Dobrovoľné odhlásenie z úradu prácu a zdravotné poistenie

alica26sk
14. júl 2013

Viem ze pokial by ma vyradili z uradu prace pre nespolupracu tak by som si musela hradit zdravotne poistenie, v sucastnosti je to 55.02 eur mesacne.
Lenze...... niekde v diskusiach na internete som citala ze pokial by som sa sama nechala dobrovolne vyradit z uradu prace tak potom by zdravotne poistenie za mna hradil stat... Vraj sa v zdravotnej poistovni uvedie dovod vyradenia z uradu prace "ine", cize nie pre nespolupracu...

Neviete babenky ci to stale plati? Alebo platilo len niekedy v minulosti?... Dakujem!

zuzanockamt
14. júl 2013

@alica26sk pokial nebudes evidovana na UP, tak sa stanes dobrovolne nezamestnanou a zdravotne positenie si uhradzas sama, urcite to za teba nebude platit stat 🙂 - to by bolo prilis jednoduche pre plno nezamestnanych ... zdravotne plati stat len za deti, studentov, dochodcov, mamicky na MD a RD

959touareg
14. júl 2013

@alica26sk
pokial budes dobrovolne nezamestnana budes si ho musiet platit sama. /z priamych zdrojov -moj mm je dobrovolne nezamestnany/
stat plati iba tym,co su v evidencii. to keby platil aj tym,co nie su tak kazdy by sa vykaslal evidiovat tam a povinne sa chodit hlasit. ☹

alica26sk
autor
14. júl 2013

Vdaka za odpovede... Lenze z coho si to ma clovek hradit ked nema ziadny prijem z dobrovolnej nezamestnanosti???

Toto nikoho vo vlade ani vo VSZP nezaujima a defakto nutia ludi pracovat alebo kradnut aby mali z coho financovat tento vypalnicky solidarny system?

zuzka38
14. júl 2013

@alica26sk a preco ti by to mal stat platit ked nie si ochotna byt na urade prace a spolupracovat?? ved ked is nezamestnana, si na urade prace tak ti to plati stat a potom mas druhu moznost dobrovolne nezamestnana a je logicke ze si to platis, kedze stat nema paky na to, ako ta donutit pracovat..

959touareg
14. júl 2013

@alica26sk
ale v com mas problem? alebo sa nad tym iba tak zamyslas? pretoze ist sa hlasit 1x za niekolko mesiacov, teraz uz zavisdi od UP kedy ta predvolaju, no kludne to moze byt aj raz za 2-3a viac mesiacov, tak to nie je tak hrozne. rozdiel by bol ako niekedy sa chodilo kazdy tyzden. ☹

zuzanockamt
14. júl 2013

@alica26sk vsak mozes byt na UP, nemusis byt dobrovolne nezamestnana

alica26sk
autor
14. júl 2013

To je pravda... Stat oficialne ani nemoze nikoho nutit do prace, pretoze by to bolo v rozpore z ustavou...

Lenze dobrovolne nezamestnany (ak sa tak rozhodne alebo ho vyradia) nenajde na ceste lezat 55 eur kazdy mesiac...

Toto povinne zdravotne poistenie by kazdopadne mala vlada co najskor zrusit a zaviest pre dobrovolne nezamestnanych napriklad plnu uhradu u lekara... ak to tuna cita niekto z vlady!

Viem ze za prvej Ficovej vlady bola tato povinnost na par mesiacov zrusena... ale potom to znova obnovili...

Neviete babenky ci si to musia hradit dobrovolne nezamestnany aj v zahranici? Napríklad v Nemecku, Francuzku atd?

zuzanockamt
14. júl 2013

@alica26sk ked ti to nevyhovuje, tak mozes zmenit stat a najdi si taky, ktory vsetko uhradi za teba a ty ani prstom nepohnes ... dobrovolne nezamestnany moze byt clovek vtedy, ked ma na to prostriedky ... stale nechapem, preco sa branis evidencii na UP, ved to ma svoje vyhody ... alebo si co najrychlejsie najdi pracu a mas po probleme 🙂

alica26sk
autor
14. júl 2013

Len tak sa zamyslam... ale stejne pokial by mi nasli nejaku slabo platenu pracu, alebo nejaku co nezodpoveda mojej kvalifikacii tak ma nemozu vyradit?

aduskatt
14. júl 2013

@alica26sk mozu, akonahle nezoberies akukolvek pracu, ktoru Ti ponuknu, mozu Ta vyradit pre nespolupracu

sense
14. júl 2013

pokial si dobrovolne nezamestnana tak si hradis poistenie sama ak nie a pojdes k lekarovi si samoplatca, nevidim dovod preco by mat za teba stat platit poistenie ked nemas snahu hladat si pracu....v nemecku a francuzsku si musis platit poistenie tiez nikde neplati zdravotne poistenie za teba stat ....

mas pravdu stat ta do prace nutit nemoze, ale ta nemusi ani financovat a tym padom mu moze byt jedno kde najdes 55eur mesacne na poistenie....

a takisto nevidim dovod preco by mala vlada pre dobrovolne nezamestnanych hradit plnu uhradu u lekara, ako by prisli k tomu pracujuci, popr. ti kt. pracovat chcu s uradom prace spolupracuju len zial sa im nedari si zatial pracu najst....

slavka034
14. júl 2013

@alica26sk na margo tej plnej úhrady u lekára..pozrela si si čo stojí napr.taká operácia??? alebo len bežné vyšetrenie u doktora alebo odber krvi?? tak 55 eur mesačne nemáš na zdravotné poistenie,ale toto by si nemala problém si uhradiť? trošku scestné zmýšľanie 🙂 🙂
a ak odmietneš hocijakú prácu ,Úrad práce ťa vyradiť z evidencie môže..

aduskatt
14. júl 2013

@alica26sk este ma napada.pises, ze kde ma dobrovolne nezamestnany brat 55 eur mesacne a potom pises, ze dobrovolne nezamestnany nech neplati nic a bude mat lekara za plnu uhradu...............ako ma na tu plnu uhradu zobrat, ked si nahodou dolame nohu a bude si platiti rtg, sadru, rehabilitacie z vlastneho vrecka?

sense
14. júl 2013

@alica26sk a myslim si kto je nezamestnany a pracovat naozaj chce tak vezme aj slabo platenu pracu a popri tom sa snazi hladat si lepsie platenu pracu...

...a cim dlhsie si na urade prace tym viac ti mozu ponuknut aj pracu kt. nezodpoveda tvojej kvalifikacii, nakolko ta sa po urcitej dobe znizuje ....

...a pokial pracu odmietnes, znamena ze nespolupracujes.....

billam
14. júl 2013

Určite si to budeš musieť platit sama.

alica26sk
autor
14. júl 2013

@aduskatt

Takze moje zamyslanie je predsa len na nieco dobre... Ja som si myslela ze mozem odmietnut pracu pokial nezodpoveda kvalifikacii...

Alebo je teraz naozaj taka doba ze niet ziadnej prace, ani slabo platenej?

aduskatt
14. júl 2013

@alica26sk ak si na UP, nemozes odmietnut ziadnu ponukanu......a ano, mas pravdu, je taka doba, ze prace niet.ja som bola na UP viac ako pol roka a za tu dobu mi neponukli vobec nic. Ani ja sama som nesedela na zadku, ale aktivne hladala a vobec nic, nulovy vysledok.asi 5 pohovorov, ale miesta uz dopredu rozdane.

sense
14. júl 2013

mylism ze na Slovensku v dnesnej dobe urad prace uz len registruje nezamestnanych ale pracu neponuka, ludia sa musia v prvom rade sami snazit a hladat , lebo robota nepride k nikomu sama, a je jedno ci na slovensku alebo hocikde inde vo svete, vsade treba ist za pracou a ukazat to najlepsie zo seba....

zuzka38
14. júl 2013

@alica26sk ak si z okresu BA co mas uvedene v karte, si mlada, a vies napocitat do desat urcite nebude problem si najst pracu.. ci? v com je problem?

alica26sk
autor
14. júl 2013

Viem ze prace nebolo aj pred krizou... Tak co uz teraz...

Takze aj v zahranici si musia dobrovolne nezamestnany platit zdravotne poistenie, prípadne nejaky iny povinny odvod kazdy mesiac? Ak mate niekto skusenosti s dobrovolnou, hoci aj kratkodobou nezamestnanostou napriklad v Nemecku, Francuzku, Irsku, Anglicku alebo USA tak sem s tym...

Pretoze mne sa to tu stale zda ze tu mame taky bananovo kapitalisticky socializmus...

Vdaka za odpovede babenky!

sense
14. júl 2013

@alica26sk ako je to v anglicku neviem, ale v nemecku j francuzsku si musis platit poistenie ak nie mas smolu ked sa ti nieco stane

alica26sk
autor
14. júl 2013

@slavka034 na margo tej plnej úhrady u lekára..pozrela si si čo stojí napr.taká operácia??? alebo len bežné vyšetrenie u doktora alebo odber krvi?? tak 55 eur mesačne nemáš na zdravotné poistenie,ale toto by si nemala problém si uhradiť? trošku scestné zmýšľanie emoticon emoticon
a ak odmietneš hocijakú prácu ,Úrad práce ťa vyradiť z evidencie môže............

To je vec nestastnej nahody... ale urcite na operaciu nechodi nikto kazdy mesiac...
A bezne vysetrenie s prechladnutim ktore byva asi najcastejsie by stalo podla teba aj s plnou uhradou liekov viac ako 55 eur? Podla mna ani polovicu, mozno tretinu...

aduskatt
14. júl 2013

@alica26sk ano, lenze ta nestastna nahoda sa moze zomliet v okamihu, ani nevies ako a napr. so zapalom slepaku ta nechaju pred nemocnicou ako chudakov bezdakov v USA, lebo nemaju zaplatenu poistku. Jedine teda, ze by si mala ulozenu realnu sumu na operaciu plus náklady na pobyt v nemocnici plus stravovanie atdatd....spadnes, udries si hlavu, mas vo vrecku 2000EUR na magneticku rezonanciu? alebo radsej neodhalit krvacanie v mozgu.......kopec ludi v zahranici, ktori sa spoliehali na to, ze im je poistka na nic maju dost problem, ked sa nieco stane, lebo tam sa s nimi nikto nemazna, nemas zaplatenu poistku, mas velku smolu, neosetria Ta

titkovamiriam
14. júl 2013

@alica26sk a este jedna k tomu ak by si neplatila,v poistovni ktorej patris ti naparia take penale že až...ja som ostala nezamestnana vlani po 17r.,dostala som odstupne a niak som sa nezaujimala ci ist hned na up-nastastie suseda ze to musim ist aj tak ,kedze som isla naskoro som si 14 dni musela zaplatit,nastastie som si pracu nasla,aj ked najskor len ako brigadnicka a do dec.som si zdr.platila sama od januara uz zamestnavatel.

sense
14. júl 2013

@aduskatt popripade dlzoby na cely zivot a zalozeny dom...

sissy27
14. júl 2013

@alica26sk padám do kolien z tvojich úvah, že ako neplatiť zdravotné poistenie, prípadne nájsť krajinu, kde sa platiť nemusí a kde to za teba uhradí štát len preboha neznížiť sa k práci... toť nedávno bol na to aj § a väzenská cela,volalo sa to že príživníctvo... mno každá doba má svoje čaro...
jo a to bežné vyšetrenie nejakého prechladnutia aj s liekmi by ťa vyšlo sakra drahšie ako 55€, môj dr. má na dverách aj cenník, pre tých, ktorí nie sú poistení, účtuje od 60€ vyššie... v tom nie je zahrnutý napr. odber krvi alebo výter...
takže vrele odporúčam návrat do reality... btw. v profile máš, že sa snažíte o dieťa, tak dúfam, že ti kompletnú starostlivosť a vyšetrenia v priebehu tehotenstva a samozrejme aj pôrod a popôrodnú starostlivosť dajú zaplatiť v hotovosti, keďže zdrav. poistenie nie je nič pre teba, potom daj vedieť, čo stojí taký špás, možno inšpiruješ zástupy ďalších....
a inak v USA si nemusíš platiť zdrav. poistenie, ale všetko si platíš v hotovosti, rádovo v stovkách, občas aj v tisícoch dolárov ...

zuzanockamt
14. júl 2013

@alica26sk inak este mas jednu moznost, ked sa ti nechce pracovat a platit ... najdi si nejakeho dobre situovaneho muzicka a zaplati za teba snad aj to zdravotne poistenie 😀 🤐

hradnapani
14. júl 2013

@sissy27 tiez ma to hned napadlo s tym prizivnictvom 😅
ale isto je vela krajin na svete, kde netreba ani pracovat, ani platit poistenie... kongo, pobrezie slonoviny a tak... len neviem, ci sa tam da vobec zit 😝
Myslim, ze autorku prispevku by do reality vratila hned prva angina alebo vylet za hranice bez poistenia...

marcelatje
14. júl 2013

@alica26sk ja byť na tvojom mieste tak beriem čo mi ponúknu. Hľadať lepšie miesto môžeš stále a osobne si myslím že nie je úlohou UP aby ti našli miesto ktoré sa ti najviac pozdáva, ale aby ťa proste zamestnali. Najlepšie miesta sa aj tak dostávajú po známosti a ak nepohneš riťou budeš "dobrovoľne" nezamestnaná a bez poistenia - tiež dobrovoľne..... neviem prečo by mal štát takýmto ľuďom preplácať zdravotnú starostlivosť 😕 😕 😕 😕 😕 😕 aj tak mám pocit že ľudia ktorí nepracujú sú u nás uprednosťňovaní, alebo mminimálne nemajú horšie podmienky ako tí ktorí pracujú celý život 😠

missrussia
14. júl 2013

Uvahy o samoplatcoch a urade prace su podla mna scestne...
Mozem povedat ako to mame my. moj muz ukoncil denne studium, od septembra nastupuje na ext. Kedze pracujeme v neziskovkach, a vzdy sme sa davali na dohody, lebo to bolo pre nas vyhodnejsie...nikdy nebol na trvalom pracovnom pomere. Takze ukoncil denne studium a registroval sa na UP. ak chce byt registrovany, nesmie zarabat na dohodu viac ako 143€. Kedze ho chceme dat na TPP, je na UP kvoli roznym ulavam pre firmu( firmam je vyhodnejsie zobrat osobu z UP lebo su tam rozne ulavy)
a Teraz ja. Ja som ukoncila denne studium v juni, kedze idem od 9.8 na matersku(alebo tzv rodicovsku) dala som sa ako samoplatca ZP, lebo za 1 a pol mes. evidenciu ani nevybavim a vobec by sa mi to neoplatilo. tak som zatial uhradila 16 za jun(od 22.6 do 30.6) ostava mi 55€ za jul a potom 9 dni do augusta. Kedze tento mesiac mi prijem cinni 500€ na dohodu je to pre mna vyhodnejsie ako byt na UP kde mozem zarobit len 134€ inak ta vyradia.

A uz nevymyslajte rozne sialene teorie!!!!