Aký máte názor na prespávanie dieťata u starých rodičov a svokrovcov?

evadek
11. aug 2014

Zatiaľ nemáme dieťa...Ale máme veľa zdravot. problemov :( Mám momentálne 31 rokov a túžbu po dieťatku asi od 25...No to nie je dôležité...Dôležite je to, že sa nezhodujeme v jednej pre mna dôležitej veci zo svokrovcami.
Majú už jedno dieta od druhého syna ....Malá chodí k svokrovcom od 1 roku a 3 mesiacov prespávať na dve, tri noci k svokrovcom. Im sa vidí , že malú nevidia často, ale raz do týždna su určite s nou a plus tieto stráženia.
Ja som sa vyjadrila pri jednej spoločnej diskusii, že mne sa vidí také dieťatko malé,aby išlo na tak dlho od rodičov na noc, ale, že je to každého vec.
A teraz oni spanikárili, že im dieťa ( ak raz budeme mať) nebudem dávať na takéto prázdniny.Ja s tým problém nemám, ale dietatko musí byť staršie možno dva až tri roky...
Neviem, čo raz bude, ale pre mna to bude vytúžený poklad .... a ja to tak cítim....Čo si o tom myslíte, lebo teraz som zlá ( a to majú strach dopredu)

mamulienka30
11. aug 2014

Neriesis to nejako skoro? Ved este ani nie si tehotna 😕 Dockaj casu a aj tvoje pocity dozreju, mozno budes mat samostatnu jednotku a raz za cas ta veru potesi chvilu vypnut, ak tam male bude chodit rado. Rovnako mozes mat doma prisavku, ktoru este budes kojit a bude mat separacnu uzkost a to teda rozhodne nikomu nedas. Rovnako mozes povedat svokrovcom, ze dojdete na prazdniny spolu a hotovo. Uziju si vnuca a aj ty pomoc a nebude odrezane od mamy. Ale fakt toto riesit taketo hypoteticke situacie vopred 😀

tinkax
11. aug 2014

neviem naco sa to musi riesit uz teraz ale ked uz teda moj nazor ani ja by som im ho nedala skor ako 3 rocne na take dlhe prespavanie, tak na pol dna v pohode

exupery
11. aug 2014

No,nehovor hop,kym nepreskocis...moje dieta prespavalo u starych este skor,ked sme sa chceli ist zabavit,vypnut s mm a nevidim v tom ziadny problem,skor je pre teba plus,ked si dieta zvykne byt s niekym inym-cudzym,kto ho prebali,da napapat,uspi,zobudi sa pri nom...budes si tak moct ukradnut trochu casu aj pre seba spolu s mm a nevrav,ze to nebudes potrebovat...pretoze ver,ze budes 😉
Mysli,ze aj preto nemala dcera probelm ist sa hrat k susedom,zaradit sa do kolektivu v skolke,je spolocenska,nehanbi sa...a dopodnes den sa sama pyta k starym rodicom a ma s nimi krasny vztah,az im ho zavidim...

tehula
11. aug 2014

Nemam rada tieto uvahy, co by bolo keby a ked naprsi a uschne. Ries potom az s vlastnym dietatom, ci ho nechas prespat u babkovcov a nenechaj si do toho kecat. Treba pockat na vlastnu vychovu a deti. Na druhej strane by som sa nahlas ani neodvazila komentovat vychovu svagrovcov. Je to len ich vec, ci dietatko nechaju prespat u svokrovcov. Pokial im tam dieta po nociach nerumazga a kazda strana pocnuc dietatkom to ma ako spestrenie tieto navstevy, tak na tom nevidim ziaden problem. Moje deti napr chodievaju casto prespat jednym, alebo druhym starym rodicom. Ti deti rozmaznavaju a deti tam chodia radi. Kamosky, a susedky sa nestacili divit, ze nemam problem s uspavanim a ukladanim deti, ze nemusim pri nich do noci cumakovat, kym v klude zaspia. Kazdy nech si riesi, uzna za vhodne, nesudit

ava11
11. aug 2014

Moje dieta (nekojene) bolo prvykrat na noc bezo mna v 3 mesiacoch. A nebola to ani nejaka nutna situacia, proste ostal u babky. Neutrpel tym vobec nikto. Dnes ma vyse 2 rokov a k babke chodi uplne bezne aj na noc, najdlhsie bol prec 4 dni a nemal najmensi problem. Vacsinou jeden vikend v mesiaci si ho babkovci beru na vikend na chalupu a my s manzelom mame volno pre seba, je to super, zajdeme do kina, na veceru alebo len tak doma lenosime a uzivame si, ze nemusime vobec nic.

prstek
11. aug 2014

a preco nie? aj dietatku to prospeje byt aj kus v inom prostredi....clovek mieni a pan boh meni...ci ako sa to vravi 🙂 aj moje detule prespavaju u mojej mami, ked idem raz za cas sa vyvencit medzi ludi...a veru nevyzeraju, ze by im tam bolo zle alebo na skodu 🙂 a ja tiez potrebujem socializaciu, lebo som na drobakov sama 🙂 takze uvidis, aj ty sa isto raz potesis pre vecer co bude len tvoj a manzelov 😉 a nie je to na hriech

marion
11. aug 2014

Ja uz mam dve deticky. Syn od 1roka chodil k mojim rodicom, bol stastny bolo mu tam fajn. Naopak dcerka bola u nich 1x ako 3rocna a nechcela tam spat plakala. Potom na druhy pokus uz prespala. Takze vela zavisi od dietata, ci bude chciet tam spat alebo nie. Ale nemusis sa bat...u starych rodicov je im vzdy dobre.. 😀 😀 aspon tym mojim dvom im je dobre.

bubelko
11. aug 2014

nekric hop, kym nepreskocis... este nevies, ci na to prespavanie u rodicov/svokrovcov nebudes odkazana...

stary_ujco
11. aug 2014

Ked konecne budete mat deti, budes este veeeelmi rada, ked ich budes moct niekam odlozit... Nestresuj z veci skor, ako sa udeju. A deti z pobytu u znameho cloveka nemaju dovod mat nejaku traumu. Aj neandertalci zili v jaskyni na jednej kope. A nie ze matka bola 2 roky odrezana od okoliteho sveta a dieta prvy raz videlo cudzieho cloveka ked slo do skolky...

sharmana
11. aug 2014

Dnes skôr výnimka, že si starí rodičia priam takto vyžadujú vnúča na prespatie si myslím. Väčšine sa nechce ani len postrážiť a nie to ešte aby 2 či 3 noci do týždna prespávalo, to je priam nadštandartná babkovsko dedkovská starostlivosť. O tom či to je alebo nie je vhodné ťažko odpovedať, všetko závisí od vzťahov, schopnosti starých rodičov sa riadne postarať o takto malé dieťa a závislosti dieťaťa na matke, respektíve rodičoch, lebo väčšinou dieťa túži by nalepené na mamke. Jednu noc za čas pri ročnom dieťati pochopím, ale tri noci po sebe sa aj mne zdá už prehnané. Mám skôr pocit, že tvojej švagrinej to musí super vyhovovať, kedna tak dlho dáva svoje dieťa svokrovcom 😉
Inak po pravde, moje 4 ročné dieťa ešte nikdy nespalo samé u starých rodičov, vždy som tam bola aj ja 😉 Ale teda u nás sa starí rodičia vôbec netrhajú, takže to bude iný prípad. 😅

janinah
11. aug 2014

niektoré témy mi vylúdia úsmev na tvári...ach,moja zlatá 🙂 realita je úúúúplne iná ako naše plány 😉

blackcat8885
11. aug 2014

Ja som asi iná ale ja by som také malé dieťa nedala preč z domu na noc.A do veku aspoň 4-5r sa ani nechystám,proste neverím natoľko svojej mame,že by dokázala maleho ukľudniť a pod.kedže to nedokázala,kým sme u nich žili.Navyše moji rodičia su takí,že by dieťaťu všetko dovolili,krmili by ho tým,čo by som ja zakázala a pod.Ak ma niekto v pohode rodičov,svokrovcov tak prečo nie ale aj tak sa mi to zdá skoro na 1 ročné dieťa spať 2-3noci mimo domu

pribinak
11. aug 2014

Jaj, nekaz si dobre vztahy v rodine, aby sa to nezvrtlo voci tebe a ako pisu ine baby, nekric hop

sharlotta
11. aug 2014

S tym som bojovala aj ja. Nastastie, dceru som dojcila 2 roky. Prvy krat prespala u nasich, ked mala 2,5 roka, ale len preto, ze musela, ja som bola v nemocnici. U svokry este nespala, ale teraz by som uz s tym nemala problem. Tiez si myslim, ze tak od 3 rokov je to v pohode. Ja som asi jedna z mala sialenych matiek, co sa nepotrebuje svojich deti zbavovat. Tym nechcem nikoho posudzovat, ani odsudzovat, len vyjadrujem svoj postoj.

k_a_j_k_a
11. aug 2014

Riesis moc dopredu 🙂 uvidis podla situacie a vztahov. moje deti chodia od roka na 1-2noci k starym rodicom. Kym som ich kojila, boli doma, potom chodievali, ale tak max. raz za mesiac. Je to dobre aj pre budovanie samostatnosti dietata a aj pre budovanie vztahu stary rodic- dieta. Ale treba starym rodicom verit a mat s nimi dobry vztah. Ja by som dieta nedala niekde kde je alkoholik alebo viem, ze sa casto hadaju alebo fajcia.
Na druhe strane, co si pisala, tak sa mi to zda byt casto. hlavne slovo mas Ty s manzelom, ved ste rodicia. Dolezite je, aby ste sa dohodli vy dvaja.
No a k tomu, ze su s dietatom malo, to Ti bude vycitat takmer kazdy stary rodic. Napr. u nasich boli deti v juli dva tyzdne a bolo mi vycitane, ze su s nimi malo. A to tam tento tyzden isli znova. Kamoske zase vycitaju stari rodicia to, ze im nosi dieta na 2-3dni mesacne (len cez den) a nemozu sa venovat svojim konickom. No, nevyberies si.

esterba
11. aug 2014

Ak sa pýtaš len preto, že chceš vedieť, či si čudná a jediná 😉 tak nie si. Ja som mala pred tehotenstvom rovnaký názor, hoci reč na to u nás vyslovene neprišla a zatiaľ som ho nezmenila. Našťastie, moja mama je toho názoru, že dieťa má ísť mimo domu spať až vtedy, keď sa samé vypýta a moja svokra je milá a nekonfliktná, čo poviem, to bude. 😀

pinkcheesecake
11. aug 2014

Podla mna je na prespavacky bez rodicov (bez mamy) este male.

michaela80
11. aug 2014

Starsi syn prespaval u babky od 15 mes, nebol kojeny uz a ten nam sam zakyval ze mama tato pa a on ostava na noc u babky.... mala bola kojena do 33 mesiacov a ani rok pod odstaveni u babky jednej ci druhej neostane.. iba nevyhnutne pripady - sluzobka alebo svadba... zalezi velmi od dietata..ked samo chce tak je to ok..ale myslim ze jedna noc je tak akurat..na viac by som nedala...

rora
11. aug 2014

so svokrovcami sa neoplati riesit nic popredu, lebo zacnu proti tebe zbrojit ani nebudes vediet ako a z nicoho bude hned celorodinná kauza v ktorej budes ty najvacsi vinnik....

sarinka2012
11. aug 2014

Dcerka prespavala na noc u babinky (mojej mami) od pol roka...mozno extrem pre niekoho,ale moja mamina len teraz oslavila 50tku,niekedy ma viac energie ako ja sama a malu si neskutocne uziva 🙂 nemala som najmensi problem jej ju dat a my sme mali cas s manzelom na seba 🙂 aleee svokre ju nedam ani teraz a to uz ma 2,5 roka a tu vobec nejde o to ze je to svokra,ja ju milujem skoro ako maminu,je to uzasna žena a za vela jej vdacim,ale ma uz svoj vek,byva sama,na dedine,je bez auta...jednoducho by som v noci ani nespala,keby tam mala bola,mozno ked nastupi do školy ju tam pustim na prazdniny 🙂 jednoducho tu nejde o to na čo je dieta male,alebo čo je skoro...ale o to co je najlepsie pre konkretnu maminku a konkretne dietatko,pretoze ak by dcerka za mnou plakala,alebo ja som bola cela bez seba ze ju nemam doma,tak by som ju nedala ani mojej mamine 😉 Urob si tak ako to bude vyhovovat vam ,svoje dietatko si bdues poznat najlepsie ty sama 🙂

meluela
11. aug 2014

@evadek vsak dopredu sa nestresuj a nerozpravaj s nimi o tom a ked to bude aktualne tak urobis podla toho, ako to budes citit. Moj by v tom veku nezaspal nikde a s nikym inym. A mozes dlho kojit, potom mas velmi dobry argument preco este nie. Neskor ked na to budu vsetci pripraveni sa ale takato pomoc velmi zide 😉

sosanna88
11. aug 2014

Tak moje plany v tehu boli take, ze mala bude chodit raz mesacne k jednej babke a raz k druhej...aby si zvykla, aby sme s muzom vypli atd atd...Ako kludne si planuj, mysli ale ked uz budes to dieta mat, veeeeeeela prevela sa zmeni. Dnes robim veci, ktore som volakedy nechapala, dnes malej dovolim co som predtym svätosvete tvrdila, ze ani nahodou a mohla by som pokracovat....
Ale teda aby som sa drzala temy...Po porode som bola tak unavena a tak znicena, ze som veru uvitala pomoc...ale nie hocijaku! Len a len moja mama...len ju som zniesla pri malej, strasne mi pomahala od zaciatku a proste som videla, ze to s malou vie...no a sama u nasich prespala ako 3mesacna 1noc...odvtedy asi raz mesacne na 1noc, veeeeelmi vynimocne 2noci ale to uz si neuzivam bo mi hovadsky chyba...a znova sa opakujem, spava len u nasich..svokru ide roztrhat, ale hold, fakt doverujem len mamine a mala tam ide nie preto, ze chcem sa len tak valat-to uz mna bez malej nebavi, ale ide vtedy ked mame nejaku akciu-priklad minuly vikend svadba kde nie je vhodne vlacit malu...mala je na mamu zvyknuta,my sme casto spolu,chce tam byt,chce tam ostat...takze som kludna a nemam s tym problem, ale zeby som sa hrabala ju tam davat to nie...najradsej som ked je pri mne laska moja malinka..🙂 Inak ma 19mes. momentalne..
Takze uvidis sama ako to bude....

jaja1979
11. aug 2014

Ja by som bola stastna, keby niekto moje decka na noc chcel... A nie a nie takeho najst... 😒

lenkakrcahova
11. aug 2014

Môj syn mal presne 4,8 roka,keď prvýkrát spal pri mojich rodičoch 🙂..A to bývame v jednej dedine,so starkými je často,zbožňuje ich,aj tam chodií hocikedy na niekoľko hodín počas dňa..Ale prespať chcel len teraz...Tak a čo,nič sme nezmeškali,do troch rokov je dieťaťu najlepšie s rodičmi 🙂

zita19
11. aug 2014

Tak ja napisem z opacnej strany nazor, lebo som babka. Moj vnuk u nas prvy krat prespal bez mamy ako 3 mesacny. Uplne bez problemov mi ho nechali na starost (aj ked ma kontrolovali kazdu hodinu 😀 ). Od vtedy bol u nas aj na vikend ked boli rodicia prec. Absolutne v pohode. Keby dcera kojila, urcite by to neslo, ale flasu podat viem aj ja. Maly uplne v pohode zvlada to, ze je vo svojej druhej postelke. Pevne verim, ze mi ho budu davat aj nadalej na vikendy, prázdniny.
Podla mna dieta ma od malicka stretavat svojich pribuznych, priatelov jeho rodicov, budovat si interpersonalne vztahy aj momo svojich rodicov a surodencov.
V rodinach kde su vztahy v poriadku je cas, ktora stravia deti so starymi rodicmi obohacujuci. Ja mam krasne spomienky na chvile u mojich starych rodicov, moje deti radi spominaju na chvile stravene s mojimi rodicmi (svokra o nich nemala zaujem a teraz oni nemaju zaujem o nu) a dufam, ze moj vnuk bude raz takto spominat na cas straveny s nami. Velmi by ma mrzelo, keby ho niekto o toto ukratil. Mrzelo by ma to kvôli nemu, mne by to bolo len luto, ze nemam sancu obohatit jeho zivot o zazitky a emoce, ktore by bez nas nezazil.
Takze akonahle dieta uz nie je zavisle na maminom mlieku malo by sa zoznamovat aj so svetom mimo maminej naruce. Zoznamovat sa s tymto svetom u milujúcej starej mamy je myslim si, najmenej stresujuce. Niektore to zvladne skor, niektore neskor, ale kazde to ma skusit. Na veku nezalez, zalezi na dietati, rodicoch a starych rodicoch kedy je ten spravny cas. Zalezi aj na tom, ako rodicia doveruju starym rodicom. Niektore deti to zvladnu skoro, niektore maju stres aj v 3 rokoch. Len neviem ci to nie je stres preneseny z mamy na dieta.

nunusimi
11. aug 2014

Kolko veci som ja planovala inak ako robim 😎
Ale k teme: syn spava u nasich od roka. Bez jedineho problemu. Na jednu noc, max dve. Ked mal 4 ostal na 4 noci, sli sme na dovolenku. Ked mal 5 narodila sa mala, bol u nasich cely cas a ziaden problem.
Mensia nechce spavat s nikym okrem mna. A to uz problem je. Lebo sem tam sa vyskytne situacia, napr. svadba, ples atd kedy ju potrebujem nechat spat u babky. Odreve si svoje a zaspi. Ale vidim na nej, ze by aj niekedy kstala s bratom (ten je cele leto na chate s babkou a dedom, ma chodime aj domov spat), ale nemoze bezo mna.
A kazdemu rodicovi dobre oadne vecer len pre seba. Akokolvek velmi lubis svoje deti, aj manzelstvo a vztah si treba budovat a udrziavat. Nie ste len rodicia. A vtedy pomoze ak ma dieta kde ostat

zuzub
11. aug 2014

ja by som strašne chcela,aby som mohla dať niekam na noc , na večer deti 😀 a nemám kde.....

jlp
11. aug 2014

No ja som maleho nechala prespat bez mojej pritomnosti u rodicov ked mal 11 mesiacov na tyzden, ked som ho odstavila a isla na dovolenku zariadit mu surodenca, co sa aj podarilo ;) no ale on je velmi samostatny a nie je umamkovany. Uvidim, ako to bude s mladsim.

asaela
11. aug 2014

Od mojich 2 rokov som kazdy jeden vikend travila u babky a dedka. Vies preco? Lebo som to sama chcela.
Vyprosila som si, ako je mozne, ze sesternica na navsteve z Budapesti spi u nich a ja doma s rodicmi. Ziarlila som, babka sa na tom doteraz smeje. Ja si tento zaciatok samozrejme nepamatam, to mi hovorila ona. Sesternica po tej jednej navsteve odisla pekne naspat domov, ale ja som kazdy jeden vikend odvtedy bola u nich a to, co si uz pamatam ja sama, su same krasne spomienky. Od piatka vecer do nedele obeda, a veru netrvalo to rok-dva, ale dobrych 13 :D. Doma mi bolo super, ale ist ku babke a dedovi, to bola proste udalost. Milovala som to tam. Takze- od 2 rokov veku, na moju vlastnu ziadost, 2 noci z tyzdna a so zeleznou pravidelnostou, vzdy som sa tam neskutocne tesila. Tvoje dieta ta moze prekvapit este aj takto, a vsetky tvoje uvahy budu naozaj zbytocne 🙂
Bud vdacna za ochotnych starych rodicov, je to velmi obohacujuce pre vsetkych. Skoda sa znepokojovat. Tolko moja vlastna skusenost. Nie ako rodica, ale ako dietata ;)

25daniela
11. aug 2014

Podobne ako zuzub, ja som bola na dvoch akciach za takmer 10 rokov, vecer, bez deti, aj to deti boli doma a bola s nimi teta, neviem si to predstavit, to leharo a salam parky 😀 😀 😀 keby mali kde chodit prespat... ved oni raz vyrastu...