Kupujú svokrovci vášmu bábätku darčeky?

knihomolka2
16. okt 2013

Som si vedoma, ze nadpis tejto temy znie hrozne zistne, ale aj tak sa spytam.
Kupuju vasi svokrovci vasmu babatku nejake darceky alebo hocico ine? Moji svokrovci, s ktorymi si inak v podstate dobre vychadzam, nam zatial dali peniaze na postielku, vankusik a perinku do postielky (to bolo niekolko mesiacov pred narodenim mojej dcerky, stalo to tusim 180 eur) a odvtedy som pre nu okrem jednych teplackov nedostala nic (ziadne hracky, kozmetika, plienky). Teraz ma 4,5 mesiaca, minuly tyzden sme mali krst, ani vtedy ziadna pozornost. Pre svokrovcov je to zatial jedina vnucka. Na slovenske pomery nezarabaju zle (nie su to bohaci, ale urcite zarabaju viac ako je slovensky priemer). Niezeby som bola na ich darceky odkazana, len mi to pride zvlastne, v mojej rodine si totiz davame darceky casto.
Ako je to u vas v tomto ohlade?
Ak si myslite, ze som materialistka, pokojne mi to napiste, mozno je naozaj problem skor vo mne a v mojich prehnanych ocakavaniach a nie vo svokrovcoch
PS: s nikym som tuto vec neriesila, uz vobec nie s manzelom (mrzelo by ho, keby nieco take vytiahnem), preto som sa rozhodla takto anonymne vo fore...
Dakujem za kazdy prispevok 🙂

moni244
16. okt 2013

nám svokrovci dali raz 100 eur, viac nie, ale ja to zase beriem tak, oni nie sú naučený niečo si dávať, ani na narodeniny, vianoce, nič. Tak ich neriešim, moja rodina je tiež taká že darčeky na všetky sviatky aj keď nie veľa ale aj tak a zase dcérka je ešte malá, dali vám postieľku, možno si myslia, že to zatiaľ stačí a keď bude väčšia budú to brať ináč. Nerieš ich, ľudí nezmeníš a každý sme iní a máme iné zvyklosti 🙂

marcelatje
16. okt 2013

Nie

pleval
16. okt 2013

..u nas nosia detom darceky pri kazdej navsteve 🙂 a vzdy sa pytaju,ci deti nieco nepotrebuju.

ichbinich
16. okt 2013

@knihomolka2:
Svokrovci "len tak" darceky nedavaju, ale na narodeniny, meniny a Vianoce samozrejme ano. No a na krstiny jasne. To by ma naozaj mrzelo, to ta chapem.
Moja mama je ina, ta vzdy ma nejaku drobnost. Ale zase, vidime sa malokedy, tak chapem, ze vzdy nieco donesie. Teda aj mimo narodenin, menin a Vianoc.
Pre mna to bol az nezvyk, ked som bola v lete na Slovensku, ze deti boli zasypane darcekmi zo vsetkych stran a vlastne "bezdovodne". Nie ze by som im nedopriala, to urcite nie. Ale ja si myslim, ze darcekovanie ma mat "dovod".
Celkovo je viac-.menej pravidlo, ze na meniny len nejaka malickost, na narodeniny vacsi darcek alebo vyslovene prianie, a na Vianoce sa darceky sypu zo vsetkych stran 😅 Ale to aj my rodicia dame nie len 1-2 kusky ako na narodeniny, ale viac.

Ja to nejak neriesim, ze svokrovci nedavaju darceky pomimo. Ked mozu, tak pomozu, detom dokonca sami od seba zalozili stavebne sporenie a platia ho, tak to je ovela lepsi darcek ako hociake ine hracky.
Mozno u tvojich svokrovcov je to podobne, ze proste darceky davaju k sviatku. Ale ze na ksrtiny nedali nic je potom divne, ale dobre. Nevieme, ako sa stavaju ku krstu vseobecne, tak nemozme odsudzovat.

mirkaaaa81
16. okt 2013

aj u nás je to podobne, moja malá má 10 mesiacov a od svokrovcov nedostala skoro nič, raz plienky a teraz na meniny jej svokra priniesla bodynko. Tiež ma to zo začiatku škrelo, ale teraz to už neriešim, lebo aj tak nič nezmením. Skôr ma mrzí, že svokrovci o malú nemajú veľký záujem, svokor malú ešte ani nevidel a svokra možno päť krát, lebo stále je niečo dôležitejšie. Ale vynahrádzajú jej to moji rodičia po všetkých stránkach. Takže moja rada, zbytočne to nerieš, ak sa jej venujú teš sa z toho.

quaxi
16. okt 2013

pred porodom nic, drobnost ku porodu, ku krstu obrazok na pamiatku. potom na narodeniny a vianoce - hodnota tak 15e. na mikulasa cokoladku, meniny neslavime. pripada mi to uplne primerane, necakam viac, aj by mi to bolo trapne, keby nam casto nieco davali, alebo nejake drahe veci. omnoho viac si vazim, ze sa o deti zaujimaju, stretavaju sa kazdy tyzden, vezmu ich kdekade... darceky nemame vo zvyku ani v nasej rodine, takze ma nikdy nenapadlo, ze by to malo byt inac.

sissy27
16. okt 2013

@knihomolka2 neviem, mne sa zdá postieľka celkom slušný darček, pokiaľ ide o ostatné drobnosti - možno práve tým, že je to ich prvé vnúča, tak ani nevedia, čo by potrebovalo, ak si niekde prečítali alebo počuli skúsenosti iných, ako nad darmi od svokrovcov zvyknú frflať, tak radšej nič... a nakoniec, čo taký drobec potrebuje? myslím z tých materiálnych vecí... byť tebou tak neriešim, možno keď bude dcérka väčšia, tak jej zaplatia školský výlet, zimné čižmy, ... prípadne ich môžeš o to slušne poprosiť 🙂
a ku krstu - toto ja osobne nejako neviem pochopiť, prečo sa dávajú / očakávajú darčeky k takýmto udalostiam ako krst, prvé sv.prijímanie, birmovka... veď to samo o sebe má byť darom, že bolo niekomu dopriate tohto aktu, prípadne max. nejaká biblia s venovaním na pamiatku, ale nie že zlato, hodinky a len sa všetci predbiehajú, kto dá viac...

btus
16. okt 2013

U nas sa davaju darceky na sviatky, Vianoce a z dovolenky. Mimo tiez malej dali asi raz. Ku krstu dali, samozrejme, ale k 1.rocku, len nieco male. (setria jej mesacne) a tortu. A hracky sme im aj zakazali kupovat, lebo tych ma zatial dost. Takze vo vseobecnosti, NIE, nedavaju darceky. Ani moja mama.

knihomolka2
autor
16. okt 2013

@mirkaaaa81 mas pravdu, radsej sa sustredim na to, ze svokra ma o malu zaujem a raz za cas pride sa s nou pohrat alebo pokocikovat ju

knihomolka2
autor
16. okt 2013

@sissy27 dakujem za prispevok. S tym krstom a darcekmi mas pravdu - ved pri krste nejde o darceky...

ketrinka17
16. okt 2013

@knihomolka2 uplne ta chapem ja milujem darceky 😀 malemu by som davala aj kazdy den 🙂 podla to nie je o materializme ale o tom, aby malo dieta radost, pripadne ti s niecim pomohli 🙂 mojmu malemu davaju na narodeniny , meniny, vianoce, ku krstu dostal a pod. Moja mama mu kupi aj ked nema sviatok, len tak 🙂 maly sa velmi tesi a ja tesim, ze mu mozem kupit zase nieco ine 🙂

havana_frost
16. okt 2013

Mne síce svokra nakúpila takmer celú výbavu pre bábätko čo sa týka šatstva, ale najmä preto, že žije v zahraničí. Inak by som sa nepozastavila, keby tak neurobila, ani keby mimo sviatkov nič nepriniesla. Príde mi to normálne. Napríklad ako svadobný dar sme od svokrovcov nedostali vôbec nič (ani cent), čo ma trošku prekvapilo, ale neurazilo ani inak to neriešim. Každý si robí so svojim majetkom čo chce, hlavne že dobre vychádzame 🙂

ingmiriama
16. okt 2013

@knihomolka2 moji svokrovci stále čosi kupujú malému je to ich prvé vnúča tak si ho užívajú naplno 🙂

cawes
16. okt 2013

@knihomolka2 ahoj podla mna ti toho dali nato ze mala ma 4.5 mesiaca dost, ako postielka za 180 plus jedny teplaky, ano neni to extra vela ale co cakas ved mala aj tak skoro ,,nic ,, nepotrebuje.
Ja uz si nepamätam presne ale svokor kupil kompletne celu postielku a madrac ktora zostala na slovensku, ze by sme aj tam jednu mali, svokra mi dala peniaze hm 200-300 euro nepamätam. Ked prisla ku nam daco doniesla, vzdy doniesla aj nam nieco, u svokra cakal darcek neake oblecenie (ale to uz boli vianoce a maly mal 5mesiacov) Po mojom som odkazala svokre co treba malemu na vianoce a to vsetko mu aj kupila plus mu zaplatila stavebne sporenie na rok, to dostal zaplatene zase na rok aj na prve narodeniny. tiez je to ich prve vnuca, ja osobne nikdy nic neocakava 🙂 ak daju daju velmi ma to potesi ak by nedali tak to beriem tiez ok

flower72
16. okt 2013

Svokrovci aj moji rodičia dávajú oblečenie, teraz, pri krste aj hračky. To oblečenie je pre nás veľká pomoc, stojí strašné peniaze. Svokrovci sú už dôchodcovia, celý život žili skromne a aj teraz si radšej odložia a kúpia niečo synčekovi. Keď tak rozmýšľam, moji rodičia kupujú priebežne a svokrovci dajú raz za čas kopu oblečka 🙂

sissy27
16. okt 2013

@knihomolka2 to je fajn, že svokrovci záujem majú, to je základ... a keď podrastie a povie babinka kúpiš mi toto alebo tamto? tak potom budeš vidieť 😉 lebo naozaj v 4 mesiacoch je zbytočné dieťaťu nosiť vecné dary, aj tak si ich nejak špeciálne neužije... ešte sa ti doma nazbiera toľko vecných darov, že nebudeš stíhať na bazár nahadzovať 😀

miskamaj
16. okt 2013

@knihomolka2 ja mam zasa svokru, ktora by mu stale nieco kupovala. Len ona ma divny vkus aj na oblecenie a ani nevie vybrat spravnu velkost a na hracky detto (plysaky deti fakt nepotrebuju). Oblecenie, ktore nikdy nemal oblecene, hracky s ktorymi sa nikdy ani nebude hrat sa nam zacali poriadne kopit, takze som zatrhla akekolvek darceky. Svokra sa sice urazila, ale co uz. Myslim, ze ked bude Tvoje dieta vacsie, tak mu to urcite vynahradia k obojstrannej spokojnosti.

cerez
16. okt 2013

Nám pomáhajú. Aj rodičia aj svokrovci. Za čo im veľmi pekne ďakujem. Či už finančnou čiastkou alebo formou potravín alebo oblečenia. Vždy padne otázka, či niečo potrebujeme. Rovnako pomáhajú aj osobne pri strážení. Sami ale nepýtame. Nečítala som to celé, ale sú rodiny, ktoré nemajú až tak veľa peniažkov a pomôžu aspoň tak ako sa im dá. Čiže do výšky svojich možností. Myslím si, že za krst mali darovať svojej vnučke nejaký darček. Veď krst je veľká udalosť dieťatka.

miku1
16. okt 2013

@knihomolka2 Moji rodičia kupujú deťom niečo stále....či už nejaké to oblečko, hračky, najnovšie DVD rozprávky, alebo hoci len jogurtíky, termixy, a iné potraviny. Strašne veľa sa nám aj snažia pomáhať a to si obaja s manželom veľmi ceníme. Niekedy musím dokonca mamu brzdiť aby to už nepreháňala, a nerobila si zbytočné výdavky. Čo sa týka svokry, tá raz za uhorský rok niečo kúpi, aby sa nepovedalo. Aj to kúpi tak po jednom balíčku bodyčiek a to je tak všetko. No ja to neriešim, nakoľko so svokrou nemám dobrý vzťah ani nikdy mať nebudem, takže mi je to vlastne jedno.

jajus28
16. okt 2013

Nam svokrovci kupili pred narodenim kocik, a ked bol mensi kazdu chvilku nejake vecicky, kedze je to ich prve vnuca a asi aj jedine ostane ☹, u nich mu nakupili dve skatule hraciek aby sa mal s cim hrat, odrazatko, a cestovnu postielku, ktoru si obcas poziciame ked ideme prec. Nemozem ani pol slova povedat su uzastny a niekedy to aj prehanaju, ale co uz stary rodicia su taky a maly by taky byt. No tvoje drobciatko je este malinke, uvidis ci nieco kupia na vianoce, a ak nie ked bude starsie budu aspon sladkosti nosit 😉. Nie kazdy si to vie dovtipit, a nie kazdy taky je.

binka79
16. okt 2013

Ahojte, moji rodicia im kupuju jogurtiky, ovocie a sladkosti obcas ked prideme a hracky a veci az ked maju sviatok, svokrovci stale kupia malej nieco, ale uz som ich stopla, ze aby si nezvykla, ze vzdy nieco dostane, ze take veci sa maju dostavat az ked maju sviatok alebo na vianoce ci mikulasa, ale nie stale. Potom bola moja mala na to zvyknuta a teraz ked uz je aj maly, tolko nedostava ako dostavala mala ... ale nerobilo to dobrotu, preto som to stopla

vulka
16. okt 2013

@knihomolka2 U nás deti dostávajú darčeky na sviatok. Čiže na narodeniny, meniny. Mikuláša,Vianoce. So svokrovcami vychádzam dobre, bývajú vo vedľajšej bytovke a nikdy mi nebolo divné, že v inom čase nenosia nič. Aj som rada, lebo deti sú potom z toho množstva hračiek a sladkosí celé osprostené.

senta_sofia
16. okt 2013

bud rada, stale lepsie ako keby jej nosili drahe darceky a snazili sa kupovat si Vas, aby si ty mala z toho blby pocit, ze im musis byt zaviazana a vdacna

januliku
16. okt 2013

@knihomolka2 Svokrovcov nemam, takze nie. A rodicia, ked nieco kupia, je to vzdy blbost, ktoru by som ja nekupila. Ovela viac by ma potesilo, keby malu pokocikovali (ked bola este mensia), alebo ju vzali von, na ihrisko ...

barcelona94901
16. okt 2013

brala by som keby nekupovali vobec nič,fakt vážne..pretože u nás svokra chodí po euro akciach ..a tak vyzeraju aj darčeky..jej vnuča,ich už ani neodbaľuje a jej to neni vobec ľuto..ešte sa teší,že to kupila za euro..no nekup to! takže každé vianoce dostaneme vačšiu a vačšiu šialenosť,ktorá potuje do koša..sebe a svokrovi,švagrovcom pritom nakupuje značkové kusky 😉
tento rok budeme mať prvé vianoce,kedy im nič nekupime ,ani nepečiem.. 🙂 nech si hovorí kto chce,čo chce..my sme dávali veľké,drahé dary,veci po ktorých tužili,,,hovorí sa ,že darovanému konovi sa na zuby nepozerá..no ten náš je uplne zdochnutý..prečo sa mám usmievať,že moje dieťa dostalo zdochlinu ,,mínať peniaze na druhych..kým druhým dokážu dať mustanga aj ked nedostanu za to nič..ak dvojaký meter,tak radšej žiadný 😉

ava11
16. okt 2013

My so svokrou byvame a najvacsia pomoc je to, ze maleho casto strazi a zabavi doma. Obcas mu kupi ovocie, ked idu v ramci prechadzky na trh, ale to jej vzdy preplatim, lebo sama ma malo. Darceky mu kupila na narodky a Vianoce. Viac by mi ani nenapadlo, nas drobec ma oblecenia aj hraciek, ze by stacilo pre tri deti 🙂 Najdolezitejsie su dobre vztahy a to, ze sa svokra malemu maximalne vnuje. Moja mama tiez nekupuje darceky mimo sviatkov, ale rovnako ako svokra, venuje mu svoj cas a to je pre mna viac, nez nejake auticko alebo bodynko. Casto si ho beru na cely vikend a my rodicia mame oddych a relax, to je najlepsi darcek 😎

crazybabenka
16. okt 2013

moji svokrovci sú "obyčajný šofér autobusu a predavačka v jednote" ale nikdy neprídu s "prázdnou rukou".....niežeby som to vyžadovala....je to ich jediná vnučka.....prispeli nám aj na výbavičku.....teda aj moji rodičia...aj svokrovci

janulik979
16. okt 2013

@havana_frost tak to mas moj obdiv

keenfan
16. okt 2013

nie..svokor ani poriadne nevie kedy majú naše deti sviatky..ale tie by som oželela keby sa radšej o nich zaujímal a občas sa im ako ich starý otec venoval.. ☹

althejka
16. okt 2013

Moji svokrovci okrem viatkov,kedy vzdy nieco prinesu, pripadne daju peniazky,aby sme mohli my kupit co potrebujeme, kde tu prinesu aj nejake drobnosti malemu. alebo banany, jogurt, je to mile . Moja mamina tiez kazdu chvilku nieco prinesie. mam dve sestry, ktore maju tiez deti,tak aj medzi sebou si deckam vzdy nieco poposuvame.