Ako zrušiť druhý pilier?

duracelko
10. jún 2012

Poradte mi ako zrušiť dds v tatry-Sympatia, je to myslím 2 pilier, zamestnávateľ mi platil 5% z platu ja som si platila vtedy 100 sk mesačne. som už na druhej materskej po sebe, a ked mi chodia výpisy, tak si všímam že ma tí zlodeja každý rok oberaju o moje našetrené peniaze 😠

liz_lemon
11. jún 2012

@duracelko toto je 3. pilier (http://www.ing-tatry-sympatia.sk), a zrusi sa velmi lahko, pojdes do ING a das pisomnu ziadost o zrusenie, a oni ti vyplatia vsetky vlozene peniaze, ale zvykne sa odratat cca 20% (nieco ako pokuta)
priatel to tak teraz rusil v inej spolocnosti, a peniaze mu prisli do 2 tyzdnov

duracelko
autor
11. jún 2012

@liz_lemon dakujem aj som si myslela ze postup je taký ze musim ist do pobocky v bb. dakujem 🙂

kamimika
4. júl 2012

Ahoj,,,potrebujem poradiť,,,mam 2 pilier a chcela by som odstúpiť od zmluvy,vlastne zrušiť. Ako postupovať?Vyplatia mi? alebo ako to je z tým? Veľka vdaka... 🙂

tanitta
4. júl 2012

@kamimika druhy pilier sa najprv musi otvorit( moze tak ucinit zakon ktory schvali vlada) a umoznit sporitelom odist... len tak sa to neda... mam za to ze nasporene peniaze ti budu vyplatene az v dochodkovom veku prip. smrti este pred dovrsenim dochodku tak pozostalym dedicom ale az tiez vtedy kedy by bol dosiahnuty dochodcovsky vek...

21klokan
8. aug 2012

chcem zrusit 2.pilier.mam ho w Generali ..ako ,kde sa mam dostawit..a ako mi budu wyplatene nasporene peniaze.???dikes

sjuz
8. aug 2012

@21klokan Druhy pilier sa nevyplaca. A zrusit sa neda, az vlada schvali jeho otvrorenie, mozes prestupit spat do prveho...

21klokan
8. aug 2012

i ked idem pracowat do zahranicia???dikes

liz_lemon
8. aug 2012

@21klokan tak tam len nebudes prispievat

21klokan
8. aug 2012

aha..dakujem waam...a uwidim wobec tie peniaze ?🙂

liz_lemon
8. aug 2012

@21klokan tak to nikto nevie 🙂

mapa
8. aug 2012

@21klokan neuvidis, zoberie ti ich fico 😝

anib
9. aug 2012

na pravde dnes bolo,tuším chce vlada otvorit vstup a vystup z 2 piliera okolo oktobra

21klokan
10. aug 2012

tak ako aj tebe:P

jajka78
10. aug 2012

kedze dnes schvalili otvorenie 2.piliera od 1.9., co planujete? ja absolutne netusim ako s nim dalej...

sloto
10. aug 2012

@jajka78 ja planujem prechod spat do prveho...

jajka78
10. aug 2012

@sloto aj si cerpala dajake info odniekal ale sa v tom vyznas, sledujes?

sloto
10. aug 2012

no sledujem co sa da v telke, na nete. vsade nachadzam ze je to nevyhodne pre ludi s prijmom do 1000 eur, co ma vacsina ludi... prestala som proste druhemu pilieru verit

andreah25
10. aug 2012

@duracelko
@kamimika
@21klokan
@anib
@jajka78
@sloto
Trošku sa tu mýlia pojmy ohľadne II. a III. piliera. Takže po poriadku:
I. pilier - teda priebežný - jeho predstaviteľom je sociálna poisťovňa - do tohto priebežného systému prispieva každý pracujúci občan povinne zo svoje hrubej mzdy vo výške 18% odvodov - čo sa týka výšky dôchodku, aký z tohto systému môžete získať, tak to je veľmi otázne, pretože už dnes vláda nemá na vyplácanie dôchodkov, už rozpredali čo sa dalo, i tak to nestačí. Tento pilier je nestabilný aj z dôvodu, že príspevky doň, ktoré platíte z Vašej mzdy sa Vám tam neukladajú, ale slúžia na výplatu dnešných dôchodcov a keďže populácia starne a pôrodnosť klesá, neviem kto bude robiť na môj či Váš dôchodok. A už vôbec sa nespoliehajte na to, že celý život makáte a zarábate veľké prachy, že raz na tom budete lepšie ako napr. Váš sused, ktorý sa fláka a priadne nepracuje - za pár rokov môžete dostať úplne rovnaký mizerný dôchodok bez ohľadu na to, kto koľko a ako ťažko pracoval 😖
II. pilier - je spojenie priebežného a súkromného systému - tzn. výška odvodov na dôchodok 18% z Vašej mzdy sa rozdeľuje na 9% do priebežného a 9% do súkromného systému (teda zatiaľ, po novom to bude pomer 14/4 😠 ). Ak ste do tohto piliera vstúpili, tak je možné z neho vystúpiť iba v prípade, že ho vláda na nejaký čas otvorí (plánuje sa na 5 mesiacov) - je možné z neho vystúpiť, no peniaze, ktoré sa tam už z Vašich odvodov zaplatili Vám vrátené nebudú. Pokiaľ ste neboli sporiteľom II. piliera min. 10 rokov, tak Vám z odvedených peňazí nebude ani vyrátaný dôchodok, jedine sa k nim môže dostať rodina, v prípade dedičstva.
Osobne som zástancom II. piliera, pretože mám aspoň akú takú istotu, že nejaké peniaze na dôchodok budú, pretože posielané odvody do tohto piliera neslúžia na výplatu dnešných dôchodkov, ale sa kumulujú na osobnom dôchodkovom účte, tzn. našetrená časť sa mi v čase nástupu na dôchodok vyplatí - existujú viaceré spôsoby výplaty - dnes ešte nie sú celkom doriešené a to tu teraz rozpisovať nebudem. Mám však aspoň istotu, že tie peniaze sú moje, nie štátne... teda pokiaľ niekto dôchodkové spoločnosti nevytuneluje, ale to je o inom.
III. pilier - predstavuje už len súkromný systém sporenia si na dôchodok, t.j. buď vo forme bežnej životnej poistky alebo vo forme doplnkového dôchodkového poistenia - kde si zamestnanec platí isté % zo svoje hrubej mzdy a plus mu isté % z hrubej mzdy platí i zamestnávateľ - či sa jedná o jednu alebo druhú možnosť, je možné ju zrušiť kedykoľvek, ale počítajte s tým, že nikdy nedostanete to čo ste tam odviedli a taktiež treba myslieť na to, že ak ste si uplatňovali aj daňovú úľavu kvôli plateniu tohto poistenia, tak dane budete musieť štátu vrátiť!!! Osobne mám iba životku, tomu doplnkovému poisteniu napr. z Tatry sympatia som nikdy neprišla akosi na chuť ale už keď to máte, tak by som to nerušila, pretože strata je oveľa horšia a vyššia zo zrušenia, ako z toho, ak niekto počas materskej neprispieva, lebo nepoberá plat. Samozrejme, že poplatky za správu sa i tak strhávajú - ľudia uvedomte si, že nikto v dnešnom svete nerobí nič zadarmo a tak sa Vám ani nikto nebude starať o Vaše peniaze zadarmo. Vtipné je to, že keď Vám do systému prispieva aj zamestnávateľ (čo by nemusel) tak sa nikto nesťažuje, že dostáva niečo zdarma, no akonáhle máte niečo platiť, aby ste v budúcnosti niečo mali, tak to sa už nikomu nepáči.
A priznajte si, keby teraz dnešným dňom zrušíte všetky sporenia čo máte, ktoré v podstate Vašu peňaženku priamo nič nestoja, no odrazu by ste tieto peniaze mali v peňaženke - ušetrili by ste ich????? Neverím, že áno.
Ak si takto niekto šetrí, na dôchodku dostane aspoň čo to. Ak si nebude šetriť vôbec, jedného dňa zistíte, že ste dôchodca a nemáte nič - čo potom - pôjdete štrajkovať pred úrad vlády nech sa o Vás postarajú?
Je síce možné, že či si šetríte alebo nie, že mooooožno sa predsa len stretneme za pár rokov pred tým úradom vlády, no pôjdem tam aspoň s dobrým pocitom, že som sa snažila sa o seba postarať, no niekto iný ma o to pripravil, nie ja sama.....
Takže prajem iba správne rozhodnutia 😀

jajka78
10. aug 2012

@sloto hej, to som citala, zial tolko zaraba tak mozno 20 perc. obyvatelstva.
musim preluskat dajake clanky, diskusie, este sa toho premelie dost.
ja mam i 3.pilier, ten nechavam.

andreah25
10. aug 2012

@sloto Čo je na druhom pilieri nevýhodné pre ľudí s príjmom menším ako 1000 eur??? Netvrdím, že je úžasné výhodný, ale je vždy lepší ako len veriť štátu. Ja tvrdím, že je nevýhodné, aby so doň zapojili ľudia vo veku nad 50 rokov s príjmom menším ako 800 eur, to áno, ale mladí ľudia by ho prečo mali mať nevýhodný? Trebárs aj len z platu 500 eur mesačne: z toho je suma odvodov do II. piliera cca 45,- eur mesačne - nech by všetky poplatky každý mesiac boli trebárs aj 5,- eur a garantovaný fond by nič nezarobil - mesačne by ostalo čistých 40,- eur, t.j. 40x12 mesiacov = 480 a to krát cca nech 30 rokov je 14.400,- eur (bez zhodnotenia a po odpočítaní poplatkov) - je to suma, ktorá je Tvoja, ktorá Ti bude na dôchodku vyplácaná, alebo ju aspoň zdedia Tvoji blízky.
Teraz si tú istú sumu 45,- eur zober z pohľadu odvodov do soc. poist. Čo dostaneš na dôchodku?????????????? Nevieš. Nič sa Ti nešetrí a v prípade najhoršie ani rodina nič nedostane - pretože peniaze ktoré odvádzaš do soc. poist. nie sú Tvoje, nepatria Ti - patria dnešným dôchodcom. Nič proti nim, samozrejme celý život pracovali, zaslúžia si dôchodky, ale treba myslieť do budúcnosti a najmä na seba, pretože nikto sa o nás nepostará.
Nie je teda lepšie, ak idú tie peniaze Tebe, alebo Tvojej rodine, ako keď ostávajú štátu - keby ich však ten štát aj delil len dnešným dôchodcom a nie kadejakým darmožráčom poberajúcim sociálne dávky a zneužívajúcim sociálny systém, tak by ma to až ta neštvalo - preto čo nemusím, štátu nedám!
Takže v čom presne je druhý pilier pre Teba ako mladú žienku nevýhodný?????

andreah25
10. aug 2012

Teda vlastne je jedna vec nevýhodná - princíp solidarity, ktorý spočíva v tom, že akonáhle už začnete poberať dôchodok z II. piliera - stačí ak dostanete jeden mesiac a zomriete, tak zostatková suma už nie je predmetom dedičstva - ostáva v spoločnom koši dôchodkovej spoločnosti, ktorá z neho potom bude hradiť dôchodky dĺĺĺho žijúcim ľuďom 🙂 .

malinkaaninka
10. aug 2012

@andreah25 ono je ľahšie nadávať že nemá kto robiť na dôchodky ako poobzerať sa aké sú možnosti..

anib
11. aug 2012

@andreah25 dakujem za dobrý výklad, napísané velmi vystizne, jasne, a hadam aj presne... jasne,ze sa môze,co to zmenit,ale opat iny uhol pohladu pre mna, diky 😉

bambola
11. aug 2012

ja si teda vobec nerobim nadej, ze by som o tych xy rokov nejaky dochodok vobec dostala 😒

hradnapani
11. aug 2012

@andreah25 tiez vdaka za prispevok, nasla som v nom niekolko odpovedi na moje otazky

sotia
11. aug 2012

@andreah25 môžem sa spýatť?ako je to v prípade vdovských a vdoveckých dôchodkov z druhého piliéra?

veve39
11. aug 2012

@andreah25 nevyhodnost 2.piliera pre ludi s prijmom nizsim ako 1000€ je retorika vlady, konkretne premiera, ktory potrebuje aby co najviac ludi z 2.piliera po otvoreni odislo...aby presli do 1.piliera, cim sa ich odvody do stanu pouzitelnymi uz pre vyplatu terajsich dochodkov (co je v 2.pilieri nemozne) a pomoze to znizit deficit verejnych financii, ku ktoremu sa vlada zaviazala 😎 ...

anib
11. aug 2012

@andreah25 Tu si napísala tuto vetu: Ak ste do tohto piliera vstúpili, tak je možné z neho vystúpiť iba v prípade, že ho vláda na nejaký čas otvorí (plánuje sa na 5 mesiacov) - je možné z neho vystúpiť, no peniaze, ktoré sa tam už z Vašich odvodov zaplatili Vám vrátené nebudú.
Tj. jasné,že mi ich nevyplatia na ruku, aj ked niekto si to mylne myslí, ale:
Ešte toto info som sa dočítala na sme:

Čo sa stane s úsporami, keď vystúpim z druhého piliera?

Úspory sa z dôchodkového účtu sporiteľa presunú do Sociálnej poisťovne. Bude sa to brať tak, ako keby si sporiteľ celý čas platil odvody iba do prvého piliera. Na peniaze, ktoré si doteraz nasporil v druhom pilieri, sa už nebude vzťahovať možnosť ich dedenia.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6493389/pozrite-sa-ak...

andreah25
11. aug 2012

@malinkaaninka To áno, ľudia radi čakajú na to, kto im čo podstrčí pod nos, miesto toho, aby sa snažili o seba postarať sami...
@bambola Ja sa tiež na to nespolieham, no zatiaľ mám dobrý pocit z toho, čo robím niečo pre to, aby som ho dostala, som zvedavá, do kedy mi ten dobrý pocit ostane 😀
@hradnapani Nie je za čo, som rada ak som pomohla 😀
@veve39 Pán premiér je niekedy veľmi inteligentný človek, niekedy je ako hlúpy Jano z ulice. Jeho rétorika ohľadne DSS je však veľmi inteligentná - pretože dobre vie, prečo to hovorí a čo tým chce získať. A samozrejme, kde je najlepšie zohnať peniaze na plátanie diery v štátnom rozpočte? - no stačí predsa urobiť hlúpych Janov z ulice obyčajných ľudí 🙂
@anib Tak toto mi trochu ušlo - je pravda, že som dané už dlhšie nesledovala, tak mi utieklo to o tom presune späť do sociálky - pôvodne totiž bolo, že aj po vystúpení peniaze zostávajú v DSS - díky za upozornenie - musím si to poprezerať. 🙂
@sotia No, čo sa týka pozostalostných dôchodkov, tak tam je dôležité, či zomrelý už bol poberateľom dôchodku alebo nie. Ak totiž ešte nebol poberateľom, tak pozostalí (napr. manželka a deti), dedia všetky peniaze nasporené na osobnom dôchodkovom účte - tzn. ak tam má napr. 10tis. eur, tak dostanú pozostalí 10tis. eur.
Ak však zomrelý sporiteľ už bol poberateľom dôchodku, tak manželka a deti budú dostávať vdovské a sirotské až do doby, pokiaľ tieto budú poberať aj zo sociálnej poisťovne. Tzn. ak sociálna poisťovňa bude tieto pozostalostné dôchodky vyplácať, tak ich bude vyplácať aj II. pilier - ak sociálka prestane vyplácať (skončenie nároku na ich výplatu) tak i II. pilier prestane vyplácať. Výška pozostalostných dôchodkov bude závisieť od výšky dôchodku, aký poberal zomrelý - sociálka vypláca 60% dôchodku po zomrelom a aj II. pilier vypláca 60% - to je vdovský (či vdovecký, tieto pojmy sa mi stále mýlia, ale to je teraz fuk), pri sirotských je to 40% a 40% z oboch pilierov (čiže ak bol dôchodok zomrelého cca 300 eur - tak manželka dostane 180 + 180 = eur a dieťa dostane 120 + 120 eur. Ak aj po skončení poberania pozostalostných dôchodkov by ostala po zomrelom nejaká suma v dôchodkovej spoločnosti, táto už nie je predmetom dedičstva - dedičstvo nasporenej sumy platí iba v prípade ak zomrelý dôchodok ešte nepoberal.
Dúfam, že to som nepoplietla a dobre napísala....

afrika
11. aug 2012

moja maminka nedávno umrela a ocinovi bola vyplatená celkom slušná čiastka z druhého piliera. zmluvu mala cca 9 rokov a len posledné 4 roky mala príjem cca 1000 eur. dovtedy bol jej príjem dosť nízky. vyplatená suma nás dosť prekvapila, čakala som menej