeín, alkohol, čo i len náznak cigariet a cigaretového dymu a pod.... ak to mamičke nerobí žiadny extra problém.. 🙂

trish31
2. sep 2013

Deci vina alebo pohar kvalitneho piva Ti obcas neuskodi ak mas na to chut.Ja si obcas dam aj pivko po jedle a deci vinka.Tvrdy alkohol by som si nedala v tehotenstve ale nepijem ho ani ked som tehulka nebola.

ladybirdddka
autor
2. sep 2013

Baby, ja nepijem, aby bolo jasné 🙂 ..žiadny tvrdý alkohol, nič, len s tým vínkom a pivom som sa chcela popýtať, či si dáte za glga niekedy.. Nieže tu vyzerám ako nejaká alkoholička, čo nevie vydržat bez alka teraz 😀

livocka21
3. sep 2013

@ladybirdddka vinko na krvinky, pivko na oblicky...dva tri deci za tyzden je ok 🙂

ellasom
5. sep 2013

Ja som si kupila v Tescu nealkoholicke vino. Nebolo to zle, ale na mna slabe kedze ja mam radsej tazsie vina.

vladkaluckalukas
9. sep 2013

Ahojte, ja tiez cakam 3. babo, 25 tt. a od zaciatku bojujem s tlakom 70/40 a arytmiou. No a teraz mi povedzte, ci je lepsie sa nechat pchat liekmi alebo si spravit strik cervene vinko 1 dcl 1:1 s kolou????? A kavu, mne doktor pri oboch mojich prvych detoch naordinoval kavu, ono to ide najprv do zaludka, potom sa to filtruje kade tade, pecen, oblicky a tak a kdesi cosi na zaver do placenty a ked babenu neublizia antibiotika a ine svinstva co pchaju do rizikovych pacientiek, tak nech mi tu nikto nevravi, ze deci vina je trestuhodne. Prosim Vas, farmaceuticky priemysel nas likviduje ucelovo a systematicky, ale kedze je to ospravedlnitelne a pod dohladom, tak nech sa tu deje takato genocida. Ale za deci vina alebo male pivo Vas idu ukamenovat?! A kolke z nas, ked ani netusili, ze uz su tehotne sa pripili....a to v tom uplne najrannejsom stadiu? Ruku na srdce dievcata, kto je bez viny...nech hodi kamenom.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre