Jesť či nejsť lososa?

lcirse
29. mar 2011

Mam chaos v tom, ci pocas tehotenstva mozem, alebo nemozem jest lososa. Kedze moje prve prebiehalo v UK, tam ho odporucali a tu u nas doma nie, ze moze sposobit urcite problemy este nenarodenemu babatku.

titkovamiriam
29. mar 2011

chces ho jest suroveho???

bosoriak
29. mar 2011

@lcrise Pokial je poriadne tepelne upraveny, tak kludne. Nemala by si jest suroveho (udene, marinovane rybie maso alebo sushi).

titkovamiriam
29. mar 2011

presne tak tepelne upravene ryby kludne možes,ja ryby milujem na vsetky sposoby 🙂

salomuska
30. mar 2011

@lcirse ahoj, ono to bolo asi myslene kvoli obsahu ortute, ktora moze byt obsiahnuta v niektorych rybach vo vysokych mnozstvach, co moze sposobit problemy pri vývine neurologickej sustavy babetka
skus sa riadit tymto zoznamom, losos je podla vsetkeho v pohode http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

anjelicek26
30. mar 2011

Ortut a tazke kovy neprejdu placentov, takze ak to nebudes jest surove, tak by to malo byt ok...

stvura
30. mar 2011

Surove maso by sa nemalo v tehotenstve, inac ho mozes jest...udene ak ti zaludok prijme nie je problem...riad sa tym co znesies, ak rozmyslas nad lososom, tak ti gratulujem, zrejme mas pohodove tehotenstvo (ja som premyslala ci zmem suchy rohlik alebo maslovy rohlik) 😉

seva
30. mar 2011

ja som momentalne v usa, a tu naozaj tehotnym zenam neodporucaju jest ryby s vysokym obsahom "methylmercury", teda ortute, ci uz surove, alebo tepelne upravene. je to nervovy jed, ktory praveze placentou PRECHADZA a velmi tazko ho vie organizmus odburat.
do tejto skupiny patria ryby ako stuka, zralok ... kompletny zoznam tu: http://www.fda.gov/food/foodsafety/product-spec...
ryby ako losos a tuniak maju velmi nizky obsah orturte, a zjest jednu- dve porcie tyzdenne sa povazuje za bezpecne.
surove nepapaj ziadne maso, ani ryby.

matadur
30. mar 2011

Ja som bola tyzden pred porodom v nemocnici a tam nam robili ryby na obed. Myslim, ze raz za cas neuskodi. Mozno ked bude babo na svete, tak pocas prvych mesiacov dojcenia vynechat.

nemko
30. mar 2011

v novom cisle maminy je o rybach, ktore sa mozu a ktore nie

lcirse
autor
31. mar 2011

@titkovamiriam nie surove nie, len nachadzam rozne stranky a na kazdej vravia nieco ine, tak len preto som tu uviedla tuto otazku

lcirse
autor
31. mar 2011

Inac dakujem za odpovede, asi budem jest raz za cas a to by nemalo uskodit

titkovamiriam
31. mar 2011

@lcirse jasne nato tato stranka je,ja mam doma rybarov tak ryby mavam casto .Lososa a makrelu vsak nechytaju a tie mam najradsej 🙂

monuuula
31. mar 2011

Losos pokial je tepelne upraveny sa urcite moze, ja som sa ho v tehotenstve dost najedla a maly je zdravy 🙂

lucyferia
5. feb 2012

Takze mi z vasich prispevkov vychadza, ze tepelnou upravou sa tazke kovy z ryby odburaju,.

Pretoze: hovorite, ze surove sa nemoze koli tazky kovom a ja neviem comu este, ale tepelne upravene sa uz moze. Takze mi z toho vychadza len tento jeden zaver: Tepelnou upravou sa odburaju tazke kovy.

No ja sa tiez zaujimam o lososa, ale o suroveho. Pretoze losos hlavne Aliassky je jedna z najcistejsich ryb. Myslim v zmysle tazkych kovov. Zatial som sa tu nedocitala nic nerevantneho....zial. Najlepsie sa opytat na to u lekara.

titkovamiriam
5. feb 2012

@lucyferia surove ryby ani nic ine by som urcite v tehotenstve nejedla

surové ryby - pri konzumácii surových rýb riskujete zasa nákazu zárodkami listeriózy - zabudnite teda na sushi, údeného lososa, tuniaka, zavináče, údenáče a pod.
tu je dobry sprievodca:
http://zena.atlas.sk/velky-sprievodca-zdravou-v...

fialkaa
5. feb 2012

@lucyferia AK si sa nedocitala nic nerelevantneho, cize si sa dozvedela len relevantne informacie, tak uz vsetko vies a nemusis sa pytat lekara 🙂

lucyferia
5. feb 2012

tebe sa nestal nikdy preklep @fialkaa ? 🙂 Ale hlavne ze je kazdemu jasne ako to bolo myslene,ze?

lucyferia
5. feb 2012

@titkovamiriam - momentalne sa mi jedna iba o tazke kovy. A o to, ci sa tepelnou upravou teda tazke kovy znicia. Listerioza ma az tak netrapi teraz.

stardust
5. feb 2012

@lucyferia sup sup naspat na hodiny chemie na zakladnu skolu 😀 😀

lucyferia
5. feb 2012

@titkovamiriam , ...pre toto ma listeria moc nezaujimala: listeriozu mozes dostat ked zjes aj cerstvu zeleninu, staci ak pri umyvani ujde pozornosti malinky kusok zeleniny. Klobasky, syry, ovcie mliecko nepasterizovane, bryndza... to uz by clovek fakt nemohol nic zjest.

Listeria preziva pri teplote 1-40 stupnov C. Takze ak si suroveho lososa zmrazis na -18 C, listeriu zabijes. Vyskytuje sa u 0,5 percentach tehotenstiev. Cize je to velmi nizka pravdepodobnost. Tie tazke kovy ma veeelmi zaujimaju skor, lebo o tom kazdy iba polemizuje a ja proste chcem vediet, teda ci tepelnou upravou znicis tazky kov. Ak sa nad tym zamyslim, tak tazky kov neodburas tepelnou upravou, ale ak vie o tom niekto viac, nech ma pouci, ...zatial som tu nic take doveryhodne nenasla.

lucyferia
5. feb 2012

ty co tu akoze riesis @stardust ? Ked sa nemas vyjadrit k veci, a teme ktora sa tu riesi radsej sa nevyjadruj. Mna tvoje hovadiny nezuajimaju a verim tomu, ze nikoho na fore o jedeni lososa v tehotenstve. Neviem ako ty, ale ja som na hodinach chemie na ZS nemala v studijnych materialoch o niceni tazkych kovov z jedla pri tepelnej uprave. Ty isto ano evidentne, tak budem rada, ak sa s nami podelis. Nebudem jedina koho to zaujima.

cingi
5. feb 2012

Tazke kovy sa urcite tepelnou upravou neodburaju a takisto ich organizmus nevie spracovat ani vylucit. Hromadia sa pocas zivota v tele. Tepelne spracovanie nici len bakterie, virusy a ine parazity - svalovec a pod.

stardust
5. feb 2012

@lucyferia suvislosti 😉 Ako chces znicit komplexne viazanu ortut v rybe? Chces ju hadam ostrelovat rychlymi neutronmi?

http://prola.aps.org/abstract/PR/v60/i7/p473_1

kvetinka211
5. feb 2012

@lucyferia tazky kov tepelnou upravou zial neznicis .. bez urazania, @stardust 😉 @lcirse Losos ale patri k tym rybam, ktore su menej zatazene tazkymi kovmi ... v mori ale uz plava vselico, ale ostatne mäso a zelenina/ovocie nie je bezchybne ... surovemu/udenemu lososu sa treba vyhybat kvoli listeriam, peceny je ok ... je zdravy kvoli omega mastnym kyselinam, ktore prospievaju vyvoju nervovej sustavy babatka ... ale kedze tam mozu byt predsalen tie tazke kovy, nejedla by som ho kazdy den (okrem toho nie je zas taky lacny 🙂 ) a omega doplnila z inych zdrojov (lanovy ci ine za studena lisovane oleje, avokado, standardizovane tabletky s omega369 ...) V praxi som lososa udeneho jeda obcas vtedy, ked som si sama otvorila balenie, ak sa ponukal niekde vonku, tak nie. Peceneho z ako-tak kvalitneho zdroja tak 2-3 krat do mesiaca. Tu na slovensku sa zvykne strasit pred tym co nie je az take bezne, moje okolie bolo zdesene z toho, ze som jedla susi, avsak jedla som uhorkove a avokadove, co ale starsiu generaciu nepresvedcilo o tom, ze nejem surove ryby 😉

lucyferia
6. feb 2012

@stardust Ze ako chcem znicit ortut? Ved to sa asize pytam, nie!? Niesom clovek co pozral vsetku mudrost sveta.
Takze z toho co citam, by sa nemal jest ani tepelne upraveny losos, lebo moze tiez obsahovat tazke kovy, ako aj ten surovy.

Na zabitie listerie staci suroveho lososa zmrazit a neskor rozmrazit. A teda sushi, rovnako ako lososa peceneho moze kazdy defakto jest.

mahalo
17. feb 2012

@seva Tuniak ma praveze zvyseny obsah ortute a tehotnym a dojciacim zenacm sa neodporuca a ak ano tak len ten v konzerve, lebo ten je vraj z mensich tuniakov...a to v obmedzdenom mnozstve. Ide aj o to, ako dlho sa ta ryba doziva, pretoze cim dlhsie, tak tym viac obsahu ortute v sebe ma.

ORTUTE sa nezbavite tepelnou upravou..pekne blbosti tu radite!

Ano mozme sa bavit o tom, ze dokopy nic na svete nie je zdrave..pisete tu o zelenine ktora tiez nie je bez chyb..ok urcite to nie je tak ako pred priemyselnou revoluciou..ale vzdy lepsia zelenina ako sracky co obsahuju chovne zvierata a lovene ryby.

Ked pisete ako to je v pohode, tak asi neviete ake deti sa rodili v Japonsku jedneho casu, prave kvoli konzumacii ryb a ich zvysenemu obsahu ortute a tazkych kovov. Deti kopmplet postihnute.

Ryby jest nemusite, hlavne jod a amino ktore su tak odporucane v tehotenstve si doplnite inak. Amino hlavne lanovy olej a orechy a jod v morskych riasach bezproblemov v odborucanom mnozstve!! Este solit jodovou solou a koniec. Taka demagogia a propaganda ktoru ludia vyuzivaju kvoli strachu a nedostatku informacii ze az...

A mamicky ked uz mate silnu chut na morske rybky, tak najskor toho lososa.

Prosim vas neradte tu inym zenam o zdravotnych zalezitostiach, ked o tom nemate nic pestudovane, a prestudovanym nemyslim citala som jednu knizku, ci dve..toto su vazne veci.

mahalo
17. feb 2012

A ked uz rybu kvoli omega tak pstruha alebo inu mensiu sladkovodnu rybu. Jod nahradit riasami opakujem..wakame papat a ine..solit jodovou solou a niet problemu. Ludia co ziju vo vnutrozemi potrebuju este k tomu nizsiu hladinu jodu, ako primorski obyvatelia. Good luck

kacsik
17. feb 2012

Surového nie, ale pokiaľ je dobre tepelne upravený, tak nevidím dôvod prečo by si ho nemohla jesť 🙂 ja ho jem bežne, keby som sa riadila tým, čo všetko počas tehu nesmiem, tak asi nejem nič :D

lucinocka
17. feb 2012

@mahalo ja som musela zvysit euthyrox na stitku, ked som sa prestahovala k moru...clovek by povedal, ze viac jodu pri mori a prd, bolo to presne naopak 🙂

seva
19. feb 2012

@mahalo myslim, ze v mojom prispevku som netvrdila, ani neradila nic zle. taktiez som chcela poukazat na riziko konzumacie ryb, ktore hromadia ortut. lososa, alebo tuniaka v obmedzenom mnozstve, t.j. jedna - dve porcie tyzdnenne, som spomenula prave preto, ze su u nas "zohnatelne" (a mala som samozrejme na mysli tuniaka v konzerve).
inak, losos a tuniak sa dnes uz daju kupit aj tzv. "farm raised" - neviem sice, ci je to zdravsia alternativa, ale co sa tyka obsahu ortuti - tam su tie mnozstva asi uplne zanedbatelne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre