Denník budúcej matky - tehotenstvo tak trochu inak

dennikbuducejmatky
16. jan 2015

Mozno Vas sklame tato tema a s velkou pravdepodobnostou sa stretnem viac s opovrhnutim nez pochopenim, ale vsetci tak vychvalujete toto tzv. Najkrajsie obdobie v zivote zeny, ze som skratka musela otvorit temu kde sa buduce matky mozu vyzalovat...
Aby sme sa pochopili, tesim sa na svoje dieta a Boh mi je svedkom ze pre nu urobim vsetko na svete, ale toto tehotenstvo je fakt strasna vec. A to ho mam po zdravotnej stranke nerizikove. Jednoducho tehotenstvo ako take mi nic nehovori ☹ . O dieta sme sa snazili 5rokov, absolvovali sme vsetky mozne techniky ktore by dopomohli k tehotenstvu a ako v mnohych pripadoch, aj u nas zlyhali. Potom sme sa na to vykaslali, zacali si uzivat a vuala bola som v TOM. Zvlastne ako sa zivot dokaze zabavat s clovekom. Bola som zaskocena a stastna ale cim viac som tehotna, tym viac mi lezie na nervy tehotenstvo. Preco to musi trvat 9mesiacov? Preco si to musia odserinkat len zeny? A kedy uz ludi prestane bavit sa pytat stale na to iste? Zaciatkom 7mesiaca som uz zvazovala ci si nenalepim na celo tabulku s predpisanymi odpovedami: ano som tehotna, som v xy tyzni, bude to baba, meno nemame, ano grcam, ano bola planovana, narodi sa v marci a posledna moja najoblubenejsia- nechajte ma porodit najprv jedno dieta prosim, potom sa mozeme rozpravat o druhom.
Pred casom som mala moznost sa neplanovane ocitnut v jednej miestnosti s dalsimi 4 tehulkami a po 35 minutach som proste musela miestnost opustit nakolko mi bolo taktne naznacene, ze ak sa nemienim pridat k tejto tehu sekte, nemam tam co robit. prepacte ale nepamatam si, ze by som sa niekedy v priebehu tehotenstva niekde upisala, ze budem tocit len o svojom dietati, tehotenstve, manzelovi ( ale pozor nie chlapovi ako takom, ale v spojitosti s tehotenstvom o chlapovi ako buducom tatkovi), cumlikoch, plienkach, kocikoch atd. Ze sa prestanem o seba starat, malovat, pekne sa obliekat, jest to na co mam chut a dalej pracovat? Tato tehu sekta moje clenstvo zavrhla hned ako som na otazku: " Ty este pracujeeeees?!" - odpovedala ze som tehotna nie retardovana tak jasne ze pracujem a chcem co najdlhsie pracovat....Je mozne ze este embryo je schopne takeho javu ako vytriet svojej hostitelke mozog a naprogramovat ju len na svoju osobu? ak ano, tak ja som potom tehotny chlap? Neverim ze som jedina v tejto tehotnej spolocnosti, ktora ma dovolim si povedat triezve zmyslanie. Som vadna ked nemam potrebu tocit 2hodiny o vybere kocika, ked si nehladkam non-stop brusko ( schvalne si vsimnite niektore tehule-pozornemu oku neunikne, ze vacsina z nich maju svetre vydrate v oblasti brucha od neustaleho trenia' 😀 )? Budem zla matka ked si negooglim na nete co znamena kazdy jeden pohyb mojho dietata ci kazdu abnormaliu na svojom tele typu- od kedy som tehu mam o znamienko naviac?!

natalym
16. jan 2015

Ja som podobný typ, chápem. 😉

bonaqa2013
16. jan 2015

@dennikbuducejmatky maminka pekne si to napísala len neviem čo s tým chceš povedať. A teraz napíš otázku. Alebo chceš počuť že si tehu chlap? No možno, človek nikdy nevie.....
A len pre tvoje info mám 4 deti.

tana2278
16. jan 2015

@dennikbuducejmatky Prepac, ale neodolam...... a predsa si skoncila na stranke, ktora je vlastne virtualnym stelesnenym tejto sekty ;). Drzim palce.

karinkinamamicka
16. jan 2015

Presne presne. Ja som robila casnicku ale mesiac som pn lebo som naozaj nevladala. Priznávam nie tak fyzicky ako psychicky. Nebavilo ma každému odpovedať na tie isté a od cudzích hlúpe otázky. Keď sa má niekto pýtal čo čakám moja odpoveď bola: transformera. A pod. S tou tehu sektou a retardaciou si ma pobavila 😀

maja031
16. jan 2015

😀 😀 😀 uplne ta chapem, ja som mala presne tie iste pocity. a ked mi povedala sestricka u doktorky ze "musite si uzit brusko" som skoro z koze vyletela, ze co si na tom mam uzivat? 😀 ja som na tehotenstve nevidela nic pekne okrem toho ze nakonci toho vsetkeho je dieta. mna to strasne obmedzovalo, vsetko mi vadilo, a ked sa maly narodil to bolo vykupenie. ja som bola taka stastna ze uz je von ze mna v porodnici volali vysmiata mamicka 😀 maly je uzasny, nadherne a dobre babatko, neskutocne ho milujem, materska je pre mna dovolenka ako naozaj, velmi si to uzivam, ale ked sa mm pytal na dalsie dieta tak som povedala, nech mi ho niekto donesie ja ho budem lubit, ja sa budem o neho starat ale nikdy viac nechcem byt tehotna! 😀 😀

dennikbuducejmatky
autor
16. jan 2015

@tana2278 ano, musim sa priznat ze som dlho odolavala a opovrhovala touto strankou hlavne z dovodu ked mnoho debat s kamaratkami ktore uz maju deti zacinali: Ale na MK dievcata pisali ze ... Bla... Bla. pravda vsak je ze uznavam, ze mnohym zenam, ktore napriklad potrebuju vyhodnotit vysledok svojho tehotenskeho testu tato stranka pomohla 😀 . Skoncila som tu lebo dufam ze mozno medzi Vami najdem osobu podobneho zmyslania ktora napise svoje dojmi z tehu a mna tak uisti ma ze nebudem uplne mesuge....a nemusim ist nutne k psychologovi 😅

flashovci
16. jan 2015

@dennikbuducejmatky tieto nevinne otazky pocas tehotenstva su len pripravou na to, co pride po porode 😉 otazky sa totiz zmenia na (nevypytane) rady a tipy - kazda jedna osoba, ci uz dieta vychovala alebo nie, ma totiz zarucene spravny recept ci nazor na co najdlhsie dojcenie, neprerusovany spanok babatka, dobry time-management cerstvej mamicky, najefektivnejsi sposob ako dieta naucit sediet, chodit, jest, rozpravat, zvladat hnev a obdobie vzdoru atd atd atd 🙂 zelam vela trpezlivosti a radosti najma pri stretnutiach s rodinou, v cakarni u pediatra, na detskych ihriskach, pieskoviskach a kurzoch pre deticky 😀 ja teda svoje narodene aj nenarodene dietko milujem, ale tiez si myslim, ze tema o kociku ci konzistencii stolice sa da uzavriet po 5 minutach a potom sa mozme bavit aj o veciach nematerskych bez straty statusu milujucej matky 🙂

dennikbuducejmatky
autor
16. jan 2015

@flashovci amen sestra 😀 . Lebo nechapte ma zle mamiky, ja sa fakt citim ako Avatar ( iny svet) ked si nad par diskusiami mam chut do oci naliat rozkvapkavadlo.... Pred nedavnom dokonca jedna mamicka zavesila na net plienku s celym obsahom svojej ratolesti a zufalo bazila po info ci je ta stolica ok lebo jej sa nezda ... (Ked uz si tu temu spomenula 😀 )

alaguema
16. jan 2015

@dennikbuducejmatky aká budeš matka sa ukáže od momentu keď porodíš a počas nasledujúcich približne 20 rokov 😉 Nezdieľam tvoj prístup, ale chápem, že každý to prežíva inak. Obe moje tehotenstvá boli pre mňa naozaj krásnym obdobím a rada na ne spomínam. Nemala som najmenší problém, ani nevoľnosti..a cítila som sa veľmi žensky, naďalej som sa o seba starala, neviem, kde ty tie zanedbané budúce matky vidíš, ale väčšina, ktoré stretávam ja, sú pekné, upravené ženy. Opak je skôr výnimkou. Pri prvom som pracovala do začiatku deviateho mesiaca. Na oddelení sme boli tehotné tri baby a nemohli sme si dovoliť žiadnu dočasnú retardáciu 😀 , dokonca si ani nespomínam, že by sme sa bavili o veciach, ktoré teba tak iritujú 😉 Toto ma nepostihlo, nemala som potrebu neustále rozprávať o veciach súvisiacich s tehotenstvom a zrejme ani ony. Bruško som si síce nehladkala stále, ale veľmi často... 😉 Oblečenie to prežilo, zdedila ho po mne takmer všetko moja kámoška, ktorá otehotnela po mne. Prežilo aj ju a dala ho ďalšej 😉

alaguema
16. jan 2015

@flashovci ja som asi privilegovaná, lebo žiadne vlezlé otázky ako tehotná, ani žiadne nevyžiadané rady ako mladá mamička som nedostávala, ani nedostávam a už vôbec nie na ihrisku od cudzích ľudí? To myslíš vážne? Je pravda, že som dosť rezervovaná a to zrejme ľudí odrádza od nevhodných ťahov..a v rodine sme všetci normálni a rešpektujeme každý intímnu a privátnu zónu toho druhého. Bez vyzvania sa rady a otázky nesypú 😉

dennikbuducejmatky
autor
16. jan 2015

@alaguema cest vynimkam. Nechcela som sa nikoho dotknut. Dieta som jedno sice neporodila ale vychovala a ohladom tehuliek - len som opisala tehule v mojom okoli. 😅

danulicek
16. jan 2015

@dennikbuducejmatky Tak teda, vitaj v tehu- a matko-sekte 😀 a teraz vážne - máš pravdu, nikde si sa neupísala a nemusíš tak robiť. Každá sme nejaká 🙂 Ja vnímam napríklad za úplne strašné to malilinkaté obdobie po narodení, keď som nevedela nič, čo chce, nestihla som sa ani najesť, lebo stále plakal. Z 24 hodín asi 20, zvyšok spal - po 10 minútach. A do toho tie debilné otázky, či sa kojíme, či kakáme, či papáme... V porovnaní s tým bolo tehotenstvo úžasné, dokonca u mňa najkrajšie obdobie. Keď to o tom období po pôrode však poviem v rámci rozhovoru nejakej super matke, tak ma ide zabiť pohľadom. Nuž ale každý máme to svoje, čo sa nám nepozdávalo. Nech mi nehovorí nikto, že nie. Ale to neznamená, že ak je to u teba už tehotenstvo, že budeš zlá matka 🙂 Každopádne, ako tak čítam, budeš ešte veľakrát nadávať 😀 Amen 😀

dennikbuducejmatky
autor
16. jan 2015

@alaguema cit.:Bez vyzvania sa rady a otázky nesypú - dovolim si oponovat a suhlasit s @flashovci - fakt existuju ludia ktori nepotrebuju aby ste sa poznali, alebo aby ste im dali otazku. ... Staci, ze sa nachadzate na rovnakom mieste (napr. Spomenute ihrisko) a uz to ide samo..... dotycna osobka Vas sleduje a akonahle sa Vase oci z akehokolvek dovodu stretnu , uz to berie ako vyzvu k rozhovoru 😖

natalym
16. jan 2015

@dennikbuducejmatky Páčii sa mi ako píšeš. Zrejme si reálna a pragmatická osoba. 🙂

natalym
16. jan 2015

Jakeď som čakala prvú dcéru a aj keď bola malá, čo by som dala za takúto stránku. S každou blbosťou som utekala k dpoktorke, hrabala v knihách, ale tak zase aspoň som nebola pomýlená. 😢

martina833
16. jan 2015

aj toto su prejavy tehotenskych hormonov 😀 naladovost, to som neznasala na sebe, vsetko mi islo na nervy, tesila som sa, ked uz budem "sama sebou", nevladala som, bola som stale unavena, pri prvom tehotenstve mi to az tak nevadilo, nejako sa to stratilo popri praci, este aj v porodnici som dorabala posledne veci do prace 😀
horsie bolo druhe teh., ked som bola naladova na dcerku a nevladala som za nou behat, bolo mi to luto kvoli nej, ze som nevladala venovat sa jej na 100 %
Nepotesim ta, tehotenstvo a porod je nic oproti tomu, co bude potom 😀

dennikbuducejmatky
autor
16. jan 2015

@natalym ale ano, uznavam-vdaka modernej technologii je v dnesnej dobe vsetko lahsie. Ale osobne aj teraz radsej siahnem po knihe ci zavolam DR ked mam nejake pochypnosti, lebo povedzme si to na rovinu- kolke z nas sa uspokoja s vygooglenou odpovedou.

rebeka7501
16. jan 2015

@dennikbuducejmatky pomaly zázraj natrafiť na "normálnu tehotnú ženu" na tejto stránke, niektoré akoby sa prdbiehali v pridávaní fotiek (každý deň cvak), rozoberali, a pýtali sa koľkokrát ktorá vracala, koľko strií sa im objavilo a pod.
A to sa "teš", keď sa to malé narodí - a koľko vážil, a aký má obvod hlavičky, a bedierka má v poriadku ? prdká každý deň ? chodíš s ním von keď je zima alebo teplo ? a ozaj škôlku už náte vybranú ?
Určite tu nájdeš mnoho zmysluplných tém 🙂

dennikbuducejmatky
autor
16. jan 2015

Raz sa mi stalo, ze som bola u na navsteve a zazvonil mi telefon. volala kamaratka cerstva mamicka a na otazku co robis, ked som odpovedala ze pijem kavu- to bolo ako povedat ze pijem treti liter tvrdeho a fajcim druhu skatulku. Cit.: "Kavu ???si normalna? Chces mat hyperaktivne ( a neviem ake este ) dieta? ! A nedalo sa vysvetlit ze ja ako silna kavickarka jednu normalnu kavu denne musim mat inak sa menim na zombika... Kratko na to som bola na poradni a ked som DR povedala, ze si denne davam jednu ozajsku kavu, tupo na mna pozeral... Ze ako preco mu to hovorim? A potom povedal - Aaaa maminka zacala surfovat na nete vsak? Nie maminka ma vystresovanu kamaratku 😀

flashovci
16. jan 2015

@dennikbuducejmatky na mna tak obcas vyskocia kopky v nocniku na FB, pripadne nahe prso s dietatkom.. ja som velmi tolerantna osoba, chapem, ze kazdy mame hranice nastavene inde, ale ked som si raz nahe prso nefotila a nezverejnovala pred porodom, nevidim dovod preco to robit po nom, nevraviac o tom, ze stolicu si zrejme tiez ziadna matka s priatelmi nezdielala.. a tak.. je to vdacna tema kazdopadne 😀 pozitivne vsak je, ze je mnoho zien, ktore materstvo chapu ako sucast svojej zenskosti, nie ako nahradu za nu 🙂

jojake
16. jan 2015

Ja ti uplne rozumiem 🙂 co si napisala som trochu prezivala aj ja. Mam 2 deti a mk sim nikdy pred tym neodsudzovala, len mi to nic nehovorilo. Teraz tu chodim, lebo predavam veci a ked sa nudim, tak sa idem zasmiat nad niektorymi problemami a zbytocnymi hadkami na mk. Inac sa ale radsej ucim nemcinu a anglictinu. Ja som tiez pracovala az do konca, nevidim na tom nic zle. Nie si divna, ani zla matka. Kazdy sme nejaky - su ludia, ktori riesia len svoje deti a rozpravaju len o nich. Ja priam teraz vyhladavam v spolocnosti rozhovory o inych veciach ako o detoch. Je to normalne - ved preto, ze si matka, neprestanes byt aj manzelka , zamestnankyna a spolocensky tvor. Ja som introvert , ale odkedy som na materskej milujem rozhovory s ludmi, ale najradsej nie o detoch. Nikdy som s inymi mamami nekocikovala a mam des s detskeho ihriska (matky a ich otazky na mna)

jojake
16. jan 2015

A uz davno mi ziadny prispevok nepripadal taky normalny a vtipny ako tvoj uvodny 🙂

heregova
16. jan 2015

hahahaa, strasne sa smejem, brutalne dobre...ja som 10 tyzdnov pregrcala, pali ma zaha, bolia ma lytka, zle spavam, je to nepohodlne...nie je to take az uzasne, ako som cakala, ale ked sa maly v brusku hybe, je to uzasny pocit...ale nikomu to nepotrebujem oznamovat, proste to prezivam..rada nakupujem vecicky, ale nikoho tym neotravujem..minule som bola u gynekologicky a jedna buduca mamicka tak potrebovala na celu cakaren rozoberat vsetky typy kocikov, aby to vsetci poculi, myslela som, ze ma tam porazi...tesim sa na nasho maleho, lubim ho nadovsetko uz teraz, ale dufam, ze po narodeni nebudem musiet kazdu sprostost riesit virtualne tu, radsej chcem chodit von, robit aktivity, starat sa realne o maleho.lebo ked tu citam niektore prispevky, az sa mi rozum zastavuje..ja som tu sice este okakanu plienku nevidela, ale niektore nazory, ehm, no mam dost..inak dobra tema, pobavila ma🙂

rebeka7501
16. jan 2015

Po mnohých "vydarených" témach na MK sa divím, že mám zdravé dieťa i napriek tomu, že som otehotnela až po 10 mesiacoch, pila som kávu, občas som si dala deci bieleho vína, jedla som to, na čo som mala chuť, chodila som po oslavách, šoférovala som auto, chodila som do práce a podobné veci, ktoré robia bežní ľudia a dokonca niektoré mamičky.
Rodila som v roku 2001, vtedy som nemala doma prístup na internet, bola som v kontakte so ženami, ktoré rodili dáááááávno predomnou, nesledovala som každé moje prdnutie alebo neprdnutie.....
Dcéra začala chodiť v 7 mesiacoch do štátnych jaslí, neskôr začala navštevovať štátnu škôlku, teraz je žiačkou druhého stupňa ZŠ. No nemôžem tomu uveriť.
Osobne resp. cieľavedome som nevyhľadávala matky, ktoré riešili každú smietku, určite by mi to liezlo na nervy a asi by som také poslala do preč.

dennikbuducejmatky
autor
16. jan 2015

@jojake tak tak. V siedmom mesiaci som bola na rodinnej oslave kde hrala kapela. Okrem mna tam bola tehu dalsia pribuzna (v 3mesiaci) po hodine sa obliekli a zacali lucit so slovami, ze idu lebo kapela je prilis hlucna pre ich dieta! 🙄 pritom si buduca mamicka neodpustila vrazedny pohlad mojim smerom a ked sa prisla rozlucit aj s nami pyta sa: A ty nie si tehotna? Nie moja- hovorim -Menim sa na dromedara... 🙄

flashovci
16. jan 2015

@alaguema ludia su naozaj rozni.. vacsiu cast viditelneho prveho tehotentva som stravila na rizikovom oddeleni, za ten cas sa tam premlelo vela zien a povah.. je pravda, ze na oddeleni boli hlavnou temou tragedie, masiarciny, krvaky a otazky sa tykali vyhradne komplikacii a zdravotneho stavu, no tema bola takmer cely ten dlhy cas len jedna - tehotenstvo.. tiez mam rezervovanu povahu a prave preto zrejme vacsina mamiciek na oddeleni usudila, ze som najvhodnejsi posluchac a idealna butlava vrba 😀 co sa tyka ihrisk a kruzkov, napriek tomu, ze chodim takmer stale s knihou, ktoru citam, casto sa najde nejaka extrovertna mamina, ktora to nepoklada za prekazku, velakrat staci ako povedala @dennikbuducejmatky sekundovy ocny kontakt a uz som "zapojena" do debaty 🙂 btw aj my sme v rodine vsetci normalni 😉

fiona1234
16. jan 2015

ani ja si to az tak neuzivam, som na rizikovom, kazdy tyzden som u lekarov, ale je to viac menej opodstatnene.
minule som muzovi povedala, ze ak mi niekto povie, ze tehu nie je choroba, tak mu asi uvalim 🙂 knizku o tehu mam jednu, precitala som z nej asi jeden riadok, vybavicku mam len taku, ze zopar ks oblecka, zvysok darovane a zacala som robit male zasoby do nemocnice. no a tak som si dnes radsej nafarbila vlasy, nechty a idem von s mamickou, ktora odlozila deti dedkovcom, lebo ich ma "uz" plne zuby 🙂)

dennikbuducejmatky
autor
16. jan 2015

Vela buducich Mamiciek taktiez nevedomky deptaju ostatne pri pripravach. Otazky typu: " uz mas postielku, kocar, vanicku a pri kazdej polozke idealne doda kde co ona kupila, za kolko a znacku. Ja na tieto otazky len povem ze mam a udam farbu.... 😀

gurmanka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
domak2
16. jan 2015

@dennikbuducejmatky
- smejes na na fotke obsahu plienky- ja som bola tiez frajerka , ale ked mas zrazu na starosti to male ukricane drobatko a zacinaju z neho vychadzat podivnosti, ver tomu, ze som googlila obrazky, volala mame a babke, pytala sa lekarky a presnorila cely konik.
- ja som v anglicku a nemam tu nejako vela znamych a aj ked ludia sa tu do teba az tak nestaraju, takze mne podobne otravne otazky aj celkom chybaju. Aj ked na toto mam babku s ktorou skypujem a ta asi vzdy zabudne ze sa ma vsetky nocnikove a dojciace otazky pytala uz asi 200x alebo to robi len tak pre istotu. 😅
-robila som az kym si manazerka nespomenula, ze mi musi dat pred materskou vsetku dovolenku , tak ze od zajtra uz chodit nemusim hehe.
Neboj urcite nie si sama, ale na druhu stranu si to skus trosku uzit, je to miestami otravne, niekdedy je ti zle, ale tych 9 mesiacov vobec nie je tak dlhych ked uz je po vsetkom a je to naozaj jedinecne obdobie, tak sa na to skus pozerat mozno z trosku inej perspektivy. Ja som si inak strasne dlho ani nevedela uvedomit, ze som tehotna, niekedy mi to dojde az teraz, ze som vobec bola a sem tam ma rano po zobudeni prekvapi aj to , ze ja som naozaj mamou malemu uzasnemu dievcatku 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre