Pitný režim 1,5 ročného dieťaťa

akzuzs
14. aug 2012

Ahojte máte tu niektorá skúsenosti ako dieťa doslova motivovať piť tekutiny? Moja malá ma 1,5r a hrozne zle pije. Kojená bola do roka, teraz pije plnotučné mliečko. *To vypije ráno aj večer plnú fľašku. No a čo sa tekutín týka katastrófa. Skúšame všeličo. Vody, sladké , čisté, čaje (bilinné aj ovocné s cukrom, bez aj s medom), Teplé aj studenšie . Nič.100-150 mililitrov maximum 250ml ale to už ja fakt že hodne. Skúšali sme z fľašky (rôzne druhy cumľov), pohára, slamku, .... Jedine s čím nemá problém je kupovaný džusik (vždy sa snažím aby bol aspoň100%) alebo a to sa podržte NEALKO radler to zrazu aj z pohára vypije ani sa nobrindá. No je to normálne. Ved aj moč má tmavší a trochá posmrdkáva. Môže sa jej niečo stať s obličkami? Moja MUDr povedala že pri takých deťoch sa do tek. počíta aj polievka a aj mlieko . Tak teraz neviem koľko má také dieťa nejmenej vypiť čisto tekutiny. A to som nespomýnala že ked bola chorá a ked boli extra horúčavi tak som jej doslova na moc a na silu dávala buď cez lyžicu alebo cez striekačku ale nechcem zasa isť do extrému aby som je to pitie nezhnusila a tiež ju netrápila ale ja fakt neviem čo s ňou.Poradíte???

lypka
14. aug 2012

moja má 16 mesiacov a vypije aj pol litra, niekedy viac, najradšej pije sama z pohará, ked je chorá a nechce tak jej nalievam do štamperlíka a dávame si nazdravie 🙂

katkuz
14. aug 2012

taky isty problem sme mali s dcerou, ked som pocitala pomaly kazdu kvapku, potom som to ako tak prestala riesit, dnes ma tri roky a myslim ze vypije kolko potrebuje. Boli chvile ked som tiez "nalievala" nasilu. tiez sme vselijako motivovali ale pomohlo na chvilu lebo nas prekukla 🙂 ako napr. "pocuvajte ake velke glgy..." pritom sme akoze natrcali usi, jeden cas zaberalo stare zname pit za mamu, tatina, vlacik, babiku, kamaratku,...a teraz pri synovi pomaha striedat hrnceky ale najme to ze vidi a chce ten hrncek co ma jeho sestricka 🙂 takze myslim ze "nasilie" nepomoze ale mozno vzor - ked vidi inych a ponukat jej tak aby necitila ze musi....

danciacik
14. aug 2012

@akzuzs ja som mala problém s deťmi, tiež málo pili, kúpila som im taký minigalónik s vodou v tvare sloníka, sloníkovi stlačia chobot a vodička im tečie z chobota do pohárika. Strašne ich to baví tak to furt stláčajú a pijúúúúúú. Len toho sloníka teraz neviem nájsť na nete.

heni79
14. aug 2012

@akzuzs
Mlieko je tiež tekutina (myslím, že UM sa nepočítalo do pitného režimu, ale niektorí dr. počítajú aj to), chápem to tak, že pije kravské. Skús jej ponúknuť mlieko aj cez deň, no polotučné. Napr. na desiatu, či olovrant, aby sa celkovo zvýšil príjem tekutín. Polievky sa tiež zarátavajú.Nealko radrela by som však iste dieťaťu neponúkala, aj v nealko pive je totiž alkohol! Pre dospeláka ok, ale pre 1,5 ročné dieťa to iste nie je vhodné.
A aby som aj odpovedala na otázku koľko má vypiť:
do 1 roku veku dieťaťa je denná dávka potreby vody asi 150 ml/kg telesnej váhy. U ročného dieťať je potreba asi 1,5 litra. (započítať je potrebné všetky tekutiny, teda i polievku)
V ďalších rokoch má byť potreba asi 10% z telesnej hmotnosti - asi 2 - 2,5l.

Takže tých 250 ml je žalostne málo. Mlieka je ale asi pol litra, počítam, nie? + polievka. Pohybujete sa teda niekde okolo 800ml - 900ml za deň, čo je málo.

Skúsila by som jej napr. dať aj ten džús, no zriedila by som ho vodou. (menej cukru+viac tekutín) . Želám veľa trpezlivosti.

mummy01
14. aug 2012

@akzuzs ja mam tiez deti co malo piju.No ak uz je moc tmavy a zapacha tak to moze byt problem.Ak vypije dzus tak nejaku dobu jej ho kupuj ale ried vodou,100% dzus by pit nemusela 😉 Ja som to tak robila dcere,ked mala asi rok,nechcela pit,pila iba dzus.Tak som nejaku dobu kupovala aby sa rozpila a potom som jej tam stale viac vody davala az postupne zacala pit aj caj aj vodu.Teraz je to velka baba a pije iba vodu.
Na o ten Radler...si srandu robis 😀 inak aj v nealku su stopy alkoholu.

mummy01
14. aug 2012

Inak mlieko sa nepocita do pit.rezimu,ale polievka ano.

heni79
14. aug 2012

@mummy01
Prečo mlieko nie? 😕 Stretla som s tým, že sa nepočíta UM, ale aj s tým, že pediatrička na pohotovosti UM do pitného režimu zarátala. 😨

Prečo by sa ale nepočítalo kravské, či kozie mlieko, mi nie je zrejmé. Z čoho vychádzaš? 😕

A čo potom s mliečnou polievkou? 😉

mirka276
14. aug 2012

@danciacik ahoj, skus katalog Orion, je aj na nete, ale neviem presnu web stranku. Tam ich maju a aj ine zvieratka boli uz v ponuke

danciacik
14. aug 2012

@mirka276 dík za tip, ja mám sloníka doma, len som tu chcela hodiť link a som to nevedela nájsť 😉

mummy01
14. aug 2012

@heni79 bavila som sa na tuto temu s nasou pedinou.Vraj mlieko nie,samozrejme ze u babeniek ktore nic ine nepapaju je to ine.Ale vraj u deti ktore sa uz normalne stravuju sa nerata,vraj mlieko je potravina a nie tekutina aj ked je tekute.V mliecnej polievke mas aj vodu.Citala som viac clankov ktore mi to potvrdili.Ved ani kava ci alkohol sa nerataju do pitneho rezimu 😉

heni79
14. aug 2012

@mummy01
Dík.
Tá káva alkohol sú zrejmé, no to mlieko ma prekvapilo. Pozriem. 😉
A len mi tak napadá, v nízkotučnom mlieku je tej vody tiež dosť. 😀 Ale to je o inom.

mummy01
14. aug 2012

@heni79 no,tam je asi viac vody ako mlieka 😀 ale to zasa nieje vhodne pre deti...teda ani plnotucne ale to je zasa o inom a mimo temy 😝

akzuzs
autor
14. aug 2012

Samozrejme ž e s radlerom je to že hahaha ale to by určite pila len keby chcela vodu, čaj ale asi to urobím tak ako píše @mummy01 a budem riediť . Tak som vlastne syna naučila na pitie. Začala som veľmi sladkým čajom a zo týždňa na týždeň menej a menej sladila až pil čistý čaj alebo vodu. No uvidím a kuknem aj to zvieratko na pitie, to by mohlo viac motivovať. No a myslím že to mlieko či je alebo nieje tekutina to bude asi diskutabilné. Ja fakt nevime raz počujem to inokedy ono a potom si za záhadných okolnosti nevime vybrať
Tak ďakujem za rady

dievcinka
14. aug 2012

@danciacik ahoj.ja uz tie zvieratka obzeram dlhsie,lebo tiez mame problem s pitim 🙂 ale mozem sa ta spytat...ta voda sa da do galonika naliat,alebo sa kupuje k tomu vzdy novy specialny? 😀 😀 Dakujem.

danciacik
15. aug 2012

@dievcinka ahoj ten galónik normálne pekne odoberieš napustíš tam vodičku (ja tam dávam vodu so sirupom ale pozor nesmie byť perlivá lebo vyteká). Ten galónik má taký špeciálny uzáver takže v pohode ho naplníš, uzavrieš a keď ho postavíš na zvieratko tak sa ten uzáver otvorí a deti môžu piť.

achesa
15. aug 2012

naša malá nechcela piť nič- ale vážne nič- do roka. Bolo to strašné, viac som ju preto kojila, ale keď bolo leto, to bolo hrozné, ja som jej veru aj nasilu striekačkou musela dávať, inak neviem neviem, ako by to dopadlo. Ani keď sme ju nechali dlhšie, že hádam bude smädná, tak ani tak nechcela. Nikam sme na dlhšie nemohli ísť ☹ Na koniec sme to vyriešili veľmi svojsky: milovala v telke reklamy, a tak sa na ne sústredila, že ani nevnímala, že jej dávame vodu lyžičkou 😀 . takže sme mali celý deň zapnutú telku a keď išla reklama tak šup- pohár vody a lyžička. teraz má tri roky, ale stále to s pitím nie je ktovieaká sláva. najnovšie sme si na ňu vymysleli grif, že ideme súťažiť, kto vypije skôr, či ja alebo ona. To zaberá, lebo je veľmi súťaživá 😀

mexexe84
2. apr 2014

@danciacik ahoj,ten pohar slonik,nenaslasi nejaky link?alebo neposles mi,prosim ta foto??dakujem ;)

babychriss
13. apr 2014

Nasa 20mesačná tiez nie je velky "pijan"
Vacsinou do nej musim tekutiny nutit na silu, pozerame pri tom knizky, rozpravam jej, lebo keby je po jej vypije denne par glgov. Nastastie pije este aj UM takze aj to rátam ako tekutiny.

zm13
1. júl 2014

Môj malý má 16 mesiacov, a stále sme mali a máme problém s pitím. Materské mlieko odmietal keď mal 8 mesiacov, vtedy sme sa dostali aj do nemocnice - mal vysoké horúčky a vôbec nechcel nič piť. Vyskúšali sme rôzne čaje, vodu, džúsy, mlieko dokonca aj sladké nápoje s bublinkami. Menili sme poháre, s cumlom, s náuštkom, so slamkou, jednoduchý pohár, štampedlík - nič nepomáha. Ja som už aj do strúhaného jablka prilievala vodu... Teraz vypije max. 6-7 deci - do čoho je už zarátané umelé mlieko, polievka, voda - jednoducho všetko. Už neviem čo mám robiť aby pil. Asi mu to stačí tých 6 deci, lebo nie je dehydratovaný - moč má svetlý, pokožka je normálna...

ivana2222
25. aug 2014

My sme s tým mali dosť problémy, dokonca sme boli u lekára a ukazovala nám nejaké taktiky, že vraj je to časté u bábätiek a že tomu treba venovať pozornosť a dosť vraj pomáha keď si všímame čas a akú ma náladu bábätko počas toho keď pije rado 🙂

qtinka46
12. sep 2014

Aj nás trápi že tá naša vypije max. 300ml /za deň, a to som teda vyskúšala všeličo, ale aj tak sme vždy skončili pri čistej vode, lebo tej vypila asi najviac 🙂 tiež som si najprv nad tým lámala hlavu, ale už to neriešim, je spokojná to je hlavné.

zuzzzik81
21. apr 2015

môžem poprosiť o radu??aku vodu davate detičkam okrem čajiku?nejaky zarobeny sirup alebo zriedeny džusik?mala ma rok aj 9 mesiacov...dakujem

gretocka
21. apr 2015

@zuzzzik81 no najlepsie by bolo naucit dietatko na cistu vodu..... 🙂 ale aj u nas sa strieda este aj sirupova voda a dzusik.

zuzzzik81
21. apr 2015

@gretocka a aky siru davate?

monhla
21. apr 2015

@gretocka Ja tiež viac ponúkam čistú vodu. Obe baby málo pijú /ja tiež 😖 /
No kedže pijú málo, tak to stiedam so sirupovou vodou /cca 2 dcl denne/ s čajom /skôr v zime/ či džúsmi.
Džús im riedim vodou /hlavne 100%/ a tiež je to tak max. 2-3 dcl denne.
Moje slečny majú 2,5 roka a takmer 5 rokov a málokedy vypijú viac ako 0,5 litra tekutín. Našťastie majú celkom radi polievky a to je tiež niečo.
Inak sú obe zdravé a nič im nechýba. Lekárka nerieši, kým nemajú horúčky alebo hnačky - vtedy je to o inom. No inak to mám len skúšať, vraj smädné nezostanú 😝

gretocka
21. apr 2015

no kupujem sirupy podla obsahu ovocnej zlozky, vacsinou YO alebo tie trochu drahsie, urcite nie tie najlacnejsie ktore okolo ovocia ani nesli, pripadne som robila domaci bazovy, ale ten moc detom nejde, ten skor ja pijem 🙂

gretocka
21. apr 2015

a inak moji si aj sami vypytaju cistu vodu, ale celkovo nepiju nejak vela...

zuzzzik81
21. apr 2015

@gretocka ďakujem

pata_pajt
Odpoveď bola odstránená
Zobraz