Fyzicky aj psychicky odchádzam. Nestíham bežné veci

sonicika
5. nov 2014

Jednym slovom fyzicky aj psychicky odchadzam - som nasstastnejsia mama pod slnkom ale telo neoklamem
mam dve deti s dvojrocnym rozdielom a som na dne
mladsie sa v noci budi kazdych 25-45 minut spime aj so starsim takze musim k mladsiemu okamzite skakat aby nezobudil starsieho ale aj tak sa to aspon raz za noc stane
vtedy zacne sa starsi jedovat hadzat po posteli lebo obdobie vzdoru a nevyspanost a jedno s druhym
rano o pol 5 je mladsi vyspany a zas utekam snim do obyvacky aby nebudil starsieho kt. spava do 7
o 7 ako sa budi starsi tak mladsi zas chce ist spat a zobudenemu dietatu sa musim povenovat prezliect dat mu ranajky
zavtedy mladsi reve o zivot - ked pobeham okolo starsieho tak idem uspat mladsieho a zavtedy sa modlim aby nic starsi nevyviedol
ok dieta uspane idem varit nakrajam maso a drb babo place ( ma reflux asi to ho budi ) zas uspavat trmacat a rychlo naspät riesit lebo starsi sa zacne od jedu nieco hadzat tak ho riesim upokojujem a tak 🙂
a takto fungujem den noc prisaham nedokazem stym nic urobit
mladsieho odmietam nechat vyplakat a starsiemu sa venujem najviac ako viem smerom vztahovej vychovy on je inac uzasne dieta mudre laskave ale vzdor je vzdor
ach ☹
manzel je pracovne vytazeny strasne a snazi sa pomahat ale malicky unho dost placka chce mamu takze aj ked chce moc nepomoze :(
ja nechcem chodit kadernicke ani nechcem do kina ist ani sediet za pc , chcem sa starat len o deti varit im prat upratovat venovat sa im prechadzat sa
ale tieto bezne veci nie sme schopny praktizovat
ako to riesit???

gaby21
5. nov 2014

@sonicika Velmi vela by vyriešila skolka, tiež mám deti s dvojročným rozdielom, akonáhle sa narodilo bábo, starši začal chodiť do školky, velmi sa ti odlahčí

tenerifka
5. nov 2014

@sonicika Ako stare su deti?

klincek
5. nov 2014

@sonicika podla mna by pomohlo, keby si spavala v osobitnej izbe s mensim dietatom, a tvoj manzel s vacsim. vacsie uz asi prespi noc, cize by sa spokojne vyspal bez vyrusovania..manzel tym padom tiez. a ty by si sa mohla venovat mensiemu podla jeho potrieb. aj ked kazdych 25-45 minut je strasne malo..mas novorodenca?

sonicika
autor
5. nov 2014

@gaby21 nechcem davat starsieho do skolky je velmi na mna naviazany a aj mne by bolo smutno :(

eeffka
5. nov 2014

@sonicika
nevar ked si sama
ze reve u manzela...nuz nech reve a zvyka si
nechat vyrevat

nepises ake mas stare deti ale jedno by som dala do skolky a psychicky sa pozbierala, lebo takto ta picne

eeffka
5. nov 2014

@sonicika takymto pristupom si nepomozes, bude mi smutno.....ked bude v skolke

sonicika
autor
5. nov 2014

@klincek mladsi ma dva mesiace a starsi dva roky
a byvame na byte takze...starsi este cestuje po posteli a manzelsku som tak obkolesila ze z nej nespadne tak spi somnou na manzelskej a babo v postielke
no a keby ho dam spat s manzelom neviem baby ... :/ :/ pride mi to vsetko take komplikovane
manzel pracuje vela aj v noci takze by prinom nebol stale...
a co cez den? ako sa nezblaznit?

piacere
5. nov 2014

@sonicika koľko majú rokov? To je dôležité vedieť na nejaké ďalšie rady, lebo ja teda radím odsťahovať staršieho do vlastnej izby, nebude budený. A dať ho do škôlky. Ty si oddýchneš a dieťa potrebuje kolektív rovesníkov, určite mu tam bude dobre. Aspoň na pol dňa.
Ja mám doma 14-mesačného chronického nespáča, v noci sa budí okolo jednej, druhej a za ten svet proste nezaspí... tiež sme s mužom už na dne, fyzicky aj psychicky a hlavne nervózni jak psy, lebo sa to proste nedá znášať.... áno dva-tri týždne, keď idú dieťaťu zuby, ale u nás je to už 14 mesiacov.... ale staršieho (4 roky) máme v detskej, spí do rána ako dudok bez prebudenia a chodí do škôlky na 4 hodiny. Ja si psychicky doobedu oddýchnem, on škôlku miluje a malý si v pohode doobedu pospí bez vyrušovania. Poobede si už syn dá vysvetliť, že má byť ticho, lebo brat spí....

sonicika
autor
5. nov 2014

@eeffka 🙂)

hajajanka
5. nov 2014

Ja by som videla riesenie v spani tak, ako ti tu uz navrhli baby. Ty s malym dietatom v jednej izbe, manzel so starsim v druhej. Podla mna zakladna chyba bola, ze si prve dietatko pred narodenim druheho nepriucila spat samostatne v jeho izbe. Vyrieste to spanie, lebo takto sa o par tyzdnov uplne znicis. Manzel ci ma alebo nema narocnu pracu, sa musi podielat na starostlivosti o deti. Hovoris, ze mladsie dieta u neho vzdy place. Takze ho vezmes. Ale takto sa na seba nikdy nenaucia, nezvyknu si. Aj tvoj manzel sa musi naucit zaobchadzat aj s placucim dietatom a utisit ho. Mam pocit, ze chces robit vsetko sama, ale tade cesta nevedie. O par tyzdnov skolabujes.
Starsi nemusi ist do skolky. Aj ja som mala dve deti naraz doma, ale spanie bolo poriesene. To je zaklad.

evita_g
5. nov 2014

@sonicika ... súhlasím s @klincek ... treba spať oddelene, kým sa spánok maličkého nezlepší. A ostatné? Len vydržať, ono sa to časom utrasie. A neboj a nehanbi sa poprosiť o pomoc rodinu, súrodencov, mamu, svokru, kamošku, kohokoľvek, kto bude ochotný sem-tam pokočíkovať, zabaviť, postrážiť, príp. pomôcť s upratovaním a pod. Ono sa toho niekedy nakopí a človek má pocit, že je neschopný postarať sa o vlastnú rodinu, a to veľmi na nálade nepridá. Dobrá správa je, že deti povyrastú, prespia celú noc, budú samostatnejšie a na toto obdobie si už len, verím tomu že s úsmevom, spomenieš 😉

hanka_april
5. nov 2014

@sonicika urcite sa ti ozvu baby, co satkuju a mozno cez den dat maleho do satky....ja to nerobim, mne mala vydrzala v lehatku a pozerala kym varim a tak,

sonicika
autor
5. nov 2014

Napriklad situacia teraz: rychlo som pisala na mk a isla jest mladsi uspany v kociku starsi v izbe...starsi rev na cely dom - vzdor ze kde som ... je velmi naviazany na mna a protestuje stale z principu
a do toho mladsi a uz mam pezinok
dovi

klincek
5. nov 2014

@sonicika ja chapem, ze nechces ani jedneho ukratit, ale niektore veci musis "seknut", inak zblbnes..ja mam dvojicky a prvy rok som bola tiez na pokraji zrutenia, lebo plakalo jedno, hned druhe, pendlovala som sko na gumicke..prave preto vravim, ze to treba trosku inak zorganizovat. 2 rocne dieta uz moze mat vlastnu postielku, naucit ho na nu nemusi trvat dlho, ak ho spravne motivujes - odpadne stres z toho, aby nespadol z postele, aj potreba neustale byt pri mame..vyspite sa lepsie obaja, uvidis. babatko je este male, tam musis fungovat podla jeho poziadaviek. ale deti by som urcite oddelila, aj za cenu toho, ze s jednym budem v obyvacke.

eeffka
5. nov 2014

@sonicika aj moja dcera sa v 1,5-2 rokoch hadzala o zem, revala, trieskala, bohuzial/bohuvdaka ja som ten typ co si to nahral na mobil, vypila som si kavu a s kludom anglicana ju prekrocila.... neriesim, ma slabe nervicky po mamicke 😀 ( ale toto bolo kto z koho)
zo zaciatku som skakala ale mam deti 2 a ze jedno je durne, neznamena ze bude cela moja pozornost len pren

tenerifka
5. nov 2014

@sonicika Ta naviazanost starsieho na teba sa pravdepodobne vekom nezlepsi ale bude sa stupnovat, a co je mile v 2 rokoch, uz tak mile nie je v 4. Mala by si prehodnotit tu skolku na par hodin denne, malemu tym vobec neublizis, skor naopak, dostane sa do kolektivu, uvedomi si, ze svet sa netoci len okolo neho a ty budes mat viacej casu na mladsieho aspon doobede. Niektore deti potrebuju kolektiv a kamaratov skor ako ine, urcite nad tym porozmyslaj....

moni244
5. nov 2014

moja ide mať tiež dva roky, nervy, dožadovanie pozornosti má už od leta, keď chytí amok, nechám ju tak, staršieho si mala naučiť na manžela ešte skôr ako sa narodil manžel, proste to nie je argument, že nie je na neho zvyknutý a plače, aj moja plakala, stačilo nechať ju pár krát s otcom a prestalo to, musíš proste naučiť staršieho na manžela, lebo ťa porazí.

nyusika
5. nov 2014

@sonicika sama ho v tom podporujes.
podla mna by si mala pribrzdit ten pocit, ze len TY sa dokazes o dieta postarat. ked u manzela place, nesmies ho hned tahat k sebe. To, ze je na teba naviazany, to bude casom skor na skodu.
Na jednej strane si z nervami v kybli, na strane druhej nie si ochotna uskutocnit ziadnu zmenu, aby to bolo lepsie.
Oddelene spanie je vyborny napad, vela rodin s malymi detmi to takto praktizuje.
Narocna ockova praca je ok,ale aj ty mas narocnu pracu. tak sa na to netreba vyhovarat a naozaj aj otca zapojit do starostlivosti o deti. o obe deti.
A aj skolka nie je marny napad, reci typu "bude mi smutno", to je ciste sebectvo, nejde o teba, ide o deti. Starsiemu to pomoze, na mladsiehio budes mat viac casu. Jasne, ze ten starsu by bol v skolke len pol dna, nemusi yt cely den. ibaze by sa mu tam pacilo natolko,z e sam bude chciet ostat, aj take pripady poznam 🙂

pribinak
5. nov 2014

@sonicika mozno by mu ta skolka prospela viac ako si myslis, obzvlast ak je na teba taky naviazany, vsak nemusi ist na cely den, stacilo by doobedu

jana_eyre
5. nov 2014

@sonicika a preco sa nerozdelite? manzel so starsim do jednej izby a ty s mladsim do druhej? u nas to tak funguje.. ak starsi uz v noci v pohode spi, manzel sa vyspi - mozno raz ci dvakrat mu poda vodicku.. a ty sa tiez vyspis troska lepsie aby si nemusela brat ohlady, ze jeden zobudi druheho..

a hlavne mat babo pri sebe, kojit po leziacky a casto.. nevravim, ze sa tak vyspis uplne luxusne, ale urcite lepsie ako kazdych 30min. vstavat..

a vzdor prejde, netrap sa tym.. sice viem, ze to nie je lahke /prave takeho mame doma/ ale ked prave nie je zachvat, som v klude.. 😉

klincek
5. nov 2014

@sonicika este jedna vec..aj mm mal pracovny uvazok, ked sa baby narodili, ale nejaku dobu proste musel tahat so mnou, aj v noci. asi tak prvy polrok bol kriticky, potom uz bolo podstatne lepsie, lebo prespali noc. isteze tvoj m sa potrebuje aj vyspat, ked pracuje, ale isty diel povinnosti by ho nemal minut ani v suvislosti s detmi, inak ti hrozi vyhorenie a kolaps..zazila som aj napriek muzovej pomoci, bolo toho proste moc..a to sa potom tazko naprava. prevencia je lepsia 😉

mima4
5. nov 2014

@sonicika ten starsi uz moze v pohode ist do vlastnej postele, teda aj izby. A toho mladsieho nauc spat v klude, dnes je o tom kopec literatury... Matka nema byt otrokom.

andrejka1974
5. nov 2014

urcite oddelit od najmensieho, aby sa starsi vyspal, my sme doma 7 a ked bola najmensia mala do roka som s nou spavala sama v jednej izbe, dalsi syn ma samostatnu izbu a ti traja spali spolu a manzel v obyvacke 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 po roku dievky spavaju spolu, mladsi synovia spolu, najstarsi sam a ja opat s manzelom 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 zazila som podobnu situaciu, ked boli dvaja mladsi synovia mali, mala som co robit starsi bol hyperaktivny, furt som ho musela mat na ociach, ale ked mal maly 6 mesiacov isiel do skolky a bolo uz super, takze ak sa ti naskytne skolka len ti to pomoze aj jemu 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ty budes mat iacej casu na maleho a maly si najde kamaratov

kliara
5. nov 2014

@sonicika - ťažko tu niečo radiť, keď na všetko máš výhovorku, že prečo sa to nedá zrealizovať.

zuzi_33
5. nov 2014

@sonicika v kazdom pripade oddelit deticky co sa tyka spania.... Ja mam tiez 2 rocny rozdiel. Starsieho sme dali do svojej izby, ked mal 1,5 roka, aby si stihol zvyknut, kym sa mladsi narodi. Na postel som kupila zabranu a aj ked cestoval, bol v bezpeci. Zmenu izby aj postele zvladol uplne na jednotku, preto som aj zastancom, ze treba dat dietatko do vlastnej izby co najskor. Starsie si tazsie zvyka..... S mladsim som to praktizovala tak isto, isiel k starsiemu v 1,5 roku a krasne si zvykol.
Urcite nevahaj, lebo to nevydrzis. a ked sa bojis, nechat ho tam sameho, tak ako pisu baby, nech s nim spi manzel. Mozno chvilu poprotestuje, ale nakoniec si zvykne, uvidis 😉

siska53
5. nov 2014

@sonicika a v nosici co satke nevydrzi?ja mam rozdiel 2r.a3 tyzdne a nosic mi vyrazne ulahcil zivot. Mala tiez u muza nevydrzala a nariekala,celkovo bola uplakana,lebo mala koliky. Nebudila sa sice v noci nejak,maximamne raz,ale to boli preplakane hodiny-hodinu az dve hore pocas takych noci.

Niekedy je lepsie si dakoho k detom zabezpecit a poslat ich von,aby si si oddychla. Ale oddychla a neupratovala.
Horsou mamou urcite nebudes.

A ja som tiez nedavala do skolky. Nastupil az teraz,ako 4,5r.,lebo vlani ho aj tak nevzali a bolo to dost narocne,lebo on zivy,mala uz zaujimajuca sa o vsetko a hlavne jeho hracky.
Varit treba nie kazdy den,navar si do zasoby,aj zamraz,ja tak robim. Uprac len to najnutnejsie,aby bolo cisto.
Na neppriadok sa vykasli,aj ked mnohi chlapi to nechapu. A uvidis,casom bude lepsie,ved este stale ste v stadiu zosuladovania sa.

cubanka
5. nov 2014

Do skolky nie, myslim ze je fajn aby sa s mladsim surodencom "zblizil" zvykol. Takto by to mohol chapat ze ho odkladas kvoli druhemu babatku. Poradila by som aby si si navarila dopredu napr. Ked pride muz z prace tak chvilu postrazi deti a ty si uvaris na dalsi den prip.dva dni dopredu. Alebo aspon pripravis maso, nalozis alebo nacistis zeleninu na pievku a dalsi den to uz len hodis do hrnca a varis. A varit rychle recepty. Zlozitejsie varut cez vikend ked je muz doma. Alebo niekto si navari cez vikend na cely tyzden viac jedal. Co keby vam muz rano nachystal ranajky? Mne to velmi pomaha a ak muz nestiha tak nech sa zobudi skor aby stihol;) aj ty musis vela stihat tak nech pomoze aj on.

magdalenkami
5. nov 2014

ja mam deti so 14mes.rozdielom a okrem toho este 2 starsie-necitala som vsetky prispevky,ale ja som to urobila asi naopak ako tu vacsina spomina-nasi sa tiez prve 2tyzdne navzajom budili,tak som dala najmensieho spat do samost.izby a so starsim spim ja- tak bol zvyknuty,da sa povedat,ze najmensi sa napapal,polozil do postielky,pustila som hudbu a zavrela dvere,predtym som to pri 3 detoch nikdy nerobila,dokonca odsudzovala,ale musela som si vybrat-bud budu plakat 2 alebo 1-samozrejme som sa snazila ulozit maleho az ked bol unaveny,zvykol si a vacsinou uz teraz po roku hned zaspi,neviem kde byvate,na dome plac nevadi ,ale ked byvate v panelaku neviem ci sa to tak da riesit tiez-ja som to tak musela,kedze u nas babky nefunguju a musela som cely den frcat naplno,tak aspon v noci som 4hod potrebovala vkuse potiahnut

magdalenkami
5. nov 2014

a este som zabudla dolezitu vec-nasla som si pani,ktora starsieho zoberie na 2 hod doobeda von ,a ja sa venujem najmensiemu,stihnem navarit ,upratat,oprat,psychicky pookriat ...za 2 hod urobim viac ako za cely den s 2 malymi krpcami

briketa
5. nov 2014

@sonicika musis sa zmenit z mamy - stihacky na zorganizovanu matku a vsetko sa vyriesi. Podla toho co pises postradas akykolvek system co by ti zivot ulahcoval. Naopak Ty si este sama pritazujes aj v situaciach ktore by sa dali s lahkostou vyriesit , lebo trpis svojim pocitom nepostradatelnosti.