Ako sa vyrovnať s potratom a nezblázniť sa?

siuzi007
25. apr 2010

Ahojte chcela by som sa podeliť o môj smútok po strate bábätka ak ste tu niektorá na tom podobne ako ja napíšte nakoľko si nedokážem v rodine s nikým pohovoriť a radšej sa im vyhýbam ☹

majkal
26. apr 2010

ahoj siuzi, tak to mi je velmi velmi luto ☹ Ja som to sice nezazila, ale mam skor opacny problem - nemozem otehotniet, tak sa liecim. Preto si ani netrufam napisat, ze ta chapem - ale tu bolest si viem predstavit-urcite je velka a takato strata boli. Chcem ti ale napisat, ze ti drzim palce, aby si sa cim skor s tym ako-tak vysporiadala. Vsetko preboli - aj to, co si myslime, ze bude boliet navzdy; chce to len cas (mozno to znie ako fraza - ale je to naozaj tak 😉 ) Prajem Ti, aby to prazdno co v Tebe je, coskoro naplnil novy zivot. Drz sa a nevesaj hlavu .... nic nekonci .... ber to ako novy zaciatok.

ajush
26. apr 2010

Pred dvoma rokmi som prišla o bábätko.Bola som síce len v 11tt , ale bolelo to veľmi.
Veľmi som sa tešila na malého drobčeka.Teraz som po druhom neúspešnom IVF , kde ale pri tomto 2. som HCG mala na tehotenstvo , ale to malé to vzdalo.
Nie je to jednoduché......

mmmarta
26. apr 2010

Ja som na tom rovnako. Nechem kamaratky obtazovat svojim problemom a celkovo na ludi posobit depresivne. I ked ja som sa so svojim tehotenstvom daleko nedopracovala, skoncilo v cca 5TT. Neviem ako ty? Kazdopadne mas dve zdrave deti, ja ani jedno a este k tomu zdravotny problem na krku, ktory ktovie ako to vsetko dopadne...

janka0025
26. apr 2010

ahoj. Presne viem, ako sa cítiš a je nás skutočne vela....Ja som 3 mesiace po kyrete a prvé týždne to bolo skutočne katastrofálne a keď sa teraz pozerám spätne, tak som bola dosť v zlom psychickom stave, nevedela som sa vyrovnať s tou situáciou a navyše som sa tvárila, že je všetko ok....najviac si vytrpel môj už takmer manžel, nechápal prečo som na neho nepríjemná.....bola som neskutočne nervózna voči nemu i okoliu, a preto som sa snažila s nimi komunikovať čo najmenej.......snaž sa nejako už prežiť tých pár týždňov, určite príde úľava, ale až po nejakom čase......držím palce

henikav1
26. apr 2010

siuzi, na to pomoze len cas a aj to len tak, ze bolest ustupi niekde do pozadia, ale zostane ti v srdiecku navzdy, len sa casom s tym naucis zit. Keby sa vam podarilo babo, urcite by vam to pomohlo, aj ked jedno dieta nemoze nahradit to druhe, len ti to pomoze prekonat tu tazobu. Prajem ti vela sil a vela lasky, pochopenia a podpory od manzela a deticiek. Ja som sa vlastne takto dostala na tuto stranku a pomohlo mi ked som si pisala s maminkami, ktore nieco podobne prezili

claudinka
26. apr 2010

O to je tazsi potrat, ked uz mas dve slniecka a vedela si, co Ta v brusku caka.. prvorodicky si to nevedia az tak predstavit 😖 drzim palceky, nech sa Vam podari splodit dalsie uzasne babatko a nech ho vynosis do konca 😉

siuzi007
autor
26. apr 2010

Dievčatá som rada že sa Vás našlo toľko jasné čas je lekár ,verím tomu aj keď neverím že mi pomôže zabudnúť ,hej mám dve deti a možno preto je pre mňa ťažšie sa stým zmieriť nechcem im ublížiť no stáva sa zo mňa nervózna a nepríjemná žena ktorá si na nich ventiluje stratu ktorú oni aj tak nechápu , neviem ovládať svoje emócie a je ťažké pri pohľade na nich neplakať. Viem že je Vás tu mnoho ktoré ešte deti nemajú a prešli možno dlhé roky snaženia presne Vás všetky obdivujem a klaniam sa pred Vami . Asi som priveľký slaboch ☹ ktorý by to už dávno vzdal . A je naozaj hrozné a smutné že som doma nenašla pochopenie ktoré som čakala ako samozrejmosť . Ale zároveň ma teší keď môžem vyliať žiaľ aspoň tu .

siuzi007
autor
26. apr 2010

mmmarta neviem aké zdravotné problémy máš no dúfam že sa ti zdravie čím skôr navráti aby si mohla pokračovať vo svojom sne ktorý ak sa ti splní budeš určite tou najšťastnejšou maminou pod slnkom . A vlastne všetkým nám osudom skúšaným to prajem či už prvé druhé alebo aj piate každé je to jedinečne úžasné a hlavne naše . 🙂

henikav1
27. apr 2010

siuzzi, musis byt silna kvoli detom, viem ze sa to lahko radi. Ja som teda pekne dlho bola uplne mimo, moj maly ma na kolenach prosil aby som uz prestala stale plakat a manzel uz uvazoval nad tym ze ma odvedie k nejakemu psychologovi. Potom sa este asi dvaja lekari tak vyjadrili, ze asi budem potrebovat odbornu pomoc. no nakoniec som sa z toho dostala, len to trvalo 😖 Necuduj sa ked to ini ludia nevedia pochopit, ani len ten muz, aj ked to tiez tazko preziva, nemal ten zivot v sebe, ja som nasho drobceka citila, kopkal ako divy a zrazu nic

mmmarta, drzim vam palce, aby Vam to vyslo, tazko by si komunikovla o tom s kamoskami, ja som sa o tom tiez nerozpravala s kamoskami, aj ked niektore boli dost dotierave, silou mocou chceli stat pri mne ked ja som chcela byt sama. Viem ze by som sa im mozno mala podakovat, ale nedokazem to, jednoducho je dobre niekomu dat najavo, ze pri nom stojis, ale nevnucovat sa.

Vsetkym tazko skusanym maminkam prajem strasne vela sil

nanenka
27. apr 2010

siuzzi, i ja patrím k tým, ktoré prišli o bábätko, mne sa to stalo teraz vo februári po 1,5 roku snaženia a liečbe neplodnosti v 11tt. Nesúhlasím s tým, že tie ktoré už majú deti, to prežívajú ťažšie. Ja deti nemám, ale hlavne prvé dni boli úplne katastrofa. Stále som len plakala, pri každej spomienke a myšlienke nabábo len slzy. Môj partner to tiež prežíval smutne, ale to aký smútok a žiaľ prežíva žena, je úplne iné. Najlepšie Ťa pochopia len tie, ktoré to prežili na vlastnej koži. Veľmi to bolí. Ale ver, že ozaj čas to všetko zmierni i keď ako sa hovorí, rana sa zahojí ale jazva ostane. Takže úplne zabudnúť sa nedá. Mńa naštartovala naša túžba po bábätku a snaha o ďalšie. Netreba sa vzdávať, stále treba bojovať! Želám všetkým veľa veľa síl!

zuzanahor.
27. apr 2010

Ahoj,citam tu,ze viacere to prezivame rovnako ☹ my sme prisli o babo v 16tt..... Bolo to 1.10.09,nikdy nezabudmen na slova mojho gynek.-nevidim byt srdiecko,vtedy sa mi zrutil cely svet,dodnes neviem ako som absolvolala predop.vysetrenia,este ze bol somnou manzel. 2 tyzne po kyrete som nebola vonku,mala som strach s ludi a z tych sucitnych pohladou.Najhorsie bolo ked mi niekto povedal,ze mozes byt stastna ze mas aspon jedno akoby mi dyku do srdca pichol.Je jedno kolko deti mas ci nemas bolest ostane rovnaka.Neprejde den aby som nemyslela na naseho anielika,ako sa hovori cas rany zahoji a dalsie uspesne tehotenstvo 😉 Konecne sme sa zacali snazit o dalsie,uvidime ako to pojde,ale viem,ze kazda nasteva gynek.bude pre mna stresom ☹ ci je vsetko ok a toho sa zbavim asi az porodim....Drzim vsetkym palceky,aby ste to rychlo prekonali a tesili sa z noveho tehotenstva 🙂

siuzi007
autor
30. apr 2010

Ahojte no takze bola som na kontrole ešte to nieje v poriadku mám stále veľkú maternicu a brala mi znovu krv na hcg ktoré už pekne kleslo teraz mám 68 a to som presne 14 dní po potrate nasadila mi atb že aby sa mi pekne zahojila maternica zakázala mi kúpanie a sex na 6 týždňov len to sa dodržať nedá ale aspoň už neplačem možno už nemám čo keď aj krv mi ledva vzala jednu striekacku 🙂 rozhodla som sa že pôjdeme sa symbolicky z naším nenarodenym rozlúčiť zapálením sviečky na pomník nenarodenych na Bezručovu

monika99899
1. feb 2013

Ahojte, potrebovala by som poradiť ako sa dá vyrovnať so stratou dieťaťa. Bola som v 11 týždni kedy prišiel potrat. Neviem sa s tým vyrovnať, strácam priateľov a bojim sa že stratím aj svojho priateľa. Každý deň si hovorím, že sa takto nemôžem chovať, ale vôbec mi nejde sa chvovať normálne. Nedokážem sa smiať, nedokážem sa s niekym porozprávať. Nespím, kamarátky aj moja naj kamoška sú tehotné presne tak ako by som bola teraz ja. Neviem čo robiť, ako sa s niečim takým vyrovnať.

henikav
1. feb 2013

@monika99899 asi je to velmi cerstve, v tomto ti pomoze jedine cas, nic ine, naucis sa s tym zit, ale nie zo dna na den

kajuska09
1. feb 2013

@monika99899 viem ako sa citis, ja som potratila 3 krat, vzdy na konci 1.trimestra a dnes sa tesim z dva a pol mesacneho Samka 🙂 Nevzdavaj to, snaz sa ist co najskor medzi ludi, mne to velmi pomohlo....nesed len doma, tak na to budes este viac mysliet. uvidis ze sa to nabuduce podari, drzim palce 😉

natsa
12. feb 2013

@monika99899 ma to velmi mrzi,mne sa niečo podobne stalo .prišla som o bábo v 10 tt.ja som sa z toho dostala dost rýchlo.teda telesne ano,horšie je to duševne,toto si ponesiem dokonca života.No život ide dalejteraz sa snažíme o druhe babo.Ako mi povedala kámoška.u upiščanej baby semienko nevzíde

tinky09
13. feb 2013

ja som vcera potratila tiez druhy krat a ostalo vo mne take prazdno nic, nic necitim, len bolest, nakolko sa nam druhe babo podarilo po dlhych 13 mesiacoch, myslela som, ze ked tak dlho cakam, ze to bude vsetko OK a nebolo, velmi sa trapim, nic nerobim iba spim a placem, ale nechcem to len inak sa asi neda, musi to preboliet

zuom146
21. feb 2013

ahooj ja som tiez prisla o babetko (synceka( v20tt a preto viem ako ti je ,,mne moc pomohla rodina ale aj vyrozpravanie sa trebars aj tu na nete sice sa delíš o svoje pocity s ludmi ktorych trebars nepoznas ,,ale prave to pekne na to je to ze ta povzbudia! preslo uz 9 mesiaco odvtedy a stale to boli ale taketo nieco v nas ostane na cely zivot ,,len bolest sa casom otupí. prajem ti vela síl !

lenka07
6. jún 2013

ahojte ja som tiež potratila v 10tt gynekolog mi povedal že srdiečko prestalo byť a ja som nevedela čo mam robiť ani neviem ako som to oznamila manželovi že babetko už nežije on chudak hned prišiel zamnou k lekarovi a spolu sme chodili a robili mi predoperančne vyšetrenia .a včera som absolvovala vyčistenie maternice bolo to strašne dlhe čakanie bolo nas 5 no iba ja s mrtvym babetkom v lone ,to čakanie bolo hrozne na rad som prišla ako posledna tak som to už nezvladala velmi som sa bala aj ked mam doma tri deti ta strata sa neda popisať je to ešte velmi čerstve a bolave:(

maci_267
13. jún 2013

@lenka07 drzim palceky, nech ta smutok cim skor opusti.. uvidis, ze casom to preboli, hoci neprejde den, ze by si na miminko nepomyslela..

lenka07
15. jún 2013

ahoj maci-267 dakujem za povzbudenie ešte to velmi boli ale musím to zladnuť o týžden ma moj najmladší syn prve sväte prijimanie tak už by som to chcela zvadnuť bez slz .Velmi mi pomohol aj rozhovor s knazom ktorý ma povzbudil a povedal aby sme dali meno babetku neviem či to bol chlapček alebo dievčatko tak sme vybrali spolu s manželom a detmi aby na nas davalo pozor z nebička že s anjelikmi a mojou mamkou a bratom . Náš anjelik je v nebičku 🙂 to ma hreje pri srdiečku a zaroven aj bolí 😢 .

lenka07
15. jún 2013

@maci_267 ahoj maci-267 dakujem za povzbudenie ešte to velmi boli ale musím to zladnuť o týžden ma moj najmladší syn prve sväte prijimanie tak už by som to chcela zvadnuť bez slz .Velmi mi pomohol aj rozhovor s knazom ktorý ma povzbudil a povedal aby sme dali meno babetku neviem či to bol chlapček alebo dievčatko tak sme vybrali spolu s manželom a detmi aby na nas davalo pozor z nebička že s anjelikmi a mojou mamkou a bratom . Náš anjelik je v nebičku to ma hreje pri srdiečku a zaroven aj bolí .

buru
21. jún 2013

Ahojte,
na Slovensku je niekoľko organizácií/projektov, ktoré sa venujú ženám po spontánnom či umelom potrate.
Tu môžete hľadať pomoc: http://rachel.rodinabb.sk/ www.alexisporadna.sk www.bolestpopotrate.sk/

lenka07
24. jún 2013

Ahojte žienky chcela by som sa vás opýtať či má niektorá podobný problém ako ja.Keď som bola na kontrole u svojho gyn. Po dvoch týždňoch po zamlknutom potrate útrazvukom mi zistil,že mám na maternici polyp 55-35mm .mám prísť ešte na jednu kontrolu keď dostam menz.vraj v akom stave bude a ći ho treba vyoperovať aby neprekážal v prípadnej ďalšej tehotnosti alebo nechať tak -poboľuje ma v podbrušku a je to nepríjemný pocit aj keď chodím na prechádzky nevydržím dlho a musím vziať tabletku od bolesti .Budem vďačná za každú pripomienku alebo radu ďakujem už neviem ako ďalej som v koncoch . ☹

nelinka1212
18. júl 2013

buru - pomohla si mojej ubolenej duši, keďže momentálne prežívam najťažšie obdobie - druhý spontánny potrat ☹ Ako vidím je nás viac, čo máme v nebi svojich anjelikov...

margarita
18. júl 2013

https://www.modrykonik.sk/fotoblog/margarita/cl...

vyrovnat sa s tym podla mna nikdy uplne neda, ale nezblaznit sa, to snad hej 😉

sylvia001
18. júl 2013

Ahojte...pridám sa aj ja. Prišla som o bábätko v 5 mes...to čo nasledovalo po tom bol ako krutý sen...pozrieť sa na brucho a vedieť že je tam prázdno...najhoršie však bolo, že som sa nemala s kým porozprávať o tom čo cítim. S manželom sme sa každý uzavreli do svojej bolesti....On nechápal mňa a ja jeho...Súhlasím s margitou, že vyrovnať sa s tým úplne nikdy nedá ( stále premýšľam prečo sa to vlastne stalo, a aké by bolo teraz moje bábätko ), ale smútok zas netreba potláčať...musí to samo prebolieť....

dyka
23. júl 2013

@siuzi007 mne sa takato udalosť smutna tiež prihodila minuly rok v zime... neskutočne som sa tešila, začala som sa rozprávať s bejby, mala som velku prestavu, všetci ktorí to vedeli, bolo ich málo, mi gratulovali, hovorila som si " my " a nie len " ja " .. a prišlo to sice len v 7 tt.. ale ked si teraz predstavim že mohlo teraz vedla mna ležať pol ročne babo... tak si to rašej nechcem viac predstavovať lebo mi je do plaču... ale asi to tak malo byť, už s tym priatelom niesom, s ktorym som babo čakala, a zhodnotila som po čase že by si ho nezaslužil, a tak isto ani moje dieťa takeho šlahneteho tatka a jeho šlahnute geny. takže sa nejako utešujem tym že všetko zle je na niečo dobre. i ked nikdy nezabudnem. dufam len, že ešte niekedy budem mať deti, zdravé a krásne. a že to bolo naposledy.

aneta_knezovicova
23. júl 2013

Ahojte, vzdy som si myslela, ze do tejto temy nebudem prispievat..... Moje tehu ani nebolo tehu hned ako som to zistila som aj potratila, cize radost trvala len dn a pol..... sice sa nemozem s vami porovnavat,lebo moje babo-nebabo malo zhruba len 4tyzdne..... no boli to ale najhorsie je to, ze ani po samovolnon potrate,ktory bseny len samocistenim,dnes zistili, ze asi sa mi HCG zvysuje...... dufam, ze ma nebudu musiet cistit, ze to vsetko prejde samo

nanenka
23. júl 2013

Ahojte, ja mám túto udalosť za sebou už 3 krát a je to ozaj dosť ťažké. Ale doporučujem začať navštevovať fertility couching . Na Slovensku máme zatiaľ iba jednu jedinú koučku v Bratislave p. Marcelku, ale fakt doporučujem. Je veľmi úžasná a fakt vám pomôže sa s tým problémom vyrovnať a naštartovať sa na ďalší boj.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre