Ako postupovať pi vybavovaní príspevku na auto?

rengee
22. aug 2011

mám dieta s down.syndromom a septembri mi začína chodit do školky..chcela by som si požiadať o kompenzáciu na auto.máte s tým skúsenosti ako to prebieha?v akej cene max.si možem auto vybrat a kolko štát prispieva?dakujem za odpovede 🙂

ywana
25. aug 2011

@rengee ...pozri si zákon č.447 / 2008 Z.z. - nájdeš ho aj na nete a je tam všetko popísané...
...najprv však musíš mať zo sociálky napísané v lekárskom posudku, že je odkázaný na individuálnu prepravu (máš to už v lekárskom posudku?)...
...ale to by pri vašej diagnóze asi nemal byť problém...
...aby si dostala peniaze na auto, musíš syna voziť do školy aspoň 2x do týždňa...
...ja som žiadala už pred 6-timi rokmi, takže si ten postup až tak nepamätám - ale normálne si dáš žiadosť ako ked pýtaš kompenzácie (pýtala si už nejaké kompenzácie?)...
...tlačivo si pýtaj na ÚPSVaR-e, tam kde chodievate - pýtaj si tlačivo Žiadosť na príspevok na kúpu osobného motorového vozidla (kedysi sa to tak volalo - pozri ten zákon)...
...auto musíš kúpiť od predajcu áut - teda v normálnej predajni, alebo v autobazáre...nesmie to byť od súkromnej osoby...
...auto nesmie byť staršie ako 5 rokov (pokiaľ kúpiš v autobazári)...
...štát poskytuje určité % z ceny auta, maximálne však 85% a aj to je tuším len do výšky 400 000,- Sk (ide o to, aby si sociálne odkázaní nekupovali Bavoráky)...
...napíšem ti môj postup:
1. obehla som autopredajne a pýtala sa, či predávajú aj pre ZŤP cez sociálku (s týmto nebol žiadny problém - predávali všetci, ktorých som obehla)
2. podala som žiadosť na ÚPSVaR
3. ked mi to schválili, šla som do predajne a vybrala som si konkrétne auto - dali mi naň predfaktúru, ktorá obsahovala presný popis auta a presnú konečnú sumu...
4. na sociálke to potom schválili a poslali 85% z ceny auta na môj účet...
5. peniaze zo sociálky + 15% vlastných peňazí som previedla na účet predajcu a ked peniaze prešli, šla som si pre auto...medzitým som ho ale hned dala poistiť - takže z predajne som vyšla s už poisteným autom...

...trvá to trošku a je s tým papierovanie, ale auto využívam každý deň a naozaj je nutnosťou pre moju dcéru...
...veľa šťastia...

PS: súčasne s tým môžeš pýtať aj peniaze na benzín - volá sa to kompenzácie zvýšených výdavkov na prevádzku osobného motorového vozidla...

ywana
26. aug 2011

@rengee ...kompenzácie zvýšených výdavkov na prevádzku osobného motorového vozidla sú vlastne peniaze na benzín, je to cca 30,- € mesačne...
...ak dostaneš aj tieto kompenzácie, rozhodnutie o tom, že boli tvojmu dieťaťu priznané nos so sebou v aute a ked budeš v aute viezť aj svoje dieťa, nemusíš mať diaľničnú známku...
...okrem toho môžeš pýtať aj parkovací preukaz pre ZŤP občanov (tiež na ÚPSVaR - je to tá modrá kartička) a s tým môžeš parkovať na vyhradených miestach...
...ale zas len vtedy, ak vezieš svoje dieťa, teda nemôžeš parkovať na vyhradenom mieste, ak je dieťa v škole a ty ideš len na nákup...

rengee
autor
26. aug 2011

ahoj..dakujem ti za rady...na benzín dostávam,aj parkovací preukaz mám,len som chcela vediet ako to je okolo toho auta ...dakujem za rady 🙂

ywana
26. aug 2011

@rengee ...tak si už "skúsená" v tejto oblasti... 🙂

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
akeber362007
7. mar 2012

určite stačí ak má vodičský preukaz len otec , viem na 100% moji kmotrovci majú tiež chlapca s dow. synd. a len kmotor má vodičšký preukaz ak ti môžem poradiť vybav si aj na diaľničnú známku papier ten budeš musieť nosiť stále v aute dostáva sa s preukazom na vyžiadanie platí v EU

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majag
23. apr 2012

ywana si uzasny clovek, ked si to takto rozobrala a poradila, velmi vam prajem, aby ste boli zdraví...... 🙂

najjulinka
3. aug 2012

Ahojte. Ja som začala našej 2ročnej Nike vybavovať ZŤP. Už mi došlo z uradu ROZHODNUTIE, kde priznavaju 50% funkčenj poruchy.
čo mam robiť dalej? kam sa ozvať aby mala preukaz, či sa ozvu sami?

carloss30
14. jan 2013

Dobrý deň, nemá niekto skúsenosť: Chcel by som si vybaviť príspevok na kúpu osobného motorového vozidla ale auto by som si chcel kúpiť z veľkého autobazáru v Nemecku. Myslíte že to bude možné?

dave1979
2. feb 2013

čo ak si žiadatel kúpi auto staršie ako 5 rokov? zoberu mu ho či čo...za taku sumu čo dávaju za 4 ročne auto vyhovujuce asi ťažko dá kupiť.inak smutní je že v čechách takýto zákon nieje.žiadatel nemusí byť ani zamestnaný a kupa vozidla nieje ohraničený rokom výroby auta....to eja si ochrana proti cigánom alebo čo :D

33peter
20. jún 2014

Dobry ďeň chcem sa spýtať či si matka môže požiadať o prispevok na kupu auta ,ale ma preukaz ztp bez červeneho pasika. je rok po operacii bedroveho klbu

dodkozlaticko
22. aug 2014

Milé žienky, vedeli by ste mi poradiť, keď chceme žiadať o príspevok na kúpu auta pre syna dawnika, či je problém, keď vlastníme 14- ročné auto, ktoré už dosluhuje. Či sa to zohľadňuje pri posudzovaní. Ďakujem pekne.

kimi2
17. dec 2014

Dobrý večer prosím vás chcela som sa opýtať ,keď ste predložili predfakturu kolko to trvalo kým ste dostali peniažky na účet ?dakujem zuzana

natalia12345
4. máj 2015

Dobry den,
Ked opatrujem starych ludi, ktori maju preukaz ZTP a kupila som auto kvoli nim, nie je vsak nove, ale ojazdene... - dalo by sa poziadat o prispevok od statu na to kupene auto, ak ho prepisem na jedneho z vlastnikov ZTP preukazu? Bolo by to tak ,,dodatocne" mozne? Ak ano, prosim vas, ako sa dalej postupuje? Ma s tym niekto z vas skusenosti?
Dakujem za rady.

lololo12
6. máj 2015

carloss a pozeral si aj slovenske bazare? rangee drzim palce nech sa vsetko podari..nevyznam sa v tejto oblasti tak radsej mlcim 🙂

sasa1310
31. máj 2015

@natalia12345 nie nedalo by sa.

sasa1310
31. máj 2015

@dodkozlaticko môžete vlastniť ešte jedno auto, nesmie byť mladšie ako 4 roky. Takže kľudne. Len musíte spĺňať podmienky ako je : osoba ZŤP musí byť odkázaná na individuálnu prepravu a musí chodiť min. 2x do týždňa do školského zariadenia. Príspevok vyplácajú najviac v 85% ceny auta a najviac 6638 eur. Auto musí byť napísané na osobu ZŤP a musíte ho mať po dobu 7 rokov. Ak by ste ho predali skôr, poprípade vám ho ukradli musíte vždy vrátiť alikvotnú časť príspevku,.

sasa1310
31. máj 2015

@carloss30 nie, iba na SK musíte auto kúpiť aj to nie cez súkromnú osobu

sasa1310
31. máj 2015

@33peter musí byť odkázaná na individuálnu prepravu a musí byť zamestnaná

tupinka
5. júl 2015

dobry den, manzel si chce poziadadat o prispevok na auto, prosim Vas a ako sa dozviem, ze kolko mu priznaju percent z ceny auta, mame si u skorej nejake pozriet alebo staci az potom, ci musia aj tak vediet dopredu cenu alebo az potom, pretoze neviem , ze v akej cenovej realcii si to ma pozriet a este odkial z akeho bazaru ste kupovali? vdaka

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tupinka
9. júl 2015

@tanapeta Ahoj dakujem velmi pekne , prosim Ta a nevies podla akého paragrafu to pocitaju aky tam musi byt cca prijem?Lebo tiez by sme chceli zhruba okolo 9000eur auto a nevieme, ze ci vôbec take mozeme pozerat, ak nam nedju tu celu sumu, potom by tam bolo treba vela doplacat.Dakujem

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tupinka
10. júl 2015

@tanapeta ok, dakujem

naryx
25. sep 2015

Ahojte, ja mam tiež ZŤP vybavil som si ho až po roku.... Chcel som sa spýtať či by som mal nárok na príspevok na auto keď mám na seba písané dve autá. Ja nemôžem šoférovať ale moja priateľka ma vozí, mal by som aj tak nárok? Prečítal som si tu príspevky a dosť som sa tu dozvedel. Ďakujem za rady 🙂

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
naryx
25. sep 2015

@tanapeta Nie nemám parkovací preukaz, nemôžem šoférovať auto. Pracoval som asi rok ale zasa maródujem. Precestujem veľa kilometrov a naše staré auto už dosluhuje.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
naryx
25. sep 2015

@tanapeta Áno skúšal som, ale ja nemám naň nárok keď prejdem po vlastných nohách tak ho nepotrebujem. Ak to správne chápem tak ako zamestnaný by som mal väčší nárok na príspevok na auto a aj s preukazom?