Nárok na bývanie od štátu

abenko
11. apr 2014

Ahote žienky 🙂
Chcem sa spytať či máte skusenosti alebo viete inak poradiť.Som slobodna mamička buduca a neviem či mam narok si požiadať o nejaky byt od štatu -čo všetko treba splnať,rozne, papiere, čakanie na všetko proste všetko okolo toho- či je to vobec možne.Som totiž dost v ťažkej finančnej situacii a najom je dost drahý a moja socialka je dost uboha a platiť ešte milion dalších vecí okolo toho je pre mna dost neunosné.Vec sa má takto že momentalne mam partnera ale mam jasno v tom že takto to neostane len nemam kam ist proste s bruchom velkým už takpovediac a s mojim havinkom ale akonahle by som sa vedela niekam prestahovať tak idem sama.Preto sa pýtam či ma niektora nejake skusenosti a vie mi normalne povedať niečo k tomu 🙂

abenko
autor
11. apr 2014

no pekne tak sama pekne veci sa ja dozviem dobreeee ☹ ☹ ☹

ajdika
11. apr 2014

@abenko nebuď nahnevaná, dávaš príspevok o 2:38 v noci a už čakáš sto odpovedí ráno o 7:17? Musíš chvíľku vydržať 🙂 🙂 🙂 A je to dosť špecifická otázka, až toľko mamičiek s tým skúsenosti asi nemá...

lujziana
11. apr 2014

@abenko skús sa informovať na mestskom úrade v meste kde bývaš, lebo mesto zvykne mať sociálne byty, ktoré dáva do nájmu.

eeffka
11. apr 2014

@abenko akoze byvanie zadarmo?:D Mila slecna vy ste sa asi zobudili tak odhadom o 30r neskor nez by ste sa mali.... a aj havinkovi najdeme budicku 😠 😠 😠 😠
Zena vstavaj, socializmus skoncil, ludia maju na krku hypoteky do dochodku a niektori aj 10r po smrti a ty chces nieco zadarmo? max tak socialny byt ale takých ako ty je 1000 a aj to si myslim ze ruky mas zdrave, ze si z frajerom nerozumies je tvoj problem tak sa zariad sama, do takých bytov idu rodiny s X detmi, invalidi a spol

stanislavao
11. apr 2014

@abenko ziadny byt vam nikto zadarmo len tak neda. to ze ste slobodna matka nikoho nezaujima. tych su v nasej republike tisice. mozete si poziadat o najomny byt v mieste trvaleho bydliska a pokial vydokladujete, ze ho viete platit, tak mate sancu ho dostat. niektore mesta maju vyclenene socialne byty, ale je vela ludi, ktore su v poradovniku a v omnoho horsej zivotnej situacii, ako vy. zase problemy ste si sposobili sama a tak si ich aj riesit musite sama. nemozete cakat, ze to za vas niekto vyriesi, ze vam niekto len ta da byt. zabudnite. realita je ina. nezite v sne zo socializmu.

ajdika
11. apr 2014

@abenko presne tak, súhlas s @eeffka a @stanislavao . A treba mať tiež na pamäti, že aj ten sociálny byt treba platiť nájom a vôbec nie malý, tiež plyn, elektriku a pod. Nemáš rodičov, ktorý by Ti pomohli? keď už teraz nepracuješ(alebo sa mýlim?), už do konca tehotenstva asi nebudeš a veru z rodičovskej (nárok na MD zrejme mať nebudeš, teda neviem, či máš odrobené alebo nie povinných 270 dní) to nezaplatíš...

hradnapani
11. apr 2014

@abenko ja vidim riesenie v hladani lacneho podnajmu, lepsie povedane prenajmu jednej izby v ramci nejakeho rodinneho domu alebo bytu, kde by ste boli napriklad dve mamicky v podobnej situacii (samozrejme, kazda vo svojej izbe). Hladaj nejaku partacku, rozdelite si naklady, aj si pomozete.
S bytom od statu je to tazke, ci sa ti to paci alebo nie, dnes je to s byvanim dost drsne 😔 Ale kedze obcas aj motyka vystreli, tak sa informuj na miestnom urade, kde byvas, lebo tieto moznosti su vyrazne individualne a niekde maju obecne byty a niekde ani len netusia, co to je.

abenko
autor
11. apr 2014

@eeffka ja som netvrdila o žiadnom bývani za darmo pokial viem.A pokial neriešite odpoved na otazku tak kritizovať dokaže každý ako naozaj na toto nie som odkazana ani to nepotrebujem nijako dalej riešiť len tolko k tomu.Ja netvrdím že nemienim platiť najom ale proste to čo sa tu platí za najmy mi pride prehnane vela preto ma napadlo toto ako riešenie. V každom prípade ostatným ďakujem za vyjadrenie .. A ten prvy príspevok hned po otazkou som nepísala ja ale ,,spolubývajuci,, z mojho notebooku pre vysvetlenie 🙂

nivi
11. apr 2014

@abenko neviem odkial si ale napr. v Bratislave si na magistrate mozes zaziadat o byt mladej rodiny alebo najomny byt. podmienky zistis priamo u nich. viem, ze v BA je potrebne mat trvaly pobyt v BA, prijem do urcitej ciastky tusim max 3nasobok zivotneho minima a musis mat zalozene stavebne sporenie. Ale tiez to nieje lacna zalezitost. na zaciatok potrebujes mat nejake peniaze lebo sa tam plati depozit neviem presne mari sa mi, ze kamoska hovorila sume 3mesacneho najomneho. Najomne v tychto bytoch je cca 150€ a viac podla velkosti bytu. elektrika a plyn sa platia zvlast.

sissy27
11. apr 2014

@abenko také prvoaprílové - že nárok na bývanie od štátu 😅 tak ako písali baby vyššie - dnes ti nikto nič zadarmo nedá, tobôž nie byt... a ak som dobre pochopila, tak ho ani platiť nemáš z čoho, čiže nie len dostať nehnuteľnosť ale ešte aby niekto platil aj energie a nájomné...
dievča zlaté, nechce sa mi moralizovať, verím že to máš dosť ťažké, ale kto ťa do tejto situácie dostal? my? štát? od otecka dieťaťa žiadaj výživné, popros o pomoc rodičov alebo príbuzných, a neseď tri roky doma na zadku a nevzdychaj, že z rodičáku sa žiť nedá (lebo je to pravda, nedá, ale ono to je len príspevok, nie náhrada platu) a choď pracovať, to sa dá aj popri dieťati... a prestaň snívať o tom, že by si mohla dostať bývanie zadarmo, dá sa získať sociálny / nájomný byt, ale poradovníky sú dlhé, úplne zadarmo to tiež nie je a platiť treba aj tam...

sjuzan77
11. apr 2014

Ale zeny, preco drsne slova hned rano? Keby napisala, ze chce ist na potrat, lebo ma problemy, tak hned sa najde xy odporucani, kam sa ma obratit 😖

@abenko ako tu spomenulo par zienok, skus sa obratit na prislusny urad, ci ti vedia nejako pomoct. U nas v obci napriklad su socialne byty, kde sa da ubytovat lacnejsie. Mozno niekde na okoli tiez bude taka moznost. Tiez bol vyborny napad najst si spolubyvajucu, ako napisala @hradnapani .
Mohla by si tiez zajst na urad prace, socialnych veci a rodiny, popisat situaciu a zistit, ci nesplnas podmienky obcana v hmotnej nudzi, mozno by si mala narok na prispevok na byvanie alebo nieco podobne.
Nebola som v podobnom pripade a neviem, co sa ti podari vybavit, v kazdom pripade drzim palce 😉

ajdika
11. apr 2014

@abenko tak to vysvetľuje Tvoju prvú reakciu pod príspevkom 🙂 a možno sa spolubývajúci zamyslí 🙂 No ale nikto netvrdil, že si písala, že nechceš nič platiť, len to, že bývať sama, ak máš len sociálku a následne rodičovský je naozaj náročné, ja si to neviem predstaviť... keď dáš skoro všetko na nájomné + energie, z čohoho budete jesť a všetky tie veci okolo, ktoré bábo potrebuje? Ale riešenie, ktoré dala @hradnapani je rozumné, no každopádne, držím palce, nech sa to vyrieši tak, ako bude najlepšie pre Teba aj dieťa. A možno skús ešte nejaké ubytovne popozerať...

ajdika
11. apr 2014

a ešte jedno, nájomné v obecných nájomných bytoch ... no rátaj viac ako 150 ,- € to vôbec tiež nie je lacná záležitosť. V našej obci sa platí 200,- (+ - v závislosti od počtu ľudí) + elektrina + ostatné vymoženosti ( televízia, internet...). A vo väčšine prípadov aj nejaká tá finančná zábezpeka dopredu (u nás sa dávalo 2,5 ročné nájomné + nejaký dar obci - nepovinne povinne). Ale sociálne byty sú asi niečo iné.

abenko
autor
11. apr 2014

@sissy27 Ja to mam z čoho platiť ,netvrdím že nemam žiadne peniaze a viem že to platiť treba, preboha ja neviem či som to tak blbo napisala alebo vy ešte spíte a neviete poriadne čitať.Len mi to príde ako možno lepšie riešenie ako niekomu pchat nezmyselne vela penazi za minimalne byt niekomu do vrecka.TOTO je dovod prečo ma to zaujíma.Rovnako som nepovedala nič také že to neni moja vina a proste sa to stalo a nikdy nič take nepoviem.Jednoducho proste viem a aj chcem sa postarať len hladam možnosť ako to urobiť asi najvyhodnejšie.A mysliš že pracu si nehladám? Som riziková od začiatku a do mojej prace ma nepustia mysliš že v tomto prípade si nejaku nájdem? Doma na PNke z jednou vychadzkou na dve hodiny toho moc nezarobim aj keby som chcela ako nehnevaj sa ale kritizovať vie naozaj každy.A áno hladala som aj napriek tomu akukolvek pracu či vypomoc niekde no neuspešne už druhým mesiacom a teraz mam čo ako robiť? Nie z rodinou nepočitam to je taktiež moc komplikované a nemienim to tu rozoberať prečo a okolo toho veci.Najviac ma štve na tom systeme že aj ked človek chce tak nemože.. a tí čo kolko krat ani prstom nehnu maju všetko na čo si zmyslia a možem takto rozpravať vela veci.Načo? Proste na otazku konktretna odpoveď a reči o bývaní zdarma si nechajte ja som tiež nepriletela z Marsu aby som mala pocit že niečo take je možne v tomto štate.

abenko
autor
11. apr 2014

@ajdika ja platím najomné 300e za jeden uplne malinky 1iz byt kde mam kuchynu izbu a kupelnu- dovidenia.Nemam tu poriadne dať ani kam postielku a v mojom lokale su proste te byty drahšie no stejne dokažem zapltiť ten najom a aj z niečoho žiť.Ano prekvapujuce ale dá sa to.Len proste uvažujem že prečo ked si myslim že v tom druhom prípade by ma to vyšlo možno lacnejšie a možno aj niečo väčšie.Nevyznam sa v tejto téme preto sa pýtam a namiesto toho tu same vykriky do tmy ako tomu fakt nerozumiem 😒

stanulienkat
11. apr 2014

Presne kvoli tomuto sa vymyslelo planovane rodicovstvo. Naco si robila dieta,ked nemas normalneho partnera a vyriesemu financnu situaciu?

abenko
autor
11. apr 2014

@stanulienkat Pretože ludia sa časom menia a bohužial niektorí k horšiemu.Staral sa aj finančne aj inak predtým a všetko bolo v poriadku no proste ho jedneho dna utalo a takto dopadlo.Nebudem to rozpisovať čo je všetko za tým a podobne veci ale proste sa to zmenilo.Zato teraz nepojdem na potrat alebo niečo podobne.Ja som rada že budem mať to male a neplačem že to bola chyba ale myslim si že všetko sa da nejako riešiť 😎

sissy27
11. apr 2014

@abenko aha, tak my spíme? a ty si bola v akom stave, keď si písala svoj príspevok ? 😝 dovolím si ťa citovať -
-či mam narok si požiadať o nejaky byt od štatu
-Som totiž dost v ťažkej finančnej situacii
-najom je dost drahý
-moja socialka je dost uboha
-platiť ešte milion dalších vecí okolo toho je pre mna dost neunosné

a o pár hodín napíšeš že peniaze máš... tak ja neviem, kto odkiaľ priletel... a kto ani prstom nehne a má všetko na čo si zmyslí? ja neviem o nikom, všetci v mojom okolí majú hypotéky, platia podnájmy, tvrdo makajú aby mali... a ak myslíš cigánov - no ak ti stačí ich životná úroveň, tak nech sa páči...

ako písali baby - môžeš mesto požiadať o sociálny / nájomný byt, ale to sa musíš informovať na miestnom úrade, lebo tie podmienky sú rôzne... ale poplatky sú tam vyššie ako v bytoch v OV...

ajdika
11. apr 2014

@abenko tak to treba tak napísať, keďže v úvodnom príspevku píšeš, že si v ťažkej finančnej situácii, že máš len úbohú sociálku a že budeš sama... z toho sme si vydedukovali, že nemáš na nič a už vôbec nie na to, platiť 300 € nájom. Ja zarábam a pomerne slušne, ale keby som mala zostať sama a platiť 300 € len nájom...fúú, to by bolo aj pre mňa dosť. Preto boli reakcie také. Ak budeš žiadať o sociálny byt, budú určite skúmať Tvoje príjmy... ale nič nedáš za to, keď sa budeš informovať a žiadosť podáš na kompetentných miestach . Ako písala @hradnapani, občas aj motyka vystrelí 😀 . Držím palce 😉

wena
11. apr 2014

@abenko Samozrejme, určite sa môžeš informovať vo svojom meste ohľadom mestských bytov a aj požiadať, ale tam sú také poradovníky, že sa na to radšej nespoliehaj.

Jednoducho bývanie je drahé a s tým treba rátať už pred dieťaťom.

nivi
11. apr 2014

@abenko juj tak ale ako osamelej matke s dietatom ti aj tak vatsi nedaju, tiez dostanes garsonku alebo 1izbak :P

0silvia0
11. apr 2014

@abenko no veru, tiež som pracujúca ale ak by som ostala sama na deti a mala zaplatiť 300 eurový nájom, nevyžijem určite. Musela by som si hľadať ďalšiu prácu ☹

abenko
autor
11. apr 2014

@sissy27 šak to všetko je v poriadku ale ja tam nevidim nikde spomenute ani len medzi riadkami že hladam bývanie zadarmo iba tolko že v momentalnom stave čo platím je pre mna dost neumera moj príjem - výdaj. to snad neni ťažke pochopiť a tažka fin.situacia taktisto nevyhnutne neznamena že človek je vyslovene bez jedineho eura 😉 Ja by som bola schopna platiť aj hypo a radšej by som platila ju ako davať tolke peniaze niekomu do vrecka lenže tu mi nikdo nedá preto aku mam situaciu 🙂 Naročne je to rpeto že chlap prestalo finančne so mnou fungovať a tahať všetko za dvoch po etjto stranke je pre mna trošku ,,nevyhodne,, týmto hladam len sposob ako sa proste zariadiť mimo neho a zbytočne neminať nanho peniaze aby sme si rozumeli 😎 Ja ich mám len to že on mi nič nedava je pre mna dalšia vec navyše po fin.stranke takže ked to zvladam takto zvladnem to bez neho a dokonca si myslim že lepšie preto píšem to čo píšem 🙂 Wake up 😝

liubov
11. apr 2014

v Hollandsku teraz mojej kamaratke (25r.) stat dal byt, je tiez slobodna mamicka (1dieta-18mes.)..Ako tu je neviem, ale urcite skus, mozno ze sa da nieco.. 😉

sissy27
11. apr 2014

@abenko no wake up platí akurát tak pre teba... lebo ako vidíš, nie som jediná, ktorá z tvojho príspevku pochopila, že nemáš peniaze, že máš len sociálku ktorá ti nestačí, a nepoznám nikoho, kto by mohol povedať "som v zlej finančnej situácii, ale dokážem z toho splácať hypo" - ak máš na hypo tak si môžeš gratulovať a nechápem potom čo tu riešiš nejaký byt od mesta a prečo už dávno tú hypo nesplácaš, keď to vlastne nie je také zlé ako si nám to pôvodne vykreslila... a ako bolo spomenuté - ak by si dostala nájomný byt od mesta, tak vzhľadom k tomu, že si sama s dieťaťom, dostala by si max jednoizbák, pretože sa tam zohľadňuje aj počet osôb v domácnosti...

tomasko1997
11. apr 2014

Nepisala ze chce najomne mat zadarmo chcela len poradit tak sa trocha ukludnite caka babo chcela radu a nie hlupe narazky.

sono2
11. apr 2014

...m. Asi naše hypotéky sú neskutočne výhodne, keď je prenájom príliš drahý. Žiaľ, musím so všetkými babami súhlasiť... Ale nesúďme, každý si je strojcom svojho šťastia. Menej alebo viac. Prajem ti veľa šťastia.

tomasko1997
11. apr 2014

@sjuzan77 tu je priklad ako poradit🙂

sisaha
11. apr 2014

@abenko odkladaj si blocky na dieta, vydavky a ked sa dieta narodi, tak poziadaj o vyzivne. momentalne ti asi nikto nepomoze - ani urad. Takych ako si ty su na mraky. ak mas nieco odrobene a mas narok na matersku, tak stale lepsie ako rodicak a niekedy je mozno lepsie vratit sa domov a snazit sa to tam utriast, aby ti na zaciatok pomohli. Alebo rovno hladaj prenajom s rovnako "postihnutou" ako ty a spolu to zvladnete.

abenko
autor
11. apr 2014

Dobre baby pre korektnosť sme sa mnohe navzajom zle pochopili a nechcem to tu nijak hrotiť.
Ja sa dokažem postarať a aj chcem.Ale partner sa zmenil začal mi poza chrbat brať moje peniaze s karty o čo som nevedela,začal dost piť, začal hravať stavky atp s minulosti mu prišlo niekolko exekutorov rovno do prace čiže nemam z jeho prijmu ani cent ked to mam tak povedať a čo mu ostane aj posraných 20e radšej prestavkuje.Cez pol roka takto fungujem a už je to proste na mna moc a on nema ani tolko ucty žeby bol aspon za to vdačný že to s nim nehrotím nema ani minimalnu snahu to riešiť ani najst si niečo ešte popri praci aby mi nejake peniaze doniesol.Nebolo to vždy tak no ako som už vravela ludia sa menia.On je ešte pán urazený že čo ja chcem po nom aby sa roztrhal že predsa do prace chodí, z toho nemam nič kedže peniaze nevidím.Starý rodičia to je ťažke.Babka imobilna velmi vela roboty okolonej a jej manžel -alkoholik rovnako a všetko prepija takisto ledva žiju len z jej dochodku lebo ten jeho nevidí.Mama sice stava s manželom dom ale su len na začiatku a potrva to velmi dlho a kedže je teraz tiež nezamestnana nema mi ako pomoct a ani to po nej nežiadam lebo viem ako su na tom.Druhá starká ma prenajatý taktisto byt ktory nevladze platiť lebo otec ju obral o všetko a ešte ma na krku aj požičky lebo jej umrel muž a nemala ho ani začo pochovať tak si musela požičať.Vzhladom na to všetko a ešte dalších veci čo ma človek v hlave koli medzíludským vztahom jedine čo naozaj mam su moje pevne nervy a moj pes,ktoreho nedam ani za pana boha živeho nikam preč lebo za 10rokov bol mojim vankušom do ktoreho som moohla plakať kolko sa dalo ked to bolo treba a ma pre mna velku citovu hodnotu tak jednoducho hladam riešenia ako sa z tohto vymotať tak aby som sa dokazala normalne postarať o seba, male a chlpača.Viem proste že by som to vedela zvladnuť len neviem ako sa proste k tomu dopracovať ked v tomto štate nie su skoro žiadne možnosti 🙂