Zvláštne pocity po cisárskom reze

mischell0110
9. júl 2014

Ahojte.Pisem sem,lebo neviem,ci som sama,co ma take zvlastne pocity,alebo je vas viac.Pred skoro mesiacom som "porodila" krasnu dcerku.Prislo to na mna o mesiac skor,mala sa narodila v 36t. Cele tehotenstvo prebiehalo ukaazkovo,vsetko bolo dobre,dokonca som ani raz nevracala,tak som bola rada,a hoci som sa bala porodu,ale na druhej strane som sa tesila.Precitala som tolko toho o porode,ze som vedela,co ma caka,aj kamaratky rodili par mesiacov predomnou.Ked to na mna prislo,kontrakcie sa dali zvladnut,az ku koncu uz som nejak nevladala,a dali mi epiduralku.No bola som stale napojena ctg,lebo sa nieco nezdalo na malej.Ked som bola otvorena na 5cm doktor mi povedal,ze musia male odobrat krv z hlavicky,aby zistili,co sa deje.Vysledok bol,ze je vsetko v poriadku,otvorena som bola na 7cm,hovorila som si,ze ako fajn,o chvilu to pride a tesila som sa na pocit,ked ju vytlacim a daju mi ju prve sekundy na brusko.No v tom okamihu sa vsetko zmenilo.Behom par sekund ma uz viezli na operacnu salu,ze pre dobro malej bude treba cisarsky.Ani vetu som o tom neprecitala pocas tehotenstva,netusila som ani trosku co ma caka,vedela som len,ze sa bojim o malu.na sale som dostala triasku,strach,hrozny pocit,ked necitim pol tela a len cakam,co mi povedia ,ci je mala v poriadku.cakala som len na moment,kedy zaplace.Minuty sa vliekli neskutocne,nemala som ani tusenie kolko je hodin,nic,a ked som zacula ako mala place,rozplakala som sa ako male dieta,ako este nikdy,neskutocny pocit,ze je v poriadku.No kedze sa im nieco nezdalo,tak mi ju len ukazali na par sekund a hned zobrali.plakala som,lebo mi bolo velmi luto,ze osm nezazila ten pocit porodit ju normalne a vychutnat si jej prve sekundy na svete.Prvy den som ju mala pri sebe,no potom jej zistili zltacku,vzali mi ju a akoby nestacilo,mala v tele vela cervenych krviniek,klesala jej glukoza,tak musela byt na pristrojoch a pod lampou na pozorovani.JA som mala depresie sama zo seba,ze som sa nemohla 3dni poriadne hybat,vstala som prva raz na 3den a presla par krokov,ked mi na 5den vybrali stehy,bolo to lepsie.no cely pobyt 6dni v nemocnici som preplakala,lebo som sa o malu bala,nemala som ju pri sebe,lezala na som na izbe sama bez malej a pozerala sa namamicky,ktre mali deti pri sebe.mohla som za nou chodit na oddelenie,aj ju popestovat,odpojili mi ju,aj ma ucili kojit,no nechela papavat,tak mala infuziu v hlavicke,aj v nosteku,prvy pohlad na nu,ked som ju tam videla bol hrozny pre mna.Postupom casu som si zvykla a bola som rada,ze sa o nu staraju,vedela som,ze jej pomozu a bude dobre.Len ma ovladali pocity uzkosti,ze som nerodila normane,ze som v nemocnici bola cely cas sama.doktori mi povedali,ze mala musi ostat v nemocnici 2-3tyzdne,ze mozem za nou chodit kolkokrat chcem cez den.Hrozny pocit odchadzat z nemocnice bez malej.chodila som s priatelom za nou kazdy den aj 3x,rozpravala som jej,aby bola silna,ze to zvladne,aby cim skor isla domov.neviem ako je to mozne,ale vysledky sa jej zlepsili a mala isla domov skor ako si doktori mysleli.Uzasny pocit mat ju konecne po tom vsetkom doma a vediet,ze vysledky su uz fajn.Teraz presiel skoro mesiac,pomaly si zvykame na seba,obcas sa trapime s papanim,lebo nie vzdy chce prsnik,co si myslim,ze je chyba aj v tom,ze mi ju hned neprilozili od narodenia.ale ucime sa.no niekedy ma prepadnu divne pocity bezradnosti.Som vo Svajciarsku s priatelom,ktory je cely den v praci,a prvy tyzden tu boli nasi,aby mi pomohli sa zabehnut s malou.No teraz som na to vsetko sama cely den-upratat,navarit,oprat mala a jaksi neviem najst system ako vsetko stihat a zvladat,ze niekedy mam pocit zufalstva,ze som nemozna.Moj priatel sice tvrdi,ze je chapavy,ze sam vidi ako to je smalou,ze zabere pol dna casu,ze na ostatne veci mam cas,ale nechape ma ako sa citim vnutorne.Ze mam pocit,ze som vlastne ani nerodila,ze mi chybaju tie pocitiy ako pri normalnom porode.Viem zas,ze to bolo jedine spravne riesenie,aby mala bola v poriadku,za co som vdacna,ale pocity nezmenim. Rana sa mi pekne zahojila,no mavam bolesti akoby vo vnutri brucha tesne nad ranou.Vraj je to normalne,a potrva to.No priatel si niekedy mysli,ze si to vymyslam a prehanam,ze vela zien predsa tak rodilo a su fit a ze to nepotrva dlho,neviem,niekedy si myslim,ze si mylsi,ze to prejde za tyzden a som fit.tiez,ked mi obcas pride nieco luto a rozplacem sa,povie,ze so mnou len burcuju hormony a len revem,ale ja som bola vzdy citliva a neviem preco,teraz som este viac.najmä,ked si spomeniem,ze na to,aby som sa dala do formy ako tak,musim pockat min.pol roka koli rane,a ked budeme chciet druhe,mam strach,ze sa mi natrhne maternica,alebo ze zas musim ist sekciou a ze si normalny porod ani neuzijem.neviem,ale nejak sa to cele vo mne zmenilo od porodu.Tesim sa z malej,milujem ju nadovsetko,urobila som cokolvek pre nu,ale moje pocity su zvlastne,neviem sa tesit,mylsiet pozitivne a neviem ci som sama,alebo ste to mali aj vy podobne a casom to prejde.

petkavka
9. júl 2014

Ahoj Mischell. Prajem pekny dnik a gratulujem k zdravej dcerke. Vidim ze mas trosku negativne emocie 🙂. Je to uplne normalne, lebo tie hormony robia naozaj svoje...Ak by sa ti zdalo ze si velmi smutna, tak to pripadne ries z lekarkou, pripadne nech ti pozrie tie hormony, ze ci nemas niektory moc vysoky .... a co sa tyka toho cisarskeho....tak si ta stastna mamicka. Lekary dokazali vhodne diagnostikovat ze dietatko ma problemy. Vzdy sa pozeraj ze ake super, ze mozez drzat v rukach svoju zdravu dcerku. Naco by ti bol prirodzeny porod, ak by sa pri nom malickej nieco stalo?...V podstate hormony robia tu paseku, ze si smutna a tak si hladas dovod preco je tomu tak. Takze skus sa objektivne porozpravat z manzelom, daj zmerat hormony, pripadne krv vysetrit ...pripadne s kamaratkou pokecat....skratka nemysli na to, preco asi by si mohla byt smutna, ale na to, co spravit, aby sa ti vratila dobra nalada. Hladat viac pozitivnych miest, myslienok...Zavolaj kazdy den mamine...stretaj sa s kamaratkami...prihlas sa s malou na detske masace....a hlavne rozmyslaj dopredu a nie dozadu. Zelam vela krasnych a stastnych dni.

seahorse27
9. júl 2014

Ja som sice rodila normalne, napriek tomu som mala podobne pocity ako ty. Naozaj je to hormonmi, po par tyzdnoch sa to upokoji. Ak by sa to zhorsovalo, mohlo by ist o poporodnu depresiu a bolo by dobre vyhladat odbornika.

salomuska
9. júl 2014

Ahoj, prečítaj si niečo o popôrodnej depresii, si v 600nedelí a v tom období je to úplne bežná vec. Mne sa to stalo po každom pôrode, že so mnou hormóny kývali, zvláštna kombinácia melanchólie, radosti, smútku, obáv z budúcnosti a všetkého dokopy...našťastie už viem, že to viac menej po 6-7 týdžňoch vždy prejde 😉 Môj manžel si so mnou vždy užije. Chápem aj to, že ti je ľúto, že si nezažila nomálny pôrod - mne sa stalo to isté, a napriek tomu, že som si hovorila, že môžem byť rada, že mám zdravé a šikovné dieťa, nedokázala som to úplne odbúrať, až časom. No ale nič nie je nemožné - ďalšie dve detičky sa narodili spontánne. Nie je vylúčené, že to zažiješ aj ty 😉

zita19
9. júl 2014

Ja sa pozastavim nad terminus technikus 600nedelie, ktore sa na MK strasne rado pouziva. Take drbne nepodstatne jazykove okienko si dovoli. Obdobie po porode sa vola šestonedelie, zenicka po porode je šetonedieľka. Tento termin vypliva z prirodzeného vyvoja zenskeho organizmu, lebo prva mestruacia po porode prichadza po siestich tyzdnoch (šiestich nedeliach), takze narod slovensky si vymyslel krasny irecity vyraz pre tuto cerstvu mamicku. Šestonedieľka.
Takze, bolo by vhodne pouzivat zento vyraz. Nie nejaku spotvoreninu 600nedelie. 600nedelie mi evokuje nieco co trva priserne dlho. 600 nedeli, teda 600 tyzdnov co je 42000 dni...

ushuaia
9. júl 2014

@zita19 😀 😀 😀 to som sa pozastavila aj ja teda...co sa tu clovek este nedozvie... 😎 , kazdy to pocita asi inak... 😀

dasamo
9. júl 2014

Termin vyplyva a nie vypliva a tiez po siestich tyzdnoch po porode zena nedostava automaticky menstruaciu. Ale zlate ake zlate upozornenie na slovenske irecite slova, ale slovenska gramatika nic moc. Nuz s danou temou to nema nic spoločne, takze moja rada je, necitat prispevky, kt.ma irituju, ci rozculuju, ci aky vyraz je ok. 😀.

zita19
9. júl 2014

@dasamo ale mna to vôbec neirituje

salomuska
9. júl 2014

@zita19
@ushuaia dámy, hlboko sa ospravedlňujem, že vás moja slovenčina irituje 😀 napriek tomu, že mi je úplne jasné, že slovo šestonedelie má pôvod v slove "šesť nedieľ" a nie "šesťsto nedieľ", keď sa píše rýchlo, v snahe pisateľke trochu pomôcť a poradiť, dúfam, že aj skratka bude pochopená...ona je samozrejme založená na zvukovej podobe. Celkovo by bolo lepšie, keby sme písali k veci a nehandrkovali sa na blbosti!

zita19
9. júl 2014

@salomuska nie, slovencina ma az tak neirituje (kazdy sa preklepne, niekto pise z MT, niekto ma EN klavesnicu, niekto ma nahle zatmenie mozgu a vypluje taky lapsus s I/Y, ze sam nad sebou zasne, niekto to ani nikdy nevedel, ale co uz), mna dovadzaju do uzasu niektore terminus technicus MK. Napríklad: "Mame 6tt a mame problemy s kakanim..." (tt je tyzden tehotenstva pokial viem a dietatu sa po porode rataju uz iba tyzdne t; mesiace m, roky)... "MM" (moj muz, materske mlieko, moj manzel... podla kontextu)... "Umele mlieko" (vsak nie je vyrobene z recyklovanych PET flasiek, ale z kravského, kozieho, sobieho...) ... 😖 😝 😅

aristka
9. júl 2014

no hormóny robia svoje ,zažila si obrovský stres a asi nebolo kedy ťa informovať ,keďže bolo treba ratovať drobčeka ,následne komplikácie zo žltačky a tým spojená separácia ,chvalabohu je to ok a vy ste vo fáze adaptácie ,kedy dieťatko a ty si na seba zvykáte ,staviate si nejaký režim ,učíte sa zosúladiť ,bojujete s kojením ,k tomu bolesť bruška po sc a hormóny,nevyspatosť ,sama vidíš koľko toho je na teba ,preto si zbytočne ešte nenakladaj ako ,že musíš mať všetko super upratané ,ožehlené ,navarené ..to je teraz druhoradé ,venuj sa bábätku ,spi kedy spí bábo ,nech si oddýchnutá a nenamáhaj sa ,nech sa ti oper.rana zahojí a hlavne nerieš pôrod ,duplom ak išlo o záchranu tvojho dieťatka a nerieš čo bude raz niekdy v budúcnosti a užívaj si svoje dieťa teraz tu ,ktoré je na svete a potrebuje maminku kľudnú a oddýchnutú ......a partnerovi odkáž ,že to brucho fakt bolí a bude bolieť ešte chvíľu,som po 2 sc ,keďže si absolvovala vážnu brušnú operáciu ..držkaj sa

kaktusik
9. júl 2014

@mischell0110 to co prezivas je uplne normalne... ja som tiez mala vysnivany prirodzeny porod a nakoniec som bola rada, ze obe s dcerkou zijeme a sme zdrave - vid moje clanky o porode... tiez som bola placliva, naladova, nevedela som si najst system, bala som sa byt sama - casom sa to utrasie, najdes si sposob a s babatkom sa zladite. Keby si videla ako to "fungovalo" u nas na zaciatku - ziva katastrofa. A dnes si popri dcerke dokazem takmer vsetko porobit, dokonca obcas aj upiect. Ak ale budu tvoje pocity pretrvavat dlhsie, tak vyhladaj nejakeho odbornika - nie je to hanba. Drzim palce, nech ta co najskor smutky prejdu a uzivas si naplno svoje dietatko 🙂

mischell0110
autor
9. júl 2014

@petkavka Dakujem velmi pekne za povzbudive slova.No kamaratky mam na slovensku a tu,kolegine,s ktorymi som robila su tiez od rana od 6 do pol7 v praci ako priatel,tak nemam z akym inym ist,a asi aj ta samota na mna zle vplyva :(

mischell0110
autor
9. júl 2014

@aristka dakujem za podporu,si zlata 🙂 a partnerovi by to mali vysvetlit asi zeny,ktore su na tom ako ja,lebo inak to nepochopi

mischell0110
autor
9. júl 2014

@kaktusik Dakujem 🙂

atomica87
9. júl 2014

Ja som tiez mala vysnivany prirodzeny, tiez tehotenstvo ukazkove, dva dni po termine zistili ze maly je v zlej polohe, mal zaklonenu hlavicku, dvca krat omotany v pupocnikovej snure, a podla utz 4,5 kila....do troch hodin bol vonku, ani som sa nestihla obadat, ani uvazovat, cely cas som behala po nemocnici po predoperacnych vysetreniach, bola som v plnej anesteze.....cele zle, v nmocke som ho mala sice pri sebe, ale tiez mal miernu zltacku, a cely cas prespal, na kojenie som ho musela budit, nemala som mlieko, natiskali mu bebu v porodnici....no co. Dosli sme domou, s hnevom som si po ceste z nemocky bola kupit bebu, a hned jak sme dosli dom rozbehlo sa mi mlieko. Mrve tyzdne som mala strasne zmiesane pocity, nejak som nemala materske pudy, on stale cez den spat, v noci vstaval kazdu chvilu, ja znicena, nevyspata, v sestonedeli som mala skuskove, takze vsetky skusky, atelier, ucenie, dva mesiace po porode som mala statnice, nejak neostavala sila na materske pudy. Mala som riadne depky, po roku a pol sa stale rozrevem za hovadinu, co mi dost vadi, ale to ostatne preslo, ked maly zacal robit prve realne veci. Ked nas zacal sledovat ocami, otacat sa za zvukom, usmial sa, chytal hracky, strcil nohu do pusy....proste s kazdou vecou ktoru dokazal som sa citila byt viac a viac matkou 😉
A popravde, dnes si nejak neviem predstavit prirodzeny porod, a ani mneviem ci by som to dala. uvazujeme nad druhym mimcom, teda snazime sa uz, ale nejak sa s tym prirodzenym porodom po cisaraku nedokazem zmierit.

vejula
9. júl 2014

@mischell0110 ahoj, chcem ti len povedať, že tvoje pocity po cisarskom reze zdiela mnoho žien. Ja som patrila medzi ne. Môj synček prišiel na svet akutnym cisarskym rezom a uplne chapem, čo preživaš. Ja osobne som nemohla ani vidieť fotku dieťatka na hrudi mamy po prirodzenom pôrode, film som prepla pri scene vaginalneho pôrodu, ak nejaka kamaratka oznamila že porodila prirodzene, citila som sa oproti nej menejcenne. Spracovavala som to dlho. NAjdôležitejšie je pochopiť, že tvoje pocity su normalne a maš na ne právo. Žena je nastavená na to porodiť dieťa a je to pre nu samotnu dosť dôležitý moment v živote, preto vela žien tak ťažko znáša, ked to dopadne inak. Môj manžel nevedel pochopiť prečo sa tak nad tým trápim, že je predsa jedno ako sa synček dostal na svet. Tak som sa mu to snažila vysvetliť, kedže chapem, že on ako muž, nemá ani paru ako je pre ženu podstatné aby dieťa porodila. Sme tak nastavené.... Aj preto som robila všetko aby som svoje druhe dieťatko porodila vaginalne... Tiež som si myslela, že som snad jedina, ktorá to tak preživa a zistila som, že mnoho žien to preživa podobne. A nebol to nejaky horonalny výkyv po pôrode, pretože mi trvalo omnoho dlhšie kym som sa s tym vyrovnala.

ushuaia
9. júl 2014

@salomuska uz tu bolo povedane ze mna ani @zitu19 tvoj prispevok neirituje...niekedy je dobre sa aspon zasmiat - bez urazky...ber to sportovo... 🙂

salomuska
9. júl 2014

@ushuaia v pohode, nehnevám sa 😉

salomuska
9. júl 2014

@vejula ani môj manžel to nedokázal pochopiť! myslím, že sa mu celkom uľavilo, keď som následne rodila prirodzene, lebo vedel, čo všetko by musel odo mňa pár mesiacov počúvať... 😎

nicolle21
9. júl 2014

@mischell0110 pridam aj ja par slov, snad ta potesia.. mam este v cerstvej pamati ako som bojovala s poporodnou depresiou minule leto, takze viem ako ti teraz je.. u mna to bol ale cisarsky planovany, mohla som sa na to psycihcky pripravit, aj som sa, nemam s cim porovnavat (rovnako ako ty), je sice fajn, ze si si prirodzeny vysnivala, ale nemas s cim porovnat, nevies, ako by si sa realne citila po prirodzenom porode, aky by bol, ci by si bola hned po nom fit ako ine zeny.. hlavna vec je jedna a to ze aj ty, aj tvoja mala ste v poriadku a zdrave, jazva sa casom zahoji uplne, otehotniet sa bat nemusis, existuje nespocetne vela pripadov zien, ktore porodili druhe dieta prirodzene po prvom cisarskom 🙂
prve mesiace s novorodeniatkom su velmi tazke, na isty cas proste musis zabudnut na dokonale upratany byt, priatel obcas bude musiet jest mimo domu a jedlo ti doniest, aby si nemusela varit, resp moze sa chopit varesky aj on ☹ my sme zacali akotak fungovat s malym naozaj priblizne po skonceni sestonedelia (az sa bojim napisat 600nedelia 😀 ) a to tak, ze som ho vela nosila, zvaz aj tuto moznost, jednak si zabezpecis pokojne dieta, jednak ti to moze vyrazne pomoct v kojeni a jednak si dokazes aj niektore veci porobit, kym mala spi v satke, alebo nosici (nie klokanke!!!) - my sme napriklad takto "spolu" zehlili, varili, vysavali, maly miloval digestor a vysavac, pri monotonnom hluku mi vzdy zaspal 🙂 su to drobne krociky, ale pre teba budu znamenat vela 🙂
a hlavna info - neboj sa, nepotrva to naveky 😉 poporodna depresia je svina, ja na tu svoju spominam a divim sa sama sebe ako ma mohli az tak ovladnut hormony, kym maly cez den spal, tak som sedela v kute na gauci schulena a revala som, uplne pipi, ale ovladat sa to nedalo ☹ ja len dufam, ze pri druhom uz to bude menej intenzivne, lebo to neprajem najblizsim pribuznym znova so mnou prezit ☹

magdalena205
9. júl 2014

Naše babičky boli veľmi múdre ženy a veru vedeli čo žena prežíva počas 600nedelia.
Mne osobne trvalo viac ako 3 mesiace , kým som sa spämetala .
Malý má skoro 9 mesiacov a ja tak plačem pri každom jeho pokroku .

vejula
9. júl 2014

@salomuska ja som sa snažila nejako tu udalosť pretransformovať do niečoho čo by ako chlap lahšie pochopil. Tak som premyšlala čo je pre mužov tak dôležité, v čom sa ako potrebuju realizovať a ako prvé mi prišlo na rozum, že muž potrebuje citiť, že sa dokaže postarať a zabezpečiť rodinu. Tak som sa ho spýtala, ako by sa cítil, keby sda mu stal nejaký uraz a on by sa o nas nedokazal postarať. Ako by sa cítil, ak by som musela hladať iné riešenie, ako sa postarať o rodinu, ako by sa cítil, ak by sme boli odkazaní na pomoc rodiny napríklad, lebo on by bol objektívne neschopný nas zabezpečiť. Napriek tomu, že by to bol uraz za ktorý by nemohol, napriek tomu, že to nebolo jeho vinou, cítil by sa zle, ak by musel jeho kompetencie ako hlavy rodiny prebrať niekto iný. Toto chlap lahšie pochopí ako nejaký pôrod. Ale v konečnom dôsledku je to velmi podobné. Rovnako ako je pre muža dôležitý ten pocit, že sa dokaže o rodinu postarať, tak je pre ženu dôležitý pocit, že dokaže porodiť dieťa. Tak potom už trošku pochopil 🙂

dollynkaa
9. júl 2014

@mischell0110 rodila som planovany cisarak.tieto pocity co opisujes by som skor nazvala poporodne depresie.pozri to ze mala obcas nechce prsnik neni tym ze ti ju hned neprilozili.ani mne ju neprilozili a zacala som kojit az 4den a doteraz bez problemov. To ze si nerodila normalne neznamena ze si zla matka,netreba z toho robit paniku. Vela stastia

katarinamarkova
9. júl 2014

ja len prajem nech ta tieto pocity rychlo prejdu, presla si nimi asi kazda novopecena mamicka, jedna viac, ina menej, je to normalne, partner sa ta snazi pochopit, to je hlavne, aj ked my zeny vieme, ze nas nepochopia nikdy 🙂.
Normlalny porod po cisarskom - nevylucuje sa to, ak je zena a babo zdrave - aj som tak rodila. vsetko bolo ok 🙂 takze sa nemusis trapit tym ze normalny porod nezazijes, mozno aj -x- dalsich normalnych porodov 🙂

ivkp1982
5. aug 2014

Ja som sa citila podobne po zlozitom prirodzenom porode ktory skoncil zvonom. Je to velmi vela zmien pre teba, musis sa naucit zzit s malym babetkom, najst si rezim, citis tlak lebo nechces sklamat priatela, si sklamana zo seba ze porod nedopadol tak ako si cakala, dietatko malo po porode problemy, k tomu vsetky tie bolesti a rany fyzickeho charakteru a hormonalny kokteil. To co prezivas je urcite velmi tazke a myslim ze to pochopi iba ten kto to zazil, moj muz bol zo mna tiez na nervy, furt som plakala ani som nevedela kvoli comu. Urcite to este nejaky ten cas potrva, moje dieta malo teraz 1 rok a presne po roku od porodu som v noci preplakala celu noc co som spominala na to ako prisla na svet, takze ma to stale neprebolelo. Ale aspon tie hormony sa ustalili a tesim sa zo zivota teraz. Keby sa to v tebe stupnovalo tieto negativne emocie tak vyhladaj odbornika urcite ti pomozu ale snad sa s priatelom vela rozpravat a dostat a vnutorne sa zmierit s tym ako prebehol porod a byt vdacna Bohu za to ze mas malinku zdravu a zivu pri sebe a nic ine nie je podstatne. Vsetky ostatne bolesti sa casom stratia a nerozmyslaj nad dalsim porodom, jednak to moze dopadnut uplne skvele a teraz to nie je vobec pre teba aktualne. Mysli na to co je teraz. Je to este velmi cerstve a urcite to casom prejde. U mna sa to zacalo zlepsovat po asi 3 mesiacoch od porodu pomaly 🙂) drz sa

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre