Užívanie antidepresív v tehotenstve

leni333
12. feb 2013

Ahojte,potrebujem poradit.Dlho uzivam antidepresiva,som v 7 tyzdni,byva mi dost nevolno,k tomu aj uzkosti a depresia.Lekar povedal,ze sa mam sama snazit lieky postupne vysadit,ale vzhladom k tomu ako sa citim je to u mna asi nemozne a ani si velmi netrufam...Mozem uzivanim ublizit dietatku?alebo ublizim nam obom viac ked tabletky vysadim? 😢

zuksa
12. feb 2013

toto je otazka pre doktora.. my nevieme ako si na tom.. nevieme co sa stane ked ich vysadis... lieky ako take babatku skodia.. ale vies ako to je moze sa stat aj nemusi.. mam osobne kamaratku ktora koli psychickej chorobe zistila ze je tehotna az v 7 mesiaci ☹ bola aj na psychiatrii pocas tehu na silnych liekoch a infuziach. malicka vyzera byt zdrava ale zatial sa neda presne urcit ci bude v poriadku.. ja by som to na tvojom mieste neriskovala a radsej riesila s psychiatrom inu ako medikamentoznu liecbu 🙂 a neboj sa si silna zena a urcite to zvladnes 🙂

jojomama
12. feb 2013

Ahojcek, je mi luto ze takto sa trapis. Tiez mi boli predpisane antidepresiva, ale nakoniec som ich neuzivala a zisteni problemov so stitnou zlazou a spravnej liecbe som na ne zabudla.
Urcite sa opytaj svojho lekara, aby si vedela ci to ma vplyv na dietatko.
Tak ci tak, prve tri mesiace tehotenstva su velmi narocne zo vsetkych stranok na zenu a z mojej skusenosti, clovek ostane precitliveny este dlho po porode.
toto som nasla len nahodne na google http://forum.rodinka.sk/viewtopic.php?f=2&t=687...
Hlavne sa porad so svojimi lekarmi. Velmi ti drzim palceky 🙂

emocka
12. feb 2013

Nuž leni333 škoda brať antidepresíva v tehotenstve, žene býva spočiatku všetlijako. Každej. Dobré je myslieť na bábätko, ja osobne som dlhé roky antidepresíva brala, určite nie počas tehotenstiev. A vysadzuje sa pod vedením lekára postupne až po nulu. Napríklad polovičná dávka, potom každý druhý deň. Nemôže sa s tým odrazu seknúť, lebo telo je na to zvyknuté. Hlavné je, aby bábatko bolo zdravé po všetkých stránkach. Ja som sa raz počas tehotenstva zľakla, teda v počiatkoch, lebo druhé moje dieťa malo rubeolu, to môže byť nebezpečné. Teraz to dieťa, čo som čakala /už dospelý syn/ má zúženú artériu. Spájam to s tou panikou.
Tie ťažké stavy určite do polovice tehotenstva prejdú a bude krásne, zdravé bábätko. Odvahu. 🙂

leni333
autor
12. feb 2013

dakujem vam naozaj velmi pekne...ono je to dost zlozite,pretoze kazdy lekar si tvrdi nieco ine a je uz len na vas komu budete doverovat...viete aky pristup maju niektorí lekari v dnesnej dobe...

jerryjanka
13. feb 2013

kto nezažil nepochopí a potom dáva pôsobivú vetu že to človek zvládne - niekedy sa nedá - ja som obe tehotenstvá brala lieky - mám panicku poruchu. ak bueš mať otazky kludne IP

dorenika
13. feb 2013

tiez si myslim ze sa treba poradit s doktorom ci lieky mozu uskodit dietatu a my nevieme aku mas chorobu,(aj ked ja na psycho-choroby neverim skor je to len iny uhol vnimania ale to je mimo temu) ,takze nevieme co sa stane ak ich vysadis to vies len ty ako si bez nich ale ak ti dr. povedal ze ich mas postupne vysadit tak by si asi mala,postupne 🙂

kacka1977
27. feb 2013

@leni333 ja ti muzu napsat jen svou skusenost, beru citalopram 20 mg rano a ked, ze jsem byla na umelym otehotneni, tak jsem presne vedela, kedy jsem otehotnela a pred tim leky vysadila, to po domluve s lekarkou, do 4 mesice vsecko ok, ale pak jeden vecer jsem dostala hrozny stavy uzkosti a tri noci vubec nespala, byl to zrovna vikend, takze v pondeli jsem sla k doktorce jak troska vyklepana, hned mi nasadila leky zpet, ale me bylo jeste asi dva tydny uplne hrozne zle nez zacali leky fungovat a samozrejme na zacactku, se zesilnily jeste vedlejsi ucinky, takze jsem skoncila v nemocnici. Dva mesice jsem brala aj leky na spani Stilnox, sice jsem si ten jeden prasek ctvrtila na 4 x , ale aj tak byl to dost boj. Do konce tehotenstvi jsem uz brala Citalopram a ani jsem nekojila, lebo tam bylo velke riziko laktacni psychozy. Jsou antidepresiva, ktere muzes uzivat v tehotenstvi, akorat se nesmi uzivat antioxilika, jako je Xanax, Lexaurin, Rivotril nebo Neurol. Chodila jsem i k jedne terapeutce a ta me na ty uzkosti naucila takove dechove cviceni, takze kdyz jsem citila, ze to na me prichazi, udelala jsem si toto dechove cviceni a to mi pomahalo. Taky jsem si stahla takovej autogenni trening a to jsem poslouchala a delala kazdy den, je to takovy relaxacni cviceni.
No i po vsech tech perepatiach, se mi narodila zdrava dcerka a i kdyz nebyla kojena, tak nebyla skoro vubec nemocna, ted ma rok a je velmi sikovna..😉

laura156
28. máj 2013

@kacka1977 ahoj mozem sa spytat lebo mam teraz take stavy ako si mala ty,som v 16tyzdni a od vcerajsku sa citim strasne na figu,strasna uzkost az nervozita,viem ze je najsamlepsie nebrat ziadne lieky pocas tehotenstva ale toto je na figu,ja som predtym brala citalec,neviem co mam spravit ale asi budem nutena ist k psychiatrovi,ci to mozem znova uzivat

kacka1977
28. máj 2013

@laura156 ahoj, urcite bez co nejrychleji nekam a porad se s doktorem, protoze kdyz by se ti to rozjelo tak se to pak dava dlouho a tesko do poradku, navic antidepresiva, citalec je to stejny co citalopram, maji asi dva tydny nez nastoupi ucinek.
Doktor ti da treba jenom malou davku, ja jsem brala v tehotenstvi 10 mg a zrovna citalec je z tech antidepresiv, co se muze v tehotenstvi i pri kojeni. Je to sice na houby, ze budes muset brat leky, ale urcite je to mensi zlo nez, kdybys pak mela nejaky tesky depresivni nebo uzkostny stavy, to by miminku uz vubec neprospelo a tobe tez ne, drzim palce..😉

darca100
11. máj 2014

@jerryjanka ahoj Janka, ake lieky si prosim brala v tehotenstve? a je to vsetko ok? dakujem!

gabko26
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jerryjanka
11. máj 2014

@darca100 serlift obe tehotenstvá - deti sú , zdá sa, v poriadku

darca100
12. máj 2014

@jerryjanka dakujem 🙂 a aku davku?

jerryjanka
12. máj 2014

@darca100 50mg

sweetsuzi
12. máj 2014

@darca100 ja som brala cele tehotenstvo Seroxat 20mg, tiez je vsetko ok

darca100
14. máj 2014

Baby, dakujem, ste ma upokojili.....

darca100
14. máj 2014

@sweetsuzi
@jerryjanka baby, dakujem. Hlavne ze deticky su ok. Aj ste s tym kojili pls?

kimim
14. máj 2014

Ahoj, väčšina novodobých antidepresív sa môže užívať aj počas tehotenstva, aj počas kojenia - ide o všetky, čo sú tu spomínané- citalopram, sertralin aj paroxetin (účinné látky), je na to spústa štúdií, kde sa tieto mamičky sledujú a zbierajú sa dáta, sleduje sa potom iba dieťatko, či je nie je napr. nadmerne podráždené, nervozne, alebo nespavec resp. nadmerný spavec, neviem akú konkretnu dg máš a čo za liek užívaš, nemali by sa len podávať sedatíva- ako tu už bolo napísané- lexaurin, neurol, rivotril - ale tiež závisí od prípadu.
tak veľa šťastia prajem 🙂

sweetsuzi
14. máj 2014

@darca100 mne kojenie neodporucali, ale pocula som ze prave seroxat prechadza do mlieka najmenej a kojit sa s nim da len treba vynechat kojenie po zobrati tabletky a vtedy nakrmit odsatym mliekom a potom dalsie kojenie uz normalne.

jerryjanka
14. máj 2014

serlifť a kojenie uplne v pohode, ja som však ani jednu nekojila skrz to že som po pôrode bola v horšom stave a menila som lieky, a necitila som sa na to ešte pripadne schytať laktačnú psychozu

nikamo17
8. jún 2016

@jerryjanka ahoj prosím o radu cakam tretie bábo a pol roka beriem paretin jednu tabletu.denne no keď som zistila že som v tom znížili mi dávku na štvrtku že radšej zobrať mín.davku ako nexobrat a mat stavy ja som skúsila vysadiť jeden deň som nevzala ale bolo mi hrozne bojim sa o bábo :(

jerryjanka
8. jún 2016

Nemusíš sa báť taká dávka neublíži mám všetky deti ok. A každé tehotenstvo som lieky brala

nikamo17
8. jún 2016

Mne psychosja povedala že vysadiťna prvé tri mesiace ....a jeden deň som vysadila a bolo mi hrozne tak mi to nedalo volala som gynekol.a iná že menšie zlo mín.davka teda štvrtka ako nexobrat a má také hrozné.stavy ono každý povie vysadiť AD ale kto nemal úzkosti tak nevie čo to obnáša ja som mala už aj fyzické ..no strašne ti bolo.:( a každá sa bojí o bábo

mamia85
11. sep 2016

Ahojte dievcata,citam uz par dni vase prispevky a cchcela by som sa tiez poradit.pred rokom som bola tehu na zaciatku ale mala som take silne uzkosti a hlavne uplnu nespavost ze som nakoniec potratila.rok som sa liecila,beriem asentru a tiez rivotril na spanie.ten som posrupne znizovala,az poslesne tri mesiace som si ho dala uz len vtedy ked ten spanok fakt nijako nesiel.pred dvoma tyzdnami som zistila ze som znova tehu,je to vytuzene ale najvacsi problem je v tom ze moje uzkosti strach a z toho vyplyvajuca nespavost su spat.som zufala,bola som aj u svojej psych.dala mi na noc stilnox,par dni som s tym spala dobrebolo,bolo zopar noci ked som ani nepotebovala,no posledne dve noci to je katastrofa.liek sice zaberie ale spim tak dve tri hod.potom sa zobudim,totalna uzkost pre ktoru neviem zaspat,musim si dat dalsiu aby som ako tak cez noc nieco pospala.uz som uplne zufala,takto nemozem fungovat,bez spanku a lieky do seba ladovat tiez nie.velmi sa bojim o babo,ze on pridem,alebo bude poskodene pre moju slabost...prosim ak mate niekto skusenosti s takouto nespavostou,neschopnostu zaspat ozvite sa mi,dakujem pekne

nikamo17
11. sep 2016

@mamia85 ahoj no ja som otehotnela nečakane a moja psychológia.mi chcela vysadiť paretinna prvé 3 mes tehu no nebrala som 2 tyz.AD a bola som hotová :( fyzicky aj psychicky zle ....takze som zašla za gynek.ze čo mám robiť a ona mi povedala že mám brať naspať davku AD bpretoze matka musí byť v poriadku a bude aj bábo....je kopu mamičiek schizofreniciek čo berú oveľa silnejšie lieky a klop klop všetko dopadlo dobre ....momentálne.som v 5 mes a beriem paretin a mám strach kto by nemal aaale som sledoval.u psyhol.a na gynek.beru ti krv ,na vývoj.chyby aj morfologicky.ultazvuk robia ktorý sleduje orgány dieťatka či je všetko na spr.mieste takže zajdi za svojou psych.oboznam aj svoju gynek.a uvidíš prajem veľa sil

mamia85
12. sep 2016

@nikamo17 dakujem,ze si mi napisala..vies u mna je najvacsi probl ten spanok od neho sa vsetko vyvyja.pred otehot.som uz bola ok,teda som to tak citila,spanok bol skoro bezprobl.ale ako viem ze som tehu,tak vsetky tie strach atd su silnejsie a su noci ked ani s liekmi neviem dobre spat atd...ty , alebo zenicky co tu chodia ste nikdy nemali problem so spankom? Dnes idem za psych.poradit sa ale mam strach co mi zas povie...nemame to lahke s tymito psych.problemami😯

nikamo17
12. sep 2016

@mamia85 no ja beriem stale AD ako som ti pisala .....spanok som mala pred tehu v poho a teraz sa budim v noci ....to je tym tehotenstvom s tym by som si velmi nelamala hlavu

kristi30
20. sep 2016

Ahojte, ja beriem paretin cca 2 mesice je to kratka doba , s manzelom by sme chceli dieta, chcem sa spytat ktora z vas ma skusenosti s paretinom v tehu.?
nechcem pisat ,ze mam strach lebo je to z tej ,,krasnej paniky". Snazim sa to zvladat , vydrzala som rok bez AD bolo to takze ale dala som to vela , pohybu ,sportu a dieta ktore ma zamestnava na plno : )

nikamo17
20. sep 2016

@kristi30 ahoj ja beriem paretin a som tehu 🙂keď som otehotnela som.mi chcela vysadiť na prvé 3 mes no nevyšlo ...boli mi zle fyzicky aj psychicky vydržala som dva týždne ak sa nedá tak sa nedá....gynekológ.mi potom vravela že mám brať pretože hlavne je ak matka je v psychickej pohode ....menšie zlo je tabletka ako depky,plac bolesť takže kľudne do toho a potom sa inf.psycholo.aj gynekologicku

kristi30
20. sep 2016

@nikamo17 dakujem za odpoved, chcem sa este spytat , ci ti povedali aj vplyv paretinu na dieta , je pravda , ze som mala psych . problemu uz pri prvom , ale bez liekov som to vydrzala horko tazko, maly je stale chory , a je hyperaktivny, takze neviem co je vacsie zlo ci llieky, alebo zly psych. stav pocas tehu .

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre