Začína mať zležanú hlavičku. Aký vankúš mu kúpiť?

jessica25
19. sep 2006

ahojt emaminy, moj maly zacina mat zlezanu hlavicku, stale spi na jednej strane. Snazim sa mu ju stale otocit na druhy bok alebo do stredu, ale sam si ju po chvilu vrati spat. nie je to moc vidiet, ale zachvilu bude. viem ze existuje nejaky vankus, nemate nahodou foto ako tovyzera? mozno by som nieco usila alebo si ho zohnala. dik

ivaneckaaaa
14. okt 2010

@nikolkaaa Ahojky,našemu malymu je skoro 6měsícu a jak začíná byt víc a víc aktivní je to už lepší.Já jsem to řešila tak,že když jen ležel a moc se nehybal do postylky jsem mu obalila balení cukru ( 1kg) ručníkem nebo bavlněnou plínou a neměl šanci to odsunout 🙂 Náš starší to měl to samí ale ve větší míře a ted jsou mu 3 roky a hlavička se mu srovnala.Je fakt,že kdyby se jednou nechal oholit až bude starší asi by to vidět bylo trošku

danielaviki
16. okt 2010

ahojte, moj Viki ma 8 mesiacov a krasne sa mu to upravuje. cez den spinka 2x v kocari tak tam lezi a ma hlavicku bud napravo alebo nalavo ale v noci spi hlavne na boku a na brusku.

pusa23
19. feb 2011

@michaela.j
ahoj viem ze to bolo hrozne davno ,ale chem sa spytat ci vasemu dietatku sa ta hlavicka upravila vekom, lebo teraz mame to iste ( temeno prelezane) a dost ma to trapi. dakujem

pusa23
19. feb 2011

@bebicek29 ahoj chcem sa spytat ci ta helma malemu zabrala a ci mas este nejaky kontakt kde sa mozme na tu helmu objednat?

aliza
19. feb 2011

@pusa23 ahoj, ja som tiez chcela vypatrat, ci im ta helma pomohla, ale bebicek je neaktivny ☹. My sme dali malemu urobit helmu, v utorok nam ju pridu odovzdat, tak uvidime. Nas maly ma zlezanu jednu stranu vzadu uz od narodenia a vlastne celu hlavku ma tak trochu nakrivo, do jednej strany. Kvoli tomu zlezaniu by som sa asi velmi netrapila, to sa fakt zvykne zlepsit, resp. ked to zarastie vlasmi, uz to nebude vidno, ale mna trapilo prave to, ze ju ma do tej strany a tato helma by mala pomoct. Ale ja zijem v UK, takze ti kontakt nedam, zial, akurat neskor skusenosti. Ale ak by si o to mala zaujem, treba co najskor, najidealnejsie je to medzi 4 a 7 mesiacom. A treba si zistit cenu, tu u nas je to pekelne drahe 😒.

pusa23
20. feb 2011

@aliza Drahe? No to si ma nepotesila veru. uz som napisala na cesku stranku, lebo na Slovensku nic take nemaju, a predstav si v Chechach to preplaca poistovna ale kedze som zo Slovenska tak budem musiet zacvakat ale este neviem kolko, uvidime.
No ja chem ist k nim aspon na konzultaciu , ze ci treba vobec helmu alebo sa to upravi. ON ma zvadu prelezane sice ale na jednej strane to je akoby trochu viac. No neviem, sice vlasy mozno zakryju ale kedze je to chlapec co ked bude chciet nosit vlasy velmi na kratko niekedy ,
Tak ked dostanete tu helmu prosim napis mi ze ako to prijal maly, pripadne aj fotku 🙂)) jjj.Nas ma teraz 5 mesacov, takze este sme v dobrom casovom limite 🙂

usiko
20. feb 2011

ak mozem...tak my mame zlezanu hlavku vzadu,lebo alex si zvykla spavat na chrbatiku a pre istotu nevytacat hlavku do stran 🙂 ...rozmyslala somnad helmou,ale to by ma mmuz asi zabil, takze som sa ubrala smerom ze perinka.....znama mi usila perinku o dlzke 135 cm,takze malu v pohode zabalim a hajde spinkat tak,ze je na boku....raz na jednom, raz na druhom......zvlastne ze odkedy spinka v perinke,tak zaspi v momente co ju dam dopostielky...predtym mala par minut snazenia sa......noa uz pozeram, ze vidno vysledky na hlavke...takze budem na spanie balit pokial sa bude dat....

pusa23
20. feb 2011

@usiko a kolko ma Alex mesiacov?

usiko
20. feb 2011

@pusa23 styri...

usiko
20. feb 2011

@pusa23 ja som bola hotova z toho ze vzadu na hlavke pristavacia plocha....abalasom sa ze perinku odmietne...ale paci sa jej...tiez mi dala znama vankus protiprelezaniu hlavky,ale ten je na prevenciu...aleaj tak,ked lezi na chrate tak jej ho podlozim podhlavku,aspon sa nesplosti viac.... 🙂

pusa23
20. feb 2011

@usiko A ano v perinke deticky su kludnejsie. Takze si zacala polohovat az teraz? No ja sa obavam ze po 3 mesiaci uz je to s tym polohovanim zbytocne ☹
Ale tak neviem. Moj maly spi pri mne v posteli, takze asi tazko ho dam na bok v perinke 🙂 . Takze idem za odbornikom, uvidime co povedia, pripadne tu helmu predsa len dame. 🙂

usiko
20. feb 2011

nie,polohovali sme ju do ..neviem, 1,5 alebo 2 mesiacov kym bola v perinke..ale potom uz nech sme kadejake zlepsovaky vyskusali,ona odsunula vsetko a vytocila hlavku tak ze 'pozerala tvarou' do stropu.......takze sme si nevedelei rady...lebka rastie do 1 roka takze sa to spravi....ak by bola pravda to, co vravis, tak by vam uz logicky nepomohla ani helma...lebo ona je stavana tak ze na hlavke tam kde treba, je prazdna,takze rastuca hlavka ma priestor sa zagulatit aj ked dietko lezi na posteli,lebo hlavka sa mu nepolozi na podlozku.....ale helma.....urcite je helma dobra vec,ale ja uprednostnim menej 'bolestive' riesenie ak je dostupne 🙂 ..inak bab som sa pytala a vsetky mi povedali,Ze do roka sa hlavna zagulatila, aj bez nejakych pomoci.....

aliza
20. feb 2011

ahojte. My sme polohovali vyse 2 mesiacov a ziadna zmena 😒. Polohovanie je vraj ucinne tak do 4-5 mesiacov, potom uz je zbytocne. Ono je asi viac tych typov zlezania, moj syn sa uz narodil so zlezanou hlavkou, on bol dost dlhy, 55cm, tak mozno nemal v maternici dost miesta alebo pri porode mal velky tlak na hlavicku. ked sme boli na tej klinike, tak nam to pomerali a ma v tom zlezanom rohu rozdiel az 1,3cm, co je teda dost. Urcite sa par mm spravi aj samo, ale cely rozdiel zrejme nie. Poznam babatka, ktore to maju zlezane len kvoli jednostrannemu lezaniu a to sa zrejme fakt casom spravi. Tu v UK, zakazuju polohu na bruchu a boku kvoli Syndromu nahleho umrtia, jedina poloha je na chrbte,cize logicky ja vacsi tlak na hlavicku, plus povinne autosedacky, kde je hlavicka oproti tvrdemu povrchu....a zlezanie je na svete.
Inak aj moj maly dlho spaval zavinuty, on sa strasne budil rukami.

aliza
20. feb 2011

@pusa23 no to som zvedava, ze kolko stoji. daj mi potom vediet.

pusa23
20. feb 2011

@aliza
tak to som aj ja zvedava , dam vediet.

alazala
6. apr 2011

ahojte, info pre tých, ktorých zaujíma helma na úpravu deformácií hlavičky: volá sa to kraniálna ortéza, najbižšie ju robia v čechách. Pozrite stránku http://plagiocefalie.cz/. Ortéza sa robí na mieru, preto si pre ňu treba ísť do Frýdku Místku. Následné kontroly a remodelácie sa robia aj na Slovensku. Nám ju prepísal ortopéd a poisťovňa to preplatila. Ale museli sme si všetko sami zistiť a vybaviť, lebo naši doktori o tom nič nevedia. Dcérka má 6 mesiacov, nosí ju týždeň a znáša ju dobre. Neskôr prípadne napíšem, či sa jej hlávka upravila. Verím, že o tri mesiace už bude pekná guľatá 🙂

scalary
13. apr 2011

Ahojky, mám ten stejný problém, od nrození malej preferuje pravou stranu, doktorku jsem na to při každé návštěvě upozorňovala a pokaždý jí hlavičku ukazovala a až včera, si konečně všimla, že máme zkrácenej krční sval, tak nás poslala na rehabilitace a to už má malej pět měsíců, tedˇ si vyčítám, že jsem jí důvěřovala Pořád říkala,že se to zpraví. Ach jo. Začal někdo z vás cvičit taky tak pozdě? A co hlavička, srovnala se? Četla jsem i o těch ortézách, tak kdybych mohla poprosit o zkušenosti, byla bych moc vděčná, děkuji.

nikina17
2. jún 2011

aj nas doktorka upozornila na prelezaninu na lavej strane (tiez dotraz zaspavala a spala len na tej, teda vacsinou na tej strane). vraj jej mame na to dozriet lebo je to nebezpecne, moze sa jej vraj zdeformovat tvar hlavicky aj tvar. poradila nam vrecko s ryzou, mukou alebo solou. usila som jej bavlnene vrecko a vyplnila solou a to jej prikladam k hlavice, aby sa nemohla otocit. mame ho tri dni a zatial to fuguje, tak dufam, ze sa to zacne upravovat. nerada by som bola keby mala zdeformovanu hlavicku

kvata
10. jún 2011

@nikina17 moja malá má 4 mesiace a tiež som si všimla zležanú hlavičku, spí len na chrbáte, lebo má remienky na nožičkách a nedá sa ležať na boku. Chcela by som jej tiež ušiť nejaký vankúš, ale neviem aký tvar by to malo mať, mohla by si mi to viac popísať, prípadne pridať fotku? Na internete som našla tvar hlavy macíka s nevyplneným kolieskom v strede. A nevadí tá soľ, lebo keď si predstavím, že v týchto horúčavách sa jej potí aj hlavička, aby sa tá soľ nerozpúšťala alebo niečo také. Ďakujem za radu

nikina17
10. jún 2011

Ahoj, urobila som jej ho z navliecky na vankus, ma tvar obdlznika asi cca 20x15 cm. Normalne som tu navliecku naplnila solou - 1 kg a potom poskladala do obdlznika a presila zo vsetkych stran. Doktorka radila bud ryzu alebo muku alebo sol. Ryza sa mi zdala byt dost tvrda a muky som sa bala, aby sa nesypala z toho, tak som sa rozhodla pre sol. Okrem ineho sme dnes aj obratili postielku kedze ona chce zaspavat tak, aby nas videla a to akurat na tej strane kde ma tu prelezaninu. Tak sme jej obratili postielku, aby na nas videla a zaroven lezala na opacnej strane. Citala som, ze sa daju kupit aj nejake speci vankuse, ale doktorka nam povedala, ze su zbytocne drahe a vraj usite bavlnene alebo lanove vrecko vyplnene solou urobi tu istu sluzbu. vraj to tak robievali kedysi nase mami aj stare mami, tak som jej ho usila aj ja.

zuzi2011
31. júl 2011

Ahoj, my cvičili od 2.měsíce věku Vojtovu metodu, ale bez úspěchu. Polohování také nepomáhalo. Těď (malé je 7 měsíců!) jsme byli u antropoložky, která nám doporučila helmičku. Tak budu moc vděčná, pokud se podělíte o zkušenosti...opravdu to VZP proplácí?

vladka75
19. okt 2011

@alazala ahoj. chcem ta poprosito info o prilbicke. mame problem s mladsou dcerkou. je predcasne narodena, od mesiaca chodime k neurologovi, od narodenia dava hlavicku viac do pravej strany, zo zaciatku nam kazal len polohovat, pristupovat z opacnej strany. kedze to nepomahalo teraz v 4 mesiacoch nas poslal na rehabilitaciu. tam sme "dostali", ze kde sme doteraz boli, ze sme mali cvicit od zaciatku tretieho mesiaca, ma uz dost zlezanu hlavicku a skrateny sval. cvicime Vojtovu metodu, hlavicku uz toci do oboch stran, ale neviem ci to pomoze aj na tu zlezaninu. tiez som nasla info o prilbicke, zaujimalo by ma aky je postup pre nas Slovakov a ci to preplaca poistovna. dakujem za akukolvek radu a info.

alazala
20. okt 2011

@vladka75 vo Fýdku Místku mi dali kontakt na pána v Bratislave, ktorý ich zastupuje na Slovensku. Jemu sme posielali papiere - tzn. predpis na ortézu od ortopéda a vyjadrenie od neurológa (že nejde o kraniosynostozu). On to potom vybavoval v našej zdravotnej poisťovni. Záleží na tom odkiaľ si - teda kde vám potom budú robiť tie úpravy helmičky, na ktoré sa musí chodiť počas celého nosenia. Tie sú pomerne často, hlavne zo začiatku. Zatiaľ, čo viem, robí to ten pán v BA a ešte jedno pracovisko v Košiciach. Tzn., kto bude robiť tie úpravy, ten by to mal aj vybaviť aj v poisťovni. Keď sme to mali v poisťovni odsúhlasené, už sme sa len objednali vo Frýdku.

vladka75
20. okt 2011

@alazala ahoj. dakujem za info.dnes som volala s nasim neurologom, pytala sa na prilbicku a ten ma odbil, ze treba v prvom rade cvicit a davat na brusko, aby jej povolil ten skrateny sval, potom sa upravi sama aj hlavicka. za mesiac sa mame prist ukazat. o prilbicke este nepocul a ze podla neho by z toho mala bola nervozna a tahalo by jej hlavicku zase do tej nespravnej strany.
ako citam vy uz to mate vybavene a aj nosite, mozes mi prosim napisat, ako to zvladate a ake su vysledky? oplati sa do toho ist? dakujem

ckicimac
22. okt 2011

ahojte žienky, vladka75 a alazala chcem sa spytat, aku maju diagnozu vase deticky kvoli tej helmicke. moja mala bude mat na konci mesiaca 4mesiaca a ma torticollis teda ten skrateny kyvacovy sval ako si aj ty pisala vladka75. od 2mesiacov chodime rehabilitovat vojtovou metodou. Co sa tyka otacania hlavicky, tak tam zlepsenie vidim, ale trapi ma prelezanina na hlavicke. z predu jej to nie je vidno, ale z boku hej. na rehabilitacii mi vraveli, ze to sa este upravi, ale asi nie uplne celkom ☹ . a ze s touto diagnozou bude musiet cvicit a tu deformitu bude vidiet v urcitych polohach, myslim to, ze pre nu je rovno trosku krivo. lebo neviem ako vase deti, ale ako mi povedala ta rehabilitacna, tak moja nie je v osi, a teda hlavicku ma furt trochu do boku. pozerala som aj tu cesku stranku a tam na ten torticollis pisu, ze sa hlavne upravuje rehabilitaciou. alazala, vy ste boli v tom frydku aj na vysetreni a tam urcili ci to treba alebo nie? mna by zaujimalo, ci sa k tomu vie niekto odborne vyjadrit, ci je ta helma nutna alebo naozaj staci len rehabilitovat. dakujem.

aliza
22. okt 2011

@ckicimac ahoj, dam ti link na firmu tu v UK, ktora robila helmu mojmu malemu a su tam aj fotky roznych deformacii hlaviciek, ktore sa prilbou liecia, je to nizsie na stranke, tak si to pozri. Diagnoza bola u nas plagiocefalia, cize nielen vzadu zlezane, ale aj trochu vykrivena do boku a celo bolo tiez trosku krive. nasla som aj tu cesku stranku, posielam ti teda oba linky.
http://www.technologyinmotion.com/plagiocaretre...
http://plagiocefalie.cz/deformity_lebky-typy_de...
neviem, ako v cechach, ale tu u nas sa vsetko pomeralo a nascanovalo a tak mi dali cisla odchyliek, maly to mal na rozhrani miernej a zavaznej formy. ale urcite bude postup velmi podobny,kedze ta nasa anglicka firma objednavala prilby z Ciech... Nikto ta do helmy nutit nebude, ale ked to pomeraju a bude tam to percento deformity vyssie, tak ti ju odporucia. Ak mate hlavu iba zlezanu, to by sa malo fakt same spravit. Ale ak je hlava kriva celkovo, tak prilbu treba. Je to len kozmeticka vada a tisicky deti chodi s krivymi hlavami, nie je to nic vazne. Ak su uska a celo sumerne, tak podla mna netreba riesit. Moj maly nemal torticollis. Zlezana hlava je dosledkom torticollisu, moj maly sa vsak s takou hlavou uz narodil.

ckicimac
22. okt 2011

ahoj aliza, ano, viem, to zlezanie je vysledkom torticollisu, ale ona sa uz tak narodila. sice na rehabilitaciu nas poslali kvoli nozickam, ale tam na vysetreni zistili torticollis a povedali mi, ze jedno s druhym suvisi. hlavu krivu nemame, jedna sa len o zlezanie, aspon teda podla mna. ale dlhodobe zlezanie z bruska je evidentne, vidim to aj na raste vlaskov. na tej zlezanej strane akoby jej rastli tak dopredu, teda sa tak tocia a na tej druhej tak normalne. viem ze tisicky ludi chodia so zlezanymi hlavami, ale vies ako to je, ked si mama, zalezi ti na dietati a chces aby bolo v poriadku vsetko. kazdopadne dakujem za linky. hlavne ma fakt zaujima nazor odbornika, ci sa to spravi alebo je ta helma potrebna. kazdy tvrdi daco ine a po pravde vyroky typu: ved je to dievca, bude mat dlhe vlasy a to nebude ani vidno" ma dost vytacaju a nemyslim, ze k veciam sa treba takto stavat. ale to je len moja fobia 😝

aliza
22. okt 2011

@ckicimac mne nemusis hovorit, prave kvoli tomu sme do prilby isli, aby sme si to raz nevycitali alebo maly nam nevycital, ved pekny chce byt kazdy a takemu pubertiakovi budem asi zbytocne vysvetlovat, ze na krase nezalezi 😎, proste nechcela som riskovat, ze raz by z toho mohol mat komplexy. nas to stalo cely majland, tuto to totiz poistovna nepreplaca, ale zvladli sme to a sme radi, ze sme do toho sli. ako ten tvar nie je stale dokonaly, ale je to neporovnatelne lepsie, druhi si nic nevsimnu, ale ja tam este stale vidim malu odchylku. chodi na kratko ostrihany a je z neho fesak 😀.
a ako som pisala, ak ide len o zalezanie, urcite sa nieco napravi same, ale ci sa to napravi uplne, ti asi nikto nepovie, ani odbornik. Nam tiez povedali, ze nejake tie milimetre sa to same vyrovna, ale nevedeli nam dat zaruku, ze kolko. Pozri, treba tam ist, oni to vsetko pomeraju a povedia ti, co dalej. Ak ti prilbu odporucia, tak sa nemusis bat, je to uplna pohoda a mala to urcite zvladne, moj maly bol uplne v pohode, vobec mu to nevadilo. Len treba mysliet na to, ze by si to mala co najskor vybavovat lebo tvoja mala ma najidealnejsi vek, neskor uz bude lebka tvrdsia a menej formovatelnejsia a aj dcerka, cim bude starsia, tym to bude horsie, moze si to strhavat dole a tak.

ckicimac
24. okt 2011

ahojte, no mna uz asi porazi. stale tu moju slecnu obzeram. muz mi vravi, ze on na nej nic nevidi. ale dnes som si ju obzerala aj ked som ju kupala, ze mala mokru hlavu a verte ci nie, na mokrej to nevidim. no je toto normalne? ale jej chudatku aj vlasky tak na tej "postihnutej" strane cudne rastu, proste zjavne ovplyvnene polohou z brucha. podla vas je mozne, ze je opticky klam vacsi ako realne zlezanie? opticky myslim tak, ze ona ma tie vlasky take pricapnute k tej hlave a da sa jej to ucesat len ako si to zlezala. chuda, este bude mat problem s frizurou. lebo ked som si tu hlavu prechadzala rukou, tak trochu to zlezanie bolo citit, ale nie az tak strasne. vidim to viac ako to citim.