Po missed abortion ma neposlali na kyretáž. Je to normálne?

pony7
11. nov 2014

Neviem či tu už nal niekto takýto problém a pravdupovediac nemám momentálne energiu v diskusiách pátrať...Včera mi gynekológ oznámil, že nášmu bábätku prestalo biť srdiečko. Podľa MS som v 9tt, plod vyzerá na 5+3 alebo 7+3, podľa každého ultrazvuku inak. Môj gynekológ ma poslal na kliniku kam patrím podľa obvodu na potvrdenie nejakým špeciálnym citlivejším ultrazvukom. Tam mi MA potvrdili. Bolo to moje prvé tehotenstvo a som psychicky samozrejme na dne, momentálne však riešim ďalší problém. Gynekologička, ktorá ma má na starosť ma však ani po tomto potvrdení neposlala na kyretáž vraj kvôli tomu že nie som akútny prípad lebo nekrvácam ani nešpiním!!! Je normálne ženu ktorá potratila nechať čakať kým nezačne krvácať??? Neviem kedy bábätko umrelo, neviem či mi nehrozí otrava krvi, nikto minnič nepovedal, len ma poslali domov. Nehovoriac o tom, že mi je strašne z toho, že s tým musím ďalej fungovať a moja psychika je akurát tak v háji lebo už to chcem mať samozrejme za sebou :/ Jedna pani gynekologička sa vyjadrila, že by sa takýto prípad mal riesiť okamžite lebo je to pre mňa nebezpečné, ďalšia sa vyjadrila, že je možné zvoliť tzv. vyčkávací postup a teda čakať kým sa to same nevyplaví. Mám bolesti krížov, občas kŕče, je mi strašná zima a mám pocit že toto je len nejaká nočná mora :/ len to chcem mať už za sebou, prekonať túto stratu, dať sa doporiadku psychicky aj fyzicky a skúsiť to znova. Mam pocit, že týmto prístupom sa to len odďaluje. Má niekto podobné skúsenosti prosím? Poraďte mi prosím. Ďakujem za každú radu.

chjulia
11. nov 2014

@pony7 ahoj, mrzí ma čo sa ti prihodilo, ja mám za sebou 3 potraty, z toho dva zamlčané a pri obidvoch som bola na kyrete, dokonca ten posledný mi robili v noci na Silvestra, lebo že nevedeli, kedy bábätku prestalo byť srdiečko (mala som byť 13 tt a vyzeralo podľa sona na 9) a nechceli riskovať otravu krvi............. nie som zdravotnícky pracovník ale čo ja viem, tak pokiaľ sa nejedná o spontánny potrat, tak sa vždy robí kyret, dokonca niekedy aj po spontánnom........

maznacik007
11. nov 2014

@pony7 ano niekedy nechaju zenu cakat nez sa rozkrvaca a potrati spontanne... je to setrenejsie voci tvojmu telu a potom mozes zacat skor skusat otehotniet znovu ako po kyrete....

slniecko77
11. nov 2014

@pony7 ahoj, v prvom rade je mi velmi luto co sa ti stalo ☹
V UK je rovnaky postup aky popisujes, pokial nie su komplikacie netreba robit kyret, je to predsa len umely zasah do organizmu, vlastne "cistia" maternicu, odstranuju sliznicu, samozrejme aj pri tom moze nastat komplikacia. Urcite ta tvoja Dr bude sledovata vie co robi a ked samovolne nepotratis tak ta posle na kyret, pokial to bude potrebne.
Vyhode nerobenia kyretu je, ze mozes co najskor znova otehotniet, maternica sa sama vycisti..nebude ziaden zasah zvonka. Kedze kyret je technicky rovnaky zakrok ako interupcia.
Velmi drzim paste nech to mas co najskor za sebou a budes coskoro opat tehu a dobojujes az do stastneho konca 😵 vela stastia..

molka
11. nov 2014

@pony7 ani mňa po MA nečistili, telo sa vyčistilo samo, už o 2 mesiace som bola znova tehotná a dieťatko som bez problémov donosila.

poohie
11. nov 2014

@pony7 je mi luto, co si musis prezivat a tak trochu aj chapem, ze uz to chces mat za sebou a nie este len cakat na krvacanie, bolesti...
mam s tymto cerstvu skusenost. v piatok (v 10.tt) som sa dozvedela, ze nase dietatko nezije uz mozno aj dva tyzdne (podla dr sa mohlo aj zmensovat, lebo tehotenstvo sa same vstrebava) a poslali ma automaticky na kyretaz, teda nechali ma hned v nemocnici. mne sa zasa velmi nepaci, ze sa to riesi takto u kazdej zeny s tymto problemom, zda sa mi prirodzenejsie, keby to slo same a nie kazdej pchat narkozu. ale aj vdaka tomu, ze ma prijimal velmi mily a citlivy doktor, som toto riesenie prijala a absolvovala v pokoji. no teraz po par dnoch, precitala som si diskusiu https://www.modrykonik.sk/forum/zdravotne-problemy/cistenie-maternice-po-samovolnom-potrate-ano-ci-nie/ a dozvedela som sa, ze sa naozaj celkom casto stava, ze sa maternica vycisti uplne sama (to som si dovtedy len myslela, ze by to tak malo byt), a prislo mi trochu luto, ze to takto nemohlo byt aj u mna. ale rozumiem, ze kazdej vyhovuje nieco ine. chces, aby to bolo cim skor za tebou. ja by som zhrnula tie plusy a minusy z tej diskusie takto:
- po samovolnom vycisteni maternice je predpoklad, ze sa skor zotavi maternica a mamickam "dovolili" pokusat sa o dalsie babatko uz po prvej ms,
- no zazijes si mozno viac dni krvacania, ktore moze byt sprevadzane aj silnymi bolestami, i ked u niektorych to bolo dost rychle, zalezi mozno od stadia tehotenstva? alebo neviem...
- po kyretazi mi bolo povedane, ze uz budem len spinit (mozno dva dni, mozno tyzden) a nemala by som mat bolesti. no uplne bez bolesti to nie je teda, ale dajme tomu... a odporucaju na obnovenie a zotavenie maternice az 3 alebo niektori az 6 mesiacov pauzu od snazenia sa o dalsieho potomka. nie ze by som nutne potrebovala o mesiac otehotniet, ale aby ma zhukali, ak nahodou sa zadari o dva mesiace namiesto o 3 (alebo o 4 namiesto o 6 mesiacov)...
proste mne sa to zda prirodzene, ak to ide same. myslim, ze sme tak stvorene, aby to same slo, len by nas museli trochu sledovat, ci je urcite vsetko ok, co by vyzadovalo mozno aj viacero kontrol a to sa asi lekarom nechce. alebo nechcu nic riskovat, a robia to takto radikalne pre istotu, ale tak pre istotu pod narkozu sa mi nezda vhodne.
neviem, ci som pomohla, lebo ak kyretaz sama chces, neviem ti poradit, kam ist a od koho ju ziadat, ale aspon takto, mozno ti to nieco da...
prajem ti vela pokoja v srdci, ja som dostala uzasnu milost, ze som to cele prezivala v neskutocnom pokoji, budem ju vyprosovat aj pre teba 😉

pribinak
11. nov 2014

Je mi luto co sa ti stalo, ale pokial to bolo velmi skore stadium tehotenstva a babatko bolo velmi malicke, kyretaz nie je nutna, telo sa vycisti same
Bolesti nie su nevyhnutnost, je to ako silnejsia menstruacia, v oorodnici bola so mnou na izbe baba, ktora toto prezila, tak mi to rozpravala, dokonca v zahranici sa snazia robit kyretaz len v nevyhnutnych pripadoch

senta_sofia
11. nov 2014

@pony7 Tiez som toho vela pocitala, vraj v inych krajinach je tento tzv. vyckavaci postup uplne bezny a len u nas posielaju na kyretaz aj vtedy, ked by si s tym telo inak poradilo samo... Mne osobne sa podarilo kyretazi vyhnut a som rada, krvacanie bolo sice dost sice cca prvych 8-10 hodin velmi intenzivne, ale potom ustalo takmer na uroven spinenia. Ale myslim si, ze ak to citis tak, ako pises, pre teba by mozno bola ta kyretaz lepsou bodkou za ukoncenim tvojho tehotenstva, este by si teoreticky mohla ist na pohotovost, ze mas bolesti a myslim, ze ked budes uz v nemocnici, ze si ta tam nechaju - cim by si sice obisla svojho gynekologa, ale mozno sa dopracovala k tej kyretazi skor

bajana
11. nov 2014

@pony7 ahoj, ja som naopak bola mojej dr. velmi vdacna, ze ma po diagnoze MA na kyret neposlala...zaciatkom 11tt som zacala spinit a plod mal velkost 6+4tt, takze som asi mesiac bola v tom,ze som tehu, aj ked som uz nebola...potratila som prirodzene 48 hod. od zaciatku spinenia a po prvej MS som otehotnela znovu, co by bolo po kyrete riskantne, nie vsak po spontannom potrate...mozno je to na psychiku narocnejsie, rozhodne vsak k telu setrnejsie...bez UTZ zeny starocia potracali prirodzene...
zelam vela sil a mala rada-skus si stlacat bod medzi palcom a ukazovakom, malo by to pomoct potrat rozbehnut

luciferkax
11. nov 2014

vyckavaci postup je uplne normalny..chapem ze ti je nanic a chces aby to bolo co najskor za tebou..ale bedz ze aj taka kyreyaaz ma koooopu nez.ucinkou..poskodeny krcok nemi standa..vyckaj..az by si mala zvysenu teplotu tak bez..

stangb
11. nov 2014

ahoj..moje prvé tehotenstvo tiež skončilo MA v 13tt. ja mám lekára súkromníka, ale podľa obvodu som patrila na Antolsku. Lenže tam ma nechceli zobrať na kyret, lebo tiež vraj nie som akútny prípad.Tiež som bola z toho psychicky mimo a to, že som mala to baby stále v sebe mi len pridávalo zbytočnú nádej. po psychickej stránke to je ťažké.človek stále dúfa, že to nie je pravda. mne sa stalo dobre, že môj gynekolog mal ísť akurát za pár dní na dovolenku a tak ma nechcel nechať len tak a tak ma poslal do Icsare, mal tam nejakého lekára ku ktorému ma odporučil.robia jednodňové zákroky, bola som tak na hranici, lebo tam robia len do určitého týždňa ale vzali ma, ráno som prišla urobili kyret a poobede som išla domov.ale ako tu už niektoré baby písali, sú aj také prípady, že to nechajú na prírodu, len vtedy treba byť opatrný, ak by sa vyskytli vysoké horučky, alebo nejaké silné bolesti, tak treba ísť na pohotovosť, aby nedošlo náhodou k otrave alebo pod. ak nie sú komplikácie tak vravia že je to naozaj lepšie ako kyret.

tahivka
11. nov 2014

Neboj sa, dôveruj prírode a svojmu telu, mám podobnú skúsenosť za sebou, len s tým rozdielom, že ja som kyret odmietla dobrovoľne. Bola som vtedy v 7tt. Proste som cítila, že to bude šetrnejšie nielen voči môjmu telu, ale i voči mojej psychike a napriek drobným pochybnostiam som dnes šťastná, že som sa tak rozhodla. Proste to prišlo samé, bola som doma, okolo mňa najbližší a známe prostredie, pár hodín bolo síce zlých - bolo to ako silnejší menzes, ale fakt sa to dalo v pohode zvládnuť - s jedinou tabletkou proti bolesti, ktorú bežne užívam počas menzesu. Samozrejme, že telefonicky som o tom informovala aj gynekológa, ten mi povedal, že všetko je ok - do nemocky ísť len vtedy, keby krvácanie bolo prisilné alebo by vystúpila horúčka, ak však nič také nebude, na kontrolu až po krvácaní - tam všetko skontroloval a bolo po probléme. Vďaka tomu som sa z toho dostala naozaj rýchlo, o 3 mesiace som bola opäť tehu a dnes mám krásneho zdravého chlapčeka. Kyret mi prišiel ako väčšie riziko - predsa len, robí sa v podstate naslepo a anestéza k tomu - nič moc. Viem, že je to teraz ťažké, aj ja som mala obdobné príznaky ako Ty (zimnica, bolesti, nevoľnosť...), ale vydrž - telo sa vyčistí samo a omnoho šetrnejšie a lepšie ako keby to robil najlepší lekár na svete. A keby dačo - stále máš v zálohe ten kyret absolvovať - to už záleží len na Tvojej sile a Tvojom rozhodnutí. Držím palčeky!!!

pony7
autor
11. nov 2014

Dakujem Vam za nazory, skusenosti aj za to ze ste sa podelili s vasimi smutnymi pribehmi. Pravdupovediac som teraz trosku zmatena ze co je lepsie. Neviem si vsak predstavit ako zo mna vypadne plod v praci alebo doma a ja sa na to budem musiet pozerat, a to som aj pri odberoch krvi hned na zemi...na druhej strane verim ze telo vie najlepsie ako sa zachovat a ten proces ktory nastane je urcite setrnejsi. Citala som vsak ze aj po spontannom potrate je vo vacsine pripadov potrebne docistenie a to by som potom bola vlastne na tom istom :/
Keby som aspon spinila vedela by som ze sa nieco spusta ale ja nic, vytok biely ako doteraz. Uz nech je po tom a nech mozem zas pokojne spavat :/

pribinak
11. nov 2014

@pony7 nechcem to nejak bagatelizovat, ale plod z teba nevypadne, ak si mala potrat v 5 tt, to znamena, ze babatko sa uz nejaky ten den nevyvijalo a bude velmi drobucke, takze pri silnejsom krvacani to ani nerozoznas, ze zoto je babatko

sue
11. nov 2014

@pony7 zazila som nieco podobne 3x,naposledy tento rok v juli...bola som v 7tt+5,ked sa spustilo krvacanie,ale od 5tt+6 som vedela,ze sa nevyvija,ze je koniec...trvalo teda dva tyzdne,kym moje telo uznalo za vhodne,vycistit sa. Potrat vyzeral ako menzes,nevediac,ze som tehotna,asi by som to ani velmi nerozlisila,len ma to viac bolelo - krce v brusku :( na 100% je plodik malilinky ako spendlikova hlavicka,mozno trosinku vacsi,ale (sorry za naturaisticky opis) vacsia je sliznica maternice alebo co,co sa tiez vylucuje :( nezbadas nic :( ja som preplakala cele tie tri dni,co som krvacala,strasne ma to polozilo a asi by som aj bola "rada" keby som nasla to nase miminko a ulozila ho do skatulky,ale neda sa to...takze som si to odplakala a cely cas dakovala aspon za tie tri tyzdne co sme o tehu vedeli...ustalo to,pomaly prebolieva a som rada,ze moje telo sa same vysporiadalo a nemuseli zo mna nic skrabat :( drzim ti palce,viem ako ti je :(

pony7
autor
11. nov 2014

@pribinak ak by sa to skoncilo v 5tt tak by som v sebe uz mesiac nosila mrtvy plod a to mi uz pripada aj zdraviu nebezpecne..a nie som odbornik, ale ak sa ten proces nespustil za mesiac tak kolko na to je este zdrave cakat :/ pripada mi to strasne vela fakt. Ani raz som nezaspinila, proste nic. Keby som aspon spinit zacala tak si poviem ze fajn tak uz to prichadza same...ja ale zacinam mat pocit ze toto sa nestane. Samozrejme pokial srdiecko prestalo byt neskor tak to este zrejme zaberie nejaky cas kym si to telo uvedomi a zacne vypudzovat ten plodik. Ja som ale ziadne taketo odpovede zatial nedostala a akurat som sa rozculila nad nasim skvelym zdravotnictvom, kde sa pytat je niekedy zbytocne.

pribinak
11. nov 2014

@pony7 prvých 8 týždňov sa bábätko vola embryo, ja nie som žiadny odborník, viem len to, co mi porozprávala spolubyvajuca na pôrodnici
Môže byt, ze tam plod ci embryo ani proste nebol, ze sa nestihol vyvinúť, len plodovej obaly a vlastne nie je co čistiť, nechcem ti tu napísať dajaku blbosť

Najlepšie spravis ak zajtra brnknes svojmu mudr a nech ti to cele vysvetli a navrhne co ďalej
Držím palce a želám nabudúce viac štastia

pony7
autor
11. nov 2014

@sue to ma velmi mrzi :/ urcite sa este zadari tebe aj mne, verim tomu...
keby sa mi to krvacanie spustilo ulahcilo by mi to zivot uz fakt nevladzem ked sa nic stale nedeje, je to na palicu.
Ja som na to ze nieco nie je v poriadku prisla uplne sama instinktivne viac menej, zmizli mi nevolnosti, prestali ma boliet prsia, mala som viac energie a nebola som uz naladova 🙂 isla som preto na kontrolny ultrazvuk tento pondelok, este si zo mna mama aj sestra "robili srandu" ze prehanam ale ja som vedela ze ten pocit nemam len tak..a dalej to uz poznas no. Bolo to moje prve tehotenstvo, strasne som sa tesila teraz musim riesit nieco co by som nezelala nikomu na svete. Najhorsie bolo sediet v cakarni tehotenskeho ultrazvuku a pocuvat budúce mamicky s velkymi bruskami o tom kedy maju termin a co to bude...:/

veriiii
11. nov 2014

@pony7 pocula som o vyckavacom postupe na ziadost pacientky, stym,ze bola monitorovana, cize zrejme v nemocnici..nespoliehaj sa na svoju gynekologicku, pretoze normalne sa robi kyret aby sa zarucilo uplne vycistenie a hlavne aby ta nepripravovala tvoja dr o drahocenny cas..za ten cas co budes vyckavat uz mozes byt zotavena po zakroku,ktory je 5 minutovy..preto chod tam,kde ti potvrdili MA v nemocnici a porad sa snimi..a zmen dr...na druhej strane, su krajiny,kde sa prvy ultrazvuk robi az v 12 tt,cize do 12 tt ak si neda zena urobit privatne nevie ci babo zije alebo nie..

pony7
autor
11. nov 2014

@pribinak v 6tt som bola na ultrazvuku kde mi potvrdili jeden vitalny plod a ukazali ako mu bije srdiecko tak predpokladam ze tam bol..volala som svojmu dr len kazdy z gynekologov ma na vec iny nazor aj pohlad..rano idem na nejake odbery tak uvidim co so mnou potom spravia 🙂

kiki68
11. nov 2014

Nie nie je to normalne, lebo cakaju na nieco,co nemusi prist. Ja som to tak mala,lenze v 8tt sa im nieco nezdalo,ale zamlknuty som mala a robeny kyret v 11tt skoro. Mna nechali vyse tyzdna cakat a nebolo to dobre na nic,lebo vyskocil zapal, zacalo mi byt zle adoteraz si pamatam ako tam primar hucal,kde toto dodrbali,ze preco ma nechali tak cakat. Takze hned ma brali v podstate po spraveni nejakych predoperacnych na kyret a potom nastala obrovska ulava. Fyzicka, pychicka nie,ale fyzicka,lebo ja som posledne dni len lezala s teplotami. Este mala anesteziologicka obavy,ze co so mnou, ked je teplota. Ale museli to uz vycistit. Moje telo sa neuvedomilo, dutinka veselo rastla...

ikke
11. nov 2014

mimo slovenska po MA naozaj ani zdaleka nie vzdy nasleduje kyretaz. z vlastnej skusenosti - plod mal velkost asi o 2-3 tyzdne mensiu nez podla kalendara malo byt, kym prislo k samotnemu potratu.
na druhej strane - pises, ze mas bolesti krizov, krce a zimnicu? vie o tom tvoj lekar? rozhodne ta mal poucit, ako dojde k samotnemu potratu a napriklad ako rozoznat pripadnu prichadzajucu infekciu. ak ti je zle (fyzicky), rozhodne by si najneskor zajtra mala aspon zavolat lekarovi.

pribinak
11. nov 2014

@pony7 ak ideš na odbery, tak ti tu kyretaz robit budu, ved kvôli kyretazi ideš na odbery, nie?

pony7
autor
11. nov 2014

@pribinak gynekologicka povedala ze ma neprijmu lebo nekrvacam, poslala ma vsak na predoperacne a anesteziologiu tak neviem co to ma znamenat ale zajtra sa snad dozviem. Nepovedala vsak ze na kyretaz pojdem takze ja uz naozaj neviem. Uz mi vyskocila aj teplota teraz vecer tak snad sa to uz nebude natahovat.

pribinak
11. nov 2014

Ak ideš na predoperacne, tak ti určite kyretaz robit budu, uf, pozor na tu teplotu, drž sa!

pony7
autor
11. nov 2014

@ikke o všetkom lekar vie, navyse mi teraz vecer naskocila aj teplota..zajtra tam idem tak snad ma uz poriesia, zatial si ma len hadzu hore dole..od mojho gynekologa z ambulancie do nemocnice kam patrim na ultrazvuk, odtial ku gynekologicke ktora ma odmieta na kyretaz poslat kym nekrvacam :D ani nestiham smutit ako sa nad tymto postupom musim dookola zamyslat, ale noc to bude dlha no :/

pony7
autor
11. nov 2014

@pribinak Ďakujem pekne

pony7
autor
11. nov 2014

@kiki68 mam rovnaky pocit, ze telo si to neuvedomuje..akurat mi teplota nabehla, to ich mozno nakopne, uvidim zajtra...a ked nie uvidime sa na Markize lebo moj manzel uz je taky vytoceny ze sa ho aj bojim vziat ako doprovod. Mrzi ma co sa ti stalo, verim ze uz je to dobre.

kiki68
12. nov 2014

@pony7 ak nabehla teplota,tak na tom budes ako ja, okamzite chod do nemocky. Tam to spravia rychlo. Je to 15 minutkovy zakrok a v podstate ked nie su komplikacie tak v ten den ides domov,alebo na dalsi. podla toho ako im to vyjde. Netreba ziadne odporucanie do nemocky, oni si uz poradia. Aj moj muz bol dost vytoceny z toho, aj z celeho ich pristupu, ze mi najprv dali papiere na UPT vypisovat, pritom ake UPT,ked babo nezije. potom sa mi ospravedlnovali...akoze hruza.

kiki68
12. nov 2014

a to potom som mala este ja pekne problemy, lebo moje telo si to neuvedomovalo a mne sa to tam rozkladalo. Takze parada. Na menzes som cakala dost dlho a prvy skoncil na pohotovosti. Telo nemusi krvacat,ak nevie,ze sa toho ma zbavit.

lucinocka
12. nov 2014

@pony7 ja som bola na cisteni v 12+6tt a mesiac som urcite uz nemala nic v maternici, plod sa vstrebal sam, dokonca mu aj srdce bilo na poslednom UTZ a o mesiac uz nic..a ani som nekrvacala ani sa nic nedialo...len som mala vnutorne zly pocit, ze nieco neni ok... zcala som krvacat az ked tam ona rypala s UTZ...keby som nebola na kontrole , tak neverim ze by si s tym telo poradilo same, ked za mesiac sa nic nedialo

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre