Odchod na dôchodok a odstupné

zuzka_puska
25. jan 2015

baby, prosim poradte mi....mamka je pracujuca dochodkyna..... chce dat vypoved dohodou, uz nevladze robit- lekar by jej dal lekarsky posudok ze uz dalej nemoze vykonavat tu pracu.....a V zakonniku prace paragraf 76 je odstupne..... avsak, vztahuje sa odstupne aj pre dochodcov??? Teda, ak by jej dal lekar posudok,ze ma zdravotny stav zly- ma narok na 3 mesacne odstupne -podla paragrafu 76 odsek 1??? alebo 4 mesacne odstupne podla paragrafu 76 odsek 2??? A odstupne je vlastne trojmesacny, alebo stvormesacny hruby plat, alebo plat v cistom??? dakujem moc mi pomozete

monicm
25. jan 2015

@zuzka_puska túto otázku by som skúsila smerovať na porada.sk,teda ak sa tu nenájde nik,kto by vedel odpovedať 🙂

salome123
26. jan 2015

@zuzka_puska pokial ja viem, tak ak si ONA SAMA da vypoved, tak narok na odstupne mat nebude. skor sa zamerajte na odchodne (1 mesacny plat), ktore moze ziskat

zuzka_puska
autor
26. jan 2015

@monicm dakujem skusim tu poradu, dnes budem volat na inšpektorát prace tam by tiez mohli vediet ci?

zuzka_puska
autor
26. jan 2015

@salome123 ale ak da vypoved kvoli zdravotnému stavu? Posudok od lekara ma, ze nemoze vykonávať tu pracu.... To je ten paragraf 76- len neviem ci to plati len pre osoby činné, alebo aj dochodcov

zuzka_puska
autor
26. jan 2015

Volala som baby, cize ak da vypoved sama, nedostane odstupné... Ak jej da zamestnavatel- ma narok... Este ak by dala dohodou- ze sa dohodnú, na výpovedi, a aj na odstupnom...

salome123
26. jan 2015

@zuzka_puska s kym si volala? skus si nastudovat o odchodnom.... na to narok bude mat.

zuzka_puska
autor
26. jan 2015

@salome123 volala som na inšpektorát prace priamo. Odchodné a odstupné su 2 rozdielne veci- odchodné dostava zamestnanec pri odchode na dochodok. Ak pracuje dalej, ma narok aj na odstupné- len musi dat tu vypoved zamestnavatel