Príspevok na bývanie, ak žijem sama s dieťatkom

miriamka88
20. mar 2014

Dobry den, od maja budem slobodnou mamickou, otec je v zahranici, nie je iste, za ma nejak podpori. Otec dietata otcovstvo neprizna, kedze je v USA a zapisat sa do matriky nepride.Momentalne som nezamestnana, od polovice aprila sa stahujem do podnajmu, kde budem byvat sama aj s dietatkom. Vyska najmu je cca 200eur mesacne. Matersku dovolenku budem mat okolo 260 eur. Mam narok na prispevok v hmotnej nudzi, ak som si doplacala dva mesiace dobrovolneho poistenia kvoli materskej, pretoze som otehotnela ako nezamestnana a ochranna lehota je 8 mesiacov dokopy? Mam narok na prispevok na byvanie?Ak ano, tak ten prispevok mi vypocitaju za dve osoby, ak v byte budem aj s malou,alebo len za mna?Viem, ze som sa tu pytala aj v inych prispevkoch na vselico, ale chcem v tom mat uplne jasno, kym pojdem opat na urad.Dakujem

zalka
20. mar 2014

@miriamka88 mala si 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch? dostaneš vôbec materskú? dieťa sa narodilo?

zalka
20. mar 2014

@miriamka88 dávka v hmotnej núdzi pre rodiča s dieťaťom, príspevkom na bývanie a ochranným príspevkom je vo výške 219,90 eur.
Materská je príjem, berie sa 75% z Materskej u teba ak naozaj dostaneš materskú vo výške 260e tak 75% z toho je 195 eur.
Vzniká nárok na dávku v hmotnej núdzi vo výške 24,90 eur .... rozdiel 2019,9 - 195 e

Ak nemáš nárok na MD ale budeš dostavať len RP tak ten sa berie do príjmu celý, ale neviem ako ťa budú posudzovať, ked dieťa nemá otca. Či ti nebudú robiť problémy.

miriamka88
autor
20. mar 2014

Dakujem, tiez sa toho obavam

miriamka88
autor
20. mar 2014

Ano, na matersku mam narok, dieta sa ma narodit v maji

zalka
20. mar 2014

@miriamka88 rado sa stalo ... a pred narodením dieťaťa sa ti neoplatí žiadať o dávku v hmotnej núdzi lebo ti nevýjde ... lebo budeš posudzovaná sama .. a tam je cca dávka okolo 130e aj s príspevkami .. a MD bude vyššia ako dávka takže nedostaneš nič po narodení dieťaťa skôr.

miriamka88
autor
20. mar 2014

A nevies mi este poradit?Ked zacnem brat matersku dovolenku, budu mi k nej vyplacat aj pridavok na dieta (23 eur), alebo to az ked zacnem poberat rodicovsky?

zalka
20. mar 2014

@miriamka88 po narodení dieťaťa žiadaš o prídavok na dieťa ... aj počas MD ...

miriamka88
autor
20. mar 2014

a to sa uz nerata do vypoctu davky v hmotnej nudzi?

zalka
20. mar 2014

@miriamka88 nie ... viac si prečítaj tu http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo... je to dobre spracované.

miriamka88
autor
20. mar 2014

dakujem idem na to 🙂 na socialke mi totiz nic dokopy neporadili, tak som nevedela na koho sa obratit

zalka
20. mar 2014

@miriamka88 no na SP žiadaš o MD ... a na UP žiadaš o prídavok na dieťa, po skončení MD žiadaš tam o rodičovský príspevok .. a tiež o dávku v hmotnej núdzi.