Snažiť sa vôbec o bábo po pľúcnej embólii?

bodka.21
22. nov 2008

Chcela by som sa vas nieco opytat.ja viem ze je to skor otazka na lekara,ale u neho som uz nebola velmi dlhu dobu,kedze nie som doma:( vsade na internete vidim len textyze zena mala emboliu po tehotenstve. ja som emboliu mala ked som mala 18rokov a liecim ju doteraz(mam 21). A zaujimalo by ma,ci ma niekto z vas skusenosti s otehotnenim po tejto chorobe. Viem ze ak otehotniem tak to bude rizikove,to mi uz povedali.ale ci je lepsie mat babo v mladsom veku,ci sa mi napriklad nezvysi riziko ked buem mat napriklad 27 rokov a podobne.velmi by som chcela mat vlastne babo,len z touto diagnozou su problemy:( obvykle sa lieci tak pol roka a u mna uz vyse dvoch.a toto ma velmi zaujima.ak mate nejake informacie a skusenosti,dakujem za prispevky.

mucilienka
22. nov 2008

bodka,
znamena to, ze mas zvysenu zrazanlivost krvi? emboliu si dostala na zaklade coho? uzivala si antikoncepciu, alebo?

bodka.21
autor
22. nov 2008

uzivala som ju necele 3mesiace,tak moze byt aj z toho.este stale ma nevysetrili,nejak na to kaslu:( mam zvysenu zrazanlivost krvi,mala som zrazeniny v plucach a skoro ma to zabilo,prisli mi na to v poslednej chvili vraj. tak vpodstate ani neviem co coho to mam,povedzme ze z antikoncepcie.

cikyta
23. nov 2008

Zvýšená zrážanlivosť krvy je zdedená,alebo získaná z neznámych príčin.Vyliečiť sa nedá,len sa vyhýbať rizikám,ako fajčenie,zvýš.krvný tlak,let lietadlom,dlhé cestovanie-sedenie,užívanie hormonálnych prípravkov (napr.antikoncepcia)...atd.Sú to riziká,kde môže nastať embolia-upchatie cievy v ktoromkolvek orgáne a kedykolvek.A zvlášť aj v tehotenstve.Preto sa treba preventívne chrániť už pred otehotnením liekmi a v otehotnení injekciami na riedenie krvy.Lebo sa môže lahko stať,že taká žena do 3 mes.teh.potratí a nie raz.To je len k tomu tehotenstvu...
Bodka,držím ti palce,nech sa ti už nič podobné nestane a teraz,ked ti už na to lekáry prišli sa môžeš účinne pred tým chrániť. 😉

bodka.21
autor
23. nov 2008

dakujem cikyta.ja uz za tu dobu viem co to obnasa,aj liecenie,aj rizika.a presne toho sa bojim.ze sa mi to nepodari a stale potratim. lebo okrem toho som strasny kripel:( a som velmi chuda!ale to mam v genetike,vsetky zeny z nasej rodiny su chuducke.injekcii sa nebojim,vedsom si ich pichala dobru dobu do brucha (jeeeeeeminku jak to stipe!!!),ale koli malemu by som si to pichala aj cely zivot! len sa bojim ze sa mi nikdy nepodari mat vlastne babo:( a co myslite,je lepsie posnazit sa o neho v mladsom veku? lebo sa mi zda ze vo vyssom sa uz zvysuje riziko ze by som nedonosila...len ja studujem na VS a snkoncim ked budem mat 26 prinajlepsom.co by ma nejak moc nebralo.skola by sa zariadila aj neskor

cikyta
23. nov 2008

Bodka,to nič,že si chudučká (vlastne bud rada.Mne dr.vravela,že je to lepšie,lebo obezni majú ešte väčšie riziko!Aj ja som chudučká a mám dve mutácie trombozy.Vlastne to,čo ty,len som našťastie nemala nikdy také komplikácie.Zistili mi to čírou náhodou na genetike.A som rada,lebo sa môžem chrániť prv,než sa čosi stane!A tak mám všade zo sebou nosiť potvrdenie o tejte pliage a dr.sa tak zariadia počas tehotenstva aj pri pôrode,či nejakých operáciach.Chodím na hematologiu každý druhý mesiac teraz počas tehotenstva.)Mám 30 rokov a považujú ma stále za mladú,tak nebud smutná moja.Nieje to taký vysoký vek-ver mi.Clovek je taký starý,ako sa cíti.
Samozrejme,že pre bábo je lepšie,ked je mamička mladšia,ale to nesúvisí len skrz túto trombozu.(Viac sa píše aj v teme o trombozach.Je tam vela dievčat s rovnakým osudom ako my.A si predstav,že kolké ženy o tomto ani nevedia a prídu na to,až ked 2-3 krát potratia!)Takže je dobré,že už o tom vieš a pri bábätku už problém nebude.
😉

bodka.21
autor
23. nov 2008

dakuje,trochu si ma upokojila.mne svagrina vravela ze vzhladom k mojmu zdravotnemu stavu asi nebudem mat babo vobec=( Ona je zdravotnicka.lebo okrem toho mam aj choru pecen(j mononukleozu som mala...a take ,moje choroby stali za to vzdy).a to mi robi vrasky ze to liecim vyse dvoch rokov a raz sa mi to vratilo...keby som sa nedela donutit mysliet pozitivne:( prepac,mozno zniem ako lada krava,ale vzdy som chcela mat vlastne babo.a potvrdenie so sebou nosim aj ja.viackrat sa mi stalo ze mi prislo zle,aleto bolo pred rokom asi.ale ja nemam trombozu,ale emboliu,co je vraj ta najhorsia forma:((

cikyta
23. nov 2008

Ved embolia je z trombozy.
Mononukleoza neviem čo je,ale ak si nájdeš nejakého normálneho lekára v care,tak by si nemusela mať problém vynosiť vlastné dieťatko.Sú tu rôzne ženy s rôznymi chorobami,úrazmi,či nejak ochrnuté a majú bábo a tešia sa.Už je medicína na velmi vysokej úrovni.Nieje to ako volakedy.Ja ti velmi držím palce..............A nezabudaj-neustále myslieť pozitívne!!!!!!to je liek hádam na všetko! 😉

bodka.21
autor
23. nov 2008

jaj sak viem z coho to je,len e to je ta horsia forma...a to je jedno! budem sa raz snazit:D len sa nejak zmierit s tym ze ma mozno caka par potratov.oukej,budem mysliet len pozitivne!veeelmi dakujem:D

cikyta
23. nov 2008

Ziadny potrat ťa nečaká!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Budeš si pichať injekcie a tak sa nič zlé nestane.Uvidíš!

bodka.21
autor
26. nov 2008

no to necaka,uz ma necaka ani snazenie,rozisli sme sa zo snubencom=,( ale vam vsetkym baby drzim palce! nech su drobci zdravi a nech je ich vela:D

ikke
13. mar 2009

lenullkak. • 31tt • 10. mar 2009 o 14:38
Ahojte...chcela by som urobiť ,,anketu" či sa medzi vami nachádza nejaká žena, ktorá má alebo prekonala pľúcnu embóliu a v tomto čase je tehotná, po prípade už dieťatko má. Túto tému zakladám kvôli mojej dobrej kamarátke, ktorá je práve v dobe liečenia tejto diagnózy, aby sme sa dozvedeli nejaké informácie. Ďakujeme... 😅

marlene • 2d • 10. mar 2009 o 15:03
lenulka,
ja som prekonala 3 trombozy a 1 plucnu emboliu.v pripade tehotenstva su nutne pravidelne kontroly u hematologa a pichanie nizkomolekularnho heparinu po celych 9 mesiacov.

nyli04 • 10. mar 2009 o 15:18
ďakujeme za odpoveď marlene. ja mám pľúcnu embóliu,už bude rok čo sa na ňu liečim.doktorka mi povedala že by nebolo vhodné keby som teraz otehotnela,lebo by som si zbytočne narobila komplikácie.riedia mi zatiaľ krv Warfarinom a v máji mi nasadia novú liečbu,ktorá by mala trvať dva roky.mala si nejaké komplikácie počas tehotenstva?necítila si sa zle?a už si úplne vyliečená?ja dúfam že sa z toho po tých dvoch rokoch dostanem už úplne a že sa mi to už nikdy nevráti.ty si to mala ešte o to horšie,že si prekonala aj tie 3 trombózy.držím palce,aby si bola stále už len zdravá 🙂

marlene • 2d • 10. mar 2009 o 18:30
nyli,
ja som brala sintrom,po kazdej tromboze rok a po plucnej embolii tak isto rok.aku liecbu ti chcu nasadit?preco?tu zavisi liecba od vela faktorov(vek,ine ochorenia,pozitivna anamnesa).ja si vzdy ak idem na dlhsiu cestu picham lovenox,v zime nosim antitromboticke pancuchy 😠 ,pravidelne chodim na angiologiu .mne sa tromby rozpustili uplne a aj pluca mam ciste,nastastie.v tehotenstve som si pichala heparin a aj teraz po operacii 8 tyzdnov heparin ,to je vsetko.
c ti povedali,mas nejaku rizikovu anamnezu?letela si predtym,alebo mala uraz,alebo operaciu?beries hormony?alebo baby pille?fajcis?to su vsetko rizikove faktory.
tehotenstvo som znasala dobre a chystame sa na dalsie,verim ze to zvladnem.tak sa drz.

nyli04 • 10. mar 2009 o 19:32
ja mám pľúcnu embóliu z antikoncepcie.rok mi riedili krv tým Warfarinom ako som ti už spomínala,aj som si zároveň pichala heparin.keď som už mala dostatočne riedku krv,tak mi injekcie vysadili a už som len brala-teda ešte aj beriem do mája Warfarin.bola som aj na hematológii,aj na CT,cievnom atď... zatiaľ je to stále potvrdené že je to predsa z tej antikoncepcii.ďalšiu liečbu dvoj ročnú mi idú nasadiť po vysadení Warfarinu,lebo ževraj teraz mi krv zriedili,ale teraz mi idú dať tú pravú liečbu na rozpustenie tej zrazeniny.ja som mala akútnu pľúcnu embóliu,ževraj som prišla v hodine dvanástej,mne sa už ani dýchať nedalo a pulz som mala 190 a viac.ževraj som mala jediné šťastie že nepijem a nefajčím.nosím stále taktieť antitrombotické pančuchy,už rok stále a ževraj ich musím nosiť aj ďalšie dva roky počas tej novej liečby.pýtala som sa či sa to dá úplne vyliečiť,povedali že to záleží od stavu ako sa to bude všetko liečiť a že je tam dôležitá presne ako hovoríš životospráva-je to indivuduálne u každého.ja mám aj špeciálnu dietu na vitamín K,kvoli liekom,lebo by sa mi to vlastne bilo dokopy a lieky by mi nezaberali,tak nemôžem jesť hlavne kyslú kapustu,šalát,vajcia a ešte mnoho vecí.chodím každé tri týždne na odbar krvi,komtrolujú mi ju,ako sa zráža,lebo pri týchto liekoch je veľké riziko vykrvácania pri poranení.musím si kontrolovať modriny a zmeny na tele.ale už som si zvykla,najprv som sa bála,ale už to beriem ako samozrejmosť.

tanaja • 24tt • 11. mar 2009 o 11:05
Ahojte, ja som tehotna. ked som sa zacala gyn.stazovat na tazsie dychanie, hlavne ked som isla po schodoch, poslala ma na vysetrenie krvi a EKG, ECHO. zistili mi nabeh na trombozu a riziko prekonania embolizacie. nemozu mi urobit dalsie vysetrenia kvoli tehotenstvu. picham si heparin.
chcem sa ta Marlene opytat, dychalo sa ti v pohode po tom heparine?? ja mam niekedy taky pocit, hlavne, ked som v klude alebo lezim, ze nemozem dychat, tazko sa mi dycha...ako keby som zabehla maraton.

lenullkak. • 31tt • Dnes o 12:02
...musím túto tému zase posunúť vyššie, lebo zapadá prachom...a to my nechceme, že nyli??? 😀

yli04 • Dnes o 16:07
No veru lenullkak! To nechceme, lenže nikto nepíše. Asi sme s tanajou nezvyčajné prípady. 😕 A ďakujem že na mňa myslíš! 🙂

lenullkak.
14. mar 2009

...Ani sme nedúfali, že tu taká téma už je... 😅

nyli04
14. mar 2009

Tému Pľúcna embólia a tehotenstvo nám už zamkli,že lenullkak? Ale nevadí, našli sme príbuznú tému, tak dúfam že bude na ňu reagovať viacero ľudí.

nyli04
16. mar 2009

🙂

ozujskova
19. jan 2010

ja cerstvo prispejem skusenostou...plucnu emboliu plodovou vodou som dostala n aoperacnom stole pri cisarskom reze...skolabovala som,intubovali ma ale preslo to a som tu 😝 no picham fraxiparin 0,8 a uvidime aky bude dalsi postup...neviem co ma caka...no nevidim to ruzovo 😖

andulla
30. jan 2010

.

nikusiatko
1. mar 2010

Ja som mala pľucnu emboliu pred otehotnením....do siedmeho týždňa som nevedela, že som tehotná a keď som to zistila tak pokiaľ ma poslali znova na vyšetrenia atď...tak som mala po prvom trimestri a malý je zatiaľ v poriadku. Potom som bola doliečovaná injekciami ale teraz mám skor obavy z porodu. Neviem čo ma čaká na rizikovom nie som a neviem ako budem rodiť. Najradšej by som rodila klasicky. Len na túto otázku mi nik nevie poskytnúť odpoveď. A to ma dosť desí.

mirkamilos
9. jan 2012

ahojte,ja mam tiez emboliu do pluc pocas tehotenstva v 7mesiaci mi to prepuklo,pichaju mi fraxiparin rano a vecer..ale najviac by ma zaujmalo ci to neuskodi mojej malinkej alebo ci bude nejaky naznak niecoho aj po porode..nikto mi to nevie z lekarov potvrdit ....mate nejaku skusenost?mala sa sice hybe ,kope ale niekedy mam strach ze aj moc,ci nebude aktivna velmi...???????????????????
rodit mi povedali uz len cisarskym a pri kardio lekaroch,..a to mam az za mesiac lezim v nemocnici uz mesiac len sa ma boja pustit.
napiste mi prosim kto ma skusenost.dakujem

kukuja
1. feb 2012

ahojte, ja som mala pľúcnu embóliu, tiež počas tehotenstva v 5 mesiaci. Potom som už takmer celý čas ležala v nemocnici.Keďže to bol dlhý čas tak som vystriedala 3nemocnice, kvôli poisťovniam. Malá sa narodila v poriadku a má už takmer 19mesiacov. A je až príliš aktívna, ale myslím si, že to s embóliou nemá nič spoločné... Čo sa týka pôrodu tiež mi predtým nikto nič nevedel povedať a tiež som mala rodiť pri najväčších odborníkoch, docentoch, primároch a tak. No nakoniec to dopadlo celkom ináč... 🙂 🙂
Mala sa rozhodla, že si postaví hlavu a vykašľala sa na lekárske plánovanie pôrodu (v utorok alebo stredu) a narodila sa v sobotu, keď bola v službe iba zástupkyňa zástupcu primára a jedna z mladých, neatestovaných lekárok. K pôrodu zavolali aj zástupcu primára, keďže sme za ním predtým boli s obálkou, no určite by ho zavolali aj tak lebo sa až príliš báli mojich diagnóz a nikto nechcel na seba prevziať zodpovednosť za prípadné komplikácie. Najhoršie na tom bolo to, že keďže som bola prvorodička tak som nevedela čo a ako bude, ráno keď mi začala pomaly odtekať plodová voda, myslela som si že krvácam a bola som z toho riadne vystrašená.Samozrejme, že keď som to s veľkým strachom povedala sestričkám, tak ma bez nejakého vysvetľovania poslali ľahnúť na posteľ. Keď po mňa prišiel ošetrovateľ s lehátkom, postavila som sa a vtedy vytiekla všetka plodová voda naraz. Ja som s toho bola strašne vystrašená a keďže bola taká ružovo červená vážne som si myslela,že je to krv,samozrejme nikto mi nič nepovedal až na vyšetrovacom stole som sa dozvedela, že to vlastne rodím a to čo zo mňa vytieklo bola plodová voda...
Potom mi "dodal odvahu" ešte anesteziológ, keď po menšom výsluchu konštatoval, že ma neuspí v žiadnom prípade(totiž asi 2,5hodiny predtým som jedla a aj mi večer a ráno pichali fraksiparín)... Po rozhovore so zástupcom primára. Si zavolal ešte jednu kolegyňu, tá mu povedala, že ona by to nerobila. A až keď mu zástupca primára podpísal papier na ktorom bolo napísane niečo v tom zmysle, že preberá na seba všetku zodpovednosť, za prípadné komplikácie a ........
Takže som si líhala na operačný stôl s pocitom, že je minimálna pravdepodobnosť, že sa zobudím po celkovej narkóze.
No nakoniec to všetko dopadlo super.Dokonca aj z nemocnice nás prepustili ako bežný cisársky po 7dňoch.

monika15
1. feb 2012

@kukuja
wow..... klubuk dole !!! 🙂

kukuja
2. feb 2012

ďakujem 🙂

monika15
7. feb 2012

@kukuja =)

mirkamilos
28. feb 2012

ahooj kukuja
takze si to mala skoro rovnake ako ja a teraz si sa ako citila po porode,myslim ze ako si sa davala dokopy ,nejake cvicenia ?? pytam sa ci sa aj nejako musis obmedzovat v dennom rezime??
uz som po porode a pocitujem nejaku uzkost na hrudi,bola som u hematologicky ale az po sestonedelii vraj prejdem na tabletkovu formu,ako to mas ty?nohy mam zoslabnute z tej nemocnice ale uz sa tesim ked bude vonku pekne na prechadzky,ale mam trochu starosti z toho ze nemozem nic tazke a ani tlacit...
este som sa stym moc nezmierila preto hladam co najviac rad?dakujem

ja som rodila v bratislave a o den skor ako bolo na planovane ,cisarskym a tiez mi nikto nic nevedel povedat len kazdy ze vsetko prebehlo v poriadku ale vyraz tvare mali uplne iny...

ale tak sme hlavne v poriadku mam dcerku je zdrava a uz aj pribera dobre..

martinka10
1. apr 2012

Ahojte.
pred mesiacom som prekonala pľúcnu embóliu. v nemocnici som strávila 10 dní a povedali mi, že som tam prišla v poslednej chvíli. hoci to mám dedičné, povedali mi, že mi to vzniklo kvôli užívaniu antikoncepcii. tú som užívala po dobu 6 mesiacov. no a teraz osm už okolo mesiaca doma, v domácej liečbe. Medzitým som ale s priateľom mala nechránený pohlavný styk, a aj napriek tomu, že mi lekárka povedala, že by mi tehotenstvo mohlo vytvoriť iba komplikácie ( ešte k tomu teraz užívam warfarin), a dokonca si myslím, že ani nemám byť z čoho tehotná,,, no je dosť možné, že práve vysadením antikoncepcie sa moje hormóny zbláznili. totiž, je čas na to, že by mi menzes mal prísť, no stále nič. hoci bolesti ako pri menštruácii mám. často za deň si myslím, že už konečne prišlamenštruácia, no potom sa skontrolujem, a nič...

myslíte, že by to mohlo byť tým, že som skutočne otehotnela, alebo iba tým, že mi teraz blbnú hormóny, a že mi menštruácia iba príde? ah. som nejaká zmetená z toho všetkého.

avšak mám iba 19 rokov. teraz idem maturovať, a neviem, či to je vhodné, čakať teraz dieťa. no odkedy som mala tú embóliu, a uvedomila som si, ako blízko som bola ku smrti, zrazu sa môj pohľad na svet veľmi zmenil. preto som aj priateľovi povedala, že ak náhodou som tehotná, a ktokoľvek by sa čo i len pokúsil vynadať mi za to, asi by som mu vynadala naspäť.! veď čakanie na dieťa, tehotenstvo, je ten najväčší dar, aký sme my ženy od Boha mohli dostať. je to niečo, čo z nás robí matky, také, ktoré tu budú vždy pre dieťa. prečo by to malo byť niečo nemiestne? veď tak veľa ľudí nemôže otehotnieť...

lucinocka
1. apr 2012

@martinka10 no skus testnut, ked si nie si ista🙂 ja som mala trombozu v nohe, tiez kvoli HAK🙂

jenny6
1. apr 2012

Baby, robín na kardiológii sestričku a keď som zbadala túto tému, tak som musela nakuknúť sem 😉 Držíííííím vám veľmi silno pršteky, nech všetko dopadne ok. Pľúcna embólia patrí medzi dosť rizikové ochorenia, chce to hlavne dobrú liečbu v rukách odborníkov..

jenny6
1. apr 2012

.. a hlavne nefajčiť!!! nebrať HAK ak fakt nemusíte, piť dostatok tekutín, cvičiť a vykladať nohy vyššie napr. pri sledovaní telky 😉 super sú aj špeciálne zdravotné pančušky..

martinka10
1. apr 2012

@lucinocka jeeej, dakujem za okamzitu reakciu 🙂 íno, zajtra idem na to, kedze v nedelu uz vela lekárné otvorených nie je. no snád sa to ukáze. 🙂 potom dám vedieť. a trombózu v nohe? tiez kvoli HAK? ako sa to prejavilo tebe?

lucinocka
2. apr 2012

@martinka10 velke bolesti v nohe, hned rano mi nasadili clexane aj detralex aj kys. listovu a nejake B-vitaminy, a potom na skeny, testy, tusim som presla vsetky oddelenia.. otehotniet sme nemali problem / teda tromboza nebol dovod, preco nam to trvalo dlhsie/ ale bol dovod, preco sme prisli o prve babo- kvoli neskoremu nasadeniu injekcii na riedenie krvi- na to davaj sakra bacha, ked otehotnies- okamzite na hemato- aj ked si dnes najdes // na teste okamzite naklus na hematologiu🙂

lili777
2. apr 2012

Baby to je hrozné, čo tu píšete, že embolia v tehotenstve a všetko to lekári spájajú s antikoncepciou. Moja mama dostala v 41. rokoch mozgovú porážku a záver - z antikoncepcie. Nemala nadváhu, nestratovala sa nejako katastroficky, pohybu denne dosť a aj tak toto. No a najkrajšie je, že aj ja mám z poslednej preventívky vyššie trombocyty, tak už tiež čakám na výsledky z hematologie.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre