Babyvak verzus šatka

simonka2012
3. okt 2012

Babyvak alebo šatka ?? Alebo sú zbytočné veci ???

lilysk
3. okt 2012

@simonka2012 Manduca 🙂

luciferkax
3. okt 2012

ja by som volila na prvý mesiac až tri mesiace babyvak a potom prešla bud na šatku alebo na ergonosič 🙂 ja som postupne vyskúšala vvvšetky typy okrem liliputi a každý mi vyhovoval viac v inej situácii, nakoniec mi ostalo iba ERGO 🙂
Ak by soom si však mala vybrať iba jeden nosič, ktorý by mi mal slúžiť n nosenie dieťatka malinkého či vačšieho, beriem babyšatku... zbytočnosť to určite nie je 🙂 neoľutuješ.. ináč, všetko som kupovala cez bazár, napr. taký babyvak zohnáš aj za desať eur 🙂

bibistec
3. okt 2012

no ja som mala najprv taky ten nosic ale nebol dobry strasne z neho bolel chrbat a dietatko v nom nebolo dobre umiestnene nemalo nozicky ako malo mat to bol chicco no otras. neodporucam ale potom som dostala satku a super vec malu som v nej nosila do cca roka a pol a nedam na nu dopustit. urcite aj keby som kocik nemala ale satku urcite odporucam. na nezaplatenie

vlnka81
3. okt 2012

vo vaku maly nechcel vobec byt, dost plakal. satka sa mi zdala dost tazka sama o sebe a asi by aj trvalo kym by som si ju na seba navliekla. mame baby bjorn nosic a sme spokojni. ak sa mu nechce byt v kociariku alebo sme na nejakej navsteve tak ho zoberieme do nosica (za 10 sekund je v nosici) a ukludni sa. kym bol maly tak smerom k sebe, od dvoch mesiacov smerom von 🙂 velmi rad sa pozera dookola a vsetko sleduje. nad mandukou som tiez rozmyslala ale v nej moze byt len smerom ku mne a to by ho asi nebavilo a hlavne citil by mliecko a bolo by po spanku 😀 myslim ze je to velmi individualne aj od rodicov aj od bejbinka - co sa komu paci a co komu vyhovuje.

keziah
3. okt 2012

Pre mna idealna kombinacia- prve 3-4 mesiace elasticka satka (je fajn aj pre zaciatocnicky v satkovani-vela odpusti), napr. moby alebo elasticka hoppediz a potom ergonomicky nosic, ako napr. manduca, patapum, ergo, prip. liliputi.

keziah
3. okt 2012

@vlnka81 lenze u nas ortopedi moc neodporucaju nosice typu babybjorn a rozne klokanky, ktore su uzke medzi nozkami, lebo babatko, ktore sedi v nosici, by malo mat kolienka siroko od seba a ritku polozenu nizko. V takejto polohe moze byt iba vtedy, ked je nosic medzi nozkami dietata dostatocne siroky a dietatko je tvarou k rodicovi. Cize toto ano: http://www.theportablebaby.com/toddlerpatapum.html
a toto nie: http://aupetittetard.files.wordpress.com/2012/0...

mahmulienka
3. okt 2012

@simonka2012 prvu dcerku som si satkovala v elastickej satke o106, bolo to super. sice som vzdy pozametala cele parkovisko, kym som si to na seba navliekla, ale stalo to za to, uzivali sme si obe (mali sme kupenu strasne velku, aby aj manzel mohol nosit). teraz pri druhej som si kupila uz manducu, bo nemam cas filozofovat nad tym, ktory uzol kde uviazat a ktorym smerom ktoru cast satky prehodit, takze to mam sup sup hotove. a navyse, ked je mladsia v kociku a starsia pizuka, ze ju 'bolia stare kosti', tak si ju supnem na chrbat a je nam sveta zit 🙂
kazdopadne - zbytocne to nie je, to ti mozno potom pride uplne zbytocny kocik 😀

angua27
4. okt 2012

určite správny nosič, alebo šatka zbytočnosti nie sú. ja som malého šatkovala od 2 mesiacov cca. do roka a pol. prvé obdobie som šatku využívala hlavne, keď mal malý koliky, alebo na von, keď som sa mala presúvať MHD. mala som ťažký kočík a sama som ho nevládala nosiť. lepšie pre mňa bolo malého si uviazať dopredu a ruksak na chrbát. a v zime to bolo fajn, že som ho mala neustále pod kontrolou, čo sa správnej teploty týka, keďže sme boli zapnutý v jednej bunde.
mali sme aj nosič požičaný, značku si nepamätám, vtedy mal malý cca. pol roka. bolo to fajn, ale keďže sme boli zvyknutý na šatku, radšej sme využívali tú. 😉

vlnka81
4. okt 2012

@keziah nuz ortopedi najviac odporucaju lezanie na chrbatiku - vobec ziadne nosenie 😀 😀 kazdopadne ak chces nosit casto a na dlhsie trasy tak urcite nie bjorn - to vyuzivame tak max raz za tyzden aj to max 2 hodinky. na tvojom mieste by som pockala kym sa babo narodi a potom snim vyskusala co mu aj tebe najviac vyhovuje. niektori chvalia baby vak - u mna 0 bodov, inym vyhovuje satka - ja mam 160cm a par metrov latky by zo mna urobilo asi zafacovanu zenu, osobne sa mi zda manduca najlepsia. avsak ak tvoje bejby bude citit mliecko z teba ked ho budes nosit a bude chciet pit aj ked bude najedene tak to bude trosku problem. u nas to tak bolo, kamoska zas vobec nemala problem. ked bol maly napapany tak uz nechcel pit 🙂 je to dost velka investicia preto odporucam vyskusat aj s bejbim.

reanda
4. okt 2012

@vlnka81 to su ktori ortopedi, ti, ktori odporucaju siroke balenie do pol roka a na prve kroky pevne topanky nad clenok? 😀 😉
my sme mali vak, vyuzila som ho velmi, vyhovovalo mi, ze sa to nemusi nijak viazat ani nic, takze rychla aplikacia 🙂 a mala bola tiez spokojna
satku som nemala, takze neviem porovnat, ale pri druhom chcem skusit.. len sa trochu obavam prave toho viazania
a teraz mame manducu, tiez je super, nosi aj muz... mne sa ale trochu nezda na tom, ze mi to prilis zatazuje hornu chrbticu, myslela som, ze ta vaha bude viac rozlozena, alebo teda viac v strede chrbta.. ale mozno to mam len zle nastavene, neviem

keziah
4. okt 2012

@vlnka81 ja som myslela tych pokrokovejsich ortopedov, ked porovnavaju druhy nosicov, tak som zachytila, ze satka a ergo nosic (manduca, patapum, ergo) ano, ale nie pridlho a klokanky, chicco, babybjorn-proste tieto druhy- vobec nepouzivat

vlnka81
4. okt 2012

@reanda
@keziah
😀 😀 no to bol pan doktor na sukromnej klinike kde sme boli dat robit sono bedrovych klbov - a ked som maleho zdvihla na ruky a dala ho manzelovi - musela som urobit poriadok lebo maly tam vsetko docural a dogrckal 😀 😀 _ tak Dr hned : a ziadne nosenie!! najlepsie lezat lezat lezat 😀 nuz to bol asi ujo workholik co doma nikdy nebol ked deti nespali, lebo no nezober male na ruky ked je take zlatulilinke a uz vobec nie ked ti place 😀 😀 @reanda mne sa bejby vak velmi pacil, ale mozno sme s nim zacali neskor, maly mal uz 6 tt a asi mal rad svoj priestor. ako dlho a odkedy ste ho pouzivali vy?
@keziah nuz a co by asi povedali pokrokovejsi ortopedi na africke zeny 😀 😀 ??? alebo na nase slovenske pred 100 rokmi ked chodili na pole a bejbino mali na chrbte uviazane??? aj moja mamka takto bola chovana a cuduj sa svete ma ovela lepsi chrbat ako ja, ju nikdy nic neboli a ja vkuse jojkam 😀 😀 ja teraz rozmyslam co by som kupila, z bjornu uz je aj celkom vyrasteny, moznod= kupime manducu len s abojim toho otocenie smerom ku mne, vsak budem mat cucfleky po celej hrudi 😀 😀 on saje ako divy 😀 😀 co je to patapum??

keziah
4. okt 2012

@vlnka81 babyvak moze byt fajn, ale zatazuje chrbat velmi jednostranne, komu sa vsak velmi nechce viazat satka, tomu moze vyhovovat viac
ono satka tiez moze byt v pohode, co som pocula, tak nie su vsetci proti. len ked nosis babo v polohe koliska, treba striedat stranu, na ktoru ho polozis, lebo dieta tam nie je celkom symetricky. kolme nosenie-vraj sa tiez moze od narodenia, ale mne nesedelo, ani synovi sa nepacilo. az od 3. mesiaca, ked v poho udrzal hlavicku a mohol vykukat z nosica, tak si satku naozaj zamiloval a to uz siel pomaly aj tak do pataputu.
ad cucfleky na hrudi- ved si syna hod na chrbat a moze hladat 😀
manduca je v zasade-aspon tu u nas- drahsia ako patapum, ale je velkostne univerzalnejsia. ja mam patapum toddler, oficialne je od 8. mesiaca, ale nosim ho kludne od 4.
mrkni aspon tento link na patapum: kolienka su nasiroko, ritka je nizko, tak je to vraj na detsky chrbat a bedrove klbiky optimalne (ale najidelanejsi je vraj aj tak volny pohyb po pevnej podlozke-tolko este od spominaneho ortopeda)
http://www.flickr.com/photos/finadrea/2301411154/

euka210
4. okt 2012

satka; babyvak nie je dobry na chrbtcu

monuska342
5. okt 2012

@simonka2012 ja som vyskusala vsetky druhy teraz mi ostala uz iba satka a ergo liliputi tie u mna vyhrali babyvak ho bavil tak do 3 tyzdnov potom sa mu tam uz nepacili a je velmi nepohodlny bolelo ma s neho vzdy rameno....satka je super mala som pocit ze som este tehotna ked som ho tam mala schuleneho 🙂 a teraz ked je starsi tak je super ergo lebo ho tam rychlo supnem a nemusim viazat satku a zametat zem 😉

monuska342
5. okt 2012

@vlnka81 hihi to poznam aj moj by vkuse len cucal a pouzivam ergo a pochvilke to vzda a kukacuje na okolie 🙂

noname26
7. okt 2012

a ake satky? ja som zdesena zistila ze ich je x druhov a typov ☹

something
7. okt 2012

@luciferkax Ahoj. Ja mam ergo doma asi tyzden a mam maleho ktory ma 2 a pol mesiaca? Nosili si v nom aj ked si mala take male babo? Ja som spokojna, len sa mi tazsie dava aj s tou novor. vlozkou. A da sa v nom nosit aj tvarickou od seba?dakujem

something
7. okt 2012

@reanda No napriklad my maleho balime nasiroko od prvej kontroly oropede ktora bola hned na druhy den ako sa narodil. V piatok sme boli na kontrole kde mu robil ultrazvuk klbov a odporucil dalsiech 6tyzdnov balit nasiroko...

reanda
7. okt 2012

@something ano, aj nam v porodnici, aj u pediatricky, odporucili balit nasiroko, aj ked bolo s klbikmi vsetko v poriadku... ja som nasiroko nebalila a na kontrole o styri mesiace bolo taktiez vsetko v poriadku 😉

luciferkax
7. okt 2012

@something v tom ti neporadím, pretože ja som mala najprv manducu, kým bol drobec malý, až ptom som ju vymenila na ergo 🙂 V návode na ergo nie je v návode nosenie tváričkou dopredu, ale už som videla pár žien takto dieťa nosiť,a j ked, mne sa to "nepáči" :D

something
7. okt 2012

@reanda nam to povedal ortoped na zaklade usg, ze striesky niesu uplne zrele ...celkom nerozumiem naco chodial ludia k lekarom ked im lekar nieco odporuci a oni to nerobia.... 😒

reanda
7. okt 2012

@something aj ja rozmyslam, preco musim chodit s dietatom na "poradne", jakziv mi tam nic neporadili 😀 .. a tiez nechapem, naco doktori odporucaju nieco, co vobec nie je potrebne

kadri
7. okt 2012

@something syna som nosila v ergu od 4,5m, ale novovlozku som nemala. nosenie tvarou k nosicovi nie je pre dieta ok kvoli chrbtici, klbom

http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=32

ivanka.7
7. okt 2012

Mam vyskusane vsetko okrem elastickej satky.

Babyvak - pouzivala som ho asi 2 tyzdne, potom malu unudil, ale tie 2 tyzdne mi doslova zachranil ruky a zdravy rozum, lebo som v nom malu mohla hojdat a ona bola ochotna nechat sa uspat a nerevat. Nuz, mam narocne dieta.

Manduca - pouziva ju manzel a je s nou naramne spokojny. Ma ju nastavenu na seba, takze mu odpada robota s prestavovanim z mojej velkosti, cize len si to nahodi, vlozi malu a zapne. Aj mala zboznuje Manducu, je v nej spokojna, ozuzlava popruh a kuka na svet 🙂

Pevna satka - moja domena 🙂 je to skvela vec, netreba sa bat viazania, naucte sa poriadne jeden uvaz a to vam bude stacit. Ja som od narodenia malej pouzila presne 3 uvazy - kolisku v krizi s kapsou vnutri, kriz s kapsou vnutri (vertikal) a klokana na bok 🙂 Do 3 mesiacov som ju nosila v koliske, nie az tak casto, od 3 mesiacov nosim vertikalne v KsK vnutri a nosim ju denne. Nie prilis dlho, ale tak 2x denne po 40 minut dame (prechadzky so psom 🙂).
Myslim, ze v pripade pevnej satky sa oplati investovat do kvality, ja mam Didymos Indio a je makka, poddajna a pritom pevna, ma krasny vzor, dobre drzi, nesmyka sa, pekne babo v uvaze obopne. Navyse sa da vselijako vyuzit, ja som ju neraz pouzila ako prikryvku alebo podlozku. Nevyhodou je, ze ak satkovaniu clovek prepadne, tak mu jedna satka nebude stacit 🙂