Lekárske ošetrenie novorodenca po pôrode?

didi35
25. apr 2011

Ahojte, chcela som sa spýtať, presne aké úkony robili lekári s Vaším novorodencom bezprostredne po pôrode? Jasné, že ho merali, vážili, vyhodnocovali Apgar skóre... Vyplachovali Vášmu dieťatku oči očnými kvapkami, injekčne podali vitamín K, vysali vodu z pľúcok? Ako dlho trvali tieto úkony? Kedy Vám ho priložili? Mohli ste ho potom mať hneď u seba alebo zostal na pozorovaní na novorodeneckom, resp. si ho tam nechali kvôli stabilizácii telesnej teploty na chvíľku v inkubátore? Aké máte skúsenosti z pôrodníc, kde ste Vy rodili? Ďakujem! 🙂

jarunka111
25. apr 2011

príliš veľa otázok naraz 😒
ja v nr, predčasne, veľmi rýchlo, ani neviem ako sa to všetko zomlelo a malého brali hneď preč, ukázali na sekundu, pohladkala jedným prstom a bolo po pôrode 😖
....všade majú svoje postupy, aj keď sa nebudú veľmi odlišovať, ak to chceš vedieť, že pôjdeš rodiť, tak sa treba informovať tam a máš 100% info o tom, čo sa bude asi diať

benne
25. apr 2011

Čo robili s malými som si čítala až doma, z novorodeneckej správy.. niečo mi síce na poradniach priebežne denne hlásili.. ale na niečo sa aj zabudlo.. veľa detí sa u nás rodí...
priloženie pred 4 rokmi po 3 hodinách.. rodila som v noci, pred rokom po umytí.. rodila som na obed.. ale aj tak sa vôbec nechcel chytiť a ked mi ho doniesli po 3 hodinách znovu, tak sa nechcel pustiť 😅 a to mi ho potom nechali už do večera.. .u nás sú deti okrem návštevných hodín a času na vyšetreniach stále na izbách s matkami, prvé noci ich potom berú, nech sa rodička dá do poriadku, ale ak by si nástojila, nechajú...

pink_lady
25. apr 2011

otazku menim na diskusiu

miskap
25. apr 2011

Ja som rodila v 2008 vo Zvolene. Dcérku mi dali hneď na bruško, ešte holú, krvavú. Pokúsila sa o prisatie, ale po chvíľke mi ju odniesli. Umyli, odvážili, odmerali, vyšetrili vo vedľajšej miestnosti. Manžel bol pri tom, ale nepamätá si, či jej niečo pichali, alebo kvapkali 😉 . Potom mi ju priniesli už zabalenú v perinke asi na desať minút. Na izbu som ju dostala asi po troch hodinách po pôrode.
Nedávno som bola na prednáške jednej pani primárky pediatrie a u nich to robia takto: dieťa utrú ( neumývajú ) mäkkou utierkou, podviažu pupočník, odsajú pusinku a noštek, dajú mamičke na bruško ( ak netreba kriesiť a maminka to chce ), potom odvážia, odmerajú, do očí dajú kvapky, pichnú K vitamín( nedávajú kvapky, lebo by ich mohlo dieťatko vygrckať ), vyšetria, zapíšu Apgar skore a prinesú opäť maminke už oblečené a zabalené. Všetko je o prístupe, o dohode a ak sa chce, tak sa dá. Len sa treba opýtať, slušne komunikovať a myslím, že v pôrodnici budú ochotní urobiť to, čo si mamička želá. Ústretovejšie sú menšie pôrodnice, lebo majú menej pôrodov ako veľké fakultné.

usiko
25. apr 2011

no, neviem, nikto mi nepovedal, akurat na predporodnom kurze nam sestra povedala, ze velmi rychlo urobia to to a to, aby dietatko bolo co najrychlesie v teplucku a aby si boli isti, ze je oki....ked mi ju vybrali /sekcia/, tak ju ukazali a po par minutach, ja neviem, mozno 5 minutach mi ju doniesli uz v perinke,,,pohladilasom ju jednym prstekom a uz isla prec, ukazali ju tatovi a hor sa na nvorodenecke.....takze u mna prve prilozenie sa konalo az po tom, co som sa vratila z jisky...teda po 24 hodinach, plus 8 hodin,teda po cca 32 hodinach...aj sme tak dopadli, ze sme boli na UM od takmer zaciatku,lebo mala prsnik odmietala.....inak baby friendly hospital sukromna nemocnica.....hura nase zdravotnictvo.... ☹

usiko
25. apr 2011

@usiko zabudla som, kosice saca, oktober 2010....

didi35
autor
25. apr 2011

O tom, ze mojmu synovi pichli vitamin K, som sa dozvedela az z prepustacej spravy... 😠 Ked som tam potom volala, vraj to robia rutinne, bez toho, aby sa matky pytali, ci s tym suhlasi alebo nie. Ide mi o to, ze som citala na tieto injekcie a vyplachovanie oci ocnym roztokom dost negativne studie...

sisaha
26. apr 2011

@didi35 neviem co si o tom citala, ale rozhodne vitamin K a ani kvapnutie septonexovych kvapiek do oci novorodenca mu neublizia... Radsej niecomu predist, ako potom mat oci pre platc. Tu je link, preco sa picha vitamin K http://najmama.aktuality.sk/clanok/1134/hemorag... 😉

janinah
26. apr 2011

@didi35 neviem,či sa pred 17rokmi pichal vit. K,ale neprajem nikomu zažiť,že idete dojčiť dieťa a jemu z ústočiek ide krv, mojej dcére vit. k chýbal,mala "nezrelú"pečeň /a pritom bola donosená a pôrod v termíne/,takže lekári vedia čo robia,bola to vážna komplikácia,ale zvládli ju našťastie

didi35
autor
27. apr 2011

@sisaha
@janinah
Dakujem za reakciu, ja som skor v poslednej dobe citala o rizikach plosneho injekcneho podavania vitK novorodencom v 20-tisicnasobnych davkach - zvysuje sa riziko leukemie, rakoviny a pod. Okrem toho tieto injekcie obsahuju benzyl alkohol, phenol, propylene glycol...

Viac tu: http://poisonevercure.150m.com/vaccines7.htm

maggie2
27. apr 2011

@didi35 vitamín K by sa v žiadnom prípade nemal používať injekčne plošne, ale len v indikovaných prípadoch. Presne tak ako píšeš, môže narobiť viac škody ako úžitku, a na výroku že: "veď oni vedia čo robia" sa môžem len tak pousmiať. To by si inak pozerala akí sú úzkostliví k vlastným deťom, cudzím pichnú bez pochybností hocičo.

janinah
27. apr 2011

@maggie2,ja sa rovnako môžem pousmiať /ako zdravotník/nad tvojim názorom,že cudzím deťom lekári pichajú kadečo,musela by si mať medicínske vzdelanie a veeeľa vedomostí,aby si toto mohla posúdiť 😉 takto je to len názor jednej matky 😉 ,ktorá čítala to i ono....

maggie2
27. apr 2011

@janinah nieže čítala, ale zažila.

didi35
autor
29. apr 2011

@maggie2
@janinah
Ja nie som naklonena ziadnym injekciam, svojho syna som nedala ani ockovat, zial v porodnici dostal BCG, odvtedy uz nic. A samozrejme dostal vitK. Druhe dieta, ktore cakam o par tyzdnov, nedostane absolutne nic, v ockovani mam jasno a zrejme odmietnem aj vit.K.

@janinah To, ze je niekto zdravotnik, automaticky este nemusi zamenat, ze sa v niecom dokonale vyzna. Tym nechcem nikoho urazit, ale nemyslim si, ze lekari maju patent na rozum. A zial, nemaju nastudovane ani verejne dostupne vedecke studie, co je dost smutne, mozem povedat, ze ani nemaju zaujem studovat. Moja inak skvela pediatricka sa v rizikach ockovania vobec neorientuje, nema ani spolovice take vedomosti ako ja, co som par mesiacov venovala studiu na internete a precitala cca 3 knihy o (ne)ockovani. Aspon ze bola ochotna vziat si odo mna www adresu na rizika ockovania, ze si to nastuduje... Ale toto nie je diskusia ohladne ockovania - v tom mam uplne jasno...

Pokial ide o vitK, naozaj uvazujem, ze ho odmietnem..
@maggie2 Ty si odmietla, ale by si odmietla?

janinah
29. apr 2011

@didi35 ,rob si čo chceš,je to tvoja vec a tvoje dieťa, mne vit. K asi dcéru zachránil ako som vyššie písala

denduska
29. apr 2011

@didi35 moja prva dcera nedostala ziaden vit.K ani injekcne ani v kvapkach...v porodnici jej nedali nic a potom pediatricka vravela ze ak oni nezacali, tak ona jej nemoze dat..ci nieco take. Druha uz dostala - nevedela som ze zmenili za ani nie dva roky postup a pichli jej jednorazovku po porode. Teraz s tym nic nenarobim, ale nebola som z toho velmi nadsena. Nevravim ze by som ho nedala ale viem ze ma to extra nepotesilo ze rovno narodenu ju uz pichali, mohli aspon pockat chvilu 😠
Ale inac Kanavit neobsahuje ani fenol ani benzylalkohol ani propylenglykol -aspon som ho tu nenasla http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/spc/kanavi... iba zeby boli v tom zasifrovane

som to sla citat lebo si ma nastrasila 😅

didi35
autor
30. apr 2011

@denduska ja som to zbezne pozrela, ale ja tam presne zlozenie tej injekcie ani nevidim... tie latky su podla mna tradicne zlozky injekcii..., nie je to cista voda zmiesana s liecivom, treba tam rozne konzervanty apod.

denduska
30. apr 2011

@didi35 mas to v kap.6.1 pomocne latky - inak tiez nic moc, no ale aspon nie fenoly a ine -oly 😖

peter820
21. júl 2014

Prosím Vás o informáciu: ako berú novorodeniatku glykémiu?
Moja manželka porodila bábätko v 38 týždni, pričom bábätko je zdravé no vývojovo je na 36 týždeň. Narodilo sa s váhou 1940gramov. Po pôrode som sa spýtal či bábätko bude s maminkou povedali že v žiadnom prípade, pretože bábätko je malé!, že pôjde do inkubátora, tak sme súhlasili... ☹
Čo ma však viac trápi pychli jej kanilu do hlavičky aby jej podávali glukózu, a glukózu jej kontroľujú pichnutím do prštekov na ruke ihlou! A tiež s nožičky s časti medzi pršťekmi a klenbou, Čo si myslím že sú veľmi citlivé miesta na pichnutia!
Chcem sa informovať či je normálne u novorodencou brať krv na glykémiu s tak citlivých miest! S takých maličkých prštekov na rúčke, a s nožičky na najcitlivejšom mieste v oblasti medzi prstami a klenbou!

kiki68
28. júl 2014

@peter820 je to vsetko normalne, aj to zavedenie kanyly do hlavicky je normalne, uplne bezny postup a mal to tak aj moj bratranec, on mal silnu poporodnu zltacku a este dalsie komplikacie. Samozrejme ziadne nasledky to nezanechalo,iba to bolo do placu vidiet to male telicko takto. Dnes sa ma k svetu,je to chlap jak buk.
To,ze sa glykemia berie z prstov je normalne tiez, musia to robit. Tie miesta su sice citlive,ale to babo si to nebude pamatat. Rovnako ako si moj bratranek nic z tych procedur nepamata,ani nema ziadne traumy alebo tak 😉 Musis to brat tak,ze to je pre zachranu zivota a toho,aby Vas cakala krasna buducnost so zdravym babom 😉
drzim palce!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre