Poradňa: Ako správne nosiť deti?

elinka27
16. máj 2012

Všimli ste si, že na uliciach pribúda počet mamičiek, ktoré svoje deti od narodenia nosia v šatkách a ergonomických nosičoch? Stretávajú sa s rozličnou škálou reakcií okolia. Jedna skupina s nadšením matky podporuje. Nájdu sa i rozhorčení, ktorí nosiacu mamičku upozorňujú, že dieťatu ničí chrbticu, kriví ho, vláči ho, má ho dať pekne ležať rovno do kočíka.
Kde je vlastne pravda a čo je správne?
Táto diskusia ma cieľ pomáhať a informovať o tom, čo je nosenie, ako sa správne nosí a akých chýb sa pri nosení vyvarovať.

cacika
7. máj 2013

@wewe22 netuším 😉 ja som v satke kojila len vo vertikále.

behulka
7. máj 2013

@wewe22 mne vyhovuje na dojčenie kolíska z dvojitého kríža - najskôr sa do šatky zamotám a až potom vkladám bábo. No možno by vám sedela aj kolíska v kríži s kapsou dnu - do kapsy vložíš bábätko, to sa môže začať dojčiť a až potom zaviažeš šatku.

mirusak1
7. máj 2013

@cacika Dekuju za radu 🙂 Asi zkusim poridit KIBI

jankasto
8. máj 2013

Ahoj, nemáte niektorá skúsenosť z nosičom ergo carriier z rady performance, dosť sa venujeme turistike a outdoorovým aktivitám a tento je vraj vhodný pre turistiku. Neviem sa rozhodnúť či kúpiť ergo z tejto rady alebo zo základnej rady.

cacika
8. máj 2013

@jankasto ahoj rozdiel medzi tými nosičmi je hlavne v materiálovom zložení, klasické sú bavlnené, performance je polyester aby bol co najlahší, má tiez predlzene popruhy a bedrový pás aby dobre sedel aj muzom. performance majú slabsie polstrované popruhy ale zas sa dajú lepsie dotiahnut a tým majú lepsie tazisko, co je dolezite hlavne pri dlhom nosení. ja by som brala performance 😉 ale obidva sú vhodné až od 3-4 mesiacov, pri utlejsich detickách aj neskor. dovtedy babysatka alebo manduca.

jankasto
8. máj 2013

Ďakujem za odpoveď, zatiaľ malého nosím v babyšatke, ale len doma, má 6 týždňov, ale uvažujem kupiť ergo aj s novorodeneckou vložkou.

miskalevica
8. máj 2013

ahojte maminy, zase otravujem, Nelinka je nastastie opat spokojna v satke, takze sa nosime, ale mam otazocku - krmime UM cize nekojim - mozem ju v satke tiez krmit? Nosim ju vertikalne v krizi s kapsou vnutri, lebo kolisku mi odmieta. No a ja som ju uz v satke aj krmila - odrhula som jej satku z hlavicky, sadla som si, predklonila som sa, hlavicku som jej podoprela, ponukla flasku a ona sa pekne napapala v priebehu 10 min (ked ju mam v perinke trva to skoro hodinu a vrti sa pri tom, vytlaca cumel, funi alebo drieme) a ked som sa postavila, krasne 2x grgla a potom znova zaspala. Zatial som to robila len raz, ale do buducnosti by som radsej vedela, ci jej nemozem nejako ublizit - ci nema stlaceny zaludok, ci ju to napapanu nebude tlacit v crevkach. Poradite mi? Dakovala

cacika
8. máj 2013

@jankasto ergo s vlozkou teraz urcite nekupuj. ide leto a je v tom hrozne teplo... von by si tak nemohla. to radsej odsatkuj tie 3-4 mesiace a potom rovno nosič bez vložky.

ivanka.7
8. máj 2013

@miskalevica podla mna to nie je rozdiel 🙂 ved keby si ju kojila, tiez bude mat daco v zaludku 🙂

ustarana
10. máj 2013

Ahoj, prosím o radu. Chcem začať nosiť svoju 5 týždňovú dcéru, ale vobec netuším ako mám uviazať šatku. Viazanie do kolísky nám nebolo doporučené od ortopéda kvoli vývoji bedrových klbov. Vraj sú lepšie a hlavne vhodnejšie uvazy, kde bude mať nožičky ako žabička. Ďakujem

tea333
12. máj 2013

@ustarana

https://www.youtube.com/watch?v=1-VHUEM6K0Q

u mna bol naj kriz s kapsou.ak si predtym nenosila,
odporucam kupit si na zaciatok elasticku satku. nebudes sa musiet bat ci si utiahla malo/vela, pekne sa prisposobi.

ustarana
12. máj 2013

@tea333 Díky.

brumka
13. máj 2013

ahojte mamicky mozete mi poradit som rozhodnuta si kupit babysatku bola som rozhodnutaa pre neelasticku hoppendiz satku ale dostalasom chrobaka do hlavy ze elasticka je lepsia tak teraz neviem, termin sa uz blyzi, mam skusenost len klokankou a ta bola dobra na 2 veci. dakujem za kazdu radu

ivula7
13. máj 2013

@brumka Ak si zvažovala len nad elastickou a neelastickou hoppediz, tak mäkkšia na novorodenca je určite elastická, novorodenec sa s elastickou ľahšie viaže, ale tá bude použiteľná na kratšie obdobie.Tkané Hoppediz sú menej poddajné napr. pri viazaní kolísiek, trošku viac zadrhávajú.... Rozdiely medzi elastickými a neelastickými nájdeš aj na http://www.onoseni.sk/index.php?option=com_cont... a http://www.onoseni.sk/index.php?option=com_cont...

och
15. máj 2013

Damy Jade Chili (50% bavlna a 50% lan) od Ellevill je v akcii 😀 muz ma zabije 😝

billinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
blackcat8885
15. jún 2013

Baby poradte.Máme nosič-vraj podobný mandude volá sa babymoov-ergonosic priatel objednal z netu.Ako nan zvyknut bábo?Má 4mesiace doteraz sme ho nenosili a nejak sa mu tam nepáči zatiaľ.Je do 18kg ta´k by sme ho radi využívali

behulka
16. jún 2013

@blackcat8885 skúšať pomaličky, keď je bábo spokojné - 5-10minút. Najlepšie ísť sa prejsť von - rytmická chôdza robí zázraky - možno sa mu nepáči dnu, ale vonku to bude ok. Možno mu je nosič ešte veľký - do novorodeneckej vložky sa už pravdepodobne nezmestí, no bez nej mu môže byť nosič široký medzi nožičkami. Veľmi záleží na proporciách dieťatka, odkedy sa dá nosič pohodlne používať. My máme Manducu a našim sedela dobre až od cca 6 mesiacov. Viac by Ti poradili i tu:
https://www.modrykonik.sk/skupina/1862/detail/

ninison
17. jún 2013

@cacika ahojte kocky, neviem ci sa tu rozoberalo nieco podobne, ale prosim o radu. ako a ci vobec nosite babo v nosicoch v tychto teplach. nasa tak zaspava a tak sa manduce nevyhneme ani v tychto horucavach. nemate nejaky typ? a co robite aby ste sa vyhli slniecku? jasne ze sa snazim chodit po tieni a vzdy ma klobucik na hlave ale nie je to 100% tne.

cacika
17. jún 2013

@ninison ja vo velkých teplách (nad 28 stupnov) nenosím alebo len v nevyhnutných prípadoch a krátku dobu. nie som letný typ, neznášam teplo 🙂 ale treba dodržiavat také vseobecné pravidlá, ako aj pri kočíkovaní: na prechádzky len ráno a večer, po tieni, krémovať, vzdušné oblečenie, klobúčik, tekutiny. niektorým sa osvedčilo aj funkčné prádlo z merina alebo bambusu, nebudes sa síce menej potiť, ale aspon to rýchlejsie uschne...

sartina
19. jún 2013

Ahoj holky, poradna je skvělý nápad! My nosíme v šátku skoro od narození, ale teď si nevím rady jak s tím horkem... Zajímalo by mě, jak provozujete nošení v létě - jestli máte nějaký tenčí, "letní" šátek, co malému nošenci oblékáte nebo jestli je nějaký letní úvaz, aby mu nebylo horko... Díky moc za tipy a rady ;)

sartina
19. jún 2013

@ninison na stínění používám druhý, normální šátek - mám ho okolo krku a přidržuju ho rukou podle potřeby 🙂

behulka
19. jún 2013

@ninison nosím ľahučký dáždnik na tienenie, ak sa inak nedá. Nosím dlho a často, drobec má v šatke tenké triko a poväčšine i plienku. Viažem kolísku, aby sa mohol kedykoľvek napiť.

dankakk
19. jún 2013

Tak som tu zabludila aj ja🙂 nas druhorodeny je totalny nosenec - buď spi alebo place:( a ked nechcem aby plakal, nosim. Čiže musím nosit aj v týchto teplach ... Cely hrudnicek ma vyhadzany potnickami:( dnes som ho uviazala holeho len v plienocke. Máte nejake rady na horúce leto? Lebo ja musím nosit (nosiť samozrejme chcem, ale toto teplo trpime obaja...)

pifina
20. jún 2013

@dankakk pozri toto: http://www.enikibeniki.sk/shop/index.php?page=s... ale neviem, ci s tym ma nikto skusenosti, mne sa to velmi pacilo a zvazovala som kupu vlani, ale nakoniec som vydrzala a od 3,5 mesiaca som presla na ergo nosic Alpino 😅

behulka
23. jún 2013

@dankakk ak zvládate, v horúčavách mne viac vyhovovala kolíska - mala som pocit, že sa tak nehrejeme. Na "stojáka" pokiaľ je maličký nahý, pomáha aspoň dať medzi vás plienku. A vyberať úväzy len z dvoch vrstviev látky - dvojitý kríž, batoh, pri kríži s kapsou dnu vonkajšie pruhy zhrnúť k okrajom.

e_z
25. jún 2013

@ustarana Videonávody k šatkám nájdeš aj vo Wiki Modrý koník: https://www.modrykonik.sk/pevna-satka/

e_z
26. jún 2013

A videonávody na viazanie k elastickým šatkám nájdete tu: https://www.modrykonik.sk/elasticka-satka/

mirokinder
3. júl 2013

Dobrý deň,

naša spoločnosť ponúkane "nenávidené" klokanky od spoločnosti Jané. Táto spoločnosť je známa vývojom najbezpečnejších výrobkov pre deti počnúc kočíkmi, autosedačkami a všetkými produktami určenými pre deti. Okrem iného sa špeciálne zaoberala elimináciou rizika zástavy dýchania batoliat v detských autosedačkách tzv. vajíčkach, kde malé dieťa sedí, pololeží skrčené a pokiaľ je chrbtica ohnutá v presne definovanom uhle, tak je vyššie riziko zástavy dýchania, ako keď je tento uhol iný. Laicky povedané, napísané.
Ja som len zvedavý, ako je zabezpečené správne nosenie v týchto šatkách - hlavne pre tie úplne najmenšie deti a kto z výrobcov týchto šatiek robil podobný výskum ako spoločnosť Jané.
Viem o prípade z USA, kde bol jeden model týchto šatiek dokonca zakázaný, práve z dôvodu zakrivenia chrbtice a následných komplikácií vedúcich až k úmrtiu dieťaťa.
Ja netvrdím a nikdy si nedovolím tvrdiť, že nejaký výrobok konkurencie, ktorý vyrába normálna spoločnosť a nie niekto na dvore, je zlý a to, či je bezpečný nech posúdia orgány na to určené.
Tak isto, keďže navštevujem detské obchody po celom Slovensku, som na vlastné oči videl, ako mamičky skúšajú a učia sa narábať s tými šatkami na nosenie a v niektorých prípadoch naozaj nevedeli ako sa to správne používa a výsledok bol katastrofálny. Dieťa skrčené, nožičky skoro na hlave....Hrôza.

Podobne - správna pozícia nožičiek ( naširoko ) kvôli správnemu vývoju bedrových kĺbov sa dosiahne skôr v klokankách, ako v šatke. A - tiež, videli ste už chlapa so šatkou? S klokankou - áno. Ale to je naozaj už len môj osobný názor.

Mne sa nepáči len ten tón s akým sa tu štve proti klokankám.

https://www.modrykonik.sk/shopy/satky-nosice-kl...
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/mirokin...

hradnapani
3. júl 2013

@mirokinder v com je podla vas vyhodnejsia klokanka oproti ergonomickemu nosicu? (typu manduca a podobne). Myslim teraz hlavne z fyziologickeho hladiska, nozicky, chrbat atd - nie to, ze dieta moze byt otocene smerom od nosiaceho von.
(satky dajme teraz bokom. Tam suhlasim, ze je potrebny nacvik spravneho viazania).